Jump to content

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους και από εμένα.Ονομάζομαι Στέλιος και είμαι καινούριος στο forum. Έχω αρκετό καιρό το χόμπι του ενυδρείου. Είχα ξεκινήσει με ενυδρείο 60 λίτρων και πριν 5 χρόνια πήρα ένα Sunsun 240 λίτρων. Από την αρχή ασχολούμουν με τα ήμερα ψάρια γλυκού νερού. Από πέρσι το γύρισα στα πιο δραστήρια και λίγο πιο επιθετικά ψάρια (για τα δεδομένα των προμηθευτών στη Χίο).

Τώρα έχω 7 κιχλίδες, 1 Oscar (13 cm), 2 piranha pacu (15cm και 12cm) και τις καθαρίστριες μου clown και πλακόστομους. Τα ψάρια ζουν στον ίδιο χώρο σχεδόν 7 μήνες.

Για να μην σας κουράζω άλλο, το θέμα μου είναι ότι το "μικρό" piranha γενικότερα την πλήρωνε (κυρίως από το μεγαλύτερο) άλλα επιβίωνε με κάτι ελαφρά τσιμπήματα σε ουρά και περίγεια. Την τελευταία βδομάδα όμως το ψάρι είναι να το λυπάσαι. Έχει μείνει η μισή ουρά και στο ραχιαίο περίγειο φαίνονται τα κόκαλα από τις τσιμπιές.Εκτός αυτού το ψάρι έχει μαυρίσει στο χρώμα (πιο πολύ με black piranha παρά με pacu μοιάζει). Σας παρακαλώ αν έχετε καμιά συμβουλή θα βοηθήσει πολύ! Σκέφτομαι να το βάλω σε ένα μικρό ενυδρείο μόνο του για λίγο καιρό μέχρι να πάρει τα πάνω του. Αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο ( βιταμίνες κτλ) προκειμένου να επανέλθει πιο γρήγορα παρακαλώ ενημερώστε με.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Συμπλήρωσε την παραπάνω φόρμα για να μπορούμαι να βοηθήσουμε. Προφανώς το ''7κιχλίδες'' μου ακούγεται ανησυχητικό και μάλλον έχεις κάποια θέματα με την σύνθεσή σου. Προσδιόρισε τα ψαράκια που έχεις.

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα τραβήξω φωτο και θα τις ανεβάσω. Αυτό που μου με προβληματίζει είναι γιατί μετά από 7 μήνες "ηρεμίας" ξαφνικά συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια και καλος ηρθες.

δυστυχως σχεδον κανενα απο τα ειδοι που εχεις δεν κανουν μεταξυ τους

τα pacu δεν ειναι πιρανχα απλα οταν ειναι μικρα μοιαζουνε στα red belly...μετα απο καποιο διαστημα θα διαπιστωσεις οτι εχουν μεγαλωσει πολυ... μεχρι που δεν θα χωρανε στο ενυδρειο

επισης το οσκαρ γινεται πολυ μεγαλο και αρκετα επιθετικο με οτι αλλο βρεθει μπροστα του

μια συμβουλη ειναι να τα δοσεις και να κρατήσεις τις κιχλιδες ισως και κανα πλακοστομο (αναλογα τι ειδος εχεις) κατσε και διαβασε στο φορουμ εχει πολλα θεματα με τα ειδοι που εχεις και θα καταλαβεις πως πρεπει να πραξεις

παντα φιλικα :thumbsu:

(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ τα ζωακια)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και από εμένα.Ονομάζομαι Στέλιος και είμαι καινούριος στο forum. Έχω αρκετό καιρό το χόμπι του ενυδρείου. Είχα ξεκινήσει με ενυδρείο 60 λίτρων και πριν 5 χρόνια πήρα ένα Sunsun 240 λίτρων. Από την αρχή ασχολούμουν με τα ήμερα ψάρια γλυκού νερού. Από πέρσι το γύρισα στα πιο δραστήρια και λίγο πιο επιθετικά ψάρια (για τα δεδομένα των προμηθευτών στη Χίο).

Τώρα έχω 7 κιχλίδες, 1 Oscar (13 cm), 2 piranha pacu (15cm και 12cm) και τις καθαρίστριες μου clown και πλακόστομους. Τα ψάρια ζουν στον ίδιο χώρο σχεδόν 7 μήνες.

Για να μην σας κουράζω άλλο, το θέμα μου είναι ότι το "μικρό" piranha γενικότερα την πλήρωνε (κυρίως από το μεγαλύτερο) άλλα επιβίωνε με κάτι ελαφρά τσιμπήματα σε ουρά και περίγεια. Την τελευταία βδομάδα όμως το ψάρι είναι να το λυπάσαι. Έχει μείνει η μισή ουρά και στο ραχιαίο περίγειο φαίνονται τα κόκαλα από τις τσιμπιές.Εκτός αυτού το ψάρι έχει μαυρίσει στο χρώμα (πιο πολύ με black piranha παρά με pacu μοιάζει). Σας παρακαλώ αν έχετε καμιά συμβουλή θα βοηθήσει πολύ! Σκέφτομαι να το βάλω σε ένα μικρό ενυδρείο μόνο του για λίγο καιρό μέχρι να πάρει τα πάνω του. Αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο ( βιταμίνες κτλ) προκειμένου να επανέλθει πιο γρήγορα παρακαλώ ενημερώστε με.

Ευχαριστώ πολύ.

Kακη επιλογη αποδειχθηκε τελικα, γιατι δεν ειχες τις απαραιτητες γνωσεις

Απομακρυνε το ψαρι αμεσσα απ το κυριως ενυδρειο κι αν σωθει χαρισε το

Στα 240 λιτρα ουτε το οσκαρ μονο του δεν κανει φιλε μου

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλώνουν τα ψάρια θα αρχίσουν να διεκδικούν τον χώρο τους μέσα στο ενυδρείο και τα πιο αδύναμα θα την πληρώσουν, είναι λίγα τα λίτρα σου για τόσο ψάρια και τέτοια ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Οπως το είπε ο Βασίλης παραπάνω, για να καταλάβεις ποσο λάθος ψαροσύνθεση έχεις, ούτε το οσκαρ μονο του δε μπαίνει στα 240 λίτρα. Δες λοιπόν τι θα κάνεις στην πορεία για να γλιτωσεις και τα υπόλοιπα ψάρια, ειναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες και καλη διαμονη!δυστυχως οπως ειπωθηκε και παραπανω εχεις λαθος ψαροσυνθεση για τα λιτρα σου!μπορεις να κρατησεις προσωρινα αν σου αρεσουν τα ψαρια με χαρακτηρα πετ(αναφερομαι στο οσκαρ),αλλα να ξερεις οτι συντομα και εννοω αρκετα συντομα θα πρεπει να το δωσεις και αυτο γιατι μεγαλωνει αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Αν και δεν μου πάει η καρδιά να τα δώσω αφού τα μεγάλωσα ένα χρόνο σχεδόν, παρόλα αυτά θα ακολουθήσω την συμβουλή. Για το χτυπημένο ψάρι τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα υπόλοιπα ψάρια είναι καλά,βάλε σε καραντίνα μόνο του το άρρωστο κ ακολούθησε πιθανώς κ κάποια θεραπεία.Για να γίνει αυτή,ας δούμε κ κάποια φώτο πρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και από εμένα.Ονομάζομαι Στέλιος και είμαι καινούριος στο forum. Έχω αρκετό καιρό το χόμπι του ενυδρείου. Είχα ξεκινήσει με ενυδρείο 60 λίτρων και πριν 5 χρόνια πήρα ένα Sunsun 240 λίτρων. Από την αρχή ασχολούμουν με τα ήμερα ψάρια γλυκού νερού. Από πέρσι το γύρισα στα πιο δραστήρια και λίγο πιο επιθετικά ψάρια (για τα δεδομένα των προμηθευτών στη Χίο).

Τώρα έχω 7 κιχλίδες, 1 Oscar (13 cm), 2 piranha pacu (15cm και 12cm) και τις καθαρίστριες μου clown και πλακόστομους. Τα ψάρια ζουν στον ίδιο χώρο σχεδόν 7 μήνες.

Για να μην σας κουράζω άλλο, το θέμα μου είναι ότι το "μικρό" piranha γενικότερα την πλήρωνε (κυρίως από το μεγαλύτερο) άλλα επιβίωνε με κάτι ελαφρά τσιμπήματα σε ουρά και περίγεια. Την τελευταία βδομάδα όμως το ψάρι είναι να το λυπάσαι. Έχει μείνει η μισή ουρά και στο ραχιαίο περίγειο φαίνονται τα κόκαλα από τις τσιμπιές.Εκτός αυτού το ψάρι έχει μαυρίσει στο χρώμα (πιο πολύ με black piranha παρά με pacu μοιάζει). Σας παρακαλώ αν έχετε καμιά συμβουλή θα βοηθήσει πολύ! Σκέφτομαι να το βάλω σε ένα μικρό ενυδρείο μόνο του για λίγο καιρό μέχρι να πάρει τα πάνω του. Αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο ( βιταμίνες κτλ) προκειμένου να επανέλθει πιο γρήγορα παρακαλώ ενημερώστε με.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλως ηρθες!

Καταρχην,θα σταθω για αρχη σ αυτο που εχω κοκκινησει..φιλε μου..δεν υπαρχουν ψαρια καθαριστριες..τα ψαρια ειναι ψαρια,οι καθαριστριες του ενυδρειου μας,ειμαστε εμεις.Ειναι τελειως λαθος να αγοραζει καποιος ψαρια για να του καθαριζουν το ενυδρειο,πραγμα που δεν το κανουν ετσι και αλλιως..

Παμε το στο προβλημα σου.Για μενα τα ψαρια που εχεις ειναι ακαταλληλα και γι αυτο βλεπεις οτι βλεπεις.

Τα πιρανια,θελουν κοπαδι αλλιως το ενα τρωει το αλλο.Δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις κοπαδι στα λιτρα σου,αλλα αν μπορεις θα πρεπει να βγαλεις ολα τα υπολοιπα ψαρια και να μεινεις μονο με πιρανια.

Το Οσκαρ,σε λιγο καιρο θα μεγαλωσει πολυ,γιατι μεγαλωνει γρηγορα και δεν θα χωραει πλεον εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες με το pacu και την σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδεψει πολλα διαφορετικα ψαρια μεταξυ τους,οπως Αφρικανικες κιχλιδες και αλλα.

Καλο θα ειναι να ξεκαθαρισεις τα ψαρια σου και να φτιακεις σωστη διακοσμηση γι αυτα που θα κρατησεις γιατι και η διακοσμηση που εχεις τωρα ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αλλιώς να στο περιγράφουν και αλλιώς να το βλέπεις.... Φίλε μου κανε κάτι σύντομα, είναι κρίμα τα ψαράκια, δε θα τη βγάλουν καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά .... είμαι πολύ πίσω.... Για αρχή αλλάζω το προφίλ σε αρχάριο....... Να γίνει καλά το ψάρι και το στήνω από την αρχή με κιχλίδες μόνο. Δυστυχώς οι επιλογές για τέτοιου είδους ψάρια στο νησί δεν είναι πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα μόνο του το Pacu σε ένα 40αρι. Καμία ιδέα προκείμενου να επανέλθει πιο γρήγορα? Προς το παρών έριξα βιταμίνες. Γενικότερα προτείνετε τις Tera Vital ή Sera fishtamin? Διατροφή? Ζωική πρωτεΐνη (Αποξηραμένες γαρίδες) ή τα sticks είναι καλύτερα γι αυτό?

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

Tο tetra vital θεωρώ πιο καλό,αν κ πιο ακριβό.

Καλυτερα βάλε aquasafe για να βοηθήσεις χωρίς φάρμακο την εππύλωση των πληγών.Πως είναι το ψάρι στο 40λιτρο;θα πρέπει να βρείς κ το ενυδρείο που θα το φιλοξενήσει στο μέλλον ,γιατι 240 λίτρα είναι ακαταλληλα για pacu :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνει καλά θα το δώσω και θα κρατήσω μόνο κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...