Jump to content

Σκουπα Βυθου


argy1

Recommended Posts

Ειμαι σε αναζητηση μιας καλης σκουπας και ειπα να ζητησω την γνωμη σας.

Εγω βαρεθει να παιζω με το λαστιχο και με κουβαδες (εχθες ξεχαστικα,γεμισε ο κουβας και μαζευα νερα) χωρια οτι για να κανω καλη σκουπα πρεπει να αδειασω το μισο ενυδρειο και ρουφαει και αρκετη αμμο μαζη μιας και εχω πολυ ψιλη.

Σκεφτομουν να παρω μια σκουπα η οποια ανακυκλωνει το νερο του ενυδρειου,εχει δηλαδη μια σακουλιτσα στην οποια φιλτραρει την βρωμα και επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο μεσα.Δεν ξερω με την ψιλη αμμο πως θα τα παει και γι'αυτο ειπα να γραψω εδω να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

http://m.ebay.com/itm/371076447557?nav=SEARCH

Αν ναι, εγω δεν έμεινα ευχαριστημένος. Δυο αγόρασα και τα έφτυσαν και οι δυο ασε που αλλάζεις τις μπαταρίες σαν τα πουκάμισα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ελεγα ναι,το εχω δει απο κοντα και η ποιοτητα του δεν με τρελανε,αυτο με τις μπαταριες το φανταστηκα επισης.

Γι'αυτο ανοιξα το θεμα μπας και ξερετε καμια καλη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια τέτοια, και παρότι σαν σκούπα βυθού δεν με εξυπηρέτησε -δεν κάνει για ρηχά ενυδρεία- και την είχα χρόνια στο ντουλάπι, με βόλεψε αφάνταστα στις αλλαγές νερού σαν μικρή αντλία που την χρησιμοποιώ χωρίς κανένα εξάρτημα απλά με το μαύρο στέλεχος και τον μπλε σωλήνα.

Έγινε επεξεργασία - japetus
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μη πάρεις σκούπα βυθού, ειδικα για τις αλλαγές. Με μια κινέζικη φθηνή αντλία , που ίσως να είναι και πιο φθηνή από μια επώνυμη σκούπα βυθού, να κάνεις τη δουλειά σου πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Με τις σκούπες βυθού είσαι πάντα στη τσίτα μηπως τραβήξεις άμμο ή κανα ψάρι κατα λάθος, και αν έχεις και γαρίδες ακόμα χειρότερα, την ίδια ζημιά μπορεί να κάνεις βέβαια και με απλό λάστιχο.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και επώνυμη σκούπα , και απλό λάστιχο , και σκουπα με μπαταρία από ebay, αλλά τελικά με αντλία είναι ο πιο ξεκούραστος και ασφαλής τρόπος για αλλαγές. Να σκεφτείς πως όταν χρησιμοποιούσα λάστιχο, πήγε και σφήνωσε στην είσοδο ένα black moore, και από τότε μάλλον έμεινε τυφλό απο το ένα μάτι, για λίγο γύρισα το κεφάλι μου αλλού και η ζημια έγινε. Τώρα με την αντλία ουτε τη στάθμη δεν προσέχω, τη βάζω στο υψος που θέλω να βγάλω νερό και την αφήνω, όταν την ακούσω πως ξενερίζει τη σταματάω.

Επίσης εάν το ενυδρείο σου είναι ώριμο και ταίζεις με σύνεση , σπάνια θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις σκούπα βυθού , και αν ποτε χρειαστείς φτιαξε μία μόνος σου, εκτος και αν θες να δώσεις 10-15 Ευρώ για επώνυμη

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτες είναι πως μπορεί να σου τραβήξουν χαλίκι πολυ εύκολα, και αυτο γιατι έχουν κοντο κυλινδρο, την εχω και αυτή, εγω τη πήρα από ebay βέβαια αλλά είναι ακριβως η ίδια

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω και κάτι άλλο που παρατηρησα σε αυτές, έχει το κουμπι ON/OFF για να αρχίσει να λειτουργεί, άσε που για να αρχίσει να ρουφάει πρέπει να τη χώσεις όλη μέσα στο νερό, όταν αρχίσει όμως , και να τη σβήσεις απο το κουμπί , αυτη πλέον λειτουργεί σαν σιφώνι και συνεχίσει να τραβάει, και αν σου τραβήξει και ψάρι δεν προλαβαίνεις ή δεν μπορείς να τη σταματήσεις, ενω με τις απλές του χεριού, ανοιγκλείνεις τη ροή με το δάχτυλο στην εξαγωγή της σωλήνας και το προλαβαίνεις

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου τραβάνε τα πάντα απο τον βυθό ειναι αλήθεια και πρεπει να είσαι "μάστορας" στις κινήσεις σου και να πατάς το κουμπί απαλά και σταδιακά για να διακόπτεις τη λειτουργία αν δεις οτι ρουφάνει άμμο ή χαλίκι. Πέρα απο αυτό, η κάλτσα θέλει προσοχή κατά το πλύσιμο ή το χειρισμό στο βάλε - βγάλε γιατί διαλύεται ψιλοέυκολα και αν ανοίξει τρύπα ειναι για πέταμα και πρεπει να βρεις άλλο υλικό για να κάνεις πατέντα και απο όσα τουλάχιστον χρησιμοποίησα εγω (καλσόν κτλ) δε κατάφερα να κανω κάτι.. Πάντως ενω βλέπω οτι αρκετοί είχατε τέτοιες, δε βλέπω άλλοι να παραπονιέστε οτι σας χάλασαν. Μονο εγω χάλασα δυο απο αυτές αν και ήμουν προσεκτικός;

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται λοιπον πως το "καλο" με τις σκουπες εναντι του απλου λαστιχου ειναι οτι δεν τραβανε την αμμο.Υπαρχει λοιπον σκουπα που να μην ρουφαει και την ψιλη αμμο μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια DIY και να προσαρμόσεις στην άκρη του λαστιχου ενα κομμένο μπουκαλάκι νερού. Το μέγεθός του (μήκος και όγκος) δε θα επιτρέπει την άμμο να ανεβαίνει ψηλά και θα καθαρίζεις μονο τις βρωμιές που ειναι πιο ελαφριές.

Link to comment
Share on other sites

Εφ οσον ολες λειτουργουν με μηχανικο τροπο εστω και μετα το ξεκινημα (βαρυτητα), παντα θα αναρροφουν οτι ειναι σε αποσταση αναρροφησης, ψαρια, αμμο, σκουπιδια....κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λειτουργει η βαρύτητα ναι αλλα αν χρησιμοποιείς τη σκούπα όπως το θέλει ο φίλος, δηλαδή να ανακυκλώνεται το νερό, κρατάει τις βρωμιές και το νερό μπαίνει πάλι στο ενυδρειο, δεν έχουμε βαρύτητα αλλα μονο τη "δύναμη" της μπαταρίας που δεν ειναι και μεγάλη. Στο μπουκάλι λοιπόν θα δημιουργείται μια ελαφρά δύνη που δεν θα ειναι ικανή να σηκώσει την άμμο μέχρι το λάστιχο για να φύγει αλλα μονο τα σκουπιδάκια που ειναι ελαφριά και θα ακολουθούν το νερό. Αν βάλεις το λάστιχο χαμηλά και εκτός του ενυδρειου (σε κουβα) εννοείται οτι η δύναμη της βαρύτητας θα τα βγάλει όλα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται λοιπον πως το "καλο" με τις σκουπες εναντι του απλου λαστιχου ειναι οτι δεν τραβανε την αμμο.Υπαρχει λοιπον σκουπα που να μην ρουφαει και την ψιλη αμμο μαζι?

Οσο πιο μακρύ κύλινδρο έχει η σκούπα , τόσο πιο δύσκολα τραβάει άμμο, γιατι η άμμος και το χαλίκι ανασηκώνονται μεχρι ενα σημείο, και επειδη ειναι βαριά ξαναπέφτουν, αλλά και πάλι θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι σκουπα βυθου,ειναι οτι πιο αχρηστο μπορεις να παρεις ειδικα αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο.

Στα φυτεμενα δεν κανουμε σκουπα βυθου,με τη σκουπα τραβας ολα τα οργανικα που ειναι στο βυθο σου,τα οποια ειναι το καλυτερο υποστρωμα που θα μπορουσες να εχεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου rasta αλλα νομιζω οτι σε εμενα παρα ειναι..Δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι μαζευεται πολυ γρηγορα μουργα πανω στην αμμο και φοβαμαι καμια αλγη αν μεινει επιβαρυμενο το τοπιο.Εχω και μπολικη καφε (καινουρια αμμος και ξυλο μπηκαν πριν κανενα μηνα) και σημαδια μαυρης (αυτο ξεκινησε απο τα λαμπακια του δεντρου τα χριστουγεννα και ελπιζω οτι φευγει μαζι με το δεντρο) οποτε λεω να μην τους αφησω περιθωριο.Επισης βλεπω μουργα στους σωληνες του φιλτρου ενω καθριστηκε πριν ενα μηνα περιπου και συνολικα λειτουργει 4 μηνες.Ειναι λογικα να μαυριζουν τα λαστιχα τοσο γρηγορα? Γι'αυτο κανω σκουπα καθε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι σκουπα βυθου,ειναι οτι πιο αχρηστο μπορεις να παρεις ειδικα αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο.

Στα φυτεμενα δεν κανουμε σκουπα βυθου,με τη σκουπα τραβας ολα τα οργανικα που ειναι στο βυθο σου,τα οποια ειναι το καλυτερο υποστρωμα που θα μπορουσες να εχεις..

+1000

Φίλε argy1 έχω δοκιμάσει 2 σκούπες βυθού και με καμία δέν έμεινα ευχαριστημένος.Είχα μία της Eheim και μια σαν αυτή που περιγράφει ο garganik.

Δέν αξίζει τον κόπο.Πλέον σε κάθε αλλαγή νερού που κάνω, καθαρίζω με το ίδιο λάστιχο και λίγο τα οργανικά που φαίνονται από το βυθό.Γλυτώνεις και τις μπαταρίες έτσι :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παρει μια τετοια κινεζικη και χαλασε και την πεταξα......απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει σκουπα βυθου.....μονο καμια φορα με το λαστιχο πολυ επιφανειακα........

Link to comment
Share on other sites

.Επισης βλεπω μουργα στους σωληνες του φιλτρου ενω καθριστηκε πριν ενα μηνα περιπου και συνολικα λειτουργει 4 μηνες.Ειναι λογικα να μαυριζουν τα λαστιχα τοσο γρηγορα? Γι'αυτο κανω σκουπα καθε 15 μερες.

Η μούργα στους σωλήνες δεν είναι τόσο απο τη βρωμιά, πιο πολύ βιοφιλμ είναι, αποκίες βακηρίων δηλαδή,και αν είναι διαφανή είναι και άλγη. Το ίδιο πρόβλημα μπορείς να έχεις ακόμα και αν οι σωλήνες είναι μετά το φίλτρο, που εννοείται το φίλτρο έχει καθαρίσει μηχανικά κατα ένα μερος το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι διαφανη δεν ειναι,ειναι καφε για την ακριβια και ειναι και στους δυο σψληνες εισαγωγη,εξαγωγη,να μην ανησυσχω δηλαδη γιατι νομιζα οτι τα εχω μεσα στη βρωμα τα ψαρια και οτι φταιει ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι διαφανη δεν ειναι,ειναι καφε για την ακριβια και ειναι και στους δυο σψληνες εισαγωγη,εξαγωγη,να μην ανησυσχω δηλαδη γιατι νομιζα οτι τα εχω μεσα στη βρωμα τα ψαρια και οτι φταιει ο βυθος.

Καφέ αλλά διαφανίζει κάπως, μόνο αν ήταν μαύρη, κατράμι , δεν θα ήταν άλγη.

Για αυτό και οι σωλήνες άρδευσης και αυτόματου ποτίσματος είναι μαύρες, σκοτεινές τελείως , για να μη περνάει το φως και σχηματίζεται άλγη και μειώνεται η ροή

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Οποτε ειναι εντονο σε εμενα επειδη οι σωληνες του φιλτρου ειναι διαφανης και δεν το εχω σε ντουλαπι το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενω βλέπω οτι αρκετοί είχατε τέτοιες, δε βλέπω άλλοι να παραπονιέστε οτι σας χάλασαν. Μονο εγω χάλασα δυο απο αυτές αν και ήμουν προσεκτικός;

Μη το λες αλλες δυο χαλασα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι σκουπα βυθου,ειναι οτι πιο αχρηστο μπορεις να παρεις ειδικα αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο.

Στα φυτεμενα δεν κανουμε σκουπα βυθου,με τη σκουπα τραβας ολα τα οργανικα που ειναι στο βυθο σου,τα οποια ειναι το καλυτερο υποστρωμα που θα μπορουσες να εχεις..

Μην το λές αυτο... :P

Συμφωνω μαζι σου rasta αλλα νομιζω οτι σε εμενα παρα ειναι..Δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι μαζευεται πολυ γρηγορα μουργα πανω στην αμμο και φοβαμαι καμια αλγη αν μεινει επιβαρυμενο το τοπιο.Εχω και μπολικη καφε (καινουρια αμμος και ξυλο μπηκαν πριν κανενα μηνα) και σημαδια μαυρης (αυτο ξεκινησε απο τα λαμπακια του δεντρου τα χριστουγεννα και ελπιζω οτι φευγει μαζι με το δεντρο) οποτε λεω να μην τους αφησω περιθωριο.Επισης βλεπω μουργα στους σωληνες του φιλτρου ενω καθριστηκε πριν ενα μηνα περιπου και συνολικα λειτουργει 4 μηνες.Ειναι λογικα να μαυριζουν τα λαστιχα τοσο γρηγορα? Γι'αυτο κανω σκουπα καθε 15 μερες.

Nαι η αμμος δεν μπορει να τραβηξει πολυ βρωμια το εχω παρατηρησει και εγω σε μερικά γαριδαδικα.

Δεν μπορειτει να φανταστειτε ποσο τελικα βρωμιζουν οι γαριδες και τα σαλιγκαρια τον βυθο... :)

Κανε επιφανειακο καθαρισμα σε κάθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...