Jump to content

Μίξη Νερού... Από Α. Ο. + Βρύση.


Recommended Posts

Από που κατάλαβες... ότι διαφωνώ; ΔΕΝ έγραψα... κάτι τέτοιο.

Γλυτώνεις το αντιχλώριο.. επειδή παίρνεις το βρώμικο και το ανακατεύεις με το καθαρό;

Γνωρίζεις πχ. τι ΔΕΝ κρατάει ο άνθρακας;

Μόνο το χλώριο... σε ενδιαφέρει; ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος να το διώξεις... χωρίς αντιχλώριο (για να το γλυτώσεις);

Εκεί που το χρειάζομαι (ευαίσθητα είδη) βάζω μόνο α/ο. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος. Αλλά στο χόμπυ μας δεν είναι ο μοναδικός. Μην ακυρωσουμε κι όσους δεν έχουν την οικονομική άνεση για συγκεκριμενα πράγματα (α/ο, minerals)

Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα σε βρύση και βρώμικο επιλέγω το δεύτερο. Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί ανάμεσα στα δύο είναι χειρότερο. Θα ήθελα τη θέση σου πάνω σε αυτό που χαρακτηρισες ως σοβαρότατο λάθος στην αρχή της συζήτησης και όχι την κριτική σου μόνο :P

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγάλο πλεονέκτημα της ΑΟ είναι το καθαρό νερό,και κακώς πολλές φορές στις συζητήσεις ο κόσμος στέκεται κυρίως στις σκληρότητες.Με άλλα λόγια δίνει την βάση για ένα καθαρό ενυδρείο,τόσο στους δίσκους,όσο και σε άλλα,όπως πχ στο ριφ.Απο εκεί και πέρα το πάς όπου θέλεις.

Πέρα απο το υψηλό κόστος αγοράς,σαφώς χαμηλοτερο ωστόσο απο τα ποσά που δίναμε κάποτε για τις "προτόγονες" ΑΟ,υπάρχει κ ενα δευτερο θέμα κατα την γνώμη μου,έχω διαβάσει περί μη αφομοίωσης στοιχείων που προσπαθουμε να προσθεσουμε στο νερό μετα την αο με τεχνητούς τρόπους,πχ mineral salt. Δηλ τα θρεπτικά στοιχεία που χάνονται στο νερό ,δεν αποκαθίστανται εξ'ολοκλήρου.Οφείλω να πώ,ότι προσπάθησα να βρώ το site όπου κάποτε είχα διαβάσει έρευνα,αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα.Συνεπώς κρατώ επιφύλαξη.

Οπως και αν έχει δεν θεωρώ καλό να χρησιμοποίησω το βρώμικο νερό στο ενυδρείο,προτιμώ να πάει σε λουλούδια πχ.

Ευτυχώς έγραψες κι αυτό... όλο το άλλο... ήταν "εκτός θέματος" ( :P )... γιατί... ΔΕΝ αμφισβητεί κανείς (νομίζω) το πλεονέκτημα της Α.Ο. εν προκειμένω πάντως ή μίξη...είναι το μεγάλο ζητούμενο.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί βρύσης και όχι βρώμικο α/ο. Αν είναι αποδεδειγμένα λάθος να σταματήσω να το κάνω. Δεν διεκδικώ το αλάθητο αλλά να μάθω και κάτι από την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το χρειάζομαι (ευαίσθητα είδη) βάζω μόνο α/ο. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος. Αλλά στο χόμπυ μας δεν είναι ο μοναδικός. Μην ακυρωσουμε κι όσους δεν έχουν την οικονομική άνεση για συγκεκριμενα πράγματα (α/ο, minerals)

Μίλησε κανείς για minerals; Άλλος τρόπος ΔΕΝ υπάρχει;

Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα σε βρύση και βρώμικο επιλέγω το δεύτερο.

Κακώς-κάκιστα διότι έτσι μολύνεις το νερό σου και ΔΕΝ το καταλαβαίνεις.

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί ανάμεσα στα δύο είναι χειρότερο. Θα ήθελα τη θέση σου πάνω σε αυτό που χαρακτηρισες ως σοβαρότατο λάθος στην αρχή της συζήτησης και όχι την κριτική σου μόνο :P

Αν έχεις 2 ενυδρεία δηλαδή... ένα χαμηλού ΡΗ (πχ. με σκαλάρια) και ένα υψηλού (πχ. Αφρικάνικο ή θαλασσινό)... θα θεωρούσες απόλυτα φυσικό να χρησιμοποιείς... το "καθαρό" για το ένα ενυδρείο... και το "βρώμικο" για το άλλο;

Έγραψε κάτι ο Jimi ... πρέπει να ξέρουμε τι κρατάει το κάθε στάδιο της Όσμωσης... εσύ ξέρεις;

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό που έγραψε... ο Kostaszoidos.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός μου σε κάθε περίπτωση είναι το tds και τι χρειάζονται τα ψάρια μου. Σε θαλασσινο είναι άκυρο να ρίξεις βρώμικο όσμωσης. Σε αφρικάνες θα έριχνα φαντάζομαι (αν και δεν είχα ποτέ μου)

Εσυ Νίκο ξέρεις τι κρατάει το κάθε στάδιο; Πες το μου να το μάθω. Αυτό ζητάω αλλά δεν...

Έτσι θα καταλάβω και γιατί το μολύνω όπως λες. Προσθέτει κάτι η όσμωση στο νερό και δεν το ξέρω; Να το μάθω και αυτό. Πες μου τι. Μη γράφεις αόριστα.

Ο Jimi έγραψε οτι πρέπει να ξέρουμε τι κρατάει το κάθε στάδιο της Όσμωσης... Εγώ λεω οτι ό,τι και να κρατάει το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από πριν.

Θελω να καταλάβεις κάτι. Δέχομαι οτι μπορει να λεω μπαρούφες και να κάνω μ#@$@ες αλλά δε μου εξηγείς την άποψή σου. Θέλω επιχείρημα για να με πείσεις. Όχι ερωτήσεις...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι γραμμένα από ένα καλό μου φίλο (παλιό μέλος του forum... για να ΜΗΝ δρέπω δάφνες, από πράξεις άλλου)... τον Delta66.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο ενεργος ανθρακας δεν κατακρατα νιτρικα και παθογονα.
Κατακρατα καποια χημικα, οχι ολα και οχι ολα στον ιδιο βαθμο.
Άλλα καλα, άλλα μετρια, άλλα λιγο και άλλα καθολου.
Το φιλτρο ανθρακα, ειναι για περιοχες οπου το νερο ειναι καλης ποιοτητας, ποσιμο και απλα θελουμε να το κανουμε ακομα πιο καθαρο και βασικα να αφαιρεσουμε το χλωριο που μπαινει για απολυμανση και τυχων βαρεα μεταλλα.
-------------------------
Εδω οι χημικες ουσιες που κατακρατουν η Αντιστροφη Οσμωση και ο ενεργος ανθρακας, οπως και το ποσοστο προσροφησης τους

ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETIC ACID (οξικό οξύ)
ACETIC ANHYDRIDE (οξικος ανυδριτης)
ACRYLIC ACID (ακρυλικό οξύ)
ACRYLONITRILE (Ακρυλονιτρίλιο)
AMYL ACETATE (οξικός αμυλεστήρ)
AMYL ALCOHOL (αμυλαλκοόλη)
AMYL ETHER (αμυλοαιθέρας)
ANILINE (ανιλίνη)
BROMINE (βρώμιο)
BUTYL ACETATE (οξικό βουτύλιο)
BUTYL ALCOHOL (Βουτανόλη)
BUTYL CELLOSOLVE (Βουτοξυ-αιθανόλη 2- )
BUTYL CHLORIDE (n-βουτυλεστέρας χλωριούχο)
BUTYL ETHER (βουτυλοαιθέρας)
BUTYRIC ACID (βουτυρικό οξύ)
CAPRYLIC ACID (καπριλικό οξύ)
CARBOLIC ACID (καρβολικό οξύ)
CARBON TETRACHLORIDE (Τετραχλωράνθρακας)
CELLOSOLVE (Αιθοξυαιθανόλη 2- )
CELLOSOLVE ACETATE
CHLOROBENZENE (Χλωροβενζόλιο)
CHLOROBUTADIENE (χλωροβουταδιένιο)
CHLOROFORM (χλωροφόρμιο)
CHLORONITROPROPANE (χλωρονιτροπροπάνιο)
CHLOROPICRIN (χλωροπικρίνη)
CREOSOTE (κρεόζωτο)
OCTALENE
CRESOL (κρεσόλη)
CROTONALDEHYDE
CYCLOHEXANOL (Υδροβρώμιο)
CYCLOHEXANONE (κυκλοεξανόνη)
DECANE (Δεκάνιο)
DIBROMOMETHANE (Διβρομεθάνη)
DICHLOROBENZENE (Διχλωροβενζόλιο ο- )
DICHLOROETHANE (Διχλωροαιθάνιο 1,1- )
DICHLOROETHYLENE (Διχλωρο-αιθυλένιο 1,2- )
DICHLOROETHYL ETHER (Δις 2-χλωροαιθυλο αιθέρας)
DICHLORONITROETHANE
DICHLOROPROPANE (Διχλωρο-προπάνιο 1,2- )
DIETHYL KETONE (Διαιθυλοκετόνη)
DIMETHYLANILINE (διμεθυλανιλίνη)
DIMETHYLSULPHATE (Διμεθυλο θειική)
DIOXANE (διοξάνιο)
DIPROPYL KETONE
ETHYL ACETATE (Οξικόs αιθυλεστέρας)
ETHYL ACRYLATE (Ακρυλικός αιθυλεστέρας)
ETHYL BENZENE (Αιθυλοβενζόλιο)
ETHYL MERCAPTAN (Αιθυλομερκαπτάνη)
ETHYL SILICATE (ΑΙΘΥΛΙΚΗ πυριτικό)
ETHYLENE CHLORHYDRIN (Αιθυλενοχλωροϋδρίνη)
ETHYLENE DICHLORIDE (Αιθυλενοδιχλωρίδιο)
HEPTANE επτάνιο)
HEPTYLENE
INDOLE (Ινδόλη)
IODINE (Ιώδιο)
IODOFORM (Ιωδοφόρμιο)
ISOPHORONE
ISOPROPYL ACETATE (οξική ισοπροπυλική)
ISOPROPYL ETHER (ισοπροπυλικός αιθέρας )
KEROSENE (Κηροζίνη)
LACTIC ACID (Γαλακτικό οξύ)
MENTHOL (Μινθόλη)
MESITYL OXIDE
METHYL ACRYLATE (Ακρυλικός μεθυλεστέρας)
METHYL BUTYL KETONE
METHYL CELLOSOLVE
METHYL CELLOSOLVE ACETATE
METHYL ETHYL KETONE
METHYL ISOBUTYL KETONE (Methyl ισοβουτυλική)
METHYLCYCLOHEXANE CAMPHOR (κάμφορα)
METHYLCYCLOHEXANOL
MONOCHLOROBENZENE (Μονοχλωροβενζόλιο)
NAPTHA (COAL TAR) (Νάφθα λιθανθρακόπισσας)
NAPTHA (PETROLEUM) (νάφθα πετρελαιου)
NAPHTHALENE (Ναφθαλίνη)
NICOTINE (νικοτίνη)
NITRO BENZENE (Νιτροβενζόλιο)
NITROETHANE
NITROGLYCERINE (Νιτρογλυκερίνη)
NITROPROPANE (νιτροπροπάνιο)
NITROTOLUENE
NONANE (Εννεάνιο)
OCTANE (οκτάνιο)
OZONE (Όζον)
PARADICHLOROBENZENE (παραδιχλωροβενζόλιο)
PENTANONE
PERCHLOROETHYLENE (τετραχλωραιθυλένιο)
PHENOL (Φαινόλη)
PROPIONIC ACID (προπιονικό οξύ)
PROPYL ACETATE (Προπυλεστέρας οξικό)
PROPYL ALCOHOL (προπυλική αλκοόλη)
PROPYL CHLORIDE (προπυλο χλωριούχο)
PROPYL ETHER (αιθέρα πρόπυλο)
PROPYL MERCAPTAN (προπυλ μερκαπτάνη)
PUTRESCINE (Πουτρεσκίνης)
PYRIDINE (Πυριδίνη)
SCATOLE
STYRENE MONOMER (Στυρόλιο)
TETRACHLOROETHANE (Τετραχλωροαιθάνιο)
TETRACHLOROETHYLENE (Τετραχλωροαιθυλένιο)
TOLUENE (Τολουόλιο)
TOLUIDINE (τολουϊδίνη)
TRICHLORETHYLENE (τριχλωροαιθυλένιο)
TURPENTINE (Νέφτι)
UREA (Ουρία)
URIC ACID (Ουρικό οξύ)
VALERIC ACID (Βαλεριανικό οξύ)
VALERICALDEHYDE
XYLENE (ξυλόλιο)



ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETONE (ασετόν)
ACETYLENE (ασετυλίνη)
ACROLEIN (ακρολεϊνη)
ANAESTHETICS (αναισθητικό)
BENZENE (βενζόλη)
BUTADIENE (βουταδιένιο)
BUTYRALDEHYDE (βουτανάλ)
CARBON DISULPHIDE (Διθειάνθρακας)
CHLORINE (χλώριο)
CYCLOHEXENE
DICHLORODIFLUOROMETHANE (Διχλωρο-διφθορο μεθάνιο)
DICHLOROMONOFLUOROETHANE (Διχλωροφθορο μεθάνιο)
DICHLOROTETRAFLUOROETHANE (Διχλωροτετραφθοροαιθάνιο)
DIETHYL AMINE (Διαιθυλαμίνη)
ETHER (Αιθέρας)
ETHYL ALCOHOL (Αιθανόλη)
ETHYL AMINE (Αιθυλαμίνη)
ETHYL BROMIDE (Αιθυλοβρωμίδιο)
ETHYL CHLORIDE (Αιθυλοχλωρίδιο)
ETHYL ETHER (Αιθυλαιθέρας)
ETHYL FORMATE (Αιθυλική μυρμηκικού)
ETHYLENE OXIDE (Αιθυλενοξείδιο)
FLUOROTRICHLOROMETHANE (Τριχλωροφθορομεθάνιο)
FORMIC ACID (Μυρμηκικό οξύ)
HEXANE (Εξάνιο)
HEXYLENE
HEXYNE (Εξίνιο)
HYDROGEN IODIDE (Υδρογόνο ιωδιούχο)
ISOPRENE (Ισοπρένιο)
ISOPROPYL ALCOHOL (Ισοπροπυλική αλκοόλη)
METHYL ACETATE (Οξικό μεθύλιο)
METHYL ALCOHOL (μεθανόλη)
METHYL BROMIDE (Βρωμιούχο μεθύλιο)
METHYL ETHER (μεθυλικός αιθέρας)
METHYL FORMATE
METHYL MERCAPTAN (μεθυλομερκαπτάνη)
MONOFLUOROTRICHLOROMETHANE (Τριχλωροφθορομεθάνιο)
NITROMETHANE (Νιτρομεθάνιο)
PENTANE (Πεντάνιο)
PENTYLENE
PENTYNE
PHOSGENE (Φωσγένιο)
PROPIONALDEHYDE (Προπιοναλδεύδη)
VINYL CHLORIDE (Χλωριούχου βινυλίου)



ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETALDEHYDE (ακεταλδεϋδη)
AMMONIA (αμμωνία)
BUTANE (βουτάνιο)
BUTANONE (μεθυλαιθυλοκετόνη)
BUTYLENE (βουτυλένιο)
BUTYNE
FORMALDEHYDE (Φορμαλδεΰδη)
HYDROGEN BROMIDE (βρωμιούχο υδρογόνο)
HYDROGEN CHLORIDE (υδροχλώριο)
HYDROGEN CYANIDE (Υδροκυάνιο)
HYDROGEN FLUORIDE (Υδροφθόριο)
HYDROGEN SELENIDE
HYDROGEN SULPHIDE (Υδρογόνου σουλφίδιο)
METHYL CHLORIDE (Χλωρομεθάνιο)
NITROGEN DIOXIDE (διοξείδιο του αζώτου)
PROPANE (προπάνιο)
PROPYLENE (προπυλένιο)
PROPYNE
SULPHUR DIOXIDE (Διοξείδιο του θείου)
SULPHUR TRIOXIDE (Τριοξείδιο του θείου)

ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
CARBON DIOXIDE (διοξείδιο του άνθρακα)
CARBON MONOXIDE (Μονοξείδιο του άνθρακα)
ETHANE (Αιθάνιο)
ETHYLENE (Αιθυλένιο)
HYDROGEN (υδρογόνο)
METHANE (μεθάνιο)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

Η Αντιστροφη Οσμωση θα αφαιρέσει (ολα τα παραπανω φυσικα αφου το νερο περναει πρωτα απο ενεργο ανθρακα πριν φτασει στη μεμβρανη) και περισσότερο από το 98% των οργανικών χημικών ουσιών από το νερό όπως THMs (χλωροφόρμιο), DBCP, lindane, ΣΕΚ (τριχλωροαιθυλένιο), PCEs (tetrachloroethylene), carbontetrachloride χλώριο και άλλα οπως αρσενικό, βάριο, κάδμιο, εξασθενες χρωμιο, τρισθενες χρωμιο, χαλκο, βακτηρια, κυστες, θολουρα.
Giardia lamblia (μαστιγοφορο πρωτόζωο παράσιτο της Γιαρδιας) 100%
Criptosporidium cysts (πρωτόζωο παράσιτο της Κρυπτοσποριδιασης) 100%
DDT (φυτοφαρμακο) >99.9%
PCB (διοξινη) >99.9%
E.coli bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Fecal bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Lindane (νευροτοξινη) >99.9%
Salmonella typhi (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο του τυφοειδη πυρετου) >99.9%
Vibrio cholerae (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο της χολερας) >99.9%
Shigella dysenteriae (θετικό κατά Gram παθογονο βακτήριο δυσεντεριας) >99.9%
Serratia marcescens (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο των ενδονοσοκομειακες λοιμωξεων) >99.9%
Toluene (χρωστικη) >99.9%
Sodium Fluoride NaF (φθοριουχο νατριο) 99%
Calcium Cloride CaCl2 (χλωριούχο ασβέστιο) 99%
Sodium Chloride NaCl (το επιτραπεζιο αλατι) 99%
Sucrose (ζαχαρη, οργανικη χημικη ενωση) 99%
Magnesium Cloride MgCl2 (χλωριούχο μαγνήσιο) 99%
Nickel Sulfate NiSO4 (θειικο νικελιο) >99%
Copper Sulfate CuSO4 (θειικος χαλκος ή γαλαζόπετρα) >99%
Lactic Acid pH5 (γαλακτικο οξυ) 99%
Glucose (σακχαρο, οργανικη ενωση) 98%
Sodium Nitrate NaNO3 (νιτρικό ασβέστιο) 97-99%
Chlorinated Pesticides (χλωριωμένα φυτοφάρμακα ή οργανοχλωρίδια) 99.9%
Silica SiO2 (διοξείδιο του πυριτίου, quartz, χαλαζίας) 98%
Sodium (νάτριο ) 95-99%
Nickel Ni (νικελιο)95-99%
Chloride Cl- (χλωριδιο) 99.9%
Radioactivity (Ραδιενέργεια) 95-99%
Potassium K (καλιο) 92-99%
Zinc Zn (ψευδάργυρος) 95-99%
Bicarbonate HCO3- (διττανθρακικα) 99%
Sulfate SO4 (θειικα) 95-99%
Calcium Ca (ασβεστιο) 95-99%
Strontium Sr (στροντιο) 95-99%
Nitrate ΝΟ3 (νιτρικό άλας) 90-99%
Ferrocyanide[Fe(CN)]6 4- (Σιδηροκυανιούχο ιόν) 96-99%
Magnesium Mg (μαγνησιο) 95-99%
Cadmium Cd (καδμιο) 95-99%
Fluoride F (φθοριο) 90-95%
Arsenic +3 As(III) (αρσενικό) 95-99%
Iron Fe (σιδηρος) 95-99%
Silver Ag (αργυρος, ασημι) 95-99%
Silicate [siF6]2- Πυριτικό άλας 95-99%
Arsenic +5 As(V) (αρσενικό) 95-99%
Aluminum Al (αργίλιο, αλουμινιο) 95-99%
Mercury Hg (υδράργυρος) 95-99%
Phosphate PO4(3-) (φωσφορικό άλας) 95-99%
Lead Pb (μόλυβδος) 95-99%
Ammonium ΝΗ4+ (αμμωνιο) 95-99%
Barium Ba (βαριο) 95-99%
Chromate CrO4-2 (χρωμικα οξεα) 95-99%
Copper Cu (χαλκός) 95-99%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. Να κάτι πολύ ενδιαφέρον. Μια ερώτηση: Αυτά που αφαιρεί ο ενεργός άνθρακας πάνε στο βρώμικο της όσμωσης;

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός μου σε κάθε περίπτωση είναι το tds και τι χρειάζονται τα ψάρια μου. Σε θαλασσινο είναι άκυρο να ρίξεις βρώμικο όσμωσης. Σε αφρικάνες θα έριχνα φαντάζομαι (αν και δεν είχα ποτέ μου)

Για εξήγησε όμως και το γιατί... τι κάνει την διαφορά;

Εσυ Νίκο ξέρεις τι κρατάει το κάθε στάδιο; Πες το μου να το μάθω. Αυτό ζητάω αλλά δεν...

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Έτσι θα καταλάβω και γιατί το μολύνω όπως λες.

Θα έπρεπε να το έχεις ήδη κάνει... ΔΕΝ θέλει πολύ σκέψη. Ελπίζω να σε βοήθησε ήδη το παραπάνω.

Προσθέτει κάτι η όσμωση στο νερό και δεν το ξέρω;

Γιατί μπερδεύεις την όσμωση στη μέση; Το βρώμικο νερό της είναι τελευταίο στάδιο (απόρριψη)... ΔΕΝ έχει καμία σχέση.

Να το μάθω και αυτό. Πες μου τι. Μη γράφεις αόριστα.

Ο Jimi έγραψε οτι πρέπει να ξέρουμε τι κρατάει το κάθε στάδιο της Όσμωσης... Εγώ λεω οτι ό,τι και να κρατάει το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από πριν.

Θελω να καταλάβεις κάτι. Δέχομαι οτι μπορει να λεω μπαρούφες και να κάνω μ#@$@ες αλλά δε μου εξηγείς την άποψή σου. Θέλω επιχείρημα για να με πείσεις. Όχι ερωτήσεις...

Όλα στην ώρα τους... ΔΕΝ μας βιάζει κανείς ( ;) )... άλλωστε δισκάδες ΔΕΝ βλέπω ακόμα... (μόνο ο Κώστας εμφανίστηκε) μάλλον μόνο νερό από βρύση χρησιμοποιούν... ή έχουν πάει διακοπές.- :P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. Να κάτι πολύ ενδιαφέρον. Μια ερώτηση: Αυτά που αφαιρεί ο ενεργός άνθρακας πάνε στο βρώμικο της όσμωσης;

Πρέπει να στα κάνω τελικά "ψιλά"... γιατί "κολλάς" σε λάθος σημεία.

Στο βρώμικο νερό της όσμωσης εμπεριέχονται όλα τα "προβλήματα" που είναι γραμμένα στη λίστα... αυτό θα έπρεπε κυρίως να σε απασχολεί... και αυτό συμβαίνει γιατί ΔΕΝ έχουν περάσει από την μεμβράνη.

Παρακάτω διάβασε ένα απόσπασμα από απάντηση (από το 2010) της water waves... σε σχετική ερώτηση.

"α) Το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ειναι σιγουρα χειροτερο απο το νερο της βρυσης (τουλαχιστον τοσο χειροτερο οσο το ποσοστο απορριψης με το οποιο δουλευει το καθε συστημα ...η οσμωση δεν εξαφανιζει , ουτε προσθετει τιποτε στο νερο). Ενα λιτρο ακαθαρτου νερου οσμωσης περιεχει περισσοτερο χρωμιο, αρσενικο, νιτρικα, φωσφορικα κλπ απο οτι ενα λιτρο νερου βρυσης και μου φαινεται πρακτικα αδυνατο να οριστουν σταθερες αναλογιες εισαγωγης τετοιων στοιχειων με βαση μονο την επιθυμητη σκληροτητα. Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι οντως για να φθασουμε σε μια σκληροτητα Α, θελουμε μολις ενα λιτρο ακαθαρτο οσμωσης, ενω θα θελαμε πχ 3 λιτρα νερου βρυσης : δεν βλεπω γιατι σιγουρα θα εισαχθουν και οι αναλογικα ιδιες ποσοτητες πχ νιτρικων ή αλλων,οργανικων ? ...για τον ιδιο λογο, δεν υπαρχουν και σταθερες αναλογιες TDS μεταξυ βρυσης / καθαρου/ακαθαρτου παντου και παντα.

Τα νιτρικα μαλιστα δεν αφαιρουνται απο τα προφιλτρα (ακομα και η οσμωση δυσκολευεται να τα βγαλει). Το ακαθαρτο νερο οσμωσης υπερτερει στο τομεα του χλωριου αφου εχει εξαχθει απο τα προφιλτρα, γι αυτο και προτεινω τη διαταξη ''νερο βρυσης φιλτραρισμενο απο τα προφιλτρα''.

β) αν υποθεσουμε πως ισχυει πληρως το σεναριο αναλογικοτητας (οτι δηλαδη χρησιμοποιωντας το ακαθαρτο νερο οσμωσης , θα αναμιξουμε λιγοτερο τετοιο απο οτι θα αναμιγνυαμε με νερο βρυσης), οικονομικα δεν συμφερει αφου θα χρειαστουμε μεγαλυτερη ποσοτητα καθαρου νερου οσμωσης για τη δεδομενη αλλαγη. Αν υποθεσουμε δηλαδη πως θελουμε να κανουμε μια αλλαγη νερου 100 λιτρων με αναμιξη. Αν αναμιξουμε με νερο βρυσης και αναλογια (θεωρητικα) 1/3, τοτε θα χρειαστουμε 70 λιτρα καθαρο νερο οσμωσης και 30 λιτρα νερο βρυσης. Αν αναμιξουμε με ακαθαρτο νερο οσμωσης, με αναλογια (θεωρητικα) 1/5, τοτε θα χρειστουμε 80 λιτρα καθαρο νερο οσμωσης και 20 λιτρα ακαθαρτο κ.ο.κ (καθε λιτρο εξτρα καθαρου παντα θα πεταει το αναλογο εξτρα βρωμικο)"

ΥΓ. "Ράστα"... σε παρακαλώ τώρα μετέφερε το... ανάλογα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο το λεμε και βρωμικο...

Λογικο ειναι , οτι σε 1 λτιρο βρωμικου της Αο θα περιεχονται περισσοτερες βλαβερες ουσιες απο τι σε ενα λιτρο νερου δικτυου.

Εμενα το βρωμικο παει στην αποχετευση...

Αλλαγες Αο με μειξη με δικτυου, αναλογως το ενυδρειο, και τις παραμετρους που θελω να πετυχω.

Αν θελεις να περνεις λιγο καλυτερο νερο πρεπει να μπει ενας κλεφτης μετα τον ανθρακα. :)

Αν και εγω θα προτιμουσα τα ιχνοστοιχεια που δινει το δικτυο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δηλαδη ο οσμωση δεν φιλτραρει αλλα διαχωριζει κατα 99% το νερο απο τα υπολοιπα στοιχεια.Το νερο των προφιλτρων αποτελειται κατα 99% απο τα στοιχεια της παραπανω λιστας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε!

ΥΓ. Ειδες που στο ειπα απο την αρχη?Κανενας δισκας δεν εγραψε,πιο πολυ τους αλλους ενδιαφερει η οσμωση μου φαινεται παρα τους δισκαδες. :P

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι να είναι, δεν καταλαβαίνω το ρίσκο μιας και δεν προστίθεται κάτι επιπλέον στο νερό βρύσης. Απλα περνά από τα φίλτρα και τη μεμβράνη και διαχωρίζεται σε καθαρό και βρώμικο.

Κάνε την αναγωγή στα 20 λίτρα που χρειάζομαι εγώ και θα δεις οτι η διαφορά είναι μηδαμινή (1 λίτρο)...

Επιπλέον το tds θα σου δείξει 160 και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο (και δε μετρά ουτως ή άλλως αυτά που συγκρατούν τα προφιλτρα)... Άρα αν χρησιμοποιήσεις βρύσης ρίχνεις στο ενυδρείο σου και τα διαλυμένα και τα αδιάλυτα στερεά.

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν είναι λάθος τρόπος αλλά εξαρτάται πόσο νερό θέλεις και για τι ψάρια το θέλεις...

Άπαξ και βάλεις νερό πέρα από το καθαρό της α/ο δέχεσαι οτι δεν ελεγχεις το τελικό αποτέλεσμα.

Αν θελεις να το ελεγξεις βάζεις μόνο α/ο και minerals..

Εχεις δει καποιον πινακα με τι κατακρατουν τα προφιλτρα και τι η μεβρανη?

Τι εννοεις "θα σου δειξει το ιδιο TDS" ? με ποιους τροπους?

Σιγουρα δεν το ελεγχεις.

Παιρνωντας το βρωμικο ομως, αντι για προφιλτραρισμενο βρυσης, δεν εχεις κερδος ουτε σε οικονομια νερου (αφου χρησιμοποιες περισσοτερο καθαρο ΑΟ και πετας αλανογικα περισσοτερο βρωμικο, για να φτιαξεις το ιδιο GH) και ταυτοχρονα αν υπαρχει κατι "κακο" στο νερο της βρυσης που το κραταει μονο η μεμβρανη και οχι τα προφιλτρα, αυτο το εχεις αυξημενο κατα 1/3 (απο μια νορμαλ αποδοσης ΑΟ, ενα καθαρο προς τρια βρωμικο), στο βρωμικο της ΑΟ.

Διπλα χαμενος, εστω και λιγο.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. Να κάτι πολύ ενδιαφέρον. Μια ερώτηση: Αυτά που αφαιρεί ο ενεργός άνθρακας πάνε στο βρώμικο της όσμωσης;

Οχι.

Αυτα που αφαιρει ο ανθρακας, τα αφαιρεσε και μειναν στα προφιλτρα,

Αυτα που δεν αφαιρουν τα προφιλτρα, και μπορει και αφαιρει μετα απο αυτα μονο η μεβρανη, πανε ολα στο βρωμικο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω στους δισκους (F1) μιξη ΑΟ και προφιλτραρισμενο βρυσης με "κλεφτη" τοποθετημενο μετα τα προφιλτρα (TDS 40ppm).

Προσθετω και ιχνοστοιχεια, αφου τα ιχνοστοιχεια του νερου της βρυσης που βαζω δεν φτανουν και δεν γνωριζουμε αν υπαρχουν στο νερο της βρυσης και ολα οσα χρειαζονται τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στα κάνω τελικά "ψιλά"... γιατί "κολλάς" σε λάθος σημεία.

Στο βρώμικο νερό της όσμωσης εμπεριέχονται όλα τα "προβλήματα" που είναι γραμμένα στη λίστα... αυτό θα έπρεπε κυρίως να σε απασχολεί... και αυτό συμβαίνει γιατί ΔΕΝ έχουν περάσει από την μεμβράνη.

Παρακάτω διάβασε ένα απόσπασμα από απάντηση (από το 2010) της water waves... σε σχετική ερώτηση.

"α) Το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ειναι σιγουρα χειροτερο απο το νερο της βρυσης (τουλαχιστον τοσο χειροτερο οσο το ποσοστο απορριψης με το οποιο δουλευει το καθε συστημα ...η οσμωση δεν εξαφανιζει , ουτε προσθετει τιποτε στο νερο). Ενα λιτρο ακαθαρτου νερου οσμωσης περιεχει περισσοτερο χρωμιο, αρσενικο, νιτρικα, φωσφορικα κλπ απο οτι ενα λιτρο νερου βρυσης και μου φαινεται πρακτικα αδυνατο να οριστουν σταθερες αναλογιες εισαγωγης τετοιων στοιχειων με βαση μονο την επιθυμητη σκληροτητα. Αν υποθεσουμε δηλαδη οτι οντως για να φθασουμε σε μια σκληροτητα Α, θελουμε μολις ενα λιτρο ακαθαρτο οσμωσης, ενω θα θελαμε πχ 3 λιτρα νερου βρυσης : δεν βλεπω γιατι σιγουρα θα εισαχθουν και οι αναλογικα ιδιες ποσοτητες πχ νιτρικων ή αλλων,οργανικων ? ...για τον ιδιο λογο, δεν υπαρχουν και σταθερες αναλογιες TDS μεταξυ βρυσης / καθαρου/ακαθαρτου παντου και παντα.

Τα νιτρικα μαλιστα δεν αφαιρουνται απο τα προφιλτρα (ακομα και η οσμωση δυσκολευεται να τα βγαλει). Το ακαθαρτο νερο οσμωσης υπερτερει στο τομεα του χλωριου αφου εχει εξαχθει απο τα προφιλτρα, γι αυτο και προτεινω τη διαταξη ''νερο βρυσης φιλτραρισμενο απο τα προφιλτρα''.

β) αν υποθεσουμε πως ισχυει πληρως το σεναριο αναλογικοτητας (οτι δηλαδη χρησιμοποιωντας το ακαθαρτο νερο οσμωσης , θα αναμιξουμε λιγοτερο τετοιο απο οτι θα αναμιγνυαμε με νερο βρυσης), οικονομικα δεν συμφερει αφου θα χρειαστουμε μεγαλυτερη ποσοτητα καθαρου νερου οσμωσης για τη δεδομενη αλλαγη. Αν υποθεσουμε δηλαδη πως θελουμε να κανουμε μια αλλαγη νερου 100 λιτρων με αναμιξη. Αν αναμιξουμε με νερο βρυσης και αναλογια (θεωρητικα) 1/3, τοτε θα χρειαστουμε 70 λιτρα καθαρο νερο οσμωσης και 30 λιτρα νερο βρυσης. Αν αναμιξουμε με ακαθαρτο νερο οσμωσης, με αναλογια (θεωρητικα) 1/5, τοτε θα χρειστουμε 80 λιτρα καθαρο νερο οσμωσης και 20 λιτρα ακαθαρτο κ.ο.κ (καθε λιτρο εξτρα καθαρου παντα θα πεταει το αναλογο εξτρα βρωμικο)"

ΥΓ. "Ράστα"... σε παρακαλώ τώρα μετέφερε το... ανάλογα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

Έτσι μπράβο κανε το πιο λιανά γιατί δεν είμαι μόνο εγώ στο forum είναι και άλλοι που θέλουν να βοηθηθούν...

Πάμε λοιπόν...

Κολλάω σε κατα τη δική σου γνώμη σε λάθος σημεία. Εγώ θα ελεγα οτι κολλάω σε σημεία που ούτε οι ίδιες οι εταιρείες που πουλάνε συστήματα α/ο μπορουν αν δώσουν κοινή απάντηση.

Δηλαδή, υπάρχει και η απάντηση της ro-man πάνω στο ίδιο θέμα. Ας τη βάλω και αυτή για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα:

"Για να δούμε το θέμα ανάμιξης νερού ΑΟ με το νερό της βρύσης ή το ακάθαρτο νερό της, θα πρέπει να διερευνήσουμε – διευκρινίσουμε 3-4 θέματα.

Το βασικότερο από όλα είναι το ΤΙ νερό θέλουμε.

Στην περίπτωση που συζητάτε θέλετε νερό αρκετά ελαφρύ, με όσο το δυνατόν μικρότερες σκληρότητες (τόσο GH όσο και KH) και αν είναι δυνατόν χωρίς χλώριο ώστε να αποφύγετε τα αντιχλώρια.

Θα πρέπει λοιπών να συγκρίνουμε τα 3 διαφορετικά νερά που έχουμε στην διάθεση μας.

1) Νερό βρύσης. Το νερό της βρύσης δεν είναι ίδιο σε όλες της περιοχές. Αν πάρουμε ποτήρι νερό από το Χαλάνδρι, την Βάρκιζα και την Λαμία (τυχαία επιλογή περιοχών) θα δούμε ότι τα νερά μοιάζουν πολύ λίγο μεταξύ τους. Υπάρχουν ίνες αμιάντου, σκουριές, λάσπες, νιτρικά, χλώριο, εξασθενές χρώμιο κλπ κλπ σε διαφορετικές συγκεντρώσεις σε κάθε περιοχή

2) Νερό ενυδρείου. Στο ενυδρείο τα μόνα που μετράμε είναι pH,Kh και Gh. Τα υπόλοιπα τα αγνοούμε, αλλά υπάρχουν.

3) Καθαρό νερό Α.Ο. Το νερό που έχει περάσει από κάποιο φίλτρο Αντίστροφης Όσμωσης, έχει σχεδόν μηδενική συγκέντρωση όλων των πρόσθετων στοιχείων.

4) Ακάθαρτο νερό Α.Ο. Τα ακάθαρτο νερό μιας Αντίστροφης Όσμωσης, είναι απαλλαγμένο από τα περισσότερα χημικά στοιχεία (εξαρτάτε από την σύνθεση του φίλτρου Α.Ο.) αλλά παρουσιάζει μεγαλύτερη συγκέντρωση σκληρότητας από ότι το νερό βρύσης.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το νερό στην περιοχή μου.

Η βρύση έχει 22 Gh , 18Kh και 7.8 pH.

Το καθαρό νερό από την αντίστροφη όσμωση έχει Gh<1, Kh <1 pH 8 (πλασματικό)

Το ακάθαρτο νερό της αντίστροφης όσμωσης έχει Gh 31 Kh 26 pH 7.7

Το νερό στο ενυδρείο μου με τους δίσκους έχει Gh 7 Kh 5 pH 7

Αν οι αλλαγές γίνονται μόνο με νερό όσμωσης, σταδιακά θα μειωνόντουσαν οι τιμές, χωρίς ποτέ όμως να φτάσουν τα επίπεδα του καθαρού νερού της όσμωσης, μιας και το ενυδρείο δεν έχει μόνο νερό μέσα.

Για να κρατήσουμε τις τιμές στα ίδια επίπεδα, θα πρέπει να αναμιγνύουμε το καθαρό νερό της ΑΟ με κάποιο πιο βαρύ νερό.

Αν χρησιμοποιήσουμε νερό βρύσης θα χρειαστεί μια αναλογία 3-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,5 Kh 4,5 αλλά θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας μια ποσότητα από τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)

Αν χρησιμοποιήσουμε το ακάθαρτο νερό της ΑΟ τότε θα χρειαστεί μια αναλογία 5-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,3 Kh 4,3 και δεν θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)".

Όταν λοιπόν έπρεπε να αποφασίσω το τι θα κάνω μου φάνηκε εντελώς παράλογο τα προφίλτρα να μην κρατούν τίποτα άλλο εκτός από χλώριο όπως λεει η waterwaves (παρεμπιπτόντως αυτής της εταιρείας είναι η α/ο που διαθέτω). Υπάρχουν δηλαδή 3 προφίλτρα μόνο για αφαίρεση χλωρίου;;; ΟΧΙ

Τι κάνω λοιπόν; Το (3) της ro-man με προσθήκη ιχνοστοιχείων.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε!

ΥΓ. Ειδες που στο ειπα απο την αρχη?Κανενας δισκας δεν εγραψε,πιο πολυ τους αλλους ενδιαφερει η οσμωση μου φαινεται παρα τους δισκαδες. :P

Δισκάς άνοιξε το θέμα... και απάντησε και ο Kostaszoidos... κι Jimi όπως βλέπω δικός μας είναι... τελικά... είμαστε πολλοί!!!!! :P

ΥΓ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την μεταφορά.-

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο κανε το πιο λιανά γιατί δεν είμαι μόνο εγώ στο forum είναι και άλλοι που θέλουν να βοηθηθούν...

Πάμε λοιπόν...

Κολλάω σε κατα τη δική σου γνώμη σε λάθος σημεία. Εγώ θα ελεγα οτι κολλάω σε σημεία που ούτε οι ίδιες οι εταιρείες που πουλάνε συστήματα α/ο μπορουν αν δώσουν κοινή απάντηση.

Δηλαδή, υπάρχει και η απάντηση της ro-man πάνω στο ίδιο θέμα. Ας τη βάλω και αυτή για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα:

"Για να δούμε το θέμα ανάμιξης νερού ΑΟ με το νερό της βρύσης ή το ακάθαρτο νερό της, θα πρέπει να διερευνήσουμε – διευκρινίσουμε 3-4 θέματα.

Το βασικότερο από όλα είναι το ΤΙ νερό θέλουμε.

Στην περίπτωση που συζητάτε θέλετε νερό αρκετά ελαφρύ, με όσο το δυνατόν μικρότερες σκληρότητες (τόσο GH όσο και KH) και αν είναι δυνατόν χωρίς χλώριο ώστε να αποφύγετε τα αντιχλώρια.

Θα πρέπει λοιπών να συγκρίνουμε τα 3 διαφορετικά νερά που έχουμε στην διάθεση μας.

1) Νερό βρύσης. Το νερό της βρύσης δεν είναι ίδιο σε όλες της περιοχές. Αν πάρουμε ποτήρι νερό από το Χαλάνδρι, την Βάρκιζα και την Λαμία (τυχαία επιλογή περιοχών) θα δούμε ότι τα νερά μοιάζουν πολύ λίγο μεταξύ τους. Υπάρχουν ίνες αμιάντου, σκουριές, λάσπες, νιτρικά, χλώριο, εξασθενές χρώμιο κλπ κλπ σε διαφορετικές συγκεντρώσεις σε κάθε περιοχή

2) Νερό ενυδρείου. Στο ενυδρείο τα μόνα που μετράμε είναι pH,Kh και Gh. Τα υπόλοιπα τα αγνοούμε, αλλά υπάρχουν.

3) Καθαρό νερό Α.Ο. Το νερό που έχει περάσει από κάποιο φίλτρο Αντίστροφης Όσμωσης, έχει σχεδόν μηδενική συγκέντρωση όλων των πρόσθετων στοιχείων.

4) Ακάθαρτο νερό Α.Ο. Τα ακάθαρτο νερό μιας Αντίστροφης Όσμωσης, είναι απαλλαγμένο από τα περισσότερα χημικά στοιχεία (εξαρτάτε από την σύνθεση του φίλτρου Α.Ο.) αλλά παρουσιάζει μεγαλύτερη συγκέντρωση σκληρότητας από ότι το νερό βρύσης.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το νερό στην περιοχή μου.

Η βρύση έχει 22 Gh , 18Kh και 7.8 pH.

Το καθαρό νερό από την αντίστροφη όσμωση έχει Gh<1, Kh <1 pH 8 (πλασματικό)

Το ακάθαρτο νερό της αντίστροφης όσμωσης έχει Gh 31 Kh 26 pH 7.7

Το νερό στο ενυδρείο μου με τους δίσκους έχει Gh 7 Kh 5 pH 7

Αν οι αλλαγές γίνονται μόνο με νερό όσμωσης, σταδιακά θα μειωνόντουσαν οι τιμές, χωρίς ποτέ όμως να φτάσουν τα επίπεδα του καθαρού νερού της όσμωσης, μιας και το ενυδρείο δεν έχει μόνο νερό μέσα.

Για να κρατήσουμε τις τιμές στα ίδια επίπεδα, θα πρέπει να αναμιγνύουμε το καθαρό νερό της ΑΟ με κάποιο πιο βαρύ νερό.

Αν χρησιμοποιήσουμε νερό βρύσης θα χρειαστεί μια αναλογία 3-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,5 Kh 4,5 αλλά θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας μια ποσότητα από τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)

Αν χρησιμοποιήσουμε το ακάθαρτο νερό της ΑΟ τότε θα χρειαστεί μια αναλογία 5-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,3 Kh 4,3 και δεν θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)".

Όταν λοιπόν έπρεπε να αποφασίσω το τι θα κάνω μου φάνηκε εντελώς παράλογο τα προφίλτρα να μην κρατούν τίποτα άλλο εκτός από χλώριο όπως λεει η waterwaves (παρεμπιπτόντως αυτής της εταιρείας είναι η α/ο που διαθέτω). Υπάρχουν δηλαδή 3 προφίλτρα μόνο για αφαίρεση χλωρίου;;; ΟΧΙ

Τι κάνω λοιπόν; Το (3) της ro-man με προσθήκη ιχνοστοιχείων.

Εξελίχθηκε παρα πολυ ομορφα το θεμα και μου αρεσει :) . Απο εδω θελω να πω οτι πολυ ωραια η ανάλυση αλλα το σχολιο για τα νιτρικα δεν ισχυει. Τα προφιλτρα δεν κρατάνε νιτρικα, αλλα σχεδον ολες τις χημικές ουσίες και ολα τα μικρα ιζήματα η σωματίδια. Απο εκει και περα οτι αλλο περισσεύει παει στο βρωμικο νερο που αυτη ειναι η λειτουργία διαχωρισμού της αντιστροφής όσμωσης.

Αναφέρθηκε ποιο πριν αν το βρωμικο νερο θα το βάζαμε σε αφρικανες. Ειναι σχεδον ο τέλειος τρόπος να αξιοποίησης το νερο που πετάς. Ο απόλυτος τέλειος ειναι το πότισμα. Αλλιως στον υπόνομο και τερμα. Παλαιωτερα πριν ξεκινήσω θαλλασινο, χρησιμοποιούσα τα προφιλτρα απο αντίστροφη για να κανω αλλαγες νερου στις αφρικανες που ειχα χωρις αντιχλωριο και κατευθείαν απο την βρύση μεσω των προ φίλτρων εκανα τις αλλαγες. Ο τέλειος τρόπος κατ΄εμε! :)

Απο οτι καταλαβα το ολο θεμα ειναι αν για να φτιάξουμε το νερο για ενυδρειο Αμαζόνιου, αν ειναι καλυτερο το νερο βρύσης η το βρωμικο νερο που εχει περασει ομως απο τα προφιλτρα. Πολυ ενδιαφερων προσέγγιση και ομολογώ οτι το εχω σκεφτει καθολου οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη. Αλλα ειναι κατι που χρήση παιρεταιρω προσέγγισης και ψαξιματος.

Το τελειο θα ηταν μια χημική μελετη του νερου βρύσης και του βρώμικους νερου με ολα τα βασικα στοιχεία μεσα του, οποτε θα ξέραμε ακριβώς τι ηταν πριν και ποια εχουν μεινει μετα. Ισως ο τέλειος τρόπος ειναι το νερο με ιχνοστοιχεία και οι δεύτερος καλυτερος να ειναι νερο βρύσης περασμένο απο ξεχωριστά προφιλτρα σαν αυτα πριν την μεβρανη της αντιστροφής. Δεν νομίζω να ειναι μεγαλο το κοστος για κατι τετοιο και μαλλον ειναι μια εφικτή εξαιρετικη λυση (θελει λιγο χωρο).

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο κανε το πιο λιανά γιατί δεν είμαι μόνο εγώ στο forum είναι και άλλοι που θέλουν να βοηθηθούν...

Πάμε λοιπόν...

Κολλάω σε κατα τη δική σου γνώμη σε λάθος σημεία. Εγώ θα ελεγα οτι κολλάω σε σημεία που ούτε οι ίδιες οι εταιρείες που πουλάνε συστήματα α/ο μπορουν αν δώσουν κοινή απάντηση.

Δηλαδή, υπάρχει και η απάντηση της ro-man πάνω στο ίδιο θέμα. Ας τη βάλω και αυτή για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα:

"Για να δούμε το θέμα ανάμιξης νερού ΑΟ με το νερό της βρύσης ή το ακάθαρτο νερό της, θα πρέπει να διερευνήσουμε – διευκρινίσουμε 3-4 θέματα.

Το βασικότερο από όλα είναι το ΤΙ νερό θέλουμε.

Στην περίπτωση που συζητάτε θέλετε νερό αρκετά ελαφρύ, με όσο το δυνατόν μικρότερες σκληρότητες (τόσο GH όσο και KH) και αν είναι δυνατόν χωρίς χλώριο ώστε να αποφύγετε τα αντιχλώρια.

Θα πρέπει λοιπών να συγκρίνουμε τα 3 διαφορετικά νερά που έχουμε στην διάθεση μας.

1) Νερό βρύσης. Το νερό της βρύσης δεν είναι ίδιο σε όλες της περιοχές. Αν πάρουμε ποτήρι νερό από το Χαλάνδρι, την Βάρκιζα και την Λαμία (τυχαία επιλογή περιοχών) θα δούμε ότι τα νερά μοιάζουν πολύ λίγο μεταξύ τους. Υπάρχουν ίνες αμιάντου, σκουριές, λάσπες, νιτρικά, χλώριο, εξασθενές χρώμιο κλπ κλπ σε διαφορετικές συγκεντρώσεις σε κάθε περιοχή

2) Νερό ενυδρείου. Στο ενυδρείο τα μόνα που μετράμε είναι pH,Kh και Gh. Τα υπόλοιπα τα αγνοούμε, αλλά υπάρχουν.

3) Καθαρό νερό Α.Ο. Το νερό που έχει περάσει από κάποιο φίλτρο Αντίστροφης Όσμωσης, έχει σχεδόν μηδενική συγκέντρωση όλων των πρόσθετων στοιχείων.

4) Ακάθαρτο νερό Α.Ο. Τα ακάθαρτο νερό μιας Αντίστροφης Όσμωσης, είναι απαλλαγμένο από τα περισσότερα χημικά στοιχεία (εξαρτάτε από την σύνθεση του φίλτρου Α.Ο.) αλλά παρουσιάζει μεγαλύτερη συγκέντρωση σκληρότητας από ότι το νερό βρύσης.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το νερό στην περιοχή μου.

Η βρύση έχει 22 Gh , 18Kh και 7.8 pH.

Το καθαρό νερό από την αντίστροφη όσμωση έχει Gh<1, Kh <1 pH 8 (πλασματικό)

Το ακάθαρτο νερό της αντίστροφης όσμωσης έχει Gh 31 Kh 26 pH 7.7

Το νερό στο ενυδρείο μου με τους δίσκους έχει Gh 7 Kh 5 pH 7

Αν οι αλλαγές γίνονται μόνο με νερό όσμωσης, σταδιακά θα μειωνόντουσαν οι τιμές, χωρίς ποτέ όμως να φτάσουν τα επίπεδα του καθαρού νερού της όσμωσης, μιας και το ενυδρείο δεν έχει μόνο νερό μέσα.

Για να κρατήσουμε τις τιμές στα ίδια επίπεδα, θα πρέπει να αναμιγνύουμε το καθαρό νερό της ΑΟ με κάποιο πιο βαρύ νερό.

Αν χρησιμοποιήσουμε νερό βρύσης θα χρειαστεί μια αναλογία 3-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,5 Kh 4,5 αλλά θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας μια ποσότητα από τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)

Αν χρησιμοποιήσουμε το ακάθαρτο νερό της ΑΟ τότε θα χρειαστεί μια αναλογία 5-1 για να πάρουμε ένα νερό Gh 5,3 Kh 4,3 και δεν θα ξαναβάλουμε στο ενυδρείο μας τα στοιχεία που είχαν αφαιρεθεί από το φίλτρο (χλώριο, νιτρικά, λάσπες κλπ)".

Όταν λοιπόν έπρεπε να αποφασίσω το τι θα κάνω μου φάνηκε εντελώς παράλογο τα προφίλτρα να μην κρατούν τίποτα άλλο εκτός από χλώριο όπως λεει η waterwaves (παρεμπιπτόντως αυτής της εταιρείας είναι η α/ο που διαθέτω). Υπάρχουν δηλαδή 3 προφίλτρα μόνο για αφαίρεση χλωρίου;;; ΟΧΙ

Τι κάνω λοιπόν; Το (3) της ro-man με προσθήκη ιχνοστοιχείων.

Η πρόταση είναι... μίξη καθαρού νερού της Α.Ο. με ανάλογη ποσότητα (για το αποτέλεσμα που εσύ θέλεις) νερού από τα προφίλτρα (που τα πέρνεις με "κλέφτη".. τα οποία (προφίλτρα) όπως βλέπω η Ro-man... αγνοεί παντελώς στο κείμενο παραπάνω.

Το θέμα το άνοιξα έχοντας αυτό στο μυαλό μου... γιατί έχω διαβάσει, ακούσει και συζητήσει με ακουαρίστες που θέλουν (και) σκληρό νερό και όπως εσύ χρησιμοποιούν το βρώμικο... αγνοώντας τις συνέπειες.

Τα ιχνοστοιχεία... είναι στην δική σου κρίση.

Το θέμα για την μή χρήση αντιχλώριου... όπως περιγράφεται... γέλιο μου προκαλεί... λες και ΔΕΝ υπάρχουν άλλοι τρόποι να φύγει το χλώριο.

Οι απόψεις που εκφράζονται από τις εταιρίες, είναι όπως οι δικές μας... και από τον καθένα έχουν άλλη βαρύτητα... σου ομολογώ λοιπόν ότι εγώ... την άποψη των ανθρώπων στην water waves... την αποδέχομαι/σέβομαι.-

Link to comment
Share on other sites

Εξελίχθηκε παρα πολυ ομορφα το θεμα και μου αρεσει :) . Απο εδω θελω να πω οτι πολυ ωραια η ανάλυση αλλα το σχολιο για τα νιτρικα δεν ισχυει. Τα προφιλτρα δεν κρατάνε νιτρικα, αλλα σχεδον ολες τις χημικές ουσίες και ολα τα μικρα ιζήματα η σωματίδια. Απο εκει και περα οτι αλλο περισσεύει παει στο βρωμικο νερο που αυτη ειναι η λειτουργία διαχωρισμού της αντιστροφής όσμωσης.

Αναφέρθηκε ποιο πριν αν το βρωμικο νερο θα το βάζαμε σε αφρικανες. Ειναι σχεδον ο τέλειος τρόπος να αξιοποίησης το νερο που πετάς. Ο απόλυτος τέλειος ειναι το πότισμα. Αλλιως στον υπόνομο και τερμα. Παλαιωτερα πριν ξεκινήσω θαλλασινο, χρησιμοποιούσα τα προφιλτρα απο αντίστροφη για να κανω αλλαγες νερου στις αφρικανες που ειχα χωρις αντιχλωριο και κατευθείαν απο την βρύση μεσω των προ φίλτρων εκανα τις αλλαγες. Ο τέλειος τρόπος κατ΄εμε! :)

Απο οτι καταλαβα το ολο θεμα ειναι αν για να φτιάξουμε το νερο για ενυδρειο Αμαζόνιου, αν ειναι καλυτερο το νερο βρύσης η το βρωμικο νερο που εχει περασει ομως απο τα προφιλτρα. Πολυ ενδιαφερων προσέγγιση και ομολογώ οτι το εχω σκεφτει καθολου οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη. Αλλα ειναι κατι που χρήση παιρεταιρω προσέγγισης και ψαξιματος.

Το τελειο θα ηταν μια χημική μελετη του νερου βρύσης και του βρώμικους νερου με ολα τα βασικα στοιχεία μεσα του, οποτε θα ξέραμε ακριβώς τι ηταν πριν και ποια εχουν μεινει μετα. Ισως ο τέλειος τρόπος ειναι το νερο με ιχνοστοιχεία και οι δεύτερος καλυτερος να ειναι νερο βρύσης περασμένο απο ξεχωριστά προφιλτρα σαν αυτα πριν την μεβρανη της αντιστροφής. Δεν νομίζω να ειναι μεγαλο το κοστος για κατι τετοιο και μαλλον ειναι μια εφικτή εξαιρετικη λυση (θελει λιγο χωρο).

Επειδή όπως γνωρίζεις αρκετοί δισκάδες διατηρούν πλέον (πάλι) τους δίσκους σε αλκαλικό νερό (βρύσης)... ο τρόπος είναι αυτός που λες (τον έγραψε και ο Κώστας)... περασμένο από προφίλτρα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως γνωρίζεις αρκετοί δισκάδες διατηρούν πλέον (πάλι) τους δίσκους σε αλκαλικό νερό (βρύσης)... ο τρόπος είναι αυτός που λες (τον έγραψε και ο Κώστας)... περασμένο από προφίλτρα.- ;)

Μακράς ο καλυτερος τρόπος αν χρησιμοποιείς νερο βρύσης για το οποίου τύπου ενυδρειο σου. Δοκιμασμένος και προτεινόμενος χωρις κανενα ενδοιασμό.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η πρόταση είναι... μίξη καθαρού νερού της Α.Ο. με ανάλογη ποσότητα (για το αποτέλεσμα που εσύ θέλεις) νερού από τα προφίλτρα (που τα πέρνεις με "κλέφτη".. τα οποία (προφίλτρα) όπως βλέπω η Ro-man... αγνοεί παντελώς στο κείμενο παραπάνω.

Το θέμα το άνοιξα έχοντας αυτό στο μυαλό μου... γιατί έχω διαβάσει, ακούσει και συζητήσει με ακουαρίστες που θέλουν (και) σκληρό νερό και όπως εσύ χρησιμοποιούν το βρώμικο... αγνοώντας τις συνέπειες.

Τα ιχνοστοιχεία... είναι στην δική σου κρίση.

Το θέμα για την μή χρήση αντιχλώριου... όπως περιγράφεται... γέλιο μου προκαλεί... λες και ΔΕΝ υπάρχουν άλλοι τρόποι να φύγει το χλώριο.

Οι απόψεις που εκφράζονται από τις εταιρίες, είναι όπως οι δικές μας... και από τον καθένα έχουν άλλη βαρύτητα... σου ομολογώ λοιπόν ότι εγώ... την άποψη των ανθρώπων στην water waves... την αποδέχομαι/σέβομαι.- 

Δε διαφωνώ για τη σοβαροτητα των όσων λέει η water waves, άλλωστε σου είπα οτι είμαι πελάτης της. Απλά στα μάτια μου η άλλη άποψη μου φάνηκε πιο τεκμηριωμένη.

Όσο για το αντιχλωριο εννοείται οτι υπαρχουν άλλοι τρόποι αλλά όπως βλέπεις και οι δυο εταιρείες το προτάσσουν ως πλεονέκτημα των προφιλτρων.

Τώρα εφόσον η μεμβράνη δεν προσθέτει καμια ουσία στο νερό τα στοιχεία που δημιουργούν το tds είναι και στη μια περιπτωση (βρύση) και στην άλλη (βρώμικο) ίδια, και υπάρχουν με τη ίδια αναλογία.

Να εξηγήσω τι εννοώ.

Στο παράδειγμα της ro-man η αναλογία βρύση/όσμωση 1/3 σημαίνει 5/15 στην περίπτωσή μου (20 λίτρα αλλαγής). Τα 5 λίτρα βρύσης αν τα περνούσες απο όσμωση θα σου έδιναν 3.75 βρώμικο. Απο την άλλη η αναλογία βρώμικο/όσμωση είναι 1/5 δηλαδή 3.33 βρώμικο.

Αυτά τα βρώμικα νερά μπαίνουν σε καθε μια απο τις δυο περιπτώσεις στο ενυδρείο.

Αν αναλυαμε 1 λιτρο απο το καθένα θα είχαμε την ίδια συγκεντρωση στοιχειων αφού προέρχονται απο την ίδια πηγή, την ίδια χρονική στιγμή και αφου η συσκευη α/ο δεν προσθέτει κάτι.

Το παραπανω παράδειγμα μας λέει οτι δεν ισχύει το επιχείρημα της σύγκρισης 1λιτρο βρύσης με 1 λίτρο βρώμικο γιατί απλά δεν μπαίνουν με την ίδια αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ΔΕΝ ξεκαθαρίσαμε ότι... το βρώμικο πάει για πέταμα... δηλαδή; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ΔΕΝ ξεκαθαρίσαμε ότι... το βρώμικο πάει για πέταμα... δηλαδή;  :rolleyes:

Δεν έχω διαβάσει κανένα επιχείρημα που να με πείθει. Εσύ ακόμα να πειστεις οτι της βρύσης είναι χειρότερο; :P
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...