Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

Πραγματικά μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου, η όλη κατασκευή, το στήσιμο του βράχου, πολλα πολλά υποσχόμενο....

Και πάλι συγχαρητήρια....

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραία κατασκευή !

Καλοτάξιδο να είναι !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, ωραίος σχεδιασμός και η θέση του όλα τα λεφτά! Τα kessil μου αρέσουν πολύ όπως και το shimmering effect που κάνουν. Τα watt μου φαίνονται και μένα λίγα για sps αλλά το έχεις ψάξει καλά οπότε ξέρεις καλύτερα. Λίγο με αγχώνουν κάτι μπρίζες που έχεις πάνω από την επιφάνεια δίπλα στο αριστερό kessil λόγο της εξάτμισης του νερού. Καλή συνέχεια. Περιμένουμε και άλλες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, ωραίος σχεδιασμός και η θέση του όλα τα λεφτά! Τα kessil μου αρέσουν πολύ όπως και το shimmering effect που κάνουν. Τα watt μου φαίνονται και μένα λίγα για sps αλλά το έχεις ψάξει καλά οπότε ξέρεις καλύτερα. Λίγο με αγχώνουν κάτι μπρίζες που έχεις πάνω από την επιφάνεια δίπλα στο αριστερό kessil λόγο της εξάτμισης του νερού. Καλή συνέχεια. Περιμένουμε και άλλες φωτό.

να σου πω την αληθεια κι εμενα με αγχωσαν αρχικα, δεν ηθελα καμια συνδεση πριζας στο επανω μερος αλλα ηταν αναποφευκτο, σκεφτομουν να κανω προεκταση να το φερω μεχρι κατω αλλα μετα σε περιπτωση που ηθελα να καθαρισω σκιμμερ και ριακτορα θα ηταν δυσκολο το βγαλε-βαλε ειδικα στο ψαρεμα των καλωδιων παροτι εχω αφησει μεσα ενα λεπτο συρματοσχοινο με πλαστικη καλυψη για μελλοντικο ενδεχομενο ψαρεματος,

ευτυχως που ειναι ακριβως διπλα στον εξαερισμο και ειναι πιασμενα με δεματικα κλιψακια που ανοιγοκλεινουν -εξαιρετικα δυσκολα- και η βαση τους ειναι βιδωμενη με ξυλοβιδα στην οροφη οποτε μια χαρα

στην αλλη γωνια εχω βαλει σε τουλι μισο κιλο ρυζι που εχει εξαφανισει την υγρασια ακομα και με το ντουλαπι ερμητικα κλειστο και με μονη διεξοδο τις πισω γριλιες στο κλιμακοστασιο

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Ναι γι'αυτό σου είπα πως

δεν ξέρω πολλά για τα φωτιστικά αυτά

Σε αυτό που λες για την κυκλοφορία (και γενικά)

έχεις απόλυτο δίκιο

Σκέφτεσαι να δοκιμάσεις

και άλλα κοραλια πχ lps?

για να δεις πως θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι'αυτό σου είπα πως

δεν ξέρω πολλά για τα φωτιστικά αυτά

Σε αυτό που λες για την κυκλοφορία (και γενικά)

έχεις απόλυτο δίκιο

Σκέφτεσαι να δοκιμάσεις

και άλλα κοραλια πχ lps?

για να δεις πως θα πάνε

ναι εννοειται πως θα βαλω και lps και μερικα sps αλλα πλεον σιγα σιγα δε το βιαζομαι, πρωτα θελω να φουλαρω απο ψαρια και να σταθεροποιησω τη βιολογια και μετα σιγα σιγα απο τα ευκολα στα πιο δυσκολα κοραλια βλεποντας και κανοντας

ενα μικρο yellow tang ειναι ο επομενος στοχος, και καποια αλλα που ακομα το ψαχνω, προτασεις oλων δεκτες για τα λιτρα μου :), ερωτευτηκα με τη πρωτη ματια κι ενα blue tang minion αλλα ειμαι σκεπτικος με το ich που κουβαλανε και ειναι θεμα τυχης αν θα εκδηλωθει αποτι μου ειπαν, ισως μπει καποια στιγμη αργοτερα...

το νεον goby ειναι το πιο ντροπαλο μεχρι στιγμης μετα απο 2 μερες ακομα κρυβεται πισω απτο σκιμερ, το ιδιο και το Gramma loreto που εχει κρυφτει σε μια τρυπα και οποτε τολμα να ξεμυτισει του την πεφτει το Fridmani που ειναι ο μαγκακος του χωρου

εχει πλακα γιατι τη θεση που κουρνιαζε το Fridmani την εχουν καταλαβει οι γαριδες καθαριστες να τον περιλαβουν αλλα αυτος δε θελει πολλα-πολλα με κανεναν εκει μεσα οποτε αρχιζει και ξανοιγεται αλλου, και πηγε στον απεναντι βραχο που κρυφτηκε το αλλο, εχω διαβασει οτι γινεται επιθετικο αν μπει παρομοιο ειδος αργοτερα αλλα αυτο ετσι κι αλλιως ορμαει και στα chromis που ειναι 4πλασια του

η πορτοκαλι ricordea που πηρα προχθες απτο καταστημα σημερα 2 μερες μετα ανοιξε τοσο που καλυψε ολο το βραχακι που καθοταν στο πατο, σχεδον διπλασιασε σε μεγεθος απο οτι την εβλεπα στο μαγαζι,

και στα 2 Leather Corals που εχω εδω και 3-4 βδομαδες βλεπω εμφανη διαφορα σε αναπτυξη

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Τι διάβασα πάλι βραδιατικο....... Να έχεις υγεία , να το χαίρεσαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά- πολλά συγχαρητήρια φίλε μου! Άριστο σε όλα το ενυδρείο σου! Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και πάλι τα συγχαρητήριά μου. Έχεις πετύχει ένα απίστευτο αποτέλεσμα με πολύ καλό aqua scape. Και οι kesil πρέπει να είναι κάτσε καλά ε ; Τρομερός φωτισμός με αντανάκλαση του κυματισμου. Πες μου, το κάνουν στα αλήθεια ή είναι οφθαλμαπάτη της διαφήμισης; Έχω μεγάλη κάψα με τις συγκεκριμένες λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

@ paul asty δες τη Ricordea πριν απο λιγο και συγκρινε την με τη πιο πανω προχθεσινη φωτο με τον Boxer

βεβαια εκει ηταν ακομη λιγο στρεσαρισμενη με το dipping αλλα σε καμια περιπτωση η διαμετρος της δε καλυπτε καν ολο το βραχακι οπως την ειδα στο μαγαζι

επισης δες την εξελιξη του μανιταριου παραδιπλα σε σχεση με 3 βομαδες πριν, συγκρινε το με την 5η φωτο απο πανω αυτης της σελιδας

abtlfjB.jpg

το neon goby αρχισε να ξεμυταει και αποτι φαινεται βρηκε και φωλια και ηδη εκανε και γνωριμιες με τις γαριδες-καθαριστες και με τα καμωματα που κανει βλεπω να εξελισσεται σε ατραξιον του reef

P5CAE9l.jpg

nYH4Jcx.jpg

Φίλε μου και πάλι τα συγχαρητήριά μου. Έχεις πετύχει ένα απίστευτο αποτέλεσμα με πολύ καλό aqua scape. Και οι kesil πρέπει να είναι κάτσε καλά ε ; Τρομερός φωτισμός με αντανάκλαση του κυματισμου. Πες μου, το κάνουν στα αλήθεια ή είναι οφθαλμαπάτη της διαφήμισης; Έχω μεγάλη κάψα με τις συγκεκριμένες λάμπες.

οι συγκεκριμενες φωτο που εχω ανεβασει ως τωρα δε δειχνουν σχεδον καθολου το shimmer αλλα ακομα και στη καλυτερη φωτο ειναι ασυγκριτο με αυτο που βλεπεις ζωντανα μπροστα σου, οταν χτυπαει η δεσμη ακομα και σε ελαχιστο κυματισμο δημιουργει ενα εφε απο δεκαδες ενιαια προβολακια που τρεμοπαιζουν συνεχως σαν αναποδη βενταλια,

τα λευκα σημεια που βλεπεις πανω στην αμμο στη πιο πανω φωτο της ricordea παιχνιδιζουν συνεχεια σα φωτορυθμικα...

υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube που το αποδιδουν σωστα αλλα και παλι καμια σχεση αν δε το δεις απο κοντα...

και αποτι παρατηρησα καλυτερα χθες που ενεργοποιησα και το 2ο moonlight της Aquael και αυτα κανουν ακριβως το ιδιο εφε σε πολυ μικροτερη εμβελεια βεβαια

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση και δύο τους

εχουν μεγάλη διάφορα

Η ricordea φοβερό χρώμα

αλλά και το μανιτάρι ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και πάλι τα συγχαρητήριά μου. Έχεις πετύχει ένα απίστευτο αποτέλεσμα με πολύ καλό aqua scape. Και οι kesil πρέπει να είναι κάτσε καλά ε ; Τρομερός φωτισμός με αντανάκλαση του κυματισμου. Πες μου, το κάνουν στα αλήθεια ή είναι οφθαλμαπάτη της διαφήμισης; Έχω μεγάλη κάψα με τις συγκεκριμένες λάμπες.

Το κάνουν πραγματικά φίλε

το έχω δει σε μαγαζί αλλά με

άλλο μοντέλο που ντιμμαρεται

Και φαίνεται και η σκιά των ψαριών

αν βρίσκονται σχετικά κοντά στο αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκι θα σου έλεγα κατι σε wrasse , όπως:

Halichoeres Chrysus Halichoeres Melanurus (top)

Cirrhilabrus aurantidorsalis

Να σου πω επίσης να ρίξεις στο ενυδρειο

μερικά άδεια καβουκια κοχυλιων

διότι όταν οι ερημιτες χρειαστούν μεγαλύτερο

σπίτι και δεν βρουν κάποιο

θα σκοτώσουν καποιο από τα υπόλοιπα σαλιγκάρια που έχεις

Την πάτησα την προηγούμενη βδομάδα , σκότωσε δύο nassarius γιατί

δεν χωρούσε στο πρώτο

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται πως θα βαλω και lps και μερικα sps αλλα πλεον σιγα σιγα δε το βιαζομαι, πρωτα θελω να φουλαρω απο ψαρια και να σταθεροποιησω τη βιολογια και μετα σιγα σιγα απο τα ευκολα στα πιο δυσκολα κοραλια βλεποντας και κανοντας

ενα μικρο yellow tang ειναι ο επομενος στοχος, και καποια αλλα που ακομα το ψαχνω, προτασεις oλων δεκτες για τα λιτρα μου :), ερωτευτηκα με τη πρωτη ματια κι ενα blue tang minion αλλα ειμαι σκεπτικος με το ich που κουβαλανε και ειναι θεμα τυχης αν θα εκδηλωθει αποτι μου ειπαν, ισως μπει καποια στιγμη αργοτερα...

το νεον goby ειναι το πιο ντροπαλο μεχρι στιγμης μετα απο 2 μερες ακομα κρυβεται πισω απτο σκιμερ, το ιδιο και το Gramma loreto που εχει κρυφτει σε μια τρυπα και οποτε τολμα να ξεμυτισει του την πεφτει το Fridmani που ειναι ο μαγκακος του χωρου

εχει πλακα γιατι τη θεση που κουρνιαζε το Fridmani την εχουν καταλαβει οι γαριδες καθαριστες να τον περιλαβουν αλλα αυτος δε θελει πολλα-πολλα με κανεναν εκει μεσα οποτε αρχιζει και ξανοιγεται αλλου, και πηγε στον απεναντι βραχο που κρυφτηκε το αλλο, εχω διαβασει οτι γινεται επιθετικο αν μπει παρομοιο ειδος αργοτερα αλλα αυτο ετσι κι αλλιως ορμαει και στα chromis που ειναι 4πλασια του

η πορτοκαλι ricordea που πηρα προχθες απτο καταστημα σημερα 2 μερες μετα ανοιξε τοσο που καλυψε ολο το βραχακι που καθοταν στο πατο, σχεδον διπλασιασε σε μεγεθος απο οτι την εβλεπα στο μαγαζι,

και στα 2 Leather Corals που εχω εδω και 3-4 βδομαδες βλεπω εμφανη διαφορα σε αναπτυξη

Προσπάθησε το yellow tang να το βάλεις στο τέλος γιατί είναι μεγάλος τσαμπουκάς!! Στο λέω εκ πείρας. Μου έχει σκοτώσει 2 chelmon rostratus.

Link to comment
Share on other sites

Paul thanx για το tip και τις προτασεις το Cirrhilabrus αν ηταν διαθεσιμο θα το ειχα εδω και 3 μερες αλλα την επομενη φορα,

Λουκα το yellow tangακι δε το γλιτωνω και θα γινει οπως λες, chelmon παντως δυσκολα να βαλω γιατι αν και πανεμορφα ειναι δυσκολα ψαρια αποτι διαβαζω, εκτος κι αν... γιατι θαθελα να βαλω ενα καποια στιγμη

@ vasilis4x4 η παρουσιαση του ενυδρειου σου μεταξυ αλλων με βοηθησε παρα πολυ και στο σχεδιασμο του δικου μου γιατι εχουν παρομοια λιτρα και ειναι sumpless, εκτος αυτου βλεπω εχουμε παρομοια γουστα και στα ψαρια με τη zebrasoma και το μινιον tangακι αλλα και το Four Stripe Damselfish που εχεις πως τα πανε εκει περα πεφτει κυνηγητο μεταξυ τους ? ψηνομαι και για τα τρια και μαλλον και για καποιο 6 line wrasse

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Το chelmon αν θελεις να το βαλεις

μην το κανεις τωρα ασε να περασει καμποσος καιρος

να δεις πως θα πας με αυτα τα ψαρια

γιατι η διαφορα στην δυσκολια τους ειναι μεγαλη

Να μαθεις και εσυ 2-3 πραγματα παραπανω και

μετα το προσπαθεις

Το six line ειναι πολυ ωραιο ψαρι αλλα

ειναι επιθετικο

Link to comment
Share on other sites

@ vasilis4x4 η παρουσιαση του ενυδρειου σου μεταξυ αλλων με βοηθησε παρα πολυ και στο σχεδιασμο του δικου μου γιατι εχουν παρομοια λιτρα και ειναι sumpless, εκτος αυτου βλεπω εχουμε παρομοια γουστα και στα ψαρια με τη zebrasoma και το μινιον tangακι αλλα και το Four Stripe Damselfish που εχεις πως τα πανε εκει περα πεφτει κυνηγητο μεταξυ τους ? ψηνομαι και για τα τρια και μαλλον και για καποιο 6 line wrasse

Ευχαριστω Οδυσσεα!

Το damsel four stripe το εβαλα με επιφυλαξη ηταν το πρωτο μου ψαρακι

Παραδοξως εχω εκπλαγει με την συμπεριφορα του, ειναι απιστευτα φιλικο με τα ψαρια που πλησιαζουν στο χωρο του. Τα διωχνει ευγενικοτατα θα ελεγα

Το six line γινεται πολυ επιθετικο μονο με αλλα wrasse

Aναγκαστηκα και το εβγαλα απ την στιγμη που μπηκε ο γιατρος που τον θεωρω απαραιτητο φιλο των blue tang

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη δεν γινεται μονο στα αλλα wrasse

σε εμενα δεν αφηνε ησυχο το fridmani

Αποτι εχω καταλαβει επιθετικο γινεται και σε ψαρια

που μενουν πιο πολυ κοντα στον βραχο

και κατα συνεπεια μπορουν να μπουν στον χωρο τους

πιο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Οδυσσεα!

Το damsel four stripe το εβαλα με επιφυλαξη ηταν το πρωτο μου ψαρακι

Παραδοξως εχω εκπλαγει με την συμπεριφορα του, ειναι απιστευτα φιλικο με τα ψαρια που πλησιαζουν στο χωρο του. Τα διωχνει ευγενικοτατα θα ελεγα

Το six line γινεται πολυ επιθετικο μονο με αλλα wrasse

Aναγκαστηκα και το εβγαλα απ την στιγμη που μπηκε ο γιατρος που τον θεωρω απαραιτητο φιλο των blue tang

κι όμως στη καραντίνα το six line το δικό μου είχε γίνει ο γιατρός για τον Ιάπωνα! τσίμπαγε απο πάνω του το παράσιτο και μάλιστα είχα παρατηρήσει ότι όταν τελείωνε, ο Ιάπωνας να τον ψάχνει και να πηγαίνει μόνος του για καθάρισμα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Οδυσσεα!

Το damsel four stripe το εβαλα με επιφυλαξη ηταν το πρωτο μου ψαρακι

Παραδοξως εχω εκπλαγει με την συμπεριφορα του, ειναι απιστευτα φιλικο με τα ψαρια που πλησιαζουν στο χωρο του. Τα διωχνει ευγενικοτατα θα ελεγα

Το six line γινεται πολυ επιθετικο μονο με αλλα wrasse

Aναγκαστηκα και το εβγαλα απ την στιγμη που μπηκε ο γιατρος που τον θεωρω απαραιτητο φιλο των blue tang

Αφου ειναι συγγενης του ich χαχαχα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...