Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

Πανεμορφα, πολυ ωραιο γινεται Οδυσσεα :thumbsu:

 

Το kessil κορυφαιο,  καινουργιο θα το παρεις;;

Το σκεφτομαι κι εγω για ενα κυβο που φτιαχνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι Βασιλη καινουριο μαζι με τον controller 

 

 

*news update*

 

- τις προαλλες ενα βραδυ πετυχα τον κοκκινοματη καβουρα να σουλατσαρει εξω απτο λαγουμι του στη κορυφη ενος βραχου διπλα σε μια ακροπορα και τον καμακωσα στο δοξα πατρι και αυτον με το κονταρι της ξυστρας 

 

- για πρωτη φορα μετα το στρωσιμο του skimmer το collection cup εβγαλε επιτελους πυκνο ζωμο με ευωδια χαλασμενου βραστου αυγου, ηταν πρωτη φορα που χαρηκα που μυρισα τοσο απαισια μυρωδια!  :bigemo_harabe_net-75:   :bigemo_harabe_net-193: 

 

- η καινουρια εκτος πλανου αναβαθμιση μου ειναι η προσθηκη ενος ακομη κυκλοφορητη Jebao RW8 αντιστοιχος του WP25 

αν και στα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ιδιοι στα λιτρα ανα ωρα (8000) ο RW8 ειναι εμφανως καλυτερος με μεγαλυτερη διαμετρο και καλυτερη διαχυση ροης ενω μπορει να γινει pair με αλλον εναν 

80AE4A3F-1D76-46A6-AC15-03FAD7B929B1_zps

απο αριστερα προς δεξια WP-25, RW-8, RW-4 

 

αμεσως ειδα τεραστια διαφορα στη ροη και μου ανοιξε τα ματια για μια σειρα απο λαθη που ειχα κανει εξαρχης και θα εξηγησω παρακατω (σημειωνω διαστασεις ενυδρειου 100μηκος - 45πλατος - 60 υψος)

 

η αυξημενη κυκλοφορια μεταξυ αλλων σηκωσε και αρκετη μουργα detritus που ηταν κρυμμενη σε dead spots και φυσικα και sandstorm που ομως διορθωνοταν 

 

το πρωτο λαθος μου ηταν οτι ειχα παρει ψιλη αμμο (ATI Fiji 0,3-1,2mm S-size)  γιατι πειτε μου ποιος αρχαριος δε θελει ενα ασπρο αφρατο και παχυ στρωμα αμμου στο πατο του ενυδρειου του...  :icon_dance:

 

το δευτερο λαθος  -και απορροια του πρωτου- ηταν οτι ειχα προσαρμοσει τη ροη αν και ηταν στο μεγιστο, ετσι ωστε να μη δημιουργειται sandstorm! νομιζοντας αφελως οτι κατα τα αλλα ολα ειναι οκ!

 

ετσι οσο καλο σκιμμερ κι αν ειχα, οσο καλη η βιολογια βραχου, οσο συνεπης κι αν ημουν στις αλλαγες νερου, ή τσιφουτης στο ταισμα, τα νιτρικα ηταν ακουνητα γυρω στο 20 αφου η μουργα συσσωρευοταν στα dead spots  :nuke: 

θεωρησα λοιπον οτι με καλυτερη κυκλοφορια και καλο skimming σιγα σιγα με το καιρο θα καθαρισει και θα φυγει  ^_^

 

για καλη μου τυχη το skimmer της Tunze που αγορασα προσφατα ειχε μεσα ενα βουρτσακι καθαρισμου για το εσωτερικο του που ομως ηταν ιδανικο και για βραχο:

tunze-comline-doc-skimmer-9012-dc-img03.


ετσι σκεφτηκα με αφορμη την αυξημενη ροη και το τουμπανο νεο skimmer ευκαιρια να καθαρισω το βραχο κι ετσι εκανα, 

βεβαια η μουργα που εβγαινε κι εκανε κυκλους αιωρουμενη ηταν απιστευτη και οντως το skimmer cup μετα απο μερικες ωρες εβγαζε μεγαλα  σκουρα κομματια και σκουρο ζωμο!  :bigemo_harabe_net-160:

 

μεσα σε ολα αυτα τις προαλλες πηγα σε καταστημα για αγορα κοραλιων και απο σποντα ειδα ενα εξαιρετικο κομματι βραχου με πολλες τρυπες περιπου σαν αυτο που ειναι στο δεξι νησακι μου και αποφασισα να το παρω για να κανω κατι αντιστοιχο και στο αριστερο νησι που παντα δε μου καθοταν καλα, 

ετσι το περασμενο ΣΚ με αφορμη το νεο aquascape ειπα να βγαλω ολο το βραχο που ειχα μεσα -οσο αυτο ειναι δυνατον δηλαδη ολο εκτος απο το δεξι νησι που ειναι ενιαια κολλημενο  και δε χωραει να βγει- και να το καθαρισω με το βουρτσακι  

στη πορεια  σκεφτηκα να ξυσω καλα και τον βραχο που ειχα μεσα και μετα με την ευκαιρια να κανω μια γενναια αλλαγη νερου ωστε να μαζεψει τη μουργα αντι να περιφερεται και να προλαβει να ξανακατσει στα βραχια 

ειχα ηδη ετοιμο πανω απο 100 λιτρα νερο RO απο τη προηγουμενη μερα και προχωρησα με ξυσιμο και σιφωναρισμα, αφου εκλεισα skimmer ριακτορα και κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο, 

ειχα φατσα καρτα σχεδον ολο το sand bed εκτειθμενο και η μουργα και το συννεφο σκονης -οχι θολουρα- που εβγαζε η σκουπα ηταν τρομακτικα απεριγραπτα, 

στο σιφωναρισμα νερου εβγαζα οσο μπορουσα μαζι και αμμο για να παρει οσο περισσοτερη μουργα γινοταν,  σε ενα σημειο βγηκε απο την αμμο ενα κομματι απο ψαρι σε αποσυνθεση που ειχε μεινει παραχωμενο σε μια γωνια -που προφανως τα σαλιγκαρια στη μανια να το καταβροχθισουν το εσπρωξαν βαθυτερα- ηταν σε μεγεθος μικρης τσιχλας και ειχε χρωμα και υφη σαν ενα τεραστιο κομματι detritus!  εκει καταλαβα ποσο λαθος ειχα κανει εξαρχης με την αμμο αφου νομιζα  αφελως για αισθητικους λογους κυριως οτι οσο πιο παχυ το στρωμα τοσο λιγοτερες πιθανοτητες να παρασυρθει απο τη κυκλοφορια και να μεινει εκτεθιμενος ο πατος του ενυδρειου! κουνια που με κουναγε!  :bigemo_harabe_net-77: 
ετσι ειχα ριξει 3 9κιλα σακια λεπτοκκοκης σκεπτομενος οτι θα εχω και ενα light dsb δηλαδη εξτρα βιολογικο φιλτραρισμα κατι που ηταν λαθος αφου απο ενα βαθος και μετα αν δεν υπαρχει καλη  κυκλοφορια η αμμος γινεται νεκροταφειο και συσσωρευση τοξικων οργανικων ουσιων και αεριων, ενω χρειαζομουν το πολυ εναμισι ποντο και σιγουρα οχι τοσο λεπτης κοκκομετριας 

 

ετσι σιφωναρισα 4/5 του νερου των 240 λιτρων, κι αρχισα να βγαζω και αμμο με κουπα και με αποχη ξεχωριζοντας ενα ενα τα σαλιγκαρια 

τα πρωτα λιτρα 40-50 που αφαιρεσα ηταν απο την επιφανεια για να διατηρηθει προσωρινα  μεσα ο βραχος που θα εβγαινε για οσο διαστημα ηταν εκτος, 

αφησα μεσα ολα τα ψαρια το δεξι νησι και το 1/7 περιπου της αρχικης αμμου ισα για να κρυβεται ο αστεριας και τα σαλιγκαρια

στο εναπομειναν νερο παρα το βαρβατο σιφωναρισμα ειχε αρκετη μουργα στη γωνια που ηταν μεσα ο βραχος αλλα δε σκοπευα να μετακινησω τα ψαρια και να βγαλω 100% ολο το νερο για να το καθαρισω πληρως

εντωμεταξυ ο βραχος που βγηκε εξω αποκαλυψε τις αστερινες που αλλες ηταν φατσα καρτα αλλες καλα κρυμμενες κι αλλες εβγαιναν σιγα-σιγα μετα απο ωρα, ξεπαστρεψα καμια 60αρια απο αυτες ενω σιγουρα εχει μεινει μια χουφτα ακομα μεσα που σουλατσαρει αλλα πλεον δε θα καθομαι να τις κοιταζω, οποτε αντικρυζω μια θα βαζω χερι και τσιμπιδακι! 

παει και αυτο, στη πορεια φτιαχτηκε και το νεο aquascape  κολληθηκε σε κομβικα σημεια ο βραχος ωστε να μπορει μελλοντικα να ξαναβγει εξω και ξαναρχισα την αναπληρωση του νερου 

ξαναεβαλα τους κυκλοφορητες να δουλευουν ανοιξα και το skimmer και φυσηξα με την αντλια το βραχο που ειχε μεινει μεσα να διωξει το detritus απο πανω και για αρκετη ωρα εβλεπα συννεφο απο σωματιδια να κανει κυκλους..  :bigemo_harabe_net-135: 

πηρα την μεγαλη αποχη που εχω και την εβαλα μεσα και τη στερεωσα να κρεμεται καθετα στη ροη σα δυχτι του τενις για να πιασει οσο detritus μπορει μεσω της οριζοντιας ροης, ειδα οτι οντως εκανε δουλεια την αφησα ολο το βραδυ και το αλλο πρωι ειχε πιασει τοση μουργα που απο πρασινη ειχε γινει καφε!   :bigemo_harabe_net-66: 


εντωμεταξυ το skimmer δεν ειχε παρει μπρος γιατι με τις αλλαγες ηταν off και το εκανα κι αυτο ενα γενικο καθαρισμα,  την επομενη μερα (Κυριακη) ταισα μονο μια φορα εκανα μετρηση νιτρκων και για πρωτη φορα μετα απο ενα χρονο επεσαν απο ±20 σε 2-5! 

φυσικα επαιζε ρολο η τεραστια αλλαγη κατα 4/5 νερου παντως στο παρελθον ακομα και σε 50% αλλαγης δεν ειχα διαφορα νιτρικων

 

χθες Δευτερα παρατηρησα με εκπληξη οτι τα detritus που ειχαν ξεμεινει σε μια γωνια απτο σιφωναρισμα πλεον δεν υπηρχαν!   :ooh2:  αναδευσα με το κονταρι λιγο την αμμο και δεν εβγαζε τη πυκνη σκονη απο το βρωμικο ιζημα που ειχε καθισει πριν 

μετα το ενα και μονο ταισμα ξαναμετρησα τα νιτρικα που ηταν παλι μεταξυ 2-5!

φαινεται οτι η καλη κυκλοφορια τα σαλιγκαρια η βιολογια η αποχη και λιγο το skimmer που εκανε restart ειχαν κανει δουλεια 

και γιατι δεν εκαναν δουλεια τοσο καιρο; γιατι προφανως ο βυθος ηταν υπερκορεσμενος με υπολειμματα που επικαθοντουσαν λογω κακης κυκλοφοριας…

 

παρηγγειλα ηδη 2 σακκια μεσαιου μεγεθους Ati Fiji (1-2mm) που θα μπει μετα απο 2 βδομαδες και αφου δω να σταθεροποιουνται επιτελους τα νιτρικα σε αυτο το επιπεδο

 

πριν βγαλω την αμμο που εχει απομεινει μεσα λεω να βαλω ενα κομματι απο τη καινουρια μεσα σε ενα τουλι σε μια γωνια για 1 βδομαδα ωστε να μπολιαστει γρηγοροτερα και μετα να τη στρωσω τι λετε;


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ ωραίος!!!

 

Αυτό το θέμα με τις ροές είναι ένα απο τα top σε δυσκολία θέματα που απασχολούν όλους μας.Και εγώ τον Ati έχω και ώρες ώρες μετανιώνω που δεν μπορώ να παίξω με λίιιιγο πιο δυνατή ροή.Απο ομορφιά δεν μπορώ να πω πάντως.

 

Πόσταρε καμια φωτογραφία απο το aquascape σου να δούμε και την πορεία του ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Την εχει πατησει πολυς κοσμος με ψιλο αραγωνιτη

Αυτος που θα παρεις ειναι ο white fiji?

 

To skimmer πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ένα φέρνει το άλλο.

Μπράβο σου για την απόφαση και για την κατάληξη φυσικά.....

Περιμένουμε νέες φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τιποτα το συνταρακτικο καμια νεα προσθηκη,

1 μηνα περιμενα την αμμο με τη μεσαια κοκκομετρια, ιδια με του Πανου, ειχε ετοιμοπαραδοτη 1 σακι μια και παρηγγειλα 2, στο μηνα πανω του λεω στειλε το ενα που εχεις και βλεπουμε, ευτυχως μου εφτασε ενα σακι πλεον εκει που πριν ειχα 3! 

ακολουθησα τις οδηγιες σου για ξεπλυμα, πρωτα ομως τη ξεβγαλα εξονυχιστικα με νερο βρυσης κομματι κομματι και τα τελευταια 2-3 χερια εγιναν με νερο αντιστροφης οσμωσης, μετα τη χωρισα στα 2 το ενα μερος το εβαλα σε ενα πουγγι με τουλι και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο για 2 μερες, μετα το ανοιξα και την εστρωσα σε μια μερια απο την αλλη ειχα αφησει λιγη απτη παλια για τον αστερια και τα σαλιγκαρια, 

το αλλο μερος το κρατησα σε κουβαδακι με νερο αντιστροφης οσμωσης  οπου την επομενη εβδομαδα το εριξα κι αυτο μεσα στο ενυδρειο παλι σε πουγγι,  για 1 βδομαδα αυτη τη φορα, μετα σιφωναρισα τη παλια αμμο μεχρι τελευταιου κοκκου και εστρωσα  τη νεα, το νερο δε θολωσε καθολου, ειναι ηδη 1 μηνα μεσα και η καφετι αλγη που εβγαλε  ηταν απειροελαχιστη ενω συνολικα το αισθητικο αποτελεσμα της κοκκομετριας μαρεσει περισσοτερο, τα ζωντανα που λαμωνουν μεσα ειναι σα να μην αλλαξε τιποτα ενω πλεον εχω δυνατοτερη ροη στο κατω μερος χωρις να σηκωνεται αμμοθυελλα, 

 

τα νιτρικα μου ολο αυτο το διαστημα εχουν σταθεροποιηθει στο 10 

 

απο τα sps frags που εβαλα σκορπια στα 2 νησακια παρατηρω οτι μερικα αναπτυσσονται απο τη μια πλευρα απο κει που ειναι κοντινοτερα στη δεσμη φωτος,  οποτε πριν προσθεσω περισσοτερα πρεπει να βρω λυση και γιαυτο, ηδη τα 2 σποτακια που εχω τα εβαλα χιαστι για να καλυπτουν μεγαλυτερη επιφανεια αντι για καθετα, ενω  ψαχνω για μια all in one -led παντα- λυση, πχ το νεο Kessil AP700, Hydra HD 52 ή 2x26, ή να προσθεσω ενα Kessil A360 στη μεση μαζι με τα αλλα 2 150 που ηδη εχω κλπ. εν γνωσει μου δε ψαχνω τη καλυτερη δυνατη λυση για αναπτυξη που θα ηταν συνδυασμος με Τ5 αλλα ενα φιλικο περιβαλλον που θα αναπτυσσονται οχι απαραιτητα γρηγορα αλλα ομοιομορφα 

+ λαμβανοντας υποψη οτι πανω απο την επιφανεια του νερου δεν εχω απεριοριστο χωρο αλλα μονο 23-25 εκατοστα,

αποτι φαινεται τα sps ανεβασαν ακομη περισσοτερο τις παραμετρους πολυπλοκοτητας οσον αφορα το σχεδιασμο και ειμαι ακομη μονο στην αρχη, παραλληλα πειραματιζομαι και με τη ροη και μεχρι  να κλειδωσω στα παραπανω δε σκοπευω να προσθεσω κατι, για μενα ειναι εξισου ευχαριστo να κλεινω τρυπες απο ευχαριστους πονοκεφαλους που προκυπτουν κατα καιρους,

φυσικα παρακαλουθω τα δικα σας ενυδρεια και παιρνω ιδεες και δυναμη για τη συνεχεια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες οδυσσεα :thumbsu:

Οταν καταληξεις στο θεμα του φωτισμου ενημερωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου πληρες ρεπορταζ,περιμενουμε φωτο,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειμαι μεταξυ:

 

- Aqua Illumination Hydra HD 

- Kessil AP700

- Maxspect Razor R420R 160w
- Maxspect Razor 180w LED Lighting Fixture
- EcoTech Marine Radion XR15W Pro
 
κατεληξα σε x2 EcoTech Marine Radion XR15W Pro που θα παραγγειλω με το καλο απο Σεπτεμβρη, και περιμενω πως και πως για να αρχισω μετα και να στοκαρω 
 
προς το παρον βουλωνω τρυπες, το σκιμμερ της Tunze 9012 με ταλαιπωρησε με τις micro μπουρμπουληθρες του ωσπου πληροφορηθηκα για ενα modification που γινεται στο καπακι του μοτερ και αναγραφεται στο αναβαθμισμενο manual κι εδω και μερικες μερες που το λειτουργω ετσι εξαφανιστηκαν,
 
επισης με τις προσφατες ζεστες ειδα το θερμομετρο να γραφει 30,3 και ειπα να λαβω μετρα γιατι με τετοια θερμοκρασια απαιτητικα κοραλια δε προκειται να  δω,
ετσι πηρα 2 ανεμιστηρια  BOYU Cooling Fun FS 120 και δε χρειαστηκε καν να εγκαταστησω το 2ο αφου με το ενα και μονο η θερμοκρασια κατεβηκε κατα 4 βαθμους! 
στα μειον του ο αρκετος θορυβος για τα δικα μου μετρα αλλα δε μπορεις να ταχεις ολα, η δε εξατμιση που κανει σε 1 μερα λειτουργιας ειναι οσο 3-4 μερες χωρις τον ανεμιστηρα! αλλα ειναι ιδανικη λυση για τις λιγες μερες του καυσωνα ή εστω για οσο ειμαι εκτος σπιτιου, εχω εναν δυνατο ροοστατη που θα αποπειραθω να προσαρμοσω για να αυξομειωνω την ενταση και το θορυβο
αυτα προς το παρον!
Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

χαιρετω την παρεα, μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι με update

απο που να ξεκινησω εχουν γινει αρκετες αλλαγες μικρες και μεγαλες

 

τα Kessil εχουν φυγει μαζι με τα moonlight της Aquael κι εχουν αντικατασταθει απο 2 Ecotech Radion XR15w G4 PRO τα εχω 1 μηνα περιπου και ειναι σε acclimation mode,  αφου αρχικα ειχα κανει το λαθος να τα  βαλω επι 2 βδομαδες με 65% ενταση για 8 ωρες καθημερινα με αποτελεσμα αλγη στην αμμο,

πλεον βλεπω χρωματα που δεν πιστευα οτι υπηρχαν ειτε παιζει σε μπλε φασμα ειτε ανεβαινουν λιγο και τα λευκα, ο φακος στις φωτογραφιες δεν αποτυπωνει ουτε στο μισο αυτα που φαινονται με γυμνο ματι,

τα φωτα οπως φαινεται στη φωτο ρυθμιζονται με απολυτη ακριβεια  μεσω online πλατφορμας,  ο καθενας μπορει να φτιαξει το δικο του προγραμμα να το σωσει και να το κανει share σε οποιονδηποτε, ετσι εκανα κι εγω οπου κατεβασα το πιο δημοφιλες προγραμμα που κυκλοφορει και συστηνει και η Ecotech απο αμερικανικες sps φραγκιερες και το προσαρμοσα ελαφρως

αυτη τη στιγμη η καταναλωση αν και ειναι σε περιοδο προσαρμογης ειναι στα 64watt στο peak της ημερας (εχω ορισει περιοδο προσαρμογης 5 εβδομαδες και βαθμο εντασης απο το 50% -> στο 100%) το 100% ειναι το maximum του συγκεκριμενου προγραμματος που ειναι το 65% της συνολικης εντασης, που αυτο με τη σειρα του σημαινει οτι τα φωτα ξεκινησαν προσαρμογη περιπου απο το 33% και σε 5 βδομαδες θα κορυφωσουν στο 65%, αυτη τη στιγμη ειναι περιπου  στα μισα

αυτα τα λιγα για αρχη μονο με τα φωτα

συνεχιζεται..
 

DSC00883.jpg

DSC00884.jpg

DSC00885.jpg

DSC00886.jpg

DSC00887.jpg

DSC00888.jpg

DSC00882.jpg

smartlive-1.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

όμορφα χρώματα και σαφώς ανώντερο φωτιστικό από τα Kessil

με γείες! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία χρώματα και καλορίζικα τα φωτιστικά (έχεις κάνει μια πάρα πολύ καλή επιλογή στα φώτα). 

Σχετικά με το πρόγραμμα στα φωτιστικά δουλεύεις το acclimate timer από το ecosmart ή ανεβάζεις την ένταση manual? Από την φωτογραφία δεν βλέπω να έχεις ενεργοποιήσει το acclimation στο ecosmart (δες πχ πως είναι σε έμενα to γράφημα που έχω ενεργοποιήσει το acclimate timer).

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να εχω άποψη απο το συγκεκριμένο φωτιστικό ,άλλωστε μόνο οι κάτοχοι μπορούν να βλέπουν αν τα χαρακτηριστικά του προϊόντος ανταποκρίνονται στην πράξη (ανάπτυξη , χρώμα κτλ) , εμένα με εντυπωσιάζουν και οι φωτό !!!

Ειδηκα με τα λεντ που οι φωτό χάνουν πολυ !!!

Πραγματικα ειναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Odysseus έγραψε:

χαιρετω την παρεα, μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι με update

απο που να ξεκινησω εχουν γινει αρκετες αλλαγες μικρες και μεγαλες

 

τα Kessil εχουν φυγει μαζι με τα moonlight της Aquael κι εχουν αντικατασταθει απο 2 Ecotech Radion XR15w G4 PRO τα εχω 1 μηνα περιπου και ειναι σε acclimation mode,  αφου αρχικα ειχα κανει το λαθος να τα  βαλω επι 2 βδομαδες με 65% ενταση για 8 ωρες καθημερινα με αποτελεσμα αλγη στην αμμο,

πλεον βλεπω χρωματα που δεν πιστευα οτι υπηρχαν ειτε παιζει σε μπλε φασμα ειτε ανεβαινουν λιγο και τα λευκα, ο φακος στις φωτογραφιες δεν αποτυπωνει ουτε στο μισο αυτα που φαινονται με γυμνο ματι,

τα φωτα οπως φαινεται στη φωτο ρυθμιζονται με απολυτη ακριβεια  μεσω online πλατφορμας,  ο καθενας μπορει να φτιαξει το δικο του προγραμμα να το σωσει και να το κανει share σε οποιονδηποτε, ετσι εκανα κι εγω οπου κατεβασα το πιο δημοφιλες προγραμμα που κυκλοφορει και συστηνει και η Ecotech απο αμερικανικες sps φραγκιερες και το προσαρμοσα ελαφρως

αυτη τη στιγμη η καταναλωση αν και ειναι σε περιοδο προσαρμογης ειναι στα 64watt στο peak της ημερας (εχω ορισει περιοδο προσαρμογης 5 εβδομαδες και βαθμο εντασης απο το 50% -> στο 100%) το 100% ειναι το maximum του συγκεκριμενου προγραμματος που ειναι το 65% της συνολικης εντασης, που αυτο με τη σειρα του σημαινει οτι τα φωτα ξεκινησαν προσαρμογη περιπου απο το 33% και σε 5 βδομαδες θα κορυφωσουν στο 65%, αυτη τη στιγμη ειναι περιπου  στα μισα

αυτα τα λιγα για αρχη μονο με τα φωτα

συνεχιζεται..
 

DSC00883.jpg

DSC00884.jpg

DSC00885.jpg

DSC00886.jpg

DSC00887.jpg

DSC00888.jpg

DSC00882.jpg

smartlive-1.png

Εντυπωσιακες φωτο Οδυσσεα καλοριζικο το φως περιμενω την συνεχεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία χρώματα... Μπράβο 

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα, Radion και ξερο ψωμι, τα φωτιστηκα των ονειρων μμ....

 

πολυ ωραιο ρηφακι, δωσε φωτο και πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Levados said:

Πολύ ωραία χρώματα και καλορίζικα τα φωτιστικά (έχεις κάνει μια πάρα πολύ καλή επιλογή στα φώτα). 

Σχετικά με το πρόγραμμα στα φωτιστικά δουλεύεις το acclimate timer από το ecosmart ή ανεβάζεις την ένταση manual? Από την φωτογραφία δεν βλέπω να έχεις ενεργοποιήσει το acclimation στο ecosmart (δες πχ πως είναι σε έμενα to γράφημα που έχω ενεργοποιήσει το acclimate timer).

Screenshot_1.jpg

 

 

ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια, περισσοτερες πληροφοριες και φωτο συντομα, 

φιλε βλεπω εχεις τα Gen3 :) αποτι παρατηρησα ο Chrome λογω καποιου plugin  εχει προβλημα και δεν δειχνει τη γραμμη του Acclimation, γιατι οταν κανω login απο αλλο browser φαινεται οκ!

 

μια διαφορα που εχουν απο τη προηγουμενη γενια εκτος απο τους φακους ειναι και η ψυκτρα με αποτελεσμα αυτες τις μερες να δουλευουν μονο με παθητικη ψυξη χωρις να ανοιγει ο ανεμιστηρας -ελαχιστες φορες τους εχω ακουσει να δουλευουν σε χαμηλες στροφες σχεδον αθορυβα και καμια σχεση με τον συνεχη θορυβο των Kessil

και εγω ταλαιπωρουμαι παλι με καφε αλγη, λογω του νεου φωτισμου μια και οι μετρησεις μου ειναι νορμαλ αν και πιστευω ειναι θεμα χρονου να περασει, 

οπως ειπα και πριν πειραματιζομενος εκανα αρχικα το λαθος κι εβαλα τα φωτα σε 8ωρο προγραμμα +1 ωρα ανατολης-δυσης απο εκει που τα προηγουμενα ηταν στις 5 ωρες μηπως δω κι εγω αυτη τη μαγικη λεξη που κυκλοφορει στη χωρα και λεγεται: αναμπτυγκση στα 2 ολα κι ολα sps που εχω προς το παρον.. :hehe

τα αφησα ετσι για 2 βδομαδες και καπακι ελειψα μια βδομαδα τα Χριστουγεννα, οταν γυρισα βρηκα ολο το συμπαν καλυμμενο με καφε αλγη (τζαμια, αμμο, βραχια, εξοπλισμος) εκανα μια δυνατη αλλαγη νερου εβγαλα εξω και βουρτσισα ενα-ενα τα βραχια σε λεκανη με νερο ενυδρειου, επισης τις επομενες ημερες ανανεωσα το cleaning crew οπου ειχα καιρο να το κανω και βασιζομουν μονο στα γεννητουρια, 

πηρα μια ντουζινα σαλιγκαρια strombus/tectus, 10 ερημιτες dwarf tricolor, 5 ερημιτες blue legged κι εναν halloween, 

λοιπον μεσα σε 1-2 βδομαδες οι 5 ερημιτες μαζι με τον halloween εκαναν τα βραχια να αστραφτουν! οχι μονο εξαφανισαν την αλγη αλλα καθαρισαν τη μακα που υπηρχε απο χρονια, + την τριχοειδη αλγη που υπηρχε σε καποια σημεια και απλωνε σιγα-σιγα σαν ριζιδια + μια μπορντοroκαφε αλγη που ηταν σα βελουδο σε ορισμενα σημεια που δεν εφευγε ουτε με βουρτσισμα! 

λοιπον αυτοι οι τυποι με τις δαγκανες τους συνεχως οργωνουν και σχεδον καταπινουν ακομα και βραχο! σε καποια σημεια εχουν καταφερει να ξεφλουδισουν ακομα και την κοραλινη που αποτι διαβασα ειναι καλο και κακο μια και κομματιαζεται και ξαναμπολιαζει παντου στο ενυδρειο,

παντως στον 1 μηνα δεν τους εχω δει να πειραζουν κοραλια ή αλλα σαλιγκαρια

μαλιστα δε ενα βραδυ πετυχα τον Halloween να ξεκοκκαλιζει μια ξεμπαρκη αστερινα και μετα να γλυφει και τις δαγκανες του! :jig:

με τους καθαρισμους βραχων εχασα τον αστερια μου (sand shifter) ισως τσαλαπατηθηκε ο κακομοιρης γιατι ποτε δε ξερεις, πανω που τον χρειαζομουν περισσοτερο μια και εκανε εξαιρετικη δουλεια στην αμμο, 

αυτη τη στιγμη η αλγη εχει εξαφανιστει απο παντου και παραμενει μονο στην αμμο μια και δεν εχω αστερια ή goby, ενω τα τζαμια χρειαζονται καθαρισμα καθε 2,5 περιπου βδομαδες

 

μαζι με τα φωτα πηρα και καινουριο κυκλοφορητη Vortech MP40 Quiet drive με ως τωρα αριστες εντυπωσες, εντελως αθορυβος στο 80% και ισα που ακουγεται απο κοντα στο 100%, με απιστευτη διαχυση ροης, μελλοντικα θα παρω αλλον εναν που θα τον βαλω αντικρυστα + το Reeflink που μεσω αυτου ουσιαστικα θα γινεται ολη η δουλεια αφου θα εναλλασονται προγραμματων και εντασης χωρις να αφηνουν blind spots 

συνεχιζεται...

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα και εγώ chrome χρησιμοποιώ για το ecosmart μιας και είναι αυτό που βγάζει λιγότερα προβλήματα συμβατότητας.

Πέρα από την γραμμή είδα ότι λείπει και το μωβ βελάκι δίπλα στο preview που σου δείχνει τον χρόνο που έχεις διανύσει στο acclimation γι' αυτό στο έγραψα.

Αν θέλεις την άποψη μου θα μείωνα το Green και το red στο 30% ίσως και στο 25% και πιστεύω ότι θα σου μειωθούν και οι άλγες. 

smartlive-1.thumb.png.47f278137aa840d4799a7673695506ac.png

 

Όσον αφορά την ανάπτυξη θα έχεις αρκετή οπότε να αφήνεις αρκετό κενό ανάμεσα στα κοράλλια  ;) .  

 

Έγινε επεξεργασία - Levados
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετω την παρεα,

η αλγη απο την προσαρμογη των νεων φωτων εχει φυγει, μια fts και 2 βιντεακια


(ο flame γινεται επιδειξιας με το που δει καμερα)

 


 

IMG_1910.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια ομορφια που θεωρω οτι θα εδιχνε περισσοτερο με μπλε φοντο στην πλατη.Βαλε και νανενα σκληρο σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...