Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

Το δικό μου six line ότι ψάρι μπει μέσα και είναι στο ίδιο μέγεθος η μικρότερα τα κυνηγάει.

Αν είναι μεγαλύτερα δεν τρέχει τίποτα.

Απλώς τα πλησιάζει να κάνει την εξερεύνηση του και τα αφήνει στην ησυχία τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδες! :) συνεχιζω...

@paul asty κανε ενα search στο youtube και δες τι κοραλια hostαρουν τα συγκεκριμενα kessil τα σπανε στα reviews και δε νομιζω να παιζουν ρολο μονο τα watts, παρολαυτα σιγα σιγα βλεποντας και κανοντας τα συγκεκριμενα φωτα δεν ηταν καν η αρχικη μου επιλογη, μου αντιπροταθηκε απτο καταστημα και πλεον ειμαι υπερευχαριστημενος και στη πραξη αλλα και μαυτα που εχω ψαξει κι εχω δει

για τη κυκλοφορια εχεις δικιο αλλα οσο και να το ψαξεις και να ρωτησεις εμπειροτερους δε γινεται να σου κατσουν ολα ιδανικα με τη μια συμφωνα με τα μετρα σου... αυτο ειναι κατι που το αντιληφθηκα απο τη πρωτη μερα

@ kosta για το aquascaping επηρεαστηκα απο εναν τυπο ονοματι Andre Silvestre που ειναι αδυνατο να μη γνωριζει ή να μη πεσει καποια στιγμη πανω του οποιος ασχολειται με το αθλημα

η εντοιχισμενη κατασκευη με τις γυψοσανιδες φτιαχτηκε μεσα σε 2 βδομαδες και ηταν ετοιμη εδω και 3-4 χρονια και περιμενε... ολο αυτο το διαστημα ειχα χρονο να σκεφτω αρκετα, να ωριμασει η τεχνολογια led κλπ. ο χρονος λειτουργουσε υπερ μου,

η μεγαλη αποφαση παρθηκε φετος το καλοκαιρι τα τζαμια ηρθαν τον Οκτωβρη και τα φινιρισματα εγιναν απο κει κι επειτα που ερχοταν κι ο εξοπλισμος τμηματικα (και βεβαια οσον αφορα τον εξοπλισμο δεν εκανα του κεφαλιου μου, πρωτα για καθετι συμβουλευτικα το μαγαζι που τον αγορασα),

ετσι ωστε να ξερω τί θα μπει πού και πώς, πχ αν θα εκανα ή οχι ενα intank χωρισμα για το σκιμμερ και το ρηακτορα μια και δεν υπηρχε χωρος για κρεμασμα απο την εξω πλευρα, κι ουτε ηθελα να μπλεξω με αντλιες και υπερχειλησεις στο κατω μερος του ντουλαπιου, βασικα η κατασκευη ειχε φτιαχτει λαμβανοντας ηδη υποψη του τι κυκλοφορει στην αγορα και τι ηθελα να κανω (πχ sumpless) οποτε ηξερα αν πχ ο χωρος πανω απο τη σταθμη ειναι αρκετος για να φιλοξενησει τις X λαμπες ή αν μπορει να βγει απο κει ευκολα ενα εσωτερικο σκιμμερ για καθαρισμα ρουτινας κλπ.

παμε στη παρουσιαση και στα τεχνικα (υποψη το ενυδρειο λειτουργει με ψαρια εδω κι 1 μηνα ενω ειχε ηδη στρωμενο βραχο αλλες 2 βδομαδες πριν)

- Διαστασεις: Μ-Πλ-Υψ = 100-45-60εκ

- Ογκος: 240 λιτρα μικτα

- Sumpless

- Φωτισμος: x 2 Kessil A150 Sky Blue 10.000K 34 watt εκαστο, x 2 Aquael MOONLIGHT LED

- Skimmer: Innovative Marine AUQA Gadget Ghost - Desktop Size

- Reactor Innovative Marine MiniMax All-In-One Media με ανθρακα & GFO αλλαγη καθε μηνα

- EHEIM Jager Heater 300W

- Κυκλοφορητης: Jebao WP-25

- 20kg ζωντανος βραχος

- 27kg ATI Fiji White Sand

- αναπληρωση 10% καθε βδομαδα, περιπου 20lt με νερο Α/Ο CARDINAL 150GpD + αλατι Red Sea

ΤΙΜΕΣ:

Θερμ: 25c

Salinity: 1.025

PH: ~8.1

Alkalinty: ~8.3

Ammonia: 0

Nitrite: 0

Nitrate: 0.1~0.2 (τα ταιζω 1 φορα τη μερα με flakes και κακως μεχρι τωρα εριχνα κατι παραπανω αφου δε κραταγα το χρυσο κανονα του ενος λεπτου, το σκιμμερ δε δουλευει στο φουλ ακομα στρωνει κι ουτε η αμμος εχει ενσωματωσει ακομη ωριμη βιολογια)

Calcium: 420

Magnesium: 1260

Ζωντανα:

- 5 Chromis viridis

- 2 Amphiprion ocellaris

- Pseudochromis fridmani

- Nemateleotris decora

- Gramma loreto

- Neon Goby

Cleaning crew:

- 2 Lysmata amboinensis

- Lysmata wurdemanni - Peppermint

- Banded Coral Shrimp - Boxer

- 15 Nassarius sp

- 12 Tectus fenestratus

- 5 Paguristes cadenati

- Mithrax sculptus

Κοραλια:

- Zoanthus φραγκαρισμενα 3 χρωματα

- 2 Toadstool Mushroom Leather Coral

- Starburst Polyp

- Ricordea florida - Orange

το νερο ειναι κρυσταλλο,

ωστοσο η διατομικη αλγη εχει κανει την εμφανιση της οπως ηταν φυσικο, αρχικα εμφανιστηκε στο βραχο οπου μεσα σε 2 μερες το cc τον εκανε λαμπικο, μετα σιγα σιγα εξαπλωθηκε στην αμμο απο αριστερα προς δεξια που εχει καλυτερη ροη,

εκτος απο αλλαγες νερου δεν εχω κανει τιποτα για να τη καταπολεμησω προς το παρον (εκτος απο τη μειωση χρονου στα φωτιστικα απο 10 ωρες σε 6 αλλωστε δεν εχω πολλα κοραλια, τη περιοδο των γιορτων δουλευαν σχεδον 12ωρα...) ωστε να δω το βαθμο εξαρσης της και να πραξω αναλογα,

παντως ηδη βλεπω στη περιοχη που πρωτοεφανιστηκε να αλλαζει προς το πρασινο και να σπαει σιγα σιγα, προχθες πηρα μια σιφωνιερα και σημερα εκανα την αλλαγη νερου με αυτη οποτε εφυγε αρκετη ο mithrax και οι paguristes που πηρα προχθες ελπιζω να βοηθησουν περισσοτερο αλλωστε στη πορεια εχω να προσθεσω μερικα ακομη σαλιγκαρια

nHzlk8G.jpg

tZWhrKI.jpg

HojncDd.jpg

στις επανω φωτο οι πρωτοι ενοικοι τις πρωτες ωρες

lnJyQQh.jpg

SDQMhe2.jpg

MPgHTQd.jpg

RMPrVyJ.jpg

Esnj7Op.jpg

yqmxrpm.jpg

RTZxFSr.jpg

vT3vQ6S.jpg

cSSZL7D.jpg

κατοψη που δειχνει τη διαταξη των βραχων,

η αλγη οπως ηταν τη προηγουμενη βδομαδα κατα τη 4η βδομαδα λειτουργιας με ζωντανα,

στα αριστερα ηδη αρχιζει να σπαει ενω εξαπλωνεται φρεσκια στα δεξια

oZwMDd7.jpg

HVY8VO5.jpg

PThzVCu.jpg

YmH66lh.jpg

wAd8Omi.jpg

2WCOoYh.jpg

YTTkTje.jpg

bYvNwYu.jpg

nddX6PZ.jpg

YoMb8qQ.jpg

XWbSsLP.jpg

k3zYG06.jpg

3fcWbpF.jpg

οι τελευταιες με το κοπαδακι των 5 chromis (αρχικα ειχα 2) και τους παγουριστες ειναι προσφατες χθεσινες!

KeqHiKw.jpg

Viks2EM.jpg

εδω με τo ενα led Aquael (θελω ενα συγκεκριμενο ταφ για το δευτερο) καθαρα διακοσμητικο για το βραδυ με μολις 1 watt καταναλωση... χωρις τα Kessil - τα φωτα ημερας και το θερμαντηρα το ενυδρειο καταναλωνει max 30 watt!

UI2iYwm.jpg

Οδυσσέα έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά με το ενυδρείο σου...

Πιστεύω οτι εχει τα φόντα να γίνει ενα πολυ δυνατό reef....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε πως παει το ενυδρειο?

 

 

καλημερα φιλε,

δεν εχω κανει δραματικες προσθηκες γιαυτο και δεν εχω κανει ενημερωση, 

ολα καλα ωριμαζει και παραλληλα γινομαι κι εγω σοφοτερος διαβαζοντας τις εμπειριες σας απο τα δικα σας θρεντ,

εχω προσθεσει αλλα 3 κιλα ζωντανου βραχου (στην ουσια εφτιαξα αλλο ενα ποδι με σπηλιες ως καταφυγιο για τα ψαρακια κυριως το βραδυ γιατι βλεπω τα περισσοτερα κουρνιαζουν σε παρομοιες τρυπες που ηδη υπηρχαν)

η διατομικη εχει σχεδον εξαφανιστει, ο ζωντανος βραχος ωριμαζει σιγα σιγα με ολο και περισσοτερη κοραλινη να γεμιζει παντου, οι μετρησεις παραμενουν σταθερες στα ιδια επιπεδα με τα νιτρικα να μην εχουν μηδενιστει εντελως (0,2) ενω ακολουθω τις ρουτινα με 10% αλλαγες νερου καθε βδομαδα κλπ.

τα  40-45  σαλιγκαρια που εχω μεσα βοηθανε πολυ στο καθαρισμα -το τζαμι το καθαριζω μια φορα καθε10 μερες, ειχα κι εγω γεννητουρια με αυγα σαλιγκαριων στο τζαμι

ισως κανω καποια ενημερωση κατα το Πασχα που θα εχω προσθεσει μερικα ζωντανα ακομη, παντως εκτος απροοπτου δε σκοπευω να το φορτωσω πολυ πριν τον Αυγουστο οπου θα λειπω μηπως γινει κανενα απροοπτο κι εχουμε δραματα, οπως επισης θελω να κανει και το κυκλο του να βγαλει και το καλοκαιρι να δω θερμοκρασιες κλπ και απο Σεπτεμβρη με το καλο θα φορτσαρω

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Φιλε Odysseus καλησπερα.

 

Πως εξελισσεται αυτο το πολλα υποσχομενο ενυδρειο?

 

Τωρα που πλησιαζουμε προς το τελος του καλοκαιριου εχεις κανει καποιο σχεδιασμο για νεες προσθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Odysseus καλησπερα.

 

Πως εξελισσεται αυτο το πολλα υποσχομενο ενυδρειο?

 

Τωρα που πλησιαζουμε προς το τελος του καλοκαιριου εχεις κανει καποιο σχεδιασμο για νεες προσθηκες?

 

 

καλησπερα φιλε, 

 

οπως ειχα αναφερει λογω υποχρεωσεων, διακοπων, καλοκαιριου, δεν ασχοληθηκα οσα θα ηθελα, 

βεβαια ειχα και την αγωνια να δω πως θα συμπεριφερθει το ενυδρειο  σε θερμοκρασιες καυσωνα και αν θα λειπω ή αν θα ειμαι εδω για να λαβω μετρα με ανεμιστηρακια κλπ. οποτε δεν ηθελα να επενδυσω σε πραγματα που μπορει και να τα εχανα λογω ζεστης, 

τελικα η θερμοκρασια με ανοιχτο το καπακι και χωρις κανενα ανεμιστηρα εφτασε ως και τους 29,4 C χωρις καμια απωλεια 

 

η κοραλινη εχει πλεον γεμισει τους βραχους  παντου και πλεον κανω προσθηκες καθημερινα διαλυμενη σοδα με το χερι για να διατηρησω το Kh (ειχε πεσει ως και 5.6) χωρις να χασω τιποτα ευτυχως τωρα ειναι παλι σε φυσιολογικα επιπεδα μαζι με τα υπολοιπα

 

εχω ηδη κανει μερικες προσθηκες σε ψαρια και κοραλλια εχω βαλει και μια 2η Jebao-RW4 στην αντιθετη πλευρα και μια  αυτοματη ταιστρα και ολα τα ψαρακια ειναι πλεον μια ευτυχισμενη οικογενεια που φυσικα θα αποκτησει και νεα μελη...

 

θα ακολουθησει φωτορεπορταζ συντομα μαζι με βιντεακι :)

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι για τα νεα σου!

Η σταθεροτητα σε ενα ενυδρειο ειναι εξελιξη και μαλιστα καλη.

 

Περιμενουμε συνεχης ενημερωση μιας και το ενυδρειο σου οπως προ-ειπα υποσχεται πολλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το θεμα;;;

μπραβο φιλε φοβερο το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

BuG6vaM.jpg
http://i.imgur.com/BuG6vaM.jpg

V78PUQ6.jpg
http://i.imgur.com/V78PUQ6.jpg
 

επειδή το βιντεακι ισως αργησει λιγο ειπα να ανεβασω μερικες προχθεσινες φωτο, ο μπλε πιτσιρικος ειναι προσφατος και ποτε κανει κοπαδι με τα chromis και ποτε αραζει με τα occelaris πανω αριστερα στο ριακτορα, ολα τα ψαρακια εχουν κανει καλο παρεακι χωρις προβληματα,

δεν εχω βαλει ακομα σκληρο κοραλι αλλα ολα μεχρι στιγμης πηγαινουν καλα, η κοραλινη εχει φουντωσει για τα καλα, εχω προσθεσει αλλον εναν κυκλοφορητη στην αντιθετη πλευρα Jebao RW-4 ενω ο αρχικος WP-25 χτυπαει στην επιφανεια δημιουργωντας κυματισμο ενω ταυτοχρονα και κυκλικη ροη μεσα σε ολο το ενυδρειο  ακομα και χωρις τον δευτερο, στο βιντεο που θανεβασω θα ριξω και λιγη τροφη για να φανει η κυκλοφορια,

 

απο τοτε που εβαλα αυτοματη ταιστρα εδω και 3 μηνες εχω δει μεγαλη διαφορα στη δραστηριοτητα των ψαριων προς το καλυτερο φυσικα, πριν ταιζα μια φορα τη μερα, ενω πλεον με το αυτοματο 4 φορες
χωρις καμια διαφορα στα νιτρικα

αρχες καλοκαιριου που ειχα αρχισει να εχω ανοιχτο καπακι και λογω μεγαλυτερης εξατμισης συμπληρωνα συνηθως με σκετο νερο αντιστροφης οσμωσης για να ισορροπησω την αλατοτητα χωρις να κανω συχνες αλλαγες νερου και ειχα πτωση ΚΗ που εφτασε ως και στο 5.6,
μερικα κοραλια απλως μαζευτηκαν λιγο και ευτυχως δεν ειχα απωλειες, πλεον συμπληρωνω με το χερι σχεδον καθε μερα 30ml διαλυμενης σοδας

περισσοτερες φωτο και info συντομα...

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά δείχον, βάλε μια δοσομετρική και βάλε κανένα εύκολο sps να δείς πως θα πάει ;)

 

το blue έχει πολύ πλάκακοπαδιαστό με τα chromis και μάλιστα μιkρότερο :P

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Πολύ όμορφα όλα. Ποια αυτόματη ταΐστρα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο! Μου αρέσει πολυ και το aquascape που εχεις κάνει.

 

Αν εχεις φίλτρο καλο είναι να εχεις και λίγο άνθρακα για τα σαρκόφυτα, ιδιαίτερα οταν αλλάζουν δέρμα.

 

Πολυ ωραίο, μπράβο!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οδυσσεα τελειωνει ο νοεμβριος και δεν εχεις βαλει καμια φωτο :jig:

Εστω μια φωτο το μηνα ειναι απαραιτητη :usd:

Πλακα κανω,οποτε εχεις χρονο και διαθεση πες μας τα νεα του ενυδρειου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

χαχα καλα μη βαράς :P θανεβασω σημερα απτο σπιτι! πρεπει να φτιαξω και λογαριασμο για εκεινο το video-α που θα ακολουθησουν γιατι ηδη εχω ενα με εναν αστερια που κανει νυχτερινο μαραθωνιο!

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι λοιπον, το ενυδρειο κλεινει 11 μηνες και μπορω να πω οτι αυτη τη στιγμη ειναι στη καλυτερη του φαση,

η καφε αλγη εχει εξαφανιστει εντελως ακομα και λιγο πριν σβησουν τα φωτα,

 

απο ρουτινες  καθε βδομαδα  ανανεωση ~18 λιτρα νερου (με τον μεγαλο κουβα του Red Sea) αλλαγη ανθρακα-αντιφωσφορου στο ριακτορα καθε μηνα, καθε 2-3 βδομαδες πριν την αλλαγη νερου με μια αντλια φυσαω το βραχο ή σιφωναρω απο το βυθο το νερο της αλλαγης, για μιαμιση βδομαδα εβαζα χειρωνακτικα Ca, Mg, KH 10ml περιπου, ωσπου εφτασαν στα κανονικα ορια και πλεον προσθετω 5-10 ml καθε 3 μερες για συντηρηση,

εκτος απο το ΝΟ3 που ειναι στο 0,2 (απο τοτε που εβαλα τα πρωτα ζωντανα και αρχισα να ταιζω)  ολα τα αλλα ειναι στο μηδεν,
παρατηρω πλεον οτι οταν οι μετρησεις ειναι μεσα στα επιθυμητα ορια ειδικα το τελευταιο καιρο τα κοραλια παιρνουν τα πανω τους

 

τα φωτα αναβουν απο τις 4μισι μεχρι τις 9μισι και τα μπλε κλεινουν στις 12

φυσικα θαθελα ο κυκλος να γινεται πιο νωρις αλλα θελω να τα βλεπω εστω και για λιγο οταν γυριζω σπιτι

 

ταισμα 3 φορες τη μερα με 3 διαφορετικα flakes  με τον αυτοματο της Haquoss και μια με το χερι ντιπαρισμενο σε θρεπτικα αμινοξεα σκορδοζουμο κλπ.

1 φορα τη βδομαδα ριχνω κι ενα Coral smoothie

 

απο κατοικους εκτος απο τα 2 Ocellaris, 3 chromis, 1 yellow, 1 blue tangaki, 1 decora, 1 neon goby, 1 chrysus, 1 six line wrasse, και ο τελευταιος επισκεπτης ενα μικρουλι Veliferum το οποιο αφου εφαγε μερικες κουτουλιες απο το Yellow σταδιακα μετα τη 4η ημερα ηρεμησαν τα πραγματα, ήδη εχουν περασει 2 εβδομαδες και ολα ειναι μια ευτυχισμενη οικογενεια

 

στο  CC εχει μπει κι ενας αστεριας ο οποιος τα βραδια κανει απιστευτο αλωνισμα επιβεβαιωνοντας το ονομα του (Sand Sifting Sea Star)
οι παρακατω φωτο ειναι απο τη προηγουμενη βδομαδα

σκληρο κοραλι δεν εχει μπει ακομα, υπολογιζω προς τα χριστουγεννα να μπουν τα πρωτα sps
 

O9FgLdq.jpg

 

 

T8ea05E.jpg

 

igLJYgp.jpg

 

 

FlUkNTD.jpg

 

 

 

οι παρακατω ειναι σημερινες

 

iVPrbDX.jpg

 

hFrLo79.jpg

 

 

uRv9aJK.jpg

 

 

oae7DdG.jpg

 

FZbKvHj.jpg

 

 

αποψη απο το επανω μερος, πανω απτο σκιμμερ δεξια ειναι ενα πουγγι με κρυσταλλικη αμμο σιλικονης πυριτιου για γατες για να συγκρατει την υγρασια ωστε να μη δημιουργειται υγροποιηση στα τοιχωματα με κλειστο το καπακι,  εχω αλλο ενα και στο κατω ντουλαπι

 

απο μπροστα φαινεται και μια σιτα που  τωρα ειναι ανεβασμενη για τους τυχον πηδηχτουληδες οταν αφηνω ανοιχτο το καπακι

 

*τα led φυσικα δε στεκονται με την αλουμινοταινια η οποια εχει μπει μονο και μονο για να μη τα παλατζαρει ή οταν θελω να τα ζυγοσταθμισω κατα ελαχιστες μοιρες

 

xbzheQ3.jpg

 

XhzlsZ6.jpg

MIJ4pwM.jpg


το κατω ντουλαπι με ολα τα παρελκομενα έχω ετοιμασει και βαλει τα απαραιτητα ζουμια σε μπουκαλια με ρυθμιζομενο στομιο ωστε η προσθηκη με το χερι μεσω της μεζουρας να ειναι παιχνιδακι, το ιδιο εχω κανει και για οσα περισσευουν ωστε να κανω ευκολοτερη τη ζωη μου οταν πχ επαναγεμιζω το ριακτορα χωρις να μπλεκω με  χωνια και σακουλακια,

 

στο wattομετρητη πανω δεξια φαινεται και η καταναλωση με ολα τα φωτα και τις μηχανες να δουλευουν στο φουλ πλην  θερμαντηρα  συνολο 125w

και μια βραδινη μολις πριν απο  λιγο

 

ZYvqxU1.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πολλα μπραβο!!!

 

εχεις κανεις απιστευτη δουλεια απ την κατασκευη μεχρι και σημερα!!!!

 

θα ηθελα να το δω απο κοντα αυτο το διαμαντακι.....

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσεα πραγματικα υπεροχο, πολυ μ αρεσει μ αυτα τα κοραλλακια, Μπραβο σου!!!!!!!!!!

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

 

 

Πιο red sea χρησιμοποιεις, το απλο;

Τα σαρκοφυτα πως τα εχεις στηριξει;

 

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα το πας πολυ καλα, ωρα να τα ξεκινήσεις τα σκληρά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έχει γίνει το ενυδρείο. ¨Εχει έρθει η ώρα να "σκληρύνεις"

Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα το πας πολυ καλα, ωρα να τα ξεκινήσεις τα σκληρά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η εξελιξη δεν εβλαψε ποτε κανεναν+1000,μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...