Jump to content

Αποτυχία Μείωσης Ph


Recommended Posts

Δηλαδη επιμενεις οτι πεφτει η kh και ανεβαινει το ph? Οκ μαλλον ειναι καινουριο αυτο που λες...

Γιατι απαγορευεται να βαλω 1 βατ ανα λιτρο σε γαριδαδικο? Τα φυτα μου ειναι μια χαρα και δεν εχω καθολου αλγες και δεν καταλαβαινω και γτ το λες.

Το ph μου ειναι σταθερο,οι μονες τιμες που αλλαζουν ελαχιστα ειναι το kh και gh.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό πρέπει να μου κάνει τη ζημιά.. εβγαλα ένα δειγμα να το τεστάρω πάλι και ψιλοαφροισε.. Πριν το βάλω στο ενυδρείο δεν γίνεται να μην το τέσταρα ( δε μπορώ να καταλάβω... )

έκανα και μέτρηση στη βρύση και έχει ΚΗ 10ο :bigemo_harabe_net-135: ( δεν θα έπρεπε μέσα στο ενυδρείο να είχα περισσότερο τότε ?? )

Tι υποστρωματα -χαλίκια εχεις βάλει?

Εχει παρει τπτ σε αραγωνιτη?

Για ξαναέλενξε τις μετρησεις σου...

Αν εχεις ενα tds meter , βάλε σε μπολάκια με νερο τις πετρες και σε αλλο το χαλικι σου , και μετρησε μετα απο 2-3 ημερες να δεις διαφορα.

Αν δεν εχεις μπορεις να μετρησεις και με υγρα τεστ τις σκληροτητες.

Δλδ αμα το ph ειναι 6,9 εχει προβλημα?

Με υγρα τεστ κανει μετρησης και εχω παει εγω και το εχω δει με τα ματια μου!

Πες μας και γιατι να μην υπαρχει περιπτοση να αλλαζουν οι παραμετρη μετα απο αλλαγη νερου????

Τι ενυδρειο εχεις εσυ ρε φιλε και δεν αλλαζουν οι παραμετροι και εχεις και ενα βατ ?????????????

νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι λαθος η καπου κανεις εσυ λαθος.

οσα χρονια ασχολουμε ποτε το νερο της αλλαγης δεν ειχε ιδιους παραμετρους με του ενυδρειου!!!

Με τις αλλαγες νερου αυτο που κανουμε εκτος του να ανανεονουμε το νερο με φρεσκο, διορθωνουμε και τις παραμετρους μας εκει που θελουμε.

Τι εννοω, οτι στο ενυδρειο ποτε δεν θα εχεις συνεχεια σταθερες παραμετρους, εχει συνεχεια σκαμπανεβασματα, ειδικα στα φυτεμένα, οπου βαζουμε χερι στα λιπάσματα.

Στην εβδομάδα πχ σε ενα ενυδρειο μου, φτιαχνω νερο με παραμετρους gh 4 kh 3 tds 80-90, στος τελος της εβδομαδας , λογο λιπασματων το gh πιανει 5 και το tds 180,

Επομενως με αλλαγες εβδομαδιαιες κρατας σε ενα μεσο ορο τις παραμετρους που επιθυμεις.

Το ph σε φυτεμενο ενυδρειο , μεταβαλεται συνέχεια.

Και πάντα θα εχουμε χαμηλότερο ph απο αυτο που προσθέτουμε,λογο του βυθου.

Μπορει αν εχεις ενα υγιες πυκνοφυτεμενο με ευκολα φυτα κατα την διαρκεια του φωτισμου να ανεβει λίγο , ελαχιστα το ph , εφόσον εχει καποιο ποσοστο co2 μέσα στο νερο.

Οπως γινεται και το βράδυ το ph πέφτει ..

Ολο αυτο οφειλεται στην φωτοσυνθεση, αναπνοη των φυτων.

Στα φυτεμένα ομως δεν πεζει αυτο, λογο οτι πεταμε μέσα co2.

Δεν οφειλεται στο ποσο δυνατο φωτισμο εχουμε, αλλα ποσο φωτοσυνθετουν τα φυτα, και για να φωτοσυνθεσουν τα φυτα θέλει co2 .

Για να το δεις ομως και αυτο που λές θέλεις ph metro ακριβειας,

Οποτε στην περιπτωση του φιλου , αυτο αποκλειεται...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα εγω οτι το προβλημα ειναι μονο απο τα φωτα. ουτε οτι ειναι το κυριος προβλημα,

απλα προσπαθω να του εξηγησω οτι το ph δεν εχει αμεση σχεση με της ασβεστολυθικες πετρες!!!!

Αυτο που λες ειναι λαθος. Το PH εχει ΑΜΕΣΗ σχεση με το οτιδηποτε ασβεστολιθικο. Και απο τη στιγμη που ο φιλος λεει οτι εχει κατι ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο του γιατι το υπεραναλυετε? Ειναι οσο εχει ασβεστολιθο μεσα και νερο οσμωσης να χρησιμοποιει το ph θα παραμενει σχετικα υψηλο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο με το φωτισμο ειναι λαθος για πολλους λογους ο κυριος ειναι οτι αυτο που λες προκαλει ενα σκαμπανεβασμα κυριως βραδυ και οχι μονιμο buffarisma η μαλακωμα.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επιμενεις οτι πεφτει η kh και ανεβαινει το ph? Οκ μαλλον ειναι καινουριο αυτο που λες...

Γιατι απαγορευεται να βαλω 1 βατ ανα λιτρο σε γαριδαδικο? Τα φυτα μου ειναι μια χαρα και δεν εχω καθολου αλγες και δεν καταλαβαινω και γτ το λες.

Το ph μου ειναι σταθερο,οι μονες τιμες που αλλαζουν ελαχιστα ειναι το kh και gh.

Ρε αλανι μου καποια πραγματα ειναι αναλογα με το ενυδρειο....

δεν σου λεω οτι αμα σε ενα βαζο χορις καθολου φωτα βαλεις ενα φυλλο καταπα δεν θα πεσει μαζι με το kh kai to ph.

απλα αμαι ειχε φυτα και τραβουσαν οσο co2 ειχε το νερο μπορει να μην επεφτε ή ακομα και να ανεβενε λιγο.

Ενα παραδειγμα: καινουργια στημενα δισκαδικα μπορει να μην μπορουν να ριξουν πολλι χαμηλα το Ph για αρκετο καιρο και μετα απο καιρο να πεσει χορις λογο!!! επιδι εστρωσε το ενυδρειο και χορις καμια αλλαγη στης αλλαγες νερου!

οχι δεν απαγορευεται αλλα ειναι υπερβολικο.

τωρα μας τα αλλαζεις αλλαζουν οι δεν αλλαζουν το kh ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλανι μου καποια πραγματα ειναι αναλογα με το ενυδρειο....

δεν σου λεω οτι αμα σε ενα βαζο χορις καθολου φωτα βαλεις ενα φυλλο καταπα δεν θα πεσει μαζι με το kh kai to ph.

απλα αμαι ειχε φυτα και τραβουσαν οσο co2 ειχε το νερο μπορει να μην επεφτε ή ακομα και να ανεβενε λιγο.

Ενα παραδειγμα: καινουργια στημενα δισκαδικα μπορει να μην μπορουν να ριξουν πολλι χαμηλα το Ph για αρκετο καιρο και μετα απο καιρο να πεσει χορις λογο!!! επιδι εστρωσε το ενυδρειο και χορις καμια αλλαγη στης αλλαγες νερου!

οχι δεν απαγορευεται αλλα ειναι υπερβολικο.

τωρα μας τα αλλαζεις αλλαζουν οι δεν αλλαζουν το kh ?

Οι αλλοι διαβαζεις τι σου εγραψαν πιο πανω?

Αληθεια τωρα,ακομα επιμενεις οτι η φωτοσυνθεση θα αλλαξει ολες τις μετρησεις και θα μεινουν και εκει?

Την διαφορα που σου εγραψαν και οι αλλοι πιο πανω μερας-νυχτας την ξερεις?

Καταλαβαινεις οτι δεν γινεται να πεφτει το kh και το ph να ανεβαινει?

Το παραδειγμα σου ειναι αστοχο γιατι μιλας για ωριμο ενυδρειο,ενω εδψ του φιλου ειναι 1 μηνος μονο.

Υπερβολικο δεν ειναι να εχεις 1 βατ ανα λιτρο στο γαριδαδικο,αν και ειπα οτι εχω σχεδον 1 βατ,στην ουσια εχω 0,8βατ ανα λιτρο και τα εχω γιατι εχω πολλα φυτα μεσα,ακομα και γρασιδια,οπωτε υπερβολικο δεν ειναι.

Σου ειπα οτι το ph δεν αλλαζει,αλλαζουν ελαχιστα οι σκληροτητες αλλα οχι 3 μοναδες οπως του φιλου,μιλαμε για πολυ πιο μικρες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Tι υποστρωματα -χαλίκια εχεις βάλει? manado μαζι με καποιο χαλικι εχει βαλει το παλικαρι

Εχει παρει τπτ σε αραγωνιτη? οχι δεν ειναι αραγωνιτης απο χαλικακι ειναι

Για ξαναέλενξε τις μετρησεις σου...

Αν εχεις ενα tds meter , βάλε σε μπολάκια με νερο τις πετρες και σε αλλο το χαλικι σου , και μετρησε μετα απο 2-3 ημερες να δεις διαφορα.

Αν δεν εχεις μπορεις να μετρησεις και με υγρα τεστ τις σκληροτητες.

Με τις αλλαγες νερου αυτο που κανουμε εκτος του να ανανεονουμε το νερο με φρεσκο, διορθωνουμε και τις παραμετρους μας εκει που θελουμε.

Τι εννοω, οτι στο ενυδρειο ποτε δεν θα εχεις συνεχεια σταθερες παραμετρους, εχει συνεχεια σκαμπανεβασματα, ειδικα στα φυτεμένα, οπου βαζουμε χερι στα λιπάσματα. Μαζι σου!!!

Στην εβδομάδα πχ σε ενα ενυδρειο μου, φτιαχνω νερο με παραμετρους gh 4 kh 3 tds 80-90, στος τελος της εβδομαδας , λογο λιπασματων το gh πιανει 5 και το tds 180,

Επομενως με αλλαγες εβδομαδιαιες κρατας σε ενα μεσο ορο τις παραμετρους που επιθυμεις.

Το ph σε φυτεμενο ενυδρειο , μεταβαλεται συνέχεια.

Και πάντα θα εχουμε χαμηλότερο ph απο αυτο που προσθέτουμε,λογο του βυθου. Αυτο που οφηλετε ???

Μπορει αν εχεις ενα υγιες πυκνοφυτεμενο με ευκολα φυτα κατα την διαρκεια του φωτισμου να ανεβει λίγο , ελαχιστα το ph , εφόσον εχει καποιο ποσοστο co2 μέσα στο νερο.

Οπως γινεται και το βράδυ το ph πέφτει ..

Ολο αυτο οφειλεται στην φωτοσυνθεση, αναπνοη των φυτων.

Στα φυτεμένα ομως δεν πεζει αυτο, λογο οτι πεταμε μέσα co2. ΝΙκο σε ενα ενυδρειο με σταθερες ποσοτητες co2 oxi σε ενα ερασιτεχνικο φυτεμενο που το cο2 πεφτει με ασταθειες η μια φορα την μερα νομιζω οτι εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση και με το αμα εχει πολυ φωτισμο!!

Δεν οφειλεται στο ποσο δυνατο φωτισμο εχουμε, αλλα ποσο φωτοσυνθετουν τα φυτα, και για να φωτοσυνθεσουν τα φυτα θέλει co2 .

Για να το δεις ομως και αυτο που λές θέλεις ph metro ακριβειας,

Αυτο ηθελα να πω νικο εκει οφηλετε οτι το πχ δεν επεσε σε σχεση με το κχ.

Οποτε στην περιπτωση του φιλου , αυτο αποκλειεται...

Τι ακριβως αποκλειεται ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλοι διαβαζεις τι σου εγραψαν πιο πανω? το διαβασσα και εγραψα αναλογα για τον νικο που ειναι απο τους μεγαλυτερους aquascaper της ελλαδος.

Αληθεια τωρα,ακομα επιμενεις οτι η φωτοσυνθεση θα αλλαξει ολες τις μετρησεις και θα μεινουν και εκει? η φωτοσυνθεση αλλαζει το Ph σε ενα ενυδρειο που δεν εχει σταθερες ποσοτητες co2.

Την διαφορα που σου εγραψαν και οι αλλοι πιο πανω μερας-νυχτας την ξερεις? την εξηγησα πριν το γραψουν αλλα μαλλον δεν το καταλαβες το ηθελες πιο αναλυτηκα!

Καταλαβαινεις οτι δεν γινεται να πεφτει το kh και το ph να ανεβαινει? σου ειπα οτι ανεβενει και το διχνει και οι μετρησης του!!!

Το παραδειγμα σου ειναι αστοχο γιατι μιλας για ωριμο ενυδρειο,ενω εδψ του φιλου ειναι 1 μηνος μονο. Για παραδειγμα το ειπα οχι γιανα το ταυτισεις με το ενυδρειο του γιωργου

Υπερβολικο δεν ειναι να εχεις 1 βατ ανα λιτρο στο γαριδαδικο,αν και ειπα οτι εχω σχεδον 1 βατ,στην ουσια εχω 0,8βατ ανα λιτρο και τα εχω γιατι εχω πολλα φυτα μεσα,ακομα και γρασιδια,οπωτε υπερβολικο δεν ειναι.

Σου ειπα οτι το ph δεν αλλαζει,αλλαζουν ελαχιστα οι σκληροτητες αλλα οχι 3 μοναδες οπως του φιλου,μιλαμε για πολυ πιο μικρες διαφορες. μην μπερδευεσαι ειπες οτι το ph εχει να κανει με της ασβεστολιθυκες και σου ειπα οτι το Phεχει να κανει και με το co2!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι λαθος. Το PH εχει ΑΜΕΣΗ σχεση με το οτιδηποτε ασβεστολιθικο. Και απο τη στιγμη που ο φιλος λεει οτι εχει κατι ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο του γιατι το υπεραναλυετε? Ειναι οσο εχει ασβεστολιθο μεσα και νερο οσμωσης να χρησιμοποιει το ph θα παραμενει σχετικα υψηλο.

Καταρχην δεν ειπε οτι εχει κατι ασβεστολυθικο επεθεση εκαναν.

φιλε αμα ειναι ετσι σε ενα ρεεφ θα βαζαν 20 κιλα ασβεστολυθικα και θα κρατουσαν σταθερες παραμετρους χορις συμπληρωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο με το φωτισμο ειναι λαθος για πολλους λογους ο κυριος ειναι οτι αυτο που λες προκαλει ενα σκαμπανεβασμα κυριως βραδυ και οχι μονιμο buffarisma η μαλακωμα.

αμα σε ενα πυκνοφυτεμενο δεν εχεις αναταραξη το βραδει θα ανεβασει υπερβολικο διοξηδιο και πολλοι εχουν χασει ψαρια απο λαθοι τους.

το ιδιο ενυδρειο κατα την μερα αμα εχει ενα βατ ανα λιτρο μπορει να μηδανισει το co2 και το Ph ανεβει πολυ .

Π.Χ. σε ενα ενυδρειο με kh 7 το ph πριν αναψουν τα φωτα 6,9 η και λιγοτερο και πριν κλεισουν τα φωτα να εχει 8 η και παραπανω!!!

nicpapa ετσι δεν ειναι ?

δεν μπορει να υπαρχουν τετοιες ασταθειες στο ph αμα υπαρχουν πολλα φυτα και καθολου αναταραξη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες αυτα που ειπα παραπάνω...

Για ξαναέλενξε τις μετρησεις σου...

Αν εχεις ενα tds meter , βάλε σε μπολάκια με νερο τις πετρες και σε αλλο το χαλικι σου , και μετρησε μετα απο 2-3 ημερες να δεις διαφορα.

Αν δεν εχεις μπορεις να μετρησεις και με υγρα τεστ τις σκληροτητες.

Το φως και ph ξεχασε το ...

Οταν μιλαμε για μεταβολες στο ph σε ενα πυκνοφυτεμένο, ενυδρειο μιλαμε για ματαβολές της ταξης 0,1-0,2 με συνεχομενο co2 .

Με co2 οπως το βαζουν πολοι σε χρονοδιακοπτες , μπορει να φτασει στην μοναδα η διαφορα μερας και βραδυ.

Οπως ειναι στους φιλου το ενυδρειο με τα φυτα τα συγκερκιμενα δεν θα δει ουτε 0,1 μεταβολη στο ph οσο φως και να ριξεις μερα και βραδυ.:)

Το ph μας δειχνει ποσο οξινο ειναι το νερο μας δεν εχει σχέση μονο με το co2, επηρεαζουν και αλλοι παραμετροι.

Το ph εχει αμεση σχεση με το kh .Οσο πιο χαμηλο kh τοσο πιο ευκολα μεταβάλεται το ph. Και αντιθετα οσο πιο ψηλο kh εχουμε τοσο πιο δυσκολο ειναι να μεταβαλουμε το ph.

Το gh δεν επηρεαζει το ph.

Αν εχεις ασβεστολιθικές πετρες μέσα , τοτε θα σου ανεβασει το gh και το kh με συνέπεια σου ανεβάσει και το ph.

Εγω υποψιαζομαι το υποστρωμα jbl manado σε συνδιασμο με κατι ασβεστολικο...

Οπως ειπα πρεπει να κανετε ενα πειραμα.

Νερο βρυσης ή οσμωση καλυτερα σε δοχεια.

1)υποστρωμα manado .

2)πετρα

3) Το ασπρο χαλικάκι.

Και κανετε μετρησεις για μια εβδομαδα.

Εκει θα φανερωθει η αιτια.

Με μια γρηγορη ματια σε site του εξωτερικου διαβασα οτι επηρεαζει τις , gh kh ph ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα στο ξεκίνημα μου, η αλήθεια είναι ότι το ph του φίλου δεν ανεβαίνει από την στιγμή που θα το βάλει στο ενυδρείο. Λογικά την μέτρηση του ph της βρύσης την κάνει απευθείας, χωρίς να αφήσει λίγο το νερό. Εάν θες δοκίμασε το εξής βάλε σε ένα ποτήρι νερό βρύσης και κάνε μέτρηση ph με το που το βάλεις στο ποτήρι καθώς και μετά από ένα 6ώρο για παράδειγμα. Εκεί θα δείς ότι το ph του νερού της βρύσης θα ταιριάζει με το ph που έχεις στο ενυδρείο και είναι ανεβασμένο. Επίσης, τα φώτα και κατ' επέκταση η φωτοσύνθεση επηρεάζουν την τιμή του ph γιατί όπως πολύ σωστά έχει υποθεί κατά την διάρκεια της φωτοσύνθεσης και ανάλογα με τον φωτισμό που παρέχουμε καταναλώνεται μεγαλύτερη ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα. Ένα πολύ απλό τεστ που μπορεί να το αποδείξει αυτό είναι μια μέτρηση λίγο πριν κλείσουν τα φώτα και μια ακόμα μέτρηση λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα. Κι όμως το kh δεν συμπαρασάρει τόσο εύκολα το ph όπως όλοι νομίζουμε. Μου έχει τύχει να έχω μέτρηση στο ενυδρείο kh 4 και ph 8,2 και το kh το είχα ρυθμίσει τόσο χαμηλά γιατί ήταν οι επιθυμητή αλλά το ph ακόμα και μετά από 3 ολόκληρους μήνες δεν έλεγε να πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ειπε οτι εχει κατι ασβεστολυθικο επεθεση εκαναν.

φιλε αμα ειναι ετσι σε ενα ρεεφ θα βαζαν 20 κιλα ασβεστολυθικα και θα κρατουσαν σταθερες παραμετρους χορις συμπληρωματα!!!

Συνηθως ετσι γινεται, γι αυτο και το ph στη θαλασσα ειναι παντα σταθερο και ευκολα διατηρουμενο σε υψηλα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε και μια ματια στο site της jbl...

 

 

 

Why does the TH (total hardness) go up after I have added JBL Manado?

Should the TH still remain too high despite several water changes, this is an indication that JBL Manado hasn’t been cleaned thoroughly enough. Please carry out a daily water change of at least 70% for about 4-5 days. The cleansing process should then be complete.

 

Εσεις το καθαρισατε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες αυτα που ειπα παραπάνω...

Για ξαναέλενξε τις μετρησεις σου...

Αν εχεις ενα tds meter , βάλε σε μπολάκια με νερο τις πετρες και σε αλλο το χαλικι σου , και μετρησε μετα απο 2-3 ημερες να δεις διαφορα.

Αν δεν εχεις μπορεις να μετρησεις και με υγρα τεστ τις σκληροτητες.

Το φως και ph ξεχασε το ... δεν ειπα ποτε οτι επιδι αναψες λαμπα ανεβενει το Ph φιλε... εννοω οτι λογο της φωτοσυθεσης των φυτων το διοξιδιο μειωνεται και ανεβενει το ph

Οταν μιλαμε για μεταβολες στο ph σε ενα πυκνοφυτεμένο, ενυδρειο μιλαμε για ματαβολές της ταξης 0,1-0,2 με συνεχομενο co2 . Αρα σε ενα ενυδρειο χορις καθολου παροχη διοξηδιου και χορις αναταραξη θα εχει πολυ μεγαλυτερη μεταβολη

Με co2 οπως το βαζουν πολοι σε χρονοδιακοπτες , μπορει να φτασει στην μοναδα η διαφορα μερας και βραδυ.

Οπως ειναι στους φιλου το ενυδρειο με τα φυτα τα συγκερκιμενα δεν θα δει ουτε 0,1 μεταβολη στο ph οσο φως και να ριξεις μερα και βραδυ. :)

Αρα Σε διαστημε ημερων θα ανεβει αρκετα απλα αργα?

Το ph μας δειχνει ποσο οξινο ειναι το νερο μας δεν εχει σχέση μονο με το co2, επηρεαζουν και αλλοι παραμετροι. ναι μαζι σου απλα το πιο κυριο στοιχεια για τον μεταβολησμο του ph ειναι το co2 και το kh?

Το ph εχει αμεση σχεση με το kh .Οσο πιο χαμηλο kh τοσο πιο ευκολα μεταβάλεται το ph. Και αντιθετα οσο πιο ψηλο kh εχουμε τοσο πιο δυσκολο ειναι να μεταβαλουμε το ph. Ναι γιατι οσο μεγαλυτερο kh εχουμε τοσο λιγοτερο μεταβολες δεχεται το ph με το co2.

Το gh δεν επηρεαζει το ph.

Αν εχεις ασβεστολιθικές πετρες μέσα , τοτε θα σου ανεβασει το gh και το kh με συνέπεια σου ανεβάσει και το ph.

Εγω υποψιαζομαι το υποστρωμα jbl manado σε συνδιασμο με κατι ασβεστολικο...

Οπως ειπα πρεπει να κανετε ενα πειραμα.

Νερο βρυσης ή οσμωση καλυτερα σε δοχεια.

1)υποστρωμα manado .

2)πετρα

3) Το ασπρο χαλικάκι.

Και κανετε μετρησεις για μια εβδομαδα.

Εκει θα φανερωθει η αιτια.

Με μια γρηγορη ματια σε site του εξωτερικου διαβασα οτι επηρεαζει τις , gh kh ph ...

ναι για το οτι δεν πρεπει να υπαρχουν ασβεστολυθικα στο ενυδρειο αλλα το kh ειναι χαμηλο δεν μπορει να εχει μεγαλο ph.

το κυριος προβλημα ειναι το διοξηδιο στο ενυδρειο του Γιωργου πιστευω εκει πρεπει να δωσει βαση.

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό πρέπει να μου κάνει τη ζημιά.. εβγαλα ένα δειγμα να το τεστάρω πάλι και ψιλοαφροισε.. Πριν το βάλω στο ενυδρείο δεν γίνεται να μην το τέσταρα ( δε μπορώ να καταλάβω... )

έκανα και μέτρηση στη βρύση και έχει ΚΗ 10ο :bigemo_harabe_net-135: ( δεν θα έπρεπε μέσα στο ενυδρείο να είχα περισσότερο τότε ?? )

Το προβλημμα μας το ειπε ο ιδιος και ειναι υπογραμισμενο στο παραπανω ποστ.

Μετα δεν ξερω πως ξεφυγε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε και μια ματια στο site της jbl...

 

 

 

Why does the TH (total hardness) go up after I have added JBL Manado?

Should the TH still remain too high despite several water changes, this is an indication that JBL Manado hasn’t been cleaned thoroughly enough. Please carry out a daily water change of at least 70% for about 4-5 days. The cleansing process should then be complete.

 

Εσεις το καθαρισατε?

 

Το μαναντο ειναι μεταχιρισμενο το ειχα εγω κανενα χρονο πριν και το ειχα πολι καλα πλυμένο!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι το τεστ του ph μετραει αλλα νταλα 7.2 σαμιωτικο νερο ? δε παιζει !!!!!!!! εκτος και αν μενεις κοκαρι στη μεγαλη βριση και απο 7.5 τωρα με τις βροχες βγαζει 7.2

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι το τεστ του ph μετραει αλλα νταλα 7.2 σαμιωτικο νερο ? δε παιζει !!!!!!!! εκτος και αν μενεις κοκαρι στη μεγαλη βριση και απο 7.5 τωρα με τις βροχες βγαζει 7.2

ρε μπαλιακο η μεγαλη βρυση απο που εχει νερο απο την καμηλα?

Link to comment
Share on other sites

το ποιο μαλακο νερο στη σαμο ειναι στο κοκκαρι !!!!!!!!! πουθενα αλλου

εγω προπερση ειχα μετρηση 7 στο ηραιον οταν ειχα τα dat!

νομιζω στο ειχα πει και παλι ειχες την ιδια αποψη!

Link to comment
Share on other sites

ναι για το οτι δεν πρεπει να υπαρχουν ασβεστολυθικα στο ενυδρειο αλλα το kh ειναι χαμηλο δεν μπορει να εχει μεγαλο ph.

το κυριος προβλημα ειναι το διοξηδιο στο ενυδρειο του Γιωργου πιστευω εκει πρεπει να δωσει βαση.

τι λες?

Μα ποια φυτα μιλας , γιατις 5-6 κυρπτοκορινες?

Αυτο θεωρεις εσυ φυτεμενο ενυδρειο?

Δεν εχεις μαλλον ιδεα τι σημαινει πυκνοφυτεμένο ενυδρειο...

Το kh που λες δεν ειναι χαμηλο, αν αυτο ειναι χαμηλο το 3 kh τι ειναι?

Ποιο co2 ,αφου δεν εχει ο ανθρωπος μπουκαλα co2 , τι το ανακατευεις ?

Εγω ειπα και ξαναλεω τι πρεπει να κανετε..

Οπως ειναι στους φιλου το ενυδρειο με τα φυτα τα συγκερκιμενα δεν θα δει ουτε 0,1 μεταβολη στο ph οσο φως και να ριξεις μερα και βραδυ. :)

Αρα Σε διαστημε ημερων θα ανεβει αρκετα απλα αργα?

Κανεις λάθος... δεν θα ανεβει καθολου!!!

Δεν προκειτε να δεις μεταβολη σε ενα ενυδρειο, διχως co2 στο ph...

θα δεις καποια μεταβολη μετα απο καιρο οταν ο βυθος εχει πιασει βρωμια..

Ξεμπερδεψε τα λιγο στο μυαλο σου...

Το προβλημα το ειπε και ο ιδιος οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες , τελειωσε...

Link to comment
Share on other sites

Μα ποια φυτα μιλας , γιατις 5-6 κυρπτοκορινες?

Αυτο θεωρεις εσυ φυτεμενο ενυδρειο?

Δεν εχεις μαλλον ιδεα τι σημαινει πυκνοφυτεμένο ενυδρειο...

Το kh που λες δεν ειναι χαμηλο, αν αυτο ειναι χαμηλο το 3 kh τι ειναι?

Ποιο co2 ,αφου δεν εχει ο ανθρωπος μπουκαλα co2 , τι το ανακατευεις ?

Εγω ειπα και ξαναλεω τι πρεπει να κανετε..

Οπως ειναι στους φιλου το ενυδρειο με τα φυτα τα συγκερκιμενα δεν θα δει ουτε 0,1 μεταβολη στο ph οσο φως και να ριξεις μερα και βραδυ. :)

Αρα Σε διαστημε ημερων θα ανεβει αρκετα απλα αργα?

Κανεις λάθος... δεν θα ανεβει καθολου!!!

Δεν προκειτε να δεις μεταβολη σε ενα ενυδρειο, διχως co2 στο ph...

θα δεις καποια μεταβολη μετα απο καιρο οταν ο βυθος εχει πιασει βρωμια..

Ξεμπερδεψε τα λιγο στο μυαλο σου...

Το προβλημα το ειπε και ο ιδιος οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες , τελειωσε...

αμα δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι κρυπτοκορινες τι αλλο θα μπορει?

δεν ειναι οτι ειναι hitech φυτεμενο ενυδρειο. εχω δει φυτεμενα ενυδρεια πολλι καλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος.

νομιζω οτι το 1ο σου φυτεμενο δεν ηταν οπος το τελευταιο. Ειχα πυκνοφυτεμενο οχι σαν το δικο σου αλλα ειχα στο ιδιο τανκ με του παλικαριου και με ασβεστολυθικες πετρες μεσα. χορις προβλημα.

το θεμα με το kh δεν ειναι να παει στο 3 αλλα να ειναι αναλογο σε αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

μπουκαλα εδω και καιρο λεω οτι θα του δωσω αμα χρειαστει εγω επιδι δεν την χρειαζομαι και χορις κανενα κεδρος ετσι μου εμαθαν και ετσι κανω.

το θεμα ειναι πος θα λυση το προβλημα και πος θα προχορησει.

εγω του πρωτινά αλλαγη στης λαμπες γιατι ειναι λιγο παλιες με αλλαγη ανακλαστηρα σε εναν αλλο που εχει ειδι. επισις την μπουκαλα και καμια δεκαρια μικροψαρακια. για αρχη.αμα δει διαφορα τοτε μερικα φυτα ακομα και παλι χορις λιπασματα μεχρι να στεγνωσει. το πετραδακι δεν θα το εβγαζα ακομα!!!

δεν πιστευω οτι ολοι οι aquascaper ψαχνουν να βρουν μη ασβεστολυθικες πετρες.... τωρα μπορει να κανω λαθος παντος μπορω να σου στηλω π.μ. πολι δυνατο ενυδρειο με πολυ πετρα και ασβεστολυθικη!

απο οτι καταλαβα και διστυχως χαλαστικα μετα το σημερινο ειναι οτι δεν μπορουμε να ερθουμε σε αντιπαράθεση με καποιον συντονιστή θα βγουν 2-3 ακομα γιανα τον υπερασπιστουν. διστυχως δεν μπορει να το λυση μονος του!

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι κρυπτοκορινες τι αλλο θα μπορει?

δεν ειναι οτι ειναι hitech φυτεμενο ενυδρειο. εχω δει φυτεμενα ενυδρεια πολλι καλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος.

νομιζω οτι το 1ο σου φυτεμενο δεν ηταν οπος το τελευταιο. Ειχα πυκνοφυτεμενο οχι σαν το δικο σου αλλα ειχα στο ιδιο τανκ με του παλικαριου και με ασβεστολυθικες πετρες μεσα. χορις προβλημα.

το θεμα με το kh δεν ειναι να παει στο 3 αλλα να ειναι αναλογο σε αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

μπουκαλα εδω και καιρο λεω οτι θα του δωσω αμα χρειαστει εγω επιδι δεν την χρειαζομαι και χορις κανενα κεδρος ετσι μου εμαθαν και ετσι κανω.

το θεμα ειναι πος θα λυση το προβλημα και πος θα προχορησει.

εγω του πρωτινά αλλαγη στης λαμπες γιατι ειναι λιγο παλιες με αλλαγη ανακλαστηρα σε εναν αλλο που εχει ειδι. επισις την μπουκαλα και καμια δεκαρια μικροψαρακια. για αρχη.αμα δει διαφορα τοτε μερικα φυτα ακομα και παλι χορις λιπασματα μεχρι να στεγνωσει. το πετραδακι δεν θα το εβγαζα ακομα!!!

δεν πιστευω οτι ολοι οι aquascaper ψαχνουν να βρουν μη ασβεστολυθικες πετρες.... τωρα μπορει να κανω λαθος παντος μπορω να σου στηλω π.μ. πολι δυνατο ενυδρειο με πολυ πετρα και ασβεστολυθικη!

απο οτι καταλαβα και διστυχως χαλαστικα μετα το σημερινο ειναι οτι δεν μπορουμε να ερθουμε σε αντιπαράθεση με καποιον συντονιστή θα βγουν 2-3 ακομα γιανα τον υπερασπιστουν. διστυχως δεν μπορει να το λυση μονος του!

Eδω ειμαι και εδω εισαι δεν το καταλαβα αυτο...

Και γιατι θα πρεπει να κανεις την ζωη ενος συντονιστη δυσκολη?

Τοση ωρα και ακομη μετα απο τοσα μυνηματα , επιμενεις οτι φταιει το co2 , και οι λαμπες...

Το προβλημα το βρηκε το ιδιο το παιδι που εχει και το προβλημα.

Δεν μπορω να σε καταλαβω...

Και ομως ανεξαρτητως aquascaper και μη , ολοι θελουν να εχουν ελενχομενο περιβάλλον στο ενυδρειο.

Δεν μπορει να σου λενε ενα πραμγα, 10 ανρθωποι και εσυ να επιμενεις στο δικο σου.

Δυστηχως δεν ειναι διαλογος αυτος...

Δεν στο λεω με κακια , αυτο αλλα πρεπει να το καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι κρυπτοκορινες τι αλλο θα μπορει?

δεν ειναι οτι ειναι hitech φυτεμενο ενυδρειο. εχω δει φυτεμενα ενυδρεια πολλι καλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος.

νομιζω οτι το 1ο σου φυτεμενο δεν ηταν οπος το τελευταιο. Ειχα πυκνοφυτεμενο οχι σαν το δικο σου αλλα ειχα στο ιδιο τανκ με του παλικαριου και με ασβεστολυθικες πετρες μεσα. χορις προβλημα.

το θεμα με το kh δεν ειναι να παει στο 3 αλλα να ειναι αναλογο σε αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

μπουκαλα εδω και καιρο λεω οτι θα του δωσω αμα χρειαστει εγω επιδι δεν την χρειαζομαι και χορις κανενα κεδρος ετσι μου εμαθαν και ετσι κανω.

το θεμα ειναι πος θα λυση το προβλημα και πος θα προχορησει.

εγω του πρωτινά αλλαγη στης λαμπες γιατι ειναι λιγο παλιες με αλλαγη ανακλαστηρα σε εναν αλλο που εχει ειδι. επισις την μπουκαλα και καμια δεκαρια μικροψαρακια. για αρχη.αμα δει διαφορα τοτε μερικα φυτα ακομα και παλι χορις λιπασματα μεχρι να στεγνωσει. το πετραδακι δεν θα το εβγαζα ακομα!!!

δεν πιστευω οτι ολοι οι aquascaper ψαχνουν να βρουν μη ασβεστολυθικες πετρες.... τωρα μπορει να κανω λαθος παντος μπορω να σου στηλω π.μ. πολι δυνατο ενυδρειο με πολυ πετρα και ασβεστολυθικη!

απο οτι καταλαβα και διστυχως χαλαστικα μετα το σημερινο ειναι οτι δεν μπορουμε να ερθουμε σε αντιπαράθεση με καποιον συντονιστή θα βγουν 2-3 ακομα γιανα τον υπερασπιστουν. διστυχως δεν μπορει να το λυση μονος του!

Εγω προσωπικα αυτα που σου εγραψα στα εγραψα για να παρεις καποιες γνωσεις παραπανω και σε καμια περιπτωση για ''υπερασπιση'' καποιου. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο, εισαι πολυ λαθος σε αυτο. Οπως και να το κανουμε KH και PH ειναι αλληλενδετα. Εαν ψαξεις λιγο θα το κατανοησεις. Ασβεστολιθικο δυστυχως η ευτυχως για τους θαλασσινους και τους αφρικανους σημαινει buffarisma, με οτι αυτο συνεπαγεται. Ειναι μια πολυ κοινη αληθεια πραγματικα απορω οτι χρειαζεται να μπω σε debate για αυτο. Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...