Jump to content

Αποτυχία Μείωσης Ph


Recommended Posts

αμα δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι κρυπτοκορινες τι αλλο θα μπορει?

δεν ειναι οτι ειναι hitech φυτεμενο ενυδρειο. εχω δει φυτεμενα ενυδρεια πολλι καλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος.

νομιζω οτι το 1ο σου φυτεμενο δεν ηταν οπος το τελευταιο. Ειχα πυκνοφυτεμενο οχι σαν το δικο σου αλλα ειχα στο ιδιο τανκ με του παλικαριου και με ασβεστολυθικες πετρες μεσα. χορις προβλημα.

το θεμα με το kh δεν ειναι να παει στο 3 αλλα να ειναι αναλογο σε αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

μπουκαλα εδω και καιρο λεω οτι θα του δωσω αμα χρειαστει εγω επιδι δεν την χρειαζομαι και χορις κανενα κεδρος ετσι μου εμαθαν και ετσι κανω.

το θεμα ειναι πος θα λυση το προβλημα και πος θα προχορησει.

εγω του πρωτινά αλλαγη στης λαμπες γιατι ειναι λιγο παλιες με αλλαγη ανακλαστηρα σε εναν αλλο που εχει ειδι. επισις την μπουκαλα και καμια δεκαρια μικροψαρακια. για αρχη.αμα δει διαφορα τοτε μερικα φυτα ακομα και παλι χορις λιπασματα μεχρι να στεγνωσει. το πετραδακι δεν θα το εβγαζα ακομα!!!

δεν πιστευω οτι ολοι οι aquascaper ψαχνουν να βρουν μη ασβεστολυθικες πετρες.... τωρα μπορει να κανω λαθος παντος μπορω να σου στηλω π.μ. πολι δυνατο ενυδρειο με πολυ πετρα και ασβεστολυθικη!

απο οτι καταλαβα και διστυχως χαλαστικα μετα το σημερινο ειναι οτι δεν μπορουμε να ερθουμε σε αντιπαράθεση με καποιον συντονιστή θα βγουν 2-3 ακομα γιανα τον υπερασπιστουν. διστυχως δεν μπορει να το λυση μονος του!

Καταρχην θα σε παρακαλεσω να μιλας καλυτερα!Τι θα πει δεν μπορω να το λυσω μονος μου?Να λυσω τι στην τελικη?

Και γιατι νομιζεις οτι με υπερασπιζεται καποιος?Επειδη σου λενε αλλοι 3 τα ιδια με μενα και εσυ επιμενεις στο δικο σου?

Θα σε παρακαλεσω να χαλαρωσεις και να προσεχεις αυτα που λες και να μη προσβαλεις τα μελη που μπηκαν να απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μόλις γύρισα σπίτι και είχα αρκετα να διαβάσω ... :Ρ Δεν υπάρχει πιστεύω λόγος για τέτοια αντιπαράθεση. Είναι ένα πρόβλημα όπως πολλα άλλα και η λύση θα γίνει με δοκιμές από την πιο ήπια μέχρι την πιο ριζοσπαστική!!

Οπως ειπα πρεπει να κανετε ενα πειραμα.

Νερο βρυσης ή οσμωση καλυτερα σε δοχεια.

1)υποστρωμα manado .

2)πετρα

3) Το ασπρο χαλικάκι.

Και κανετε μετρησεις για μια εβδομαδα.

Εκει θα φανερωθει η αιτια.

Με μια γρηγορη ματια σε site του εξωτερικου διαβασα οτι επηρεαζει τις , gh kh ph ...

1)Οι πέτρες είναι οκ τις ξαναέλεγξα...

2) Βγάζω το χαλικάκι αφού ξαναέκανα μετρηση και είχε υποψία αφρου με ακουαφόρτε! ( η ποσότητα του είναι μόνο στο κέντρο 0.5 κιλα)

3) συνεχίζω με αυξημένο εξελ και παρακολουθώ μετρήσεις ανα 3 ημέρες

4) Αν δεν αλλάξει και έτσι κάτι δανείζομαι τη μπουκάλα του Σάκη να μπουστάρω CO2

Παιδιά επειδή είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα στο ξεκίνημα μου, η αλήθεια είναι ότι το ph του φίλου δεν ανεβαίνει από την στιγμή που θα το βάλει στο ενυδρείο. Λογικά την μέτρηση του ph της βρύσης την κάνει απευθείας, χωρίς να αφήσει λίγο το νερό. Εάν θες δοκίμασε το εξής βάλε σε ένα ποτήρι νερό βρύσης και κάνε μέτρηση ph με το που το βάλεις στο ποτήρι καθώς και μετά από ένα 6ώρο για παράδειγμα. Εκεί θα δείς ότι το ph του νερού της βρύσης θα ταιριάζει με το ph που έχεις στο ενυδρείο και είναι ανεβασμένο. Επίσης, τα φώτα και κατ' επέκταση η φωτοσύνθεση επηρεάζουν την τιμή του ph γιατί όπως πολύ σωστά έχει υποθεί κατά την διάρκεια της φωτοσύνθεσης και ανάλογα με τον φωτισμό που παρέχουμε καταναλώνεται μεγαλύτερη ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα. Ένα πολύ απλό τεστ που μπορεί να το αποδείξει αυτό είναι μια μέτρηση λίγο πριν κλείσουν τα φώτα και μια ακόμα μέτρηση λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα. Κι όμως το kh δεν συμπαρασάρει τόσο εύκολα το ph όπως όλοι νομίζουμε. Μου έχει τύχει να έχω μέτρηση στο ενυδρείο kh 4 και ph 8,2 και το kh το είχα ρυθμίσει τόσο χαμηλά γιατί ήταν οι επιθυμητή αλλά το ph ακόμα και μετά από 3 ολόκληρους μήνες δεν έλεγε να πέσει.

Ναι μόλις βγει από τη βρύση το νερό ( φρεσκο φρεσκο) δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω να κάτσει. θα το δοκιμάσω αυτο που λές να μετρήσω πεχα μετα απο κάποιες ώρες.

Επίσης δε πιστεύω να θεωρείται τόοοοοοσο δύσκολο πια να ρίξεις 4 σταγονες σε 5ml νερού και να συκγρίνεις 6 βασικά χρώματα, ώστε να αναφέρεται λάθος μετρησεις PH :bigemo_harabe_net-128:

το ποιο μαλακο νερο στη σαμο ειναι στο κοκκαρι !!!!!!!!! πουθενα αλλου

Του κουκαριόρικου Νιρο... τί σας ποτίζουν εκει??? :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν θα ασχοληθω αλλο η αποφαση δεν ειναι δικια μου το παλικαρι θα κανει οτι νομιζει!

Επίσης θεωρώ σημαντική τη βοήθεια του Σάκη γιατί από την αρχή βοήθησε αρκετά το ενυδρείο για να στηθεί και εμένα σε αρκετά θεματάκια. Το πρόβλημα που προέκυψε ήταν δικό μου λάθος λόγω απειρίας., Δεν υπάρχει λόγος σκληρής αντιπαράθεσης . Δεκτές όλες οι γνώμες...γι αυτό υπάρχουν τα φόρουμ... :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - Indian
Link to comment
Share on other sites

Του κουκαριόρικου Νιρο... τί σας ποτίζουν εκει??? :Ρ

τραχανα μας ποτιζουν !!!!!! εγω μαγκα ειμαι απο τη χωρα ! αλλα εχω μετρισει ολο το νερο της σαμου ειχα δισκους και παλεβα να βρω λυση να μη παρω α/ο αλλα τελικα πηρα και ηρεμησα

Link to comment
Share on other sites

Του κουκαριόρικου Νιρο... τί σας ποτίζουν εκει??? :Ρ

τραχανα μας ποτιζουν !!!!!! εγω μαγκα ειμαι απο τη χωρα ! αλλα εχω μετρισει ολο το νερο της σαμου ειχα δισκους και παλεβα να βρω λυση να μη παρω α/ο αλλα τελικα πηρα και ηρεμησα

Εκτος απο το τον γαιδαρο που σας ποτηζαν ριχνουν και τραχανα?

αυτο ειναι το μυστικο που γινεστε παλικαρια?

Χαρη εχουν γινει παρομοιες μετρησης!

Link to comment
Share on other sites

Και ολο το μπουκαλι το εξελ να ριξεις,διαφορα δεν θα βρεις,δεν θα σου μαλακωσει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Και ολο το μπουκαλι το εξελ να ριξεις,διαφορα δεν θα βρεις,δεν θα σου μαλακωσει το νερο.

για παρεχω/κρατήσω στα φυτά CO2 , αφου αυτη τη στιγμή έχω σχεδόν 0.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πως ξερεις οτι εχεις co2 0?

Στα λιτρα σου,το εξελ δεν κανει τιποτα..χρειαζεσαι μπουκαλα.Το εξελ ειναι για μικρα ενυδρεια και θελει καθημερινη χορηγιση.

Θα πρεπει να κανεις κατι με το ph σου,γιατι αυτη τη στιγμη ειναι πολυ υψηλο για τα ψαρια που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πως ξερεις οτι εχεις co2 0?

CO2 (ppm) = 3*kH*10( 7-pH )

στην περιπτωσή μου: 3*7*10-1,5 = 0,66407830863535965971976764433087 κάτι παραπάνω....

πηγή1

πηγή2

+ ένα σωρό άλλες που συνδέουν το PH KH και to Co2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα τι εγινε εχουμε κανενα νεο επεσε το π.χ. με το που εβγαλες το χαλικι? 

εβαλες co2 τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...