Jump to content

Αποτυχία Μείωσης Ph


Recommended Posts

Καλησπέρα σας :)

 

Εδώ και αρκετό καιρό ( πάνω από 1 μήνα ) προσπαθώ να μειώσω το Ph του ενυδρείου μου χωρίς καμία επιτυχία επιτυχία.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 85L
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 250 ( γέμισμα με eheim Mech + τα φιλτρα που είχε μεσα -wool -synth)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): τρεχει από 5/10/14
- Ψάρια (είδη και αριθμός): Gyrinocheilus aymonieri ( έχουν μείνει 3 - θεωρω υπέυθυνο το υψηλό Ph) , 7 iriatherina-werneri , 4 γαρίδες amano

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

3 φορές τη μέρα flakes, 2 φορές τροφή βυθού, 1 φορά την εβδομάδα αρακά βρασμένο,

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-17493-0-47825200-1421101581_thumb.jpg

post-17493-0-22068700-1421101736_thumb.jpg

post-17493-0-86380100-1421101787_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Φίλε μας Indian μας αναφέρεις για πρόβλημα με το ph.

Δοσε μας τις μετρήσεις σου να σε βοηθήσομε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά δεν μπορώ να το επεξεργαστώ. Πάτησα την ανάρτηση κατά λάθος. Ξαναποστάρω:

Καλησπέρα σας :)

Εδώ και αρκετό καιρό ( πάνω από 1 μήνα ) προσπαθώ να μειώσω το Ph του ενυδρείου μου χωρίς καμία επιτυχία επιτυχία.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 85L
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 250 ( γέμισμα με eheim Mech + τα φιλτρα που είχε μεσα -wool -synth)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): τρεχει από 5/10/14
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 Gyrinocheilus aymonieri ( έχουν μείνει 3 - θεωρω υπέυθυνο το υψηλό Ph) , 7 iriatherina-werneri , 4 γαρίδες amano

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

  • 3 φορές τη μέρα flakes, 2 φορές τροφή βυθού, 1 φορά την εβδομάδα αρακά βρασμένο,
  • αλλαγή νερού ανά εβδομάδα 20 L
  • Προετοιμασία Θερμοκρασίας και Αντιχλώριο Prime

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,5 !!!
- KH: 7ο
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά): 5 mg/L
- Θερμοκρασία: 26oC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-17493-0-86380100-1421101787_thumb.jpg
post-17493-0-22068700-1421101736_thumb.jpg
post-17493-0-47825200-1421101581_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Καθημερινά ρίχνω 3 ml Flourish Exchel. είχα ξεκινήσει με 1 ml και το αύξησα χωρίς να δω αποτελέσματα όυτε στα φυτά μου ( χαμηλή αναπτυξη) ούτε στο PH

Έγινε επεξεργασία - Indian
Link to comment
Share on other sites

Με το εξελ δεν υπαρχει περιπτωση να δεις διαφορα στο ph.Στα φυτα θα δεις αλλα θελει χρονο.

Εχεις ελεγξει οτι οι πετρες δεν ειναι ασβεστολυθικες?

Το ph σου ειναι υψιλο για τα ψαρια που εχεις.

Καποια φυτα που εχεις θελουν αρκετο φως και μαλλον εσυ δεν εχεις γι αυτο χαλανε.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές . Υπήρχαν και σε προηγούμενο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα :/

Φως έχω αρκετό και παραπάνω για τα λίτρα του. 2 Τ5 ψυχρό

Έγινε επεξεργασία - Indian
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές . Υπήρχαν και σε προηγούμενο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα :/

Τις εχεις ελεγξει και αν ναι με ποιο τροπο?

Η βρυση σου τι μετρησεις εχει?

Link to comment
Share on other sites

με μια σταγόνα αντιπουρικό τουαλέτας :Ρ :Ρ ( δεν αφρισαν )
Αν ήταν ασβελοστιθικές δεν θα ανέβαζε και KH στα ύψη ??? δεν εχώ τετοιο προβλημα!

η βρύση μου έχει 7.2 PH

Link to comment
Share on other sites

Με ακουαφορτε εννοεις?

Αν η βρυση σου εχει τετοιο ph και εσυ εχεις στο ενυδρειο 8.5 τοτε δεν υπαρχει περιπτωση,κατι εχεις ασβεστολυθικο.Για ψαξτο ή οι πετρες ειναι η το χαλικι.

Αλλιως μετρας κατι λαθος,δεν γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο που βλεπω ανακατεμενο στο κεντρο με το χαλικι τι ειναι?

Ασπρο και μη ασβεστολιθικο? Δεν παιζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

με μια σταγόνα αντιπουρικό τουαλέτας :Ρ :Ρ ( δεν αφρισαν )

Αν ήταν ασβελοστιθικές δεν θα ανέβαζε και KH στα ύψη ??? δεν εχώ τετοιο προβλημα!

η βρύση μου έχει 7.2 PH

Το σωστο ειναι η βρύση τι ΚΗ και τι PH εχει. Το PH μπορει να ειναι διαφορετικο γιατι το μερο στο δυκτιο δεν αερίζεται κτλ κτλ. Το ΚΗ ομως μενει το ιδιο οτι και να κανεις.

Μετρα το ΚΗ στο νερο βρύσης και συνεχίζουμε τη κουβεντα απο εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο που βλεπω ανακατεμενο στο κεντρο με το χαλικι τι ειναι?

Ασπρο και μη ασβεστολιθικο? Δεν παιζει... ;)

Τελικά αυτό πρέπει να μου κάνει τη ζημιά.. εβγαλα ένα δειγμα να το τεστάρω πάλι και ψιλοαφροισε.. Πριν το βάλω στο ενυδρείο δεν γίνεται να μην το τέσταρα ( δε μπορώ να καταλάβω... )

Το σωστο ειναι η βρύση τι ΚΗ και τι PH εχει. Το PH μπορει να ειναι διαφορετικο γιατι το μερο στο δυκτιο δεν αερίζεται κτλ κτλ. Το ΚΗ ομως μενει το ιδιο οτι και να κανεις.

Μετρα το ΚΗ στο νερο βρύσης και συνεχίζουμε τη κουβεντα απο εκει.

έκανα και μέτρηση στη βρύση και έχει ΚΗ 10ο :bigemo_harabe_net-135: ( δεν θα έπρεπε μέσα στο ενυδρείο να είχα περισσότερο τότε ?? )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το kh της βρυσης ειναι 10 και γινεται στο ενυδρειο 7 δεν τιθετε θεμα ακομα και να ειναι το χαλικη ασβεστολιθηκο το υπολοιποενυδρειο το ταβαει...

το θεμα ειναι οτι το ph απο 7 φτανει στο 8.5

τα φωτα μπορει να ειναι ενας λογο για τα φυτα αλλα και παλι αμα εχει περισσοτερο φως θα ανεβει και αλλο το ph....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το kh της βρυσης ειναι 10 και γινεται στο ενυδρειο 7 δεν τιθετε θεμα ακομα και να ειναι το χαλικη ασβεστολιθηκο το υπολοιποενυδρειο το ταβαει...

το θεμα ειναι οτι το ph απο 7 φτανει στο 8.5

τα φωτα μπορει να ειναι ενας λογο για τα φυτα αλλα και παλι αμα εχει περισσοτερο φως θα ανεβει και αλλο το ph....

Αυτα που γραφεις απο που βγαινουν?

Τα φωτα ανεωαζουν το ph? Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Και πως τραβαει το υπολοιπο ενυδρειο αν το χαλικι ειναι ασβεστολυθικο?

Παιδια..προσεχτε λιγο τι γραφετε παρακαλω..

Αν το χαλικι η οι πετρες η οτιδηποτε αλλο ειναι ασβεστολυθικο,ειναι λογικοτατο να ανεβαζει το ph.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γραφεις απο που βγαινουν?

Τα φωτα ανεωαζουν το ph? Πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Και πως τραβαει το υπολοιπο ενυδρειο αν το χαλικι ειναι ασβεστολυθικο?

Παιδια..προσεχτε λιγο τι γραφετε παρακαλω..

Αν το χαλικι η οι πετρες η οτιδηποτε αλλο ειναι ασβεστολυθικο,ειναι λογικοτατο να ανεβαζει το ph.

αλανι μου αμα βαλεις περισοτερα φωτα τα φυτα θα τραβαν περισοτερο co2 αρα θα μενει λιγοτερο στο ενυδρειο αρα θα εχει μεγαλυτερο ph!

τα ασβετολυθικα ανεβαζουν το ph ή το kh ?

τα κλαδια μπορει να ριχνουν τo kh και εστι να μην φενεται αμα ειναι ασσβεστολυθικα χαλικια!

Link to comment
Share on other sites

αλανι μου αμα βαλεις περισοτερα φωτα τα φυτα θα τραβαν περισοτερο co2 αρα θα μενει λιγοτερο στο ενυδρειο αρα θα εχει μεγαλυτερο ph!

τα ασβετολυθικα ανεβαζουν το ph ή το kh ?

τα κλαδια μπορει να ριχνουν τo kh και εστι να μην φενεται αμα ειναι ασσβεστολυθικα χαλικια!

Φιλε τα φωτα δεν εχουν σχεση με το ph.Δηλαδη αν εχω 1βατ ανα λιτρο θα εχω σκληρο νερο?

Τα ασβεστολυθικα ανεβαζουν τα παντα.

Τα κλαδια δεν κανουν τοσο δουλεια οση νομιζεις..δηλαδη αν εγω εχω 20 κιλα ασβεστολυθικο χαλικι και ενα ξυλο μεσα στο ενυδρειο,θα μου κρατα το ph σε σταθερα επιπεδα το ξυλο?

Τα ξυλα μαλακωνουν ελαχιστα το νερο,τοσο ελαχιστα που δεν θα το καταλαβεις καν..ασε που δεν ειναι και για παντα αυτο..

Ξαναλεω,προσεχουμε τι γραφουμε!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα φωτα δεν εχουν σχεση με το ph.Δηλαδη αν εχω 1βατ ανα λιτρο θα εχω σκληρο νερο?

Τα ασβεστολυθικα ανεβαζουν τα παντα.

Τα κλαδια δεν κανουν τοσο δουλεια οση νομιζεις..δηλαδη αν εγω εχω 20 κιλα ασβεστολυθικο χαλικι και ενα ξυλο μεσα στο ενυδρειο,θα μου κρατα το ph σε σταθερα επιπεδα το ξυλο?

Τα ξυλα μαλακωνουν ελαχιστα το νερο,τοσο ελαχιστα που δεν θα το καταλαβεις καν..ασε που δεν ειναι και για παντα αυτο..

Ξαναλεω,προσεχουμε τι γραφουμε!

Μαλλον μεχρι ενα σημειο λεμε το ιδιο πραγμα με διαφορετικο τροπο!!! Ξαναδιαβασε το τι γραφω.

Τα ασβεστολυθικα ανεβαζουν σκληροτητα οχι ph

Το ph επηραζετε απο σκληροτητα και co2 κ.α.

Αρα αμεση σχεση δεν εχει το χαλικι με το πχ εμεση εχει.

οταν εχεις 2 ή 20 ή 200 κιλα χαλικι ασβεστολυθικο μπορει να μην κανουν δουλεια τα κλαδια.Αλλα αμα εχεις μια χουφτα δεν ειναι το ιδιο.

παραληλα σκηλοτητα τραβαν και τα σαλιγκαρια και οι γαριδες για τον σκελετο τους.. οχι τοσο φανερα αλλα εστω και πολι λιγο. παρε παραδειγμα το τι παθενουν τα μηλοσαλιγκαρα σε χαμηλες ποσοτητες σκληροτητα!

Εγω ξερω τι γραφω εσυ καπου μπερδευεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχει ασβεστολυθικα υλικα μεσα στο ενυδρειο ειναι φυσιολογικο να βλεπει τετοιο ph.

Επισης δεν μας εχει πει με τι μετραει και ισως μετραει και λαθος.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει στη βρυση kh10 ph 7.2 και στο ενυδρειο να εχει kh7 ph8.5

Τα φωτα δεν εχουν σχεση με το ph,σε ενυδρειο με φωτισμο σχεδον 1 βατ ανα λιτρο και χωρις τιποτα ασβεστολυθικο μεσα,μετραω ακριβως το ιδιο με τι βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχει ασβεστολυθικα υλικα μεσα στο ενυδρειο ειναι φυσιολογικο να βλεπει τετοιο ph.

Επισης δεν μας εχει πει με τι μετραει και ισως μετραει και λαθος.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει στη βρυση kh10 ph 7.2 και στο ενυδρειο να εχει kh7 ph8.5

Τα φωτα δεν εχουν σχεση με το ph,σε ενυδρειο με φωτισμο σχεδον 1 βατ ανα λιτρο και χωρις τιποτα ασβεστολυθικο μεσα,μετραω ακριβως το ιδιο με τι βρυση.

Δλδ αμα το ph ειναι 6,9 εχει προβλημα?

Με υγρα τεστ κανει μετρησης και εχω παει εγω και το εχω δει με τα ματια μου!

Πες μας και γιατι να μην υπαρχει περιπτοση να αλλαζουν οι παραμετρη μετα απο αλλαγη νερου????

Τι ενυδρειο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν αλλαζουν οι παραμετροι και εχεις και ενα βατ ?????????????

νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι λαθος η καπου κανεις εσυ λαθος.

οσα χρονια ασχολουμε ποτε το νερο της αλλαγης δεν ειχε ιδιους παραμετρους με του ενυδρειου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αμα το ph ειναι 6,9 εχει προβλημα?

Με υγρα τεστ κανει μετρησης και εχω παει εγω και το εχω δει με τα ματια μου!

Πες μας και γιατι να μην υπαρχει περιπτοση να αλλαζουν οι παραμετρη μετα απο αλλαγη νερου????

Τι ενυδρειο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν αλλαζουν οι παραμετροι και εχεις και ενα βατ ?????????????

νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι λαθος η καπου κανεις εσυ λαθος.

οσα χρονια ασχολουμε ποτε το νερο της αλλαγης δεν ειχε ιδιους παραμετρους με του ενυδρειου!!!

Θες να μου πεις οτι ειναι λογικο να εχει στο ενυδρειο μικροτερο kh απο τη βρυση και μεγαλητερο ph απο τη βρυση? Πως γινετε αυτο ρε φιλε μου?

Οταν το kh πεφτει,παρασυρει και το ph να πεσει..δεν το ανεβαζει..

Γιατι να αλλαξουν οι παραμετροι μου μετα απο αλλαγη νερου αφου το νερο ειναι ιδιο με αυτο που κανω αλλαγη?

Εχεις κολλησει με τα φωτα και αυτα δεν εχουν σχεση με το ph..αν ηταν ετσι θα λεγαμε οτι τροπος για να ριξεις το ph ειναι ο χαμηλος φωτισμος και το αντιθετο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα και οι δυο εχετε δικαιο ως ενα βαθμο.

Δηλαδη οντως η φωτοσυνθεση για οσο διαρκει "ανεβαζει" το ph αφου τα φυτα αποροφουν το co2 αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο το προβλημμα το φιλου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις οτι ειναι λογικο να εχει στο ενυδρειο μικροτερο kh απο τη βρυση και μεγαλητερο ph απο τη βρυση? Πως γινετε αυτο ρε φιλε μου?Αμα το ενυδρειο εχει ριζες φυλλα καταπα ή οτιδιποτε αλλο που τραβαει σκληροτητες τοτε πεφτει το kh. αμα ομος εχει και αρκετα φυτα μπορει να καταναλωνουν το λιγοστο co2 που εχει το νερο της βρυσης και παρολο που πεφτει το kh δεν πεφτει το ph.

Οταν το kh πεφτει,παρασυρει και το ph να πεσει..δεν το ανεβαζει.. Στο εξηγησα και πιο πανω δεν ειναι απολυτο το ph να πεφτει με το kh!!!

Γιατι να αλλαξουν οι παραμετροι μου μετα απο αλλαγη νερου αφου το νερο ειναι ιδιο με αυτο που κανω αλλαγη? Γιατι μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν πολλα πραγματα που να το επηρεαζουν και το Kh και το ph

Εχεις κολλησει με τα φωτα και αυτα δεν εχουν σχεση με το ph..αν ηταν ετσι θα λεγαμε οτι τροπος για να ριξεις το ph ειναι ο χαμηλος φωτισμος και το αντιθετο.. δεν λεω αυτο απλα προσπαθω να σου εξηγησω οτι το ph εξαρτατε απο πολλα πραγματα!

Ξεχασες να μου πεις και τι ενυδρειο εχεις που δεν αλλαζουν καθολου οι παραμετροι!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και οι δυο εχετε δικαιο ως ενα βαθμο.

Δηλαδη οντως η φωτοσυνθεση για οσο διαρκει "ανεβαζει" το ph αφου τα φυτα αποροφουν το co2 αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο το προβλημμα το φιλου.

δεν ειπα εγω οτι το προβλημα ειναι μονο απο τα φωτα. ουτε οτι ειναι το κυριος προβλημα,

απλα προσπαθω να του εξηγησω οτι το ph δεν εχει αμεση σχεση με της ασβεστολυθικες πετρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να μου πεις οτι θα πεσει το kh και θα ανεβει το ph? Μαλλον κατι λες λαθος..

Τα καταπα που λες και τα υπολοιπα μπορει να ριχνουν λιγο το kh αλλα θα πεσει μαζι του και λιγο το ph,δεν θα ανεβει οπως εδω στο φιλου το ενυδρειο.

Το ενα ενυδρειο που βαζω βρυση ειναι φυτεμενο γαριδαδικο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να μου πεις οτι θα πεσει το kh και θα ανεβει το ph? Μαλλον κατι λες λαθος.. δεν καταλαβενεις δεν ειναι οτι το λεω το λενε και οι μετρησης που καναμε δυο ατομα!!!!!

Τα καταπα που λες και τα υπολοιπα μπορει να ριχνουν λιγο το kh αλλα θα πεσει μαζι του και λιγο το ph,δεν θα ανεβει οπως εδω στο φιλου το ενυδρειο.

Το ενα ενυδρειο που βαζω βρυση ειναι φυτεμενο γαριδαδικο. και στο γαριδαδικο εβαλες ενα βατ ανα λιτρο ? φυτα δεν εχει μονο αλγες? δεν εχει επηρεαστει καθολου το ph?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...