Jump to content

Νέα Ενυδρεία Husky - Γιατί "οι Γλυκοί" Το Κάνουμε Καλύτερα....


Husky_Jim

Recommended Posts

Δημήτρη μας τρέλανες!!!

Πολύ χαίρομαι να βλέπω τέτοιες κατασκευές!!

Όλα καλά να πάνε με τις ψαρούκλες σου!

Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη τι ιδιαιτεροτητες εχουν;

Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη τι ιδιαιτεροτητες εχουν;

Και τα δύο είδη είναι παμφάγα με τα μέν Scobinancistrus να θέλουν μεγαλύτερο ποσοστό σε ζωική τροφή, ενώ τα Parancistrus θέλουν μεγαλύτερο ποσοστό σε φυτική.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι με το οτι βρισκομαι σε ενα forum που υπαρχουν καποια μελη που κρατανε τον πυχη πολυ πολυ ψηλα. Σου ευχομαι να καταφερεις τις αναπαραγωγες που στοχευεις. Κρατα μας παντα ενημερους και δωσε τα βιντεα με τη συλλογη των ψαριων στον λαο σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνεις ο δεύτερος που καταφέρνει

επιτυχημένη γεννά των πρώτων (αν σου βγει ζευγάρι)

Και πρώτος για τα δεύτερα

Αν τελικά είναι δύο αρσενικά

τι θα κάνεις?

Σίγουρα κάποια στιγμή θα θελα όπως και άλλοι

να δουν τα ενυδρεία σου από κοντά

Και φυσικά τις ψαρουκλες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Άν και τα δύο είναι αρσενικά (που μάλλον είναι) θα προσπαθήσω να βρώ θυληκό είτε από αγγλία είτε απο γερμανία είτε φυσικά στην επόμενη εισαγωγή που θα κάνει η άβυσσος από τον ίδιο προμηθευτή...

Εδώ και 11 χρόνια που ασχολούμαι με τις λορικαριίδες (πω πω πως περναει ο χρόνος...) έχω μάθει να κάνω υπομονη....

Οσο για τα ενυδρεία μου όποιος θέλει μπορεί να έρθει να τα δεί...Ομως όλα τους είναι ενυδρεία για αναπαραγωγές και δέν είναι "σαλονιού"...

Σαν χομπίστας εδώ και πολλά χρόνια ασχολούμε μονο με αναπαραγωγές και δύσκολα θα πάρω κάποιον ψάρι απλά και μόνο για να το βλέπω...είναι και αυτή μια μορφή του εκπληκτικού μας χόμπι πολύ σημαντική μιας και άν μπορέσει έστω και ένα ψαράκι αναπαραγωγής να "αντικαταστήσει" ένα άγριο αυτό είναι κέρδος για όλους μας και για την φύση...

Στην ελλάδα έχουμε κάνει κάποια βήματα αλλά θέλουμε ακόμα πολλά....και είμαστε όλοι υπεύθηνοι για αυτό.είτε είμαστε απλοι χομπίστες,είτε έχουμε φόρουμ ειτε άν κάποιος είναι μαγαζάτορας....είμαστε συνυπεύθηνοι καθώς όλοι βάζουμε το λιθαράκι μας και σχηματίζουμε την ελληνικη ενυδρειακή κοινότητα....

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα είπες Δημήτρη,μακάρι να μπορέσουμε να σώσουμε κάποιο είδος στα ενυδρεία μας κ να το αναπαράγουμε κιόλας,γιατί η ζημιά στον αμαζόνιο φραγμό δεν έχει. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Άν και τα δύο είναι αρσενικά (που μάλλον είναι) θα προσπαθήσω να βρώ θυληκό είτε από αγγλία είτε απο γερμανία είτε φυσικά στην επόμενη εισαγωγή που θα κάνει η άβυσσος από τον ίδιο προμηθευτή...

Εδώ και 11 χρόνια που ασχολούμαι με τις λορικαριίδες (πω πω πως περναει ο χρόνος...) έχω μάθει να κάνω υπομονη....

Οσο για τα ενυδρεία μου όποιος θέλει μπορεί να έρθει να τα δεί...Ομως όλα τους είναι ενυδρεία για αναπαραγωγές και δέν είναι "σαλονιού"...

Σαν χομπίστας εδώ και πολλά χρόνια ασχολούμε μονο με αναπαραγωγές και δύσκολα θα πάρω κάποιον ψάρι απλά και μόνο για να το βλέπω...είναι και αυτή μια μορφή του εκπληκτικού μας χόμπι πολύ σημαντική μιας και άν μπορέσει έστω και ένα ψαράκι αναπαραγωγής να "αντικαταστήσει" ένα άγριο αυτό είναι κέρδος για όλους μας και για την φύση...

Στην ελλάδα έχουμε κάνει κάποια βήματα αλλά θέλουμε ακόμα πολλά....και είμαστε όλοι υπεύθηνοι για αυτό.είτε είμαστε απλοι χομπίστες,είτε έχουμε φόρουμ ειτε άν κάποιος είναι μαγαζάτορας....είμαστε συνυπεύθηνοι καθώς όλοι βάζουμε το λιθαράκι μας και σχηματίζουμε την ελληνικη ενυδρειακή κοινότητα....

Sent from my GT-N7100

:bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Με τα καινούργια ενυδρεία έχω πάθει πλάκα...μέρα με την ημέρα μου αρέσουν περισσότερο.

Όχι μόνο για την ομορφιά τους αλλά για την χρηστικότητα η οποία είναι απίστευτη!!!

Μόλις μπούν τα φώτα θα κάνω αναλυτική παρουσίαση ένα προς ένα μαζί με τους νέους τους κατοίκους.

Όποιος έχει απορίες για την κατασκευή μπορεί να ρωτήσει ότι θέλεί... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δω φωτογραφιες απο την κατασκευη και λειτουργια των φιλτρων σου.

Απιστευτη δουλεια εχεις κανει και περιμενουμε πως και πως φωταγραφιες και απο τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δω φωτογραφιες απο την κατασκευη και λειτουργια των φιλτρων σου.

Απιστευτη δουλεια εχεις κανει και περιμενουμε πως και πως φωταγραφιες και απο τα ψαρια!

No money no Led Lights αυτόν το μήνα.... :)

Οπότε από τον επόμενο....

Επίσης ψάχνω και απεγνωσμένα νέου "τύπου" πέτρες που να προσωμιάζουν τον Rio Xingu.Αυτό είναι το δυσκολότερο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

No money no Led Lights αυτόν το μήνα.... :)

Οπότε από τον επόμενο....

Επίσης ψάχνω και απεγνωσμένα νέου "τύπου" πέτρες που να προσωμιάζουν τον Rio Xingu.Αυτό είναι το δυσκολότερο.... ;)

Δεν βάζεις μια φώτο απ'αυτό που ψάχνεις;Τόσος κόσμος βλέπει το θέμα,ποτέ δεν ξέρεις
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις μια φώτο απ'αυτό που ψάχνεις;Τόσος κόσμος βλέπει το θέμα,ποτέ δεν ξέρεις

Έχει εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97850-rio-xingu-oeuoianaoessaao-assioaai-aeioudhio/?hl=%2Brio+%2Bxingu

Άν και κάποιοι καλοί μου φίλοι μου έστειλαν ένα 20λεπτο υποβρύχιο βίντεο από τον Rio Xingu από ντόπιο ψαρά μου "μαζεύει" ΓΛΥΦΤΕΣ και εκεί φαίνονται με λεπτομέριες τα πετρώματα τα οποία είναι συνήθως ηφαιστικού τύπου και πολυσύνθετα....!!!

Link to comment
Share on other sites

post-2-0-06208400-1421665823_thumb.jpg

post-2-0-04091600-1421665853_thumb.jpg

λόγο του ότι στο βίντεο ο βραζιλιάνος "τρέχει" είναι δύσκολο να βγάλω κάποιο καλό, screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο πόστ μετά από πολλά χρόνια και πάλι.....

Συγχαριτήρια Μήτσο. Φοβερή η κατασκευή σου !!!

Για πέτρες ρίξε μία ματιά Μαυρολίμνη εκεί που είναι η είσοδος του λιμανιού και κάτι μπορεί να βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα Parancistrus Aurantiacus έγινε πρώτη φορά παγκοσμίως αναπαραγωγή σε ενυδρείο πέρσι ενώ για τα συγκεκριμένα Scobinancistrus δέν υπάρχει καμία καταγεγραμμένη.... :)

Ομως όλα τους είναι ενυδρεία για αναπαραγωγές και δέν είναι "σαλονιού"...

Σαν χομπίστας εδώ και πολλά χρόνια ασχολούμε μονο με αναπαραγωγές και δύσκολα θα πάρω κάποιον ψάρι απλά και μόνο για να το βλέπω...είναι και αυτή μια μορφή του εκπληκτικού μας χόμπι πολύ σημαντική μιας και άν μπορέσει έστω και ένα ψαράκι αναπαραγωγής να "αντικαταστήσει" ένα άγριο αυτό είναι κέρδος για όλους μας και για την φύση...

Κρατάω μόνο συγκεκριμένες προτάσεις μιας και εχω εντυπωσιαστεί από αυτά που βλέπω και φυσικά εύχομαι τα καλύτερα και γιατί όχι και την καλύτερη ανταμοιβή.

Την πρώτη επίσημα καταγεγραμμένη αναπαραγωγή . . . ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανενα νεο απο το εγχειρημα σου Δημητρη;

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο απο το εγχειρημα σου Δημητρη;

3 ενυδρεία έχουν στηθεί και λειτουργούν.το τέταρτο θα στηθεί το ΣΚ.

Φωτογραφίες και παρουσίαση μόλις φτιάξω τα φώτα...ακόμα δέν με έχχει πιάσει η προκοπή... :)

Link to comment
Share on other sites

3 ενυδρεία έχουν στηθεί και λειτουργούν.το τέταρτο θα στηθεί το ΣΚ.

Φωτογραφίες και παρουσίαση μόλις φτιάξω τα φώτα...ακόμα δέν με έχχει πιάσει η προκοπή... :)

Περιμενουμε.
Link to comment
Share on other sites

3 ενυδρεία έχουν στηθεί και λειτουργούν.το τέταρτο θα στηθεί το ΣΚ.

Φωτογραφίες και παρουσίαση μόλις φτιάξω τα φώτα...ακόμα δέν με έχχει πιάσει η προκοπή... :)

Οταν θα σε πιάσει τι θα έλεγες για ένα jArduino ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα σε πιάσει τι θα έλεγες για ένα jArduino ???

Δέν το έχω δεί καθόλου...δέν έχω πληροφορίες....

Link to comment
Share on other sites

Δέν το έχω δεί καθόλου...δέν έχω πληροφορίες....

Για κοίτα ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...