Jump to content

Επείγων Λίγη Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Την Πέμπτη 15/1/2015 και ώρα 07:30 - 11:00,έχουν κανονίσει διακοπή ρεύματος στην περιοχή μου. (Νίκαια)
Επειδή το ενυδρείο (θαλασσινό) είναι λίγα λίτρα 100+70 και δεν το βλέπω να τα βγάζει πέρα γιατί ανάθεμα και αν η διακοπή είναι μόνο για 3,5 ώρες,μήπως υπάρχει κανένας συμφορουμίτης να μου δανείσει κάτι σε UPS ή καμιά αντλία με μπαταρία ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει να κρατήσω λίγο θερμοκρασία και την οξυγόνωση του νερού?
Δέχομαι και απλές προτάσεις ή πατέντες που έχετε σκεφτεί κατά καιρούς.
Δυστυχώς είναι καινούριο το ενυδρείο και δεν έχω προλάβει ακόμα να εξοπλιστώ για καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης.
Επίσης δεν θα είμαι στο σπίτι αυτές τις δύσκολες ώρες λόγω εργασίας,αλλά ούτε και κάποιος άλλος θα μπορεί να βρίσκεται εδώ για να ζεστάνει νερό σε γκαζάκι κτλ,αλλιώς δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Συγνώμη αν το ανήρτησα σε λάθος μέρος,αλλά με έπιασε ένας πανικός μόλις είδα το σημειωματάκι από την ΔΕΗ και καίγομαι για λύση.
Αν υπάρχει κάποιο πιο κατάλληλο μέρος για τέτοιου είδους θέματα,παρακαλώ να το μεταφέρετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον ενδιαφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε ολα καλα θα πανε. Δεν εχω κατι απο αυτα που ζητας να σου δανεισω, αλλα μπορεις να βρεις μια αντλια αέρα με μπαταρια και απο καποιο μαγαζι. Εχω δει καπου τελευταια αλλα δεν θυμάμαι που να σε βοηθησω σε αυτο.

Οσο για τη θερμοκρασια, προσπάθησε να κρατησεις το χωρο που θα ειναι το ενυδρειο σχετικα ζεστό (κλειστές πόρτες κτλ), ενω δωσε λιγο παραπανω θερμοκρασια στο ενυδρειο σου, ετσι και να υπαρχει πτώση να μην παει κατω απο 23-24. :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις αεραντλία με μπαταρία μπορώ να σου δανείσω για να κάνεις την δουλειά σου μην αγχώνεσαι, ας γράψουν οι θαλασσινοί τις συμβουλές τους και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρος φτιαχνει την Πεμπτη, μην αγχωνεσαι

Αν ειναι ανοιχτο απο πανω κλειστο να μην εχεις απωλειες θερμοτητας

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ που μας πέρασε,έκανε μία διακοπή για 2 ώρες και είδα μία πτώση από τους 25,3 που είναι μόνιμα στους 22,9.
Και επειδή ο Δίας συνουσιάζεται,όταν ζέστανα λίγο νερό για να μαζέψω λίγο τη διαφορά,ήρθε το ρεύμα...
Τεσπα,έχω βρεί ήδη 2 ups για τους κυκλοφορητές και ψάχνω ακόμα ένα μεγάλο μήπως και καταφέρω να κουμπώσω πάνω ένα μικρό 50άρι θερμοστάτη μπας και τη βγάλω πεντακάθαρη.
Το ενυδρείο είναι πάνω κάτω κλειστό από παντού.
Αν το τύλιγα και με μία κουβέρτα θα είχα μικρότερη απώλεια ή @@???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...