Jump to content

Προσπάθεια Για Φυτεμένο


paris soroni

Recommended Posts

Ήρθε νομίζω η ώρα να σας παρουσιάσω την προσπάθεια για φυτεμένο (ο θεός να το κάνει ,τέλος πάντων )
Λοιπόν το ενυδρείο τρέχει τρισήμιση μήνες περίπου
Διαστάσεις 90πλατος 70 ύψος 50 βάθος και είναι εξολοκλήρου δικη μου κατασκευή .
Υποστηρίζεται από ένα φίλτρο dolfin εξωτερικό έναν θερμοστάτη Shaun 200 watt co2 και από φωτισμό ( μη βαράτε θα το φτιάξω σύντομα ) 2 λάμπες οικονομίας απο 110watt η κάθε μια και 2 τ8 χ24watt
Τώρα από ψάρια φιλοξενώ γκαπυ και μόνο γκαπυ μιας και δεν χρησιμοποιώ όσμωση και από φυτά πολλά και διαφορα τα οποία μη ρωτάτε ονόματα δε ξέρω την τυφλα μου.
Επίσης θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Nikpapa γιατί όλα τα φυτά είναι δικά του κλαδέματα .
Από ντεκόρ χρησιμοποιώ μόνο πέτρες ασβεστολοθικες και ρίζες
Για πάμε να δούμε και καμία φωτο
D42E4A7A-6433-4A1B-84E9-5D29E2979298_zps
EBA84393-7B50-4C11-819C-A84907499C71_zps
5C3D888B-420C-437C-9CED-01EB5A824609_zps
17C00513-5A2C-495E-8AEA-BA5E7BAC37B3_zps
23751360-8EA1-432A-B3A7-BFD8071CC5C5_zps
DEB8F4EE-BC01-4FFF-BD7E-43762119A97B_zps
9A10B0AE-3BD4-4858-B61B-47113C8BF834_zps
7EE0B155-F96D-4057-9D61-11DCFB68F3C3_zps
Και εδώ τα φυτά έχουν αρχίσει να βγαίνουν από το νερό
3A2152C7-35CE-485B-807E-4F372F88C0D6_zps
DF841B7D-38E6-4607-9F0E-5682C7BC8C82_zps
Ελπίζω να σας αρέσει περιμένω γνώμες
Α ξέχασα το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται αλλα η γνωμη μου ειναι οτι εχεις παρα πολλα ψαρια..

Τι να τα κάνω που κάθε μέρα γεννάνε και κανα δυο.
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι.....

Το μεγαλο φυτο που εχει βγει εξω απο το νερο,υγροφυλια ειναι,αμα θες μπορεις να το κοψεις στη μεση και να ξαναφυτεψεις το κομμενο για να εχεις δύο.....το εχω κανει εγω....

Δυο σωληνακια,ενα δεξια και ενα αριστερα,τι ειναι?

Κατι πρεπει να κανεις ομως με τα ψαρακια,το ξερεις ετσι? :)

Ριχνεις τιποτα απο λιπασμα ή διοξειδιο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο. Ρε παιδια πως μπορείτε και κρατάτε τα φυτά σας τόσο όμορφα και καθαρά; Εγω όσο και να το παλευα (λιπάσματα, DIY CO2, ταμπλέτες βυθού κτλ), οτι και να έκανα για να τα διατηρώ καθαρά, υγιή, εμφανίσημα τέλος πάντων, μια χωή σα να είχαν τσακωθεί με ελικόπτερο ηταν. Καλή η προσπάθεια φίλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδιά co2 ναι χρησιμοποιώ λιπάσματα δεν έχω ρίξει καθόλου προτηνεις κανα καλό; Όσο για την υδροφιλια που λες έχει βγάλει από τον κορμό καμία πενηνταριά φυτά μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα κόψω και θα φυτεψω

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μοιάζουν με σωληνάκια δεν είναι σωληνάκια είναι βαλσινεριες εκτός και αν λες τα μαύρα που είναι πιο χοντρά , στην δεξιά πλευρά είναι η εισαγωγή του φίλτρου και στην αριστερή η εξαγωγή

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδιά co2 ναι χρησιμοποιώ λιπάσματα δεν έχω ρίξει καθόλου προτηνεις κανα καλό; Όσο για την υδροφιλια που λες έχει βγάλει από τον κορμό καμία πενηνταριά φυτά μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα κόψω και θα φυτεψω

Τι co2 εχεις?Πληρες συστημα,μπουκαλα?

Λιπασμα,μονο αν δεις οτι το χρειαζονται τα φυτα σου...καποιο γενικο τυπου Seachem Flourish και παλι πολυ λιγο,μην το παρακανεις και δεις τιποτα ξαφνικες αλγες......αστο και θα δεις....

Αν δεις οτι κατι δεν παει καλα μας λες τοτε και το βλεπουμε...... :)

Αυτά που μοιάζουν με σωληνάκια δεν είναι σωληνάκια είναι βαλσινεριες εκτός και αν λες τα μαύρα που είναι πιο χοντρά , στην δεξιά πλευρά είναι η εισαγωγή του φίλτρου και στην αριστερή η εξαγωγή

Δεξια την ειδα την βαλισνερια,ειδα και τα μαυρα που λες.....αλλα αριστερα ρε συ βλεπω κι ενα διαφανο σωληνακι ή κανω λαθος? :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο. Ρε παιδια πως μπορείτε και κρατάτε τα φυτά σας τόσο όμορφα και καθαρά; Εγω όσο και να το παλευα (λιπάσματα, DIY CO2, ταμπλέτες βυθού κτλ), οτι και να έκανα για να τα διατηρώ καθαρά, υγιή, εμφανίσημα τέλος πάντων, μια χωή σα να είχαν τσακωθεί με ελικόπτερο ηταν. Καλή η προσπάθεια φίλος!!!

Πανο,κατι δεν θα εκανες καλα οσον αφορα την ισορροπια.....φως,co2,λιπασμα.....παντως απο την φωτογραφια που εχεις στην υπογραφη σου μια χαρα φαινεται!

Και μην νομιζεις οτι κι εμεις δεν κλαδευουμε συνεχεια χαλασμενα φυλλα.... :)

Αν κι εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου γνωστη του φυτεμενου........

Link to comment
Share on other sites

Τι co2 εχεις?Πληρες συστημα,μπουκαλα?

Λιπασμα,μονο αν δεις οτι το χρειαζονται τα φυτα σου...καποιο γενικο τυπου Seachem Flourish και παλι πολυ λιγο,μην το παρακανεις και δεις τιποτα ξαφνικες αλγες......αστο και θα δεις....

Αν δεις οτι κατι δεν παει καλα μας λες τοτε και το βλεπουμε...... :)

Δεξια την ειδα την βαλισνερια,ειδα και τα μαυρα που λες.....αλλα αριστερα ρε συ βλεπω κι ενα διαφανο σωληνακι ή κανω λαθος? :D

Ναι καλά είδες είναι το σωληνάκι για το co2 έχω φιάλη από κάτω με μανόμετρο ,η φιάλη μου είναι δυκιλη αλλά λέω στο επόμενο γέμισμα να την Αλλαξω με μια εξακιλη
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικροσορουμ στην αριστερή γωνία και δεν πάει και πολύ καλά δεν το έχω φυτέψει το έχω μέσα στο γλαστράκι του λέτε να θέλει κανα λιπασματακι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικροσορουμ στην αριστερή γωνία και δεν πάει και πολύ καλά δεν το έχω φυτέψει το έχω μέσα στο γλαστράκι του λέτε να θέλει κανα λιπασματακι;

Σε πρωτη φαση θελει δεσιμο σε ξυλο ή πετρα..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ελα, πες την αληθεια, με τετοιες διαστασεις, για reef το πηγαινες! :D

Ομορφο εχει γινει και απ οτι βλεπω γινεται ενας χαμος απο γεννητουρια! Ωραιος!

Μονο ενα φοντο να εβαζες!

Link to comment
Share on other sites

Ελα, πες την αληθεια, με τετοιες διαστασεις, για reef το πηγαινες! :D

Ομορφο εχει γινει και απ οτι βλεπω γινεται ενας χαμος απο γεννητουρια! Ωραιος!

Μονο ενα φοντο να εβαζες!

ναι η αλήθεια είναι ότι το φόντο είναι ένα θέμα που με απασχολεί αλλά το όλο σκηνικό στήθηκε πολύ βιαστικά και τώρα δε μετακεινητε
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση! Τα ιδια τραβηξα κι εγω! Να ναι καλα τα φιλαρακια που βοηθησαν!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση! Τα ιδια τραβηξα κι εγω! Να ναι καλα τα φιλαρακια που βοηθησαν!

για πες τι έκανες;
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου, και ωραία τα φυτά
Αλλά εχεις και SAE μέσα ;

5C3D888B-420C-437C-9CED-01EB5A824609_zps

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ένα μου το δώσε ένας φιλος

Ξέρεις πως τα SAE θέλουν τελείως διαφορετικές παράμετρες νερού με τα ζωοτόκα ;

Μάλλον θα πρέπει να φύγει κάποια στιγμή, γινεται και αρκετα πιο μεγάλο απο τα ζωοτόκα και επίσης με τη κίνηση που έχει θα τα τρομάζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...