Jump to content

Νέα Ενυδρεία Husky - Γιατί "οι Γλυκοί" Το Κάνουμε Καλύτερα....


Husky_Jim

Recommended Posts

Εγώ θα βάλω 2 λεντοταινίες 60cm σε κάθε ενυδρείο, οπότε θέλω συνολικά 4,8μέτρα.

Οπότε.Άν πάρω 14,4watt πάμε στα 4,8*14,4= 69,12watt ενώ άν βάλω 22watt (και όχι 28,8 όπως έγραψα πρίν) έχουμε 4,8*22= 105,6watt..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω λεντοταινιες στα φυτεμενα,το iwagumi ειδικα θα γινει η ερημος Σαχαρα! αχαχαχαχαχαχ

Δεν γινετε ρε συ αλλιως,μονο με φθοριου γινετε κα φαντασου οτι οι 60εκ λαμπες θα πιανουν 2 ενυδρεια των 30εκ

Εκει που θα ειναι το iwagumi ειδικα,θα εχει πανω απο 2 φθοριου γιατι θελω 1w/lt φωτισμο.

καλά να πάθεις!!!!!!! εγώ θα βάλω γλύφτες οπότε δέν με νοιάζει..... :)

Link to comment
Share on other sites

εισαι αρρωστος!!!! χαιρομαι! :D

ειπες εσωτερικα φιλτρα , εσωτερικα σαμπ βλεπω .. τι διαστασεις εχουν ? με μαυρο πλεξι τα χωρισες?

τι πλεκοειδη σκεφτεσαι να βαλεις?

κανενα ζευγος L-46 χτυπα να γουσταρουμεεεεε!!! :D

Τα ενυδρεία τα έκανα παραγγελία και έχουν μαύρο τζάμι σαν χώρισμα...

Από ψάρια θα μπούν πολύ ποιό "ιδιαίτερα" από ζέμπρα, και πολλά από αυτά είναι από την τελευταία εισαγωγή του Σταύρου (Άβυσσος)

Link to comment
Share on other sites

ειπες εσωτερικα φιλτρα , εσωτερικα σαμπ βλεπω .. τι διαστασεις εχουν ? με μαυρο πλεξι τα χωρισες?

Τα εσωτερικά φίλτρα χωρούν περίπου 7 λίτρα υλικό.....που ήδη έχει στρωθεί.....για αρχή θα μπεί 3 λίτρα βιολογικό + σφουγγάρι ανά ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

ωραια! περιμενουμε την συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με εβαλες στη μπριζα θα φτιαξω και ενα με γλυφτες! αχαχαχααχαχχαχ :P

Αλλα ψαρια θα παρω απο σενα! :D

Link to comment
Share on other sites

ωραια! περιμενουμε την συνεχεια ;)

Εχθές είχα πάει βουνό και μάζευα πέτρες...σήμερα έχει πλύσιμο άμμου.....

post-2-0-89522400-1421074736_thumb.jpg post-2-0-88861800-1421074744_thumb.jpg post-2-0-89201900-1421074752_thumb.jpg post-2-0-26779100-1421074761_thumb.jpg

Επειδη με εβαλες στη μπριζα θα φτιαξω και ενα με γλυφτες! αχαχαχααχαχχαχ :P

Αλλα ψαρια θα παρω απο σενα! :D

έχω κάτι σαργούς και μελανούρια στην κατάψυξη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ψαρια που γραφεις ειναι οτι πρεπει για σχαρα ρε,οχι για ενυδρειο! αχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν θαλασσινός το είχαμε όλοι παραδεχτεί ότι το ενυδρείου του DISCOS , θέτει νέα θεμέλια στην αντίληψη που έχουμε για το στήσιμο του εξοπλισμού.

Δεν σου κρύβω ότι το ηλεκτρονικό κομμάτι είναι αξιέπαινο.

Επίσης ευχαριστούμε που επέλεξες την ΕΛΒΑΛ για τα θεμέλια των ενυδρείων σου ( χαχαχαχαχαχα ).

Πολύ καλή δουλειά και ελπίζουμε στα καλλίτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ψαρια που γραφεις ειναι οτι πρεπει για σχαρα ρε,οχι για ενυδρειο! αχαχαχαχαχ :P

το ίδιο κάνει....απλά αντί για αντιχλώριο βάζεις σαλαμούρα....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν θαλασσινός το είχαμε όλοι παραδεχτεί ότι το ενυδρείου του DISCOS , θέτει νέα θεμέλια στην αντίληψη που έχουμε για το στήσιμο του εξοπλισμού.

Δεν σου κρύβω ότι το ηλεκτρονικό κομμάτι είναι αξιέπαινο.

Επίσης ευχαριστούμε που επέλεξες την ΕΛΒΑΛ για τα θεμέλια των ενυδρείων σου ( χαχαχαχαχαχα ).

Πολύ καλή δουλειά και ελπίζουμε στα καλλίτερα.

Η αλουμινοκατασκευή "παίρνει" αρκετές διορθώσεις.....τώρα ξέρω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μπει και σε σαλονι αυτη η κατασκευη

Εξαιρετικη δουλεια, οργανωση και ποιοτητα

Μπραβο ρε Δημητρη, μας δινεις και ιδεες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

1. Το ότι είσαι τρελοκομείο... στο έχω πει (άλλωστε ΔΕΝ περίμενες εμένα)... εεεεεε; :kookoo:

2. Ωραιότατος... περιμένω την εξέλιξη!!!!!

3. Βλέπω ότι... θα σε χρειαστώ. :wootwoot:

4. Ενημερωτικά... στην τελευταία μου επίσκεψη στην ΕΨΕΜ (τελευταία μέρα του χρόνου)... είδα ότι φέρνουν και STC (κάποια μοντέλα). Τους ενημέρωσα για το θέμα των STC-1000... ότι υπάρχει ενδιαφέρον... γιατί είναι ακριβοί οι Elliwel... και μου είπαν ότι θα το ψάξουν, για να τους φέρνουν αυτοί.

Περιμένω νέα τους και ελπίζω ότι... θα είναι ανταγωνιστικοί (για να ΜΗΝ περιμένουμε κι ένα μήνα... για παραλαβή).- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερη η ολη δουλεια Μητσο, χαίρομαι παρα πολυ για αυτο!!! Οταν εγω το εκανα, επειδη ειχα και αλλα project παράλληλα, δεν ειχα δωσει ιδιαίτερη βαρύτητα σε φωτογραφικό υλικο. Μπράβο σου που το εκανες εσυ για να υπαρχει και σωστο αρχειακό υλικο για το ολο project! Τελικα πήρες ασφαλεια απο πινακα η απο μπριζα έβγαλες παροχή;

Ειμαι σίγουρος οτι στην πορεια ανακάλυψες το τι χταπόδι εχεις να ξεμπερδέψεις για να φτάσεις στο τελικο αποτέλεσμα. Ειδικα που ειδα τις στοίβες σε γείωση και ουδέτερους γέλαγα με το ποσο χρονο ειχα φάει για να φτάσω στο σημείο που επιτελους αρχιζει να φαινετε φως στο βαθος του τούνελ!

Ναι μεν περνει χρονο αλλα το αποτέλεσμα ειναι τοσο καλο που μετα απλα δεν μπορεις να κανεις χωρις αυτο. Ειναι θεμα χρονου να κανεις κατι παρόμοιο και στα ποιο παλια σου ενυδρεια. Φοβερό το αποτέλεσμα, φοβερή η παρουσίαση σου, σου ευχομαι οτι καλυτερο στους 4 νέους βιότοπους που στήνεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο δείχνει πολύ εντυπωσιακή η κατασκευή.Σίγουρα θα δείξει υπέροχο όταν γεμίσει.

Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τις φώτο!!! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικη δουλεια, μπραβο σου!

Μπορεις να μας πεις λεπτομερειες για το πανελ των μετρησεων (μαρκα, τιμη και απο που αγοραστηκε)

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και το λινκ του eBay. Συνηθως κανει για να ελθει 45-50 μέρες.

http://www.ebay.com/itm/EPM5600-AC-110v-220v-panel-power-meter-panel-watt-meter-2000W-10A-/301473198369?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item463133f121

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήτσο οι συνδέσεις της αλουμινοκατασκευής είναι με γωνιές και βίδες ή κολλητές;

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλεία,πραγματικά μπαίνει και σε σαλόνι.Το έκανες να φαίνεται απλό,plug and play! Εγω θα χαρώ πάντως πιο πολύ,όταν στην συνέχεια της παρουσίασης δούμε τα καλούδια που θα βάλεις μέσα.Kαλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Update...

Άν και η μέση μου έγινε ορθή γωνία έβαλα βάση και ενυδρεία στην θέση τους.

Όππως θα δείτε σχεδιάστηκε για να μπεί "κουτί" στον συγκεκριιμένο χώρο...

HUSKY_20150113_001.jpg

Αρχίζω τις συνδέσεις...εδώ και οι αντλίες που διάλεξα...Jebao DC1200

HUSKY_20150113_002.jpg

Οι θερμοστάτες....SCHEGO και ΜΟΝΟ SCHEGO.... ;)

HUSKY_20150113_003.jpg

SIPORAX για συμπλήρωμα του ήδη στρωμένου υλικού...

HUSKY_20150113_004.jpg

Και όλα μαζί...(σχεδόν)

HUSKY_20150113_005.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...