Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λευκά στίγματα στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας, σχεδόν σε όλα τα ψάρια του ενυδρείου, πιο έντονα στα Cardinals....Ένα Cardinal έχει αποχρωματιστεί (μάλλον ως συνέπεια του Ich). Το ενυδρείο τρέχει για 4 χρόνια χωρίς εμφάνιση ασθένειας...Υποψιάζομαι πως μετά την είσοδο των Cardinal (τελευταία είσοδο στις 20/12/14) ξεκίνησαν τα προβλήματα, ενώ τα παρατήρησα πριν από 3 ημέρες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 70
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Juwel Rekord 70
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Έναρξη 10/01/2011
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Neon Tetra, 4 Cardinal Tetra, 2 Mikrogeophagus Ram, 4 Otocicnlus, 1 Amano Shrimp, 6 Clea Helena
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ~20% με προετοιμασία νερού σε βαρέλι με τύρφη/ 10 ημέρες, 1 φορά την ημέρα, φυλλαράκια Ocean Nutrition, Sera pellet vipagran, και εκ περιτροπής Sera Bloodworms, FD Fine Shrimp Artemia Tropical

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,6
- KH: 3
- GH: 2
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 20
- Θερμοκρασία: 22

- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Λευκά στίγματα στο μέγεθος μιας καρφίτσας
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

Εκτός από τη θεραπεία με το αλάτι, αφού ο θερμοστάτης μου δεν ανεβάζει τη θερμοκρασία του ενυδρείου μου στα επίπεδα των 30 βαθμών και επίσης τα ψάρια μου Neon και τα φυτά θα ζοριστούν, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φάρμακο φιλικό όμως προς τη βιολογία του ενυδρείου μου?

post-51038-0-61096600-1420994072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει άμεσα να ξεκινήσεις να ανεβάζεις σταδιακά την θερμοκρασία εως τους 30ο C.

Να βάλεις αεραντλία και να αυξήσεις την ανατάραξη της επιφάνιας για να οξυγονώνετε το νερό...

και να κρατήσεις την θερμοκρασία ψηλά για 10 ημέρες.

Το Ich θα έχει εξαφανιστεί και ο γόνος του (πεθαίνει σε θερμοκρασία πάνω απο 28,5ο C)

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει άμεσα να ξεκινήσεις να ανεβάζεις σταδιακά την θερμοκρασία εως τους 30ο C.

Να βάλεις αεραντλία και να αυξήσεις την ανατάραξη της επιφάνιας για να οξυγονώνετε το νερό...

και να κρατήσεις την θερμοκρασία ψηλά για 10 ημέρες.

Το Ich θα έχει εξαφανιστεί και ο γόνος του (πεθαίνει σε θερμοκρασία πάνω απο 28,5ο C)

Γνωρίζω ότι η άνοδος της θερμοκρασίας είναι η πιο ...."φυσική" για την αντιμετώπιση του Ich, αλλά ο θερμοστάτης μου τον έχω στους 32 βαθμούς και η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν ανεβαίνει πάνω από τους 23 βαθμούς....

Να βάλω έναν δεύτερο που έχω για την αλλαγή του νερού μου?

Επίσης, τα φυτά μου δεν θα έχουν πρόβλημα με την άνοδο?

(Vallisneria, Egeria densa, Microsorum pteropus, Anubia)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί ο θερμοστάτης σου να ανεβάσει θερμοκρασία, μπορείς να δοκιμάσεις το esha exit. Πρέπει όμως να βγάλεις πρώτα τα ασπόνδυλα από το ενυδρείο γιατί περιέχει χαλκό και θα στα σκοτώσει.

Γενικά είναι χαμηλή η θερμοκρασία σου, μάλλον ο θερμοστάτης σου έχει αρχίσει να μας αφήνει χρόνους...

Link to comment
Share on other sites

Παντως 23 βαθμοι ειναι πολυ χαμηλα για καρδιναλιους.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημμα τωρα με τα κρυα και τους εβλεπα να κοπαδιαζουν στην μια γωνια του ενυδρειου,σαν να ηθελανα να φυγουν.

Λειπουμε απο το σπιτι ολη μερα και ειναι παγωμενο κυριολεκτικα.Εχει διαφορα θερμοκρασιας το ενυδρειο απο το περιβαλλον 15 βαθμους!Ενω εβαλα διπλασια βατ θερμοστατη για τα λιτρα μου συνεχισα να εχω προβλημμα.Το μονο που καταφερα ηταν μεγαλυτερη εξατμιση μιας και το ενυδρειο ειναι ανοιχτο!Το προβλημμα λυθηκε και η θερμοκρασια πηγε στους 26 μολις εντυσα το ενυδρειο στις τρεις πλευρες του με dow και εβαλα προσωρινα ενα καπακι για να περιορισω την εξατμηση,οταν φτιαξει ο καιρος θα τα βγαλω.

Δεν ειναι οτι πιο ομορφο αλλα αφου εχεις και θεμα με την ασθενεια θα στο προτεινα,τουλαχιστον μεχρι να περασουν τα πολλα κρυα που θα ξαναερθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας!

 

Αντιμετώπισα την ασθένεια με Seachem Paraguard!

Παράλληλα αντικατέστησα το θερμοστάτη και η θερμοκρασία είναι 26-27 βαθμοί Κελσίου.

 

Το θέμα είναι ότι από τότε τα λευκά στίγματα στους καρδινάλιους επανέρχονται έπειτα από 15-20 ημέρες με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνω τη θεραπεία συνεχώς για 8 ημέρες (3-4 ημέρες και μετά την εξαφάνιση των στιγμάτων)....

 

Βέβαι δεν είχα θανάτους, μετά από την πρώτη θεραπεία, αλλά είναι φυσιολογικό να μην εξαφανίζεται η ασθένεια με τόσους κύκλους θεραπείας?

 

Μήπως δεν είναι Ich και είναι oodinium?

 

Ποια η γνώμη σας?

 

Κάνω κάποιο λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...