Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

Χαιρετω με τη σειρα μου τη παρεα, παρακολουθωντας επι χρονια ως αναγνωστης-θεατης τα διαφορα reef forum μπορω να πω πως ειμαι κι εγω πλεον ενας ενεργος ψαρακας χομπιστας :)

 

 -προσοχη ακολουθει σεντονι φωτογραφιων- :P

 

 

αν και η πρωτη μου αποπειρα σε ενυδρειο και μαλιστα θαλασσινο εγινε μετα απο πολυ μελετη γιατι ο χωρος που ηθελα να γινει ήταν fixed, οποτε ή θα γινοταν εκει ακριβως με συγκεκριμενες διαστασεις και λιτρα ή δεν...

 

αυτο οπως θα δειτε κι εσεις στη πορεια εφερε καποιες διευκολυνσεις και περιορισμους, οπως πχ ελλειψη sump κατι ομως που δεν ηθελα ετσι κι αλλιως μια και ηθελα να το κρατησω οσο πιο απλο  γινεται και μαλλον ειναι οκ για τα 240 συνολικα λιτρα και με διαστασεις ενυδρειου μ: 100, πλ: 45, υψ: 60

 

ξεκινω λοιπον με τη κατασκευη, περισσοτερο info για το ενυδρειο που τρεχει εδω κι ενα μηνα θα γινουν edit αργοτερα

 

 

η ιδεα ηταν να φαω το διπλο τοιχο που απτην αλλη πλευρα επικοινωνει με το κλιμακοστασιο και να κερδισω καθαρα 15εκ περιπου αφου χωρις αυτη τη πατεντα θα ειχα μονο 30εκ διαθεσιμο πλατος με τη βαση που θα εφταχνα, πολυ φτωχο σε σχεση με τα 45εκ που εχω τωρα

 

EYwZzSG.jpg?1

 

αριστερα ο καθετος τετραγωνος σωληνας για τα καλωδια καταληγει στη τρυπα κατω,

επανω η τρυπα για τον εξαερισμο που βγαινει στο κλιμακοστασιο

 

lTVZJae.jpg

 

φυσικα επρεπε να αλλαξει και η πορεια απο τα καλωδια της πριζας και του ηχειου που υπηραν εκει πρωτυτερα, οπως και να αλλαξει θεση και το καλοριφερ που ηταν ακριβως εκει μπροστα

 

WVQrxR1.jpg

 

με τσιμεντο ισιωνεται η βαση

 

dtaz61L.jpg

 

στοκαρισμα - τριψιμο - βαψιμο οι κοντρες κρατησαν ολο το βραδυ τη πολυουραιθανη που γεμισε τα κενα ενω εχει μπει και η γυψοσανιδα στη πλατη

 

dAH5ewt.jpg

 

B5rl99Q.jpg

 

RD0RPQ2.jpg

 

gfsJMdI.jpg

 

εδω εχει μπει η προεκταση της βασης που κολληθηκε και στο πλακακι, το βαρος του ενυδρειου μοραζεται αφου κατα 15 εκατοστα καθεται πανω στο τοιχο και αλλα 30 εκ πανω σαυτη

 

5n9KyUc.jpg

 

XbuX3Ac.jpg

 

hGymP5F.jpg

 

τα ποδια ειναι απο χοντρα δοκαρια παλετας τα οποια σφχιτηκαν κολληθηκαν τρυπηθηκαν ολα μεταξυ τους φτιαχνοντας εναν ενιαιο κορμο... απο πανω σε καθε ποδι εγινε ενα γεισο οπου εκατσαν οριζοντια παλι αλλα 7-8 χοντρα κομματια και πανω απο αυτα μπηκε παγκος κουζινας κι απο πανω ξυλο θαλασσης παχους 15 εκ

εννοειται οτι ολη η κατασκευη πλην του επανω μερους εχει γινει 3 χερια με οικολογικο βερνικι

 

TidMxEs.jpg

 

καλου κακου γωνιαστηκε και ασφαλιστηκε και  στον τοιχο (λυσσα το εκανα ξερω..)

 

NTvFhV3.jpg

 

Uo4HuNH.jpg

 

οι πλαινες γυψοσανιδες του κατω μερους κολλημενες με εξτρα ενισχυση απο η μεσα πλευρα πριν καρφωθουν

 

hDSBnB6.jpg

 

gUgTjZp.jpg

 

V5KC6gz.jpg

 

pwTmnRE.jpg

 

(λυσσα το εκανα με τα δεσιματα - κολληματα  ξερω... )

 

mLh1Fg3.jpg

 

6a7W9zo.jpg

 

αρχιζει και πλαισιωνεται και το κατω μερος

 

LRgvdNP.jpg

 

WAT4CCr.jpg

 

μετα απο 3-4 χερια βαψιμο

 

AozXQCW.jpg

 

ο εξαερισμος στο κλιμακοστασιο και ο καλωδιοδιαδρομος που οδηγει στο κατω ντουλαπι

 

hq5W26G.jpg

 

gia4g1G.jpg

 

διακοπτης και ηχειο περασμενα μεσα απο τη γυψοσανιδα

 

UFxC4ig.jpg

 

ο επιθεωρητης...

 

NA7rkLw.jpg

 

NWeKuDU.jpg

 

με τις πορτες και τα καπακια

 

iNicB07.jpg

 

πληρως βαμμενο (λειπουν τα πλακακια στο σοβατεπι που μπηκαν λιγο μετα...)

 

zEnT0t1.jpg

 

ο εξαερισμος απο την εξω πλευρα

 

 

 

συνεχιζεται...

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολλα μπραβο για το κουραγιο σου να κανεις ολη αυτη τη ιστορια εχεις μερακι πιανουν τα χερια σου και ειμαι σιγουρος πως θα δικαιωθεις απο το αποτελεσμα καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη μου επεσε το σαγονι!!! Πολλα μπραβο φιλε!!! Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέτεις πολύ γερά θεμέλια!

Αν εφαρμόσεις την ίδια οργάνωση, μελέτη και μεθοδικότητα το αποτέλεσμα θα είναι απόλυτα επιτυχές!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από εμένα φίλε μου! Έχεις κάνει πολύ δουλειά και από το τίποτα έκανες θέση για ενυδρείο. Ομολογουμένως ήθελε και αρκετή φαντασία για να φτάσεις σε αυτό το σημείο! Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια. 👌

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τα καλα σας λογια ...συνεχεια λοιπον:

zFIWkyf.jpg

το επανω μερος εχει επενδυθει με αυτοκολλητο καθρεφτη, οχι τοσο για να λειτουργησει ως ανακλαστηρας, μια και θα μπουν led spotακια οπως θα δειτε παρακατω, αλλα για εξτρα στεγανοποιηση απο υγρασια παρα τα πολλα χερια με ασταρια κλπ

στις ακρες γυρω-γυρω εχει κολληθει με αλουμινοταινια για καλυτερη εφαρμογη,

στη βαση πανω απτο ξυλο θαλασσης και στη πλατη εχει μπει μακετοχαρτο

RpPfOPx.jpg

EFRYdeT.jpg

και επιτελους με το τζαμι, παραγγελια, rimless 15χιλ, κοντρες μονο κατω και μια φασα σε ολες τις γωνιες απο μεσα για εξτρα κρατημα και λογω αμβλειας γωνιας αλλα και να μη πληγωνεται η σιλικονη με το ξυσιμο

DWLlPC5.jpg

a0wj9lk.jpg

u8RXRGQ.jpg

βαψιμο πλατης και λιγο στο πλαι με πλαστικο υδατοδιαλυτο χρωμα πολυ πολυ σκουρο μπλε,

μονο με σποτ φωτισμο φαινεται καθαρα οτι εχει μπλε μεσα

tWU6DoU.jpg

ycUNeyX.jpg

xwe2T29.jpg

Jebao WP-25

GzB8HlB.jpg

x 2 Kessil A150 Sky Blue 10.000K 34 watt εκαστο,

μεταξυ των αλλων δυο που βγαζουν πανω απο 15000Κ διαλεξα το Sky Blue γιατι προτιμω τα καθαρα φυσικα χρωματα απο τη μπλεδιλα :P βεβαια αν περιμενα 2 μηνες ακομη θα επαιρνα τα νεα Kessil A160 που μολις κυκλοφορησαν και ειναι dimmable, tunable και με controller αλλα και με αυτα ειμαι υπερευχαριστημενος προς το παρον :)

(με αφορμη αυτο να αναφερω οτι ενας απο τους στοχους μου ηταν να καταφερω να εχω λιγοτερο απο ~100 watt καταναλωση με πληρη λειτουργια τα παντα, -ενταξει πλην θερμαντηρα που αναβοσβηνει για λιγο- για ευνοητους λογους δε σκοπευω να γινω μετοχος της ΔΕΗ)

01E4y5l.jpg

R3JYtLL.jpg

KlUqbUq.jpg

το skimmer της Innovative Marine Ghost Series - Desktop και ο Reactor της ιδιας εταιριας πριν τα επενδυσω και κολλησω καλα με ενυδριακη σιλικονη με μαυρο pvc απο τη πλατη ενος Α3 folder των 2 ευρω απο ενα βιβλιοπωλειο.. ετσι ωστε να γινουν αορατα μια και δεν υπαρχει sump!

Zwdnu4h.jpg

gY42uso.jpg

σε αδειο tank βγαζουν απιστευτο φως τα 2 Kessil ηταν λες και ειχα αναψει προβολεις αυτοκινητου στο χωρο, -οχι οτι δε φωτιζουν και με νερο :P

0pIiPUO.jpg

μαγεια και απιστευτη εμπειρια το πρωτο γεμισμα κι ας μην ειχε τιποτα μεσα

PcilNWq.jpg

εδω φαινεται κι ενα διακοσμητικο μπλε ledακι νυχτος της Aquael που γιναν 2 στη πορεια, θα φανουν καλυτερα παρακατω σε αλλο post

jfkDZ7d.jpg

με 27kg ATI Fiji White Sand λεπτοκοκκη

xo3UaPS.jpg

ολα καταληγουν εδω σε ενα πολυπριζο 8 θεσεων χωρις ασφαλεια, ανταυτου εχω παρει 8 αυτονομα μονοπριζα με τη δικη τους ασφαλεια επανω ετσι ωστε αν χτυπησει κατι να πεσει μονο εκεινο αντι ολοκληρο το συμπαν, και με διακοπτη για καλυτερο ελεγχο αντι να τραβαω συνεχεια τα καλωδια,

μελλλοντικα ισως μπει κι ενα Ups

BDq4VsT.jpg

7wDtEeM.jpg

με τα ζουμια και ολα τα παρελκομενα... ξερετε κ εσεις :P

xvsbj1z.jpg

20 κιλα ζωντανου βραχου και aquascape

39277d5.jpg

UKAfeB6.jpg

η βασικη ιδεα ηταν 2 νησακια δεξια κι αριστερα, στη πορεια μετα απο πολυ ψαξιμο προσπαθησα να μη τα κανω να φαινονται σα πεταμενα μεσα αλλα να ειναι σα προεξοχες μια ενιαιας βραχωδους επιφανειας απο κατω, τα 2 νησακια πατουν πανω σε ενα τριποδο απο βραχο για κρυψωνες και καλυτερη κυκλοφορια, η συνδεση δεν εγινε μονο με εποξικη αλλα και με πλαστικα πυρακια αφου τρυπηθηκε ο βραχος σε αντικριστα σημεια, για καλυτερο κρατημα

cINtErN.jpg

TFOhbWX.jpg

KbxEJMk.jpg

CX6FsYn.jpg

συνεχιζεται...

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα πολυ ωραια, μπραβο. Τα κεσιλ τι φακους εχουν και ποση αποσταση απο το νερο τα εχεις? Κυκλοφορια μονο μια jebao θα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε Θανο ενας απλος χομπιστας ειμαι οπως ολοι, καλυτερα να απευθυνθεις σε επαγγελματιες :)

τα Kessil δε ξερω τι φακους εχουν στα specs γραφουν την επιφανεια που καλυπτουν φαινεται αλλωστε και στις επομενες φωτο, ειναι γυρω στα 12-15εκ απο την επιφανεια -θελοντας και μη- και το φως φτανει μεχρι τον πατο που το αντανακλα και η ATI sand ωρες ωρες θα προτιμουσα να ειναι dimmable.. τεσπα αυτο που ανακαλυψα στη πορεια αφου τα παρηγγειλα ειναι το εκπληκτικο shimmer effect που κανουν μεσα στο νερο ακομα και με ελαχιστη περιδινιση στην επιφανεια,

η Jebao WP-25 μου ειναι υπεραρκετη, την εχω βαλει να χτυπαει στο απεναντι γωνιακο τζαμι του τραπεζίου και διαχεει αριστα τη ροη, στο 50-75% ισα ισα που αφηνει ενα dead spot ακριβως απο κατω της στο μερος που κουρνιαζουν το βραδυ τα 2 Amphiprion ocellaris, ισως στη πορεια βαλω και μια RW-4 αντικριστα περισσοτερο για backup σε περιπτωση fail της μιας

q12B9Xc.jpg

στη πορεια εβαλα και μια φασα πλαστικου -υπο γωνια για να μη πιανει μακα στο τζαμι- γιατι το κενο που αφηνε το νερο υπο καποιες γωνιες χτυπαει στο ματι... και παλι κομμενες λωριδες απο εναν ημιδιαφανο pvc φακελο βιβλιοπωλειου.. φαινεται καλυτερα στις επομενες φωτο

w3pkJ1f.jpg

οπως φαινεται ο εξοπλισμος με ανοιχτο καπακι,

στη τρυπα του εξαερισμου εχει μπει μια πλαστικη φετα που τον χωριζει στη μεση κι εχουν μπει δυο ανεμιστηρες 8εκ οπου ο ενας εισαγει κι αλλος εξαγει αερα και ειναι dimmable με controller, προς το παρον για το χειμωνα ειναι κλειστοι,

οταν κλεινει το καπακι το ενυδρειο δεν εχει σχεδον καμια επαφη με το χωρο του δωματιου ειτε απο θεμα θορυβου ειτε ρευματος αερα αφου απολες τις πλευρες το τζαμι σχεδον εφαπτεται με τον τοιχο και τη γυψοσανιδα, τα οποια μικρα κενα που οριακα υπηρχαν καλυφθηκαν με μακετοχαρτο, ακομα και το καπακι εχει σφουγγαρι απο κατω και μαγκωνει παροτι εχω βαλει και μαγνητη σε ενα σημειο

με πειραματισμους που εχω κανει παρατηρωντας θερμοκρασια - εξατμιση και υδρατμους στο επανω μερος εχω δει οτι μια ελαφρια αποκλιση του καπακιου δημιουργει ρευμα που τροποποιει ολα τα παραπανω κατι που θαναι χρησιμο το καλοκαιρι

καποια βραδια που αφηνα ερμητικα κλειστο το καπακι χωρις ανοιχτους ανεμιστηρες το πρωι ολο το επανω μερος ηταν γεματο υγρασια, εδω και μερικες μερες εχω βαλει μισο κιλο ρυζι σε ενα τουλι και τοχω χωσει στη γωνια πισω απτο σκιμμερ και λυθηκε και αυτο...

3e5kyY9.jpg

T5bbvuy.jpg

iMiKFx4.jpg

WB4wfQI.jpg

συνεχιζεται...

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε

η κατασκευή είναι τρομερή

από πάνω μέχρι κάτω

Κυκλοφορία νομίζω πως θα ήταν καλύτερο

να είχες 2 x jebao wp-10

Στον φωτισμο , δεν ξέρω πολλά για

τα συγκεκριμένα φωτιστικά

αλλά με 68watt σε 240 λίτρα δεν νομίζω

να μπορέσεις να διατηρήσειςκάτι πέρα από softs

Link to comment
Share on other sites

Για την προσπαθεια σου τον κοπο σου το κεφι σου το μερακι σου την αγαπη σου την παρουσιαση σου το μονο που μπορει να πει κανεις ειναι :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Πολύύύύ!!! και καλή δουλειά. .μπράβο. .χαράς το κουράγιο σου. .και πάλι μπράβο. .έγινε πολύ καλο..σαν τους Αμερικάνους reef builders και aquarium architecture. ..

απο πότε το φτιάχνεις. .?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρήτηρια για την κατασκευή σου και ότι καλύτερο για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδες! :) συνεχιζω...

@paul asty κανε ενα search στο youtube και δες τι κοραλια hostαρουν τα συγκεκριμενα kessil τα σπανε στα reviews και δε νομιζω να παιζουν ρολο μονο τα watts, παρολαυτα σιγα σιγα βλεποντας και κανοντας τα συγκεκριμενα φωτα δεν ηταν καν η αρχικη μου επιλογη, μου αντιπροταθηκε απτο καταστημα και πλεον ειμαι υπερευχαριστημενος και στη πραξη αλλα και μαυτα που εχω ψαξει κι εχω δει

για τη κυκλοφορια εχεις δικιο αλλα οσο και να το ψαξεις και να ρωτησεις εμπειροτερους δε γινεται να σου κατσουν ολα ιδανικα με τη μια συμφωνα με τα μετρα σου... αυτο ειναι κατι που το αντιληφθηκα απο τη πρωτη μερα

@ kosta για το aquascaping επηρεαστηκα απο εναν τυπο ονοματι Andre Silvestre που ειναι αδυνατο να μη γνωριζει ή να μη πεσει καποια στιγμη πανω του οποιος ασχολειται με το αθλημα

η εντοιχισμενη κατασκευη με τις γυψοσανιδες φτιαχτηκε μεσα σε 2 βδομαδες και ηταν ετοιμη εδω και 3-4 χρονια και περιμενε... ολο αυτο το διαστημα ειχα χρονο να σκεφτω αρκετα, να ωριμασει η τεχνολογια led κλπ. ο χρονος λειτουργουσε υπερ μου,

η μεγαλη αποφαση παρθηκε φετος το καλοκαιρι τα τζαμια ηρθαν τον Οκτωβρη και τα φινιρισματα εγιναν απο κει κι επειτα που ερχοταν κι ο εξοπλισμος τμηματικα (και βεβαια οσον αφορα τον εξοπλισμο δεν εκανα του κεφαλιου μου, πρωτα για καθετι συμβουλευτικα το μαγαζι που τον αγορασα),
ετσι ωστε να ξερω τί θα μπει πού και πώς, πχ αν θα εκανα ή οχι ενα intank χωρισμα για το σκιμμερ και το ρηακτορα μια και δεν υπηρχε χωρος για κρεμασμα απο την εξω πλευρα, κι ουτε ηθελα να μπλεξω με αντλιες και υπερχειλησεις στο κατω μερος του ντουλαπιου, βασικα η κατασκευη ειχε φτιαχτει λαμβανοντας ηδη υποψη του τι κυκλοφορει στην αγορα και τι ηθελα να κανω (πχ sumpless) οποτε ηξερα αν πχ ο χωρος πανω απο τη σταθμη ειναι αρκετος για να φιλοξενησει τις X λαμπες ή αν μπορει να βγει απο κει ευκολα ενα εσωτερικο σκιμμερ για καθαρισμα ρουτινας κλπ.

παμε στη παρουσιαση και στα τεχνικα (υποψη το ενυδρειο λειτουργει με ψαρια εδω κι 1 μηνα ενω ειχε ηδη στρωμενο βραχο αλλες 2 βδομαδες πριν)

- Διαστασεις: Μ-Πλ-Υψ = 100-45-60εκ

- Ογκος: 240 λιτρα μικτα
- Sumpless
- Φωτισμος: x 2 Kessil A150 Sky Blue 10.000K 34 watt εκαστο, x 2 Aquael MOONLIGHT LED
- Skimmer: Innovative Marine AUQA Gadget Ghost - Desktop Size
- Reactor Innovative Marine MiniMax All-In-One Media με ανθρακα & GFO αλλαγη καθε μηνα
- EHEIM Jager Heater 300W
- Κυκλοφορητης: Jebao WP-25
- 20kg ζωντανος βραχος
- 27kg ATI Fiji White Sand

- αναπληρωση 10% καθε βδομαδα, περιπου 20lt με νερο Α/Ο CARDINAL 150GpD + αλατι Red Sea

ΤΙΜΕΣ:
Θερμ: 25c
Salinity: 1.025
PH: ~8.1
Alkalinty: ~8.3
Ammonia: 0
Nitrite: 0
Nitrate: 0.1~0.2 (τα ταιζω 1 φορα τη μερα με flakes και κακως μεχρι τωρα εριχνα κατι παραπανω αφου δε κραταγα το χρυσο κανονα του ενος λεπτου, το σκιμμερ δε δουλευει στο φουλ ακομα στρωνει κι ουτε η αμμος εχει ενσωματωσει ακομη ωριμη βιολογια)
Calcium: 420
Magnesium: 1260

Ζωντανα:

- 5 Chromis viridis
- 2 Amphiprion ocellaris
- Pseudochromis fridmani
- Nemateleotris decora
- Gramma loreto
- Neon Goby


Cleaning crew:

- 2 Lysmata amboinensis
- Lysmata wurdemanni - Peppermint
- Banded Coral Shrimp - Boxer

- 15 Nassarius sp
- 12 Tectus fenestratus
- 5 Paguristes cadenati

- Mithrax sculptus

Κοραλια:

- Zoanthus φραγκαρισμενα 3 χρωματα
- 2 Toadstool Mushroom Leather Coral
- Starburst Polyp
- Ricordea florida - Orange

το νερο ειναι κρυσταλλο,
ωστοσο η διατομικη αλγη εχει κανει την εμφανιση της οπως ηταν φυσικο, αρχικα εμφανιστηκε στο βραχο οπου μεσα σε 2 μερες το cc τον εκανε λαμπικο, μετα σιγα σιγα εξαπλωθηκε στην αμμο απο αριστερα προς δεξια που εχει καλυτερη ροη,
εκτος απο αλλαγες νερου δεν εχω κανει τιποτα για να τη καταπολεμησω προς το παρον (εκτος απο τη μειωση χρονου στα φωτιστικα απο 10 ωρες σε 6 αλλωστε δεν εχω πολλα κοραλια, τη περιοδο των γιορτων δουλευαν σχεδον 12ωρα...) ωστε να δω το βαθμο εξαρσης της και να πραξω αναλογα,

παντως ηδη βλεπω στη περιοχη που πρωτοεφανιστηκε να αλλαζει προς το πρασινο και να σπαει σιγα σιγα, προχθες πηρα μια σιφωνιερα και σημερα εκανα την αλλαγη νερου με αυτη οποτε εφυγε αρκετη ο mithrax και οι paguristes που πηρα προχθες ελπιζω να βοηθησουν περισσοτερο αλλωστε στη πορεια εχω να προσθεσω μερικα ακομη σαλιγκαρια

nHzlk8G.jpg

tZWhrKI.jpg

HojncDd.jpg

στις επανω φωτο οι πρωτοι ενοικοι τις πρωτες ωρες

lnJyQQh.jpg

SDQMhe2.jpg

MPgHTQd.jpg

RMPrVyJ.jpg

Esnj7Op.jpg

yqmxrpm.jpg

RTZxFSr.jpg

vT3vQ6S.jpg

cSSZL7D.jpg

κατοψη που δειχνει τη διαταξη των βραχων,
η αλγη οπως ηταν τη προηγουμενη βδομαδα κατα τη 4η βδομαδα λειτουργιας με ζωντανα,
στα αριστερα ηδη αρχιζει να σπαει ενω εξαπλωνεται φρεσκια στα δεξια


oZwMDd7.jpg

HVY8VO5.jpg

PThzVCu.jpg

YmH66lh.jpg

wAd8Omi.jpg

2WCOoYh.jpg

YTTkTje.jpg

bYvNwYu.jpg

nddX6PZ.jpg

YoMb8qQ.jpg

XWbSsLP.jpg

k3zYG06.jpg

3fcWbpF.jpg

οι τελευταιες με το κοπαδακι των 5 chromis (αρχικα ειχα 2) και τους παγουριστες ειναι προσφατες χθεσινες!

KeqHiKw.jpg

Viks2EM.jpg

εδω με τo ενα led Aquael (θελω ενα συγκεκριμενο ταφ για το δευτερο) καθαρα διακοσμητικο για το βραδυ με μολις 1 watt καταναλωση... χωρις τα Kessil - τα φωτα ημερας και το θερμαντηρα το ενυδρειο καταναλωνει max 30 watt!

UI2iYwm.jpg

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...