Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

Μπραβο ρε οδυσσεα,ομορφα και οργανωμενα πραγματα :bow:  :bow:

Ολα δειχνουν υγειεστατα και η τελευταια φωτο ειναι σουπερ!

 

Ευχαριστουμε για τις φωτο :jig:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και τρομερή κατασκευή. Συγχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια, φιλε ακριδα εννοειται πως μπορει να γινει αυτο καποια στιγμη, Βασιλη χρησιμοποιω το απλο Red Sea, τα σαρκοφυτα ειναι κολλημενα στο βραχακι που αγοραστηκαν και μετα εκεινο κολλημενο με εποξικη σε μεγαλυτερο βραχο, δε στηριζονται πουθενα ετσι ανοιγουν στο φως
 
 
σημερα με το που αναψαν τα φωτα βρηκα το veliferum κολλημενο πανω στον κυκλοφορητη ενω το πρωι σουλατσαριζε μια χαρα, ειναι το  2ο που χανω με τον ιδιο τροπο ακριβως πανω στο μηνα ενω εκεινο δεν ειχε κανπροβληματα στην αρχη με το yellow μια και ειχαν ολοιδιο μεγεθος
 
και μια μικρη ξεναγηση με ενα βιντεακι:
 
https://youtu.be/u4KlUF50Sbg

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοςςς

Δεν δοκημαζεις κανα σκληρο!!

 

Τα parazoanthus θα ηταν καλυτερα να τα αποκακρηνεις απο τον βραχο

μιας και αναπτυσσονται γρηγορα και ειναι τοξικα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια, φιλε ακριδα εννοειται πως μπορει να γινει αυτο καποια στιγμη, Βασιλη χρησιμοποιω το απλο Red Sea, τα σαρκοφυτα ειναι κολλημενα στο βραχακι που αγοραστηκαν και μετα εκεινο κολλημενο με εποξικη σε μεγαλυτερο βραχο, δε στηριζονται πουθενα ετσι ανοιγουν στο φως

σημερα με το που αναψαν τα φωτα βρηκα το veliferum κολλημενο πανω στον κυκλοφορητη ενω το πρωι σουλατσαριζε μια χαρα, ειναι το 2ο που χανω με τον ιδιο τροπο ακριβως πανω στο μηνα ενω εκεινο δεν ειχε κανπροβληματα στην αρχη με το yellow μια και ειχαν ολοιδιο μεγεθος

και μια μικρη ξεναγηση με ενα βιντεακι:

Οδυσσεα διακρινω κυριως απο την δεξια πλευρα πολυ κυκλοφορια για παιξε και ρυθμισε τη λιγο ,οι εφυλιες θα στο δειξουν αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Αν κολυμπήσουν κάποιο κοραλι?

Αν κάνω λάθος σορρυ

Δεν κανεις λαθος Παυλο οντος ειναι τοξικα εαν ακουμπησουν καποιο κοραλι οπως τα περισσοτερα κοραλια,επισεις και αυτο που λεει ο Χρηστος οτι εαν στρεσαριστει η το πιασεις και τριψεις πχ τα ματια σου καηκες.
Link to comment
Share on other sites

Παυλο δεν το ηξερα αυτο με τα parazoanthus μεχρι τωρα παντως δεν ειχα κανενα προβλημα και η αναπτυξη τους ειναι νορμαλ, στο μεσαιο βραχακι συμβιωνουν μια χαρα με ενα coral tree, οταν τα πηρα τα φραγκαρα σε διαφορετικα σημεια  με τη σκεψη οτι με τα πλοκαμακια τους ειναι real-time δεικτες της ροης μεσα στο ενυδρειο

 

nik σωστα παρατηρησες για τη κυκλοφορια στα δεξια και ολη προερχεται απο την WP-25 απο την απεναντι πλευρα που κανει κυκλο! 

η RW-4 που ειναι εκει στο full της κανει μια τοπικη δινη-ροη ισα για να παιζουν μαζι της τα ψαρακια

οι μονες που ταλαιπωρουνται ειναι οι ξενιες που θα τις αλλαξω θεση, οπως και την caulastrea  θα την χαμηλωσω οταν βαλω στη θεση της καποια στιγμη τα σκληρα

 

τις εφυλιες τις εχω εδω και δυομισι μηνες περιπου και εχω βαλει απο 2 αντικριστα και στον αλλο βραχο με χαμηλοτερη ροη και μπορω να πω οτι η αναπτυξη τους ειναι παντου ιδια και ικανοποιητικη

 

και δυο βιντεακια με τον νυχτερινο μαραθωνοδρομο :P

 

 

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Αν κολυμπήσουν κάποιο κοραλι?

Αν κάνω λάθος σορρυ

 

δεν σε συνγχωρψ ετσι. :P

το ιδιο σχεδον λεμε.απλα το θεμα τοξικο ισχυει ετσι οπως το εξηγησα.αλλα οτι αν ακουμπησει ενοχλει ναι ισχυει,.οπως και η εφυλια πχ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

περιεργα πραγματα συμβαινουν βρε παιδια.. εκει που ολοι μου ελεγαν σιγα σιγα να αρχισω να σκληρυνω ξυπνω ενα πρωινο και αντικρυζω αυτο:

 

HaAMmL6.jpg

4o1GWNV.jpg

epIrjHN.jpg

ειναι ηδη 1 βδομαδα μεσα και ολα προσαρμοστηκαν μια χαρα, μπηκε κι ενας γιατρος  αφου καταφερε να μεινει ζωντανος απο το τρελο κυνηγητο που του εκανε το six line  τις πρωτες μερες, ευτυχως τωρα ηρεμησαν,

 

τς προαλλες ενα βραδυ με σβηστα τα φωτα  με το φακο του κινητου καμακωσα με το κονταρι της ξυστρας εναν μικρο καβουρα που ειχε βγει απτο γνωστο λημερι του και γυροφερνε εναν σαλιγκαρο, η περιεργεια/λαιμαργια του ηταν μοιραια.. τον ειχα σταμπαρει απο τις πρωτες μερες που ειχα βαλει το ζωντανο βραχο και τοτε ηταν σπορος, δεν ηταν κοκκινοματης παντως, υπαρχει κι ενας κοκκινοματης μικρος κι αυτος σε αλλη σπηλια αλλα και εκεινος κρυβεται προς το παρον καλα ο ατιμος...




 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος ολοι καταληγουμε στα σκληρα!!

Και κατι μου λεει οτι σιγα σιγα που θα μεγαλωνουν τα σκληρα

θα αρχισεις να αφαιρεις και τα softs 

 

Τα κοραλια απο εκει που τα πηρες τα ειχες σε Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος ολοι καταληγουμε στα σκληρα!!

Και κατι μου λεει οτι σιγα σιγα που θα μεγαλωνουν τα σκληρα

θα αρχισεις να αφαιρεις και τα softs 

 

Τα κοραλια απο εκει που τα πηρες τα ειχες σε Τ5?

 

 

χμμμ καλη παρατηρηση.. σε led ηταν αν και imho ειναι μικρουλια ακομα για να εχουν αποκτησει ιδιαιτερες συνηθειες και απαιτησεις...   ευτυχως δεν ειχα απωλειες ουτε με τη προσαρμογη και το ντιπαρισμα με coral-x ουτε με τη μεταφορα, η hystrix ηταν λιγο ασπρισμενη στις ακρες τις πρωτες μερες αλλα το ξεπερασε, και εννοειται οτι αυτα ηταν μονο η αρχη σε λιγες μερες θα προστεθουν σταδιακα και αλλα

 

νασαι καλα Σακη!

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση ομως καλο ειναι να κανεις προσαρμογη και για το φως

Οσο για την hystrix μηπως ηταν αναπτυξη?

Link to comment
Share on other sites

Πεντακαθαρο ενυδρειο και πολυ ομορφες φωτο οδυσσεα!Ευχαριστουμε!

Το ενυδρειο δειχνει σε πολυ καλη κατασταση :thumbsu:

Μεσα σε ενα πρωι σκληρυνες ρε συ?Εγω καθε μερα που ξυπναω γιατι δεν βλεπω κατι καινουργιο-μαλλον δεν ημουν καλο παιδι φετος-? :usd:  :usd:  :usd:

Οχι μονο ηρθε ο αγιος βασιλης,στα κολλησε κιολας ε?χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα μαλλον αναπτυξη ηταν της hystrix
αστα να πανε mad πριν 1 εβδομαδα επαθα ξανα παλι τα ιδια!
οι πρασινες ακροπορες εχουν αρχισει και καρουμπαλιαζουν
ενω και οι δυο πρασινες σεριατοπορες που τις εχω εδω και 1 βδομαδα εχουν φουσκωσει περισσοτερο απότι ηταν στο καταστημα

η βασικη μου αλλαγη ηταν στο σκιμμερ, με το desktop της innovative marine δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος, απο τοτε που αρχισα να ταιζω τα νιτρικα μου ηταν παντα στο 15-20
δεν επεσαν ποτε ανεξαρτητως δοσολογιας ταισματος, αλλαγων νερου, σιφωναρισματος που σημαινει οτι αυτο το εξτρα ποσοστο που οφειλε να βγαλει το σκιμμερ δεν το εκανε σωστα, σε 1 χρονο   δεν εβγαλε ποτε ανα βδομαδα  με συνεπεια την  ιδια ποσοτητα skimming ενω με πατεντα εξαφανισα τα microbubbles,
ενας αλλος λογος που διαπιστωνα οτι ειχα νιτρικα στο οριο ηταν οτι οποτε εβαζα σαλιγκαρια trochus  -που ειναι λιγο πιο ευαισθητα στα νιτρικα- πανω στον μηνα και κατι τα κακαρωναν

ημουν ετοιμος λοιπον να παρω το Tunze 9004 -που απο περισυ ηταν και η αρχικη μου επιλογη-  εχω ακουσει τα καλυτερα, στα συν του οτι ειναι μικρο και αποτελεσματικο ενω στη πορεια αν χρειαζοταν θα μπορουσα να βαλω αλλο ενα ειτε αντικρυστα στις πισω γωνιες ειτε κολλητα αφου και τα 2 σε μεγεθος πιανουν σχεδον οσο το ενα που ειχα πριν, τελικα κατεληξα στο Tunze 9012 για ενα και μονο λογο -+οτι σκιμμαρει για φορτιο 1200 λιτρων!-:
εφοσον ειναι surface simmer η αποδοση του εξαρταται απο τη σταθμη και τα χτενια του 9012 ειναι διπλασια σε υψος απο του 9004 που σημαινει οτι με μια ~10ημερη εξατμιση 15χιλιοστων το καλοκαιρι δε θα χρειαζομαι αυτοματη αναπληρωση η οποια ενδεχομενως να μπει καποια στιγμη σε περιπτωση διακοπων αλλα ετσι κι αλλιως θελω το συστημα μου να ειναι οσο γινεται πιο απλο και αυτονομο,
περιττο να αναφερω οτι εχω παθει πλακα με το νεο σκιμμερ! το εχω ηδη 10 μερες εχει κανει break in απτη 4η μερα κι ενω οι οδηγιες λενε οτι θα εχει optimal λειτουργια μετα απο 2-3  βδομαδες η ποσοτητα των φυσαλιδων σε σχεση με το παλιο ειναι ηδη μερα με τη νυχτα!
για τις  πρωτες μερες συστηνεται να ειναι ορθανοιχτη η ρυθμιση του αερα και σκιμμαρει τοσο πολυ που εχω κανει πατεντα γιατι με full air κανει τοσο πολυ wet skimming που γεμιζει το cup (0,7lt) σε ελαχιστες ωρες και για το 1ο μηνα μεχρι να σταθεροποιηθει η λειτουργια και να δω διαφορα στις μετρησεις νιτρικων δε θελω να παιξω με τη ρυθμιση του αερα
φωτο εντος ημερας που θαναψουν τα φωτα
 

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο πριν απο λιγο:

 

8Kq5jba.jpg

pfgDacy.jpg

Qb6IEod.jpg

XsWuPl4.jpg
 

το Tunze 9012 με τη πατεντα:

g9irzrC.jpg

jbBZMnV.jpg

τη Ricordea πριν τη κολλησω το καλοκαιρι την ειχα ψηλα επανω σε ενα βραχακι και μου αφησε ενα  φραγκακι: F6oaKdL.jpg

CM3HdWn.jpg

Se1dGFU.jpg

 

και εδω η ricordea εχει μετακινηθει και μου εχει αφησει ενα fragaki στη βαση της caulastrea:
YZoLDqp.jpg

BIgj0g7.jpg

4hAncdn.jpg

η καρουμπαλιασμενη πρασινη acropora αριστερα της caulastrea οπως και αυτη που ειναι κατω απτη seriatopora:
dr3WNLU.jpg


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια φιλε μου!!! Εισαι μεγαλος μαστορας!!!

Συνεχισε να μας δινεις τροφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Καλορίζικο το καινούργιο σκίμμερ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια, ειναι η φυση του χομπυ αλλωστε τετοια που κι εγω συνεχως παιρνω κατι διαβαζοντας απο τα δικα σας θρεντ κοιταζοντας τα καθε φορα και με διαφορετικη ματια!

 

επομενοι βραχυπροθεσμοι στοχοι απτην to do list:

 

- να βαλω μια harlequin shrimp γιατι οι αστερινες πολλαπλασιαζονται με εκθετικο βαθμο και αν τις αφησω ετσι σε μερικους μηνες θα κανουν take over αφου πρωτα  βγαλω τον αστερια μου

- προσθηκη αλλης μιας Kessil A160 -νεα version με τον controller- για καλυτερο transition ανατολης-δυσης στο κεντρο και φυσικα περισσοτερο φως ενω οι δυο υπαρχουσες θα μπουν λιγο πιο ανοιχτα σε χιαστι για να πιασουν περισσοτερες γωνιες

- να σπαμαρω με λογιων sps frags το βραχο :)

- προσθηκη  ενος flame

- ενος μανδαρινου

- ισως ενα κοπαδακι μινι ανθιας και... βλεπουμε :)

 

οτι εχω βαλει μεχρι τωρα ειδικα σε κοραλια σε ενα μεγαλο βαθμο ειναι πειραματισμοι και δεν αγγιζει ουτε το 1/5 απο αυτο που ελπιζω καποια στιγμη να καταληξω, καλως ή κακως δε βιαζομαι, μαρεσει το bonsai στυλ και να τα βλεπω να αναπτυσσονται σιγα σιγα σταδιακα (αλλωστε ειμαι κλειδωμενος σαυτα τα λιτρα), η αληθεια ειναι μερικες φορες τρομαζω με δεος βλεποντας μερικα τερατα  sps ειδικα οταν πιανονται στο χερι και υπαρχει αμεσο μετρο συγκρισης! :P

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!Νομίζω η προσθήκη του φωτιστικού θα σε αποζημιώσει...στα πόσα watt θα πας πλέον?

 

Όσο για το flame οκ διακαής πόθος...

 

Συνέχισε να reefάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!Νομίζω η προσθήκη του φωτιστικού θα σε αποζημιώσει...στα πόσα watt θα πας πλέον?

 

Όσο για το flame οκ διακαής πόθος...

 

Συνέχισε να reefάρεις!

αστα να πανε για το flame.. 

 

τα kessil ειναι απο τα φωτιστικα που δε μετριεται η αποδοση τους σε watts και par 

 

ηδη εχω δυο 34ρια watts στα 10.000Κ ανοιχτα για 6 ωρες συν αλλα 40W με το νεο οπου ειναι και dimmable-tunable μεταξυ 10.000K±20.000K κι ετσι θα εχω και μεγαλυτερο ευρος φασματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...