Jump to content

Χοντρο Προβλημα


Recommended Posts

Καλησπερα σας!Εβαλα υποστρωμα για φυτα πριν λιγο και το νερο εχει γινει μαυρο!Δεν μπορω να δω μεσα!Εβαλα αυτο

http://www.petsupermarket.gr/8193/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-plant-and-shrimp-stratum-4kg.html

Ελεγε προπλημενο αλλα εγω το επληνα ετσι κι αλλιως!Εριξα το νερο πανω σε ενα πλατυ πιατο ακουμπισμενο στο βυθο οπως ειχα διαβασει!Και παλι το νερο ειναι χαλια!Εχω 4 guppies αλλα φοβαμαι να τα βαλω εκει μεσα!τα εχω σε εναν κουβα με 9 λιτρα με ενα μικρο φιλτρο και εναν μικρο θερμοστατη με νερο απο το ενυδρειο πριν βαλω το υποστρωμα!Θα την παλεψουν εκει?νατα βαλω στο θολο νερο?Τι να κανω????βαζω φωτο πως ηταν και πως εγινε!

post-60145-0-67733200-1420912097_thumb.jpg

post-60145-0-40865800-1420912140_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την ωρα λογικα θα κατσει βαλε ομως ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο να μαζεψει τα χοντρα αλλα να καθαρισει και πιο γρηγορα!!!εγω θα ελεγα μιας και αλλαξες το υποστρωμα και ενα μπαχαλο μικρο η μεγαλο θα εγινε καλο ειναι να κανεις και βασικες μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο για να καθαρισει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο για να καθαρισει το νερο.

Δυστυχως δεν εχω να βαλω κανονικο???Εχει σφουγγαρι στην αρχη μαυρο!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανονικό αλλα χαλάρωσε το λιγο!! Έτσι και αλλιως ειναι για μηχανικό καθάρισμα του νερού! Μετά πάρε ενυδρειακο και απο δευτέρα το αντικαθιστάς!! Τα γκαπυ μια χαρά θα είναι στο κουβαφακι αγου τα έχουν όλα μην ανησυχείς!!

Link to comment
Share on other sites

το κανονικο θα μπουκωσει πολυ γρηγορα εγω δεν θα εβαζα, τωρα μαυρο σφουγγαρι που λες αν ειναι αθρακα καλα θα ειναι να βγει καποια στιγμη και να προσθεσεις βιολογικο πχ siporax αλλα σφουγγαρια εχει μεσα??πιο φιλτρο εχεις??αν και δεν νομιζω να αργησει να καθαρισει και δεν θα εχεις θεμα με τα ψαρακια εχω ενυδρειακο βαμβακι που δεν μου χρειαζεται αν εισαι κοντα με βυρωνα-παγκρατι στηλε πμ να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

το κανονικο θα μπουκωσει πολυ γρηγορα εγω δεν θα εβαζα, τωρα μαυρο σφουγγαρι που λες αν ειναι αθρακα καλα θα ειναι να βγει καποια στιγμη και να προσθεσεις βιολογικο πχ siporax αλλα σφουγγαρια εχει μεσα??πιο φιλτρο εχεις??αν και δεν νομιζω να αργησει να καθαρισει και δεν θα εχεις θεμα με τα ψαρακια εχω ενυδρειακο βαμβακι που δεν μου χρειαζεται αν εισαι κοντα με βυρωνα-παγκρατι στηλε πμ να σου δωσω

Σας ευχαριστω πολυ ολους!Εχω ενα πακετο σιποραξ μινι μεσα πανω απο το σφουγγαρι!Το βλεπω και αρχιζει και καθαριζει!Μολις καθαρισει τελειος θα κανω μετρησεις και αν ειναι ολα καλα θα τα βαλω μεσα!Δυστυχως ειμαι μακρυα!να εισαι καλα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να εχεις ενα κομμάτι ενυδρεία κο βαμβάκι και σφουγγάρι αν μπορείς και πάνω και κάτω από το βιολογικο υλικό!!! Σάντουιτς!!;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε γνωστό μου το ίδιο. Σε μερικές μέρες με συχνή αλλαγή ενυδρειακού βαμβακιού καθάρισε και τώρα είναι κρύσταλλο. Μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...