Jump to content

Μίξη Νερού... Από Α. Ο. + Βρύση.


Recommended Posts

Εξελίχθηκε παρα πολυ ομορφα το θεμα και μου αρεσει :) . Απο εδω θελω να πω οτι πολυ ωραια η ανάλυση αλλα το σχολιο για τα νιτρικα δεν ισχυει. Τα προφιλτρα δεν κρατάνε νιτρικα, αλλα σχεδον ολες τις χημικές ουσίες και ολα τα μικρα ιζήματα η σωματίδια. Απο εκει και περα οτι αλλο περισσεύει παει στο βρωμικο νερο που αυτη ειναι η λειτουργία διαχωρισμού της αντιστροφής όσμωσης.

Αναφέρθηκε ποιο πριν αν το βρωμικο νερο θα το βάζαμε σε αφρικανες. Ειναι σχεδον ο τέλειος τρόπος να αξιοποίησης το νερο που πετάς. Ο απόλυτος τέλειος ειναι το πότισμα. Αλλιως στον υπόνομο και τερμα. Παλαιωτερα πριν ξεκινήσω θαλλασινο, χρησιμοποιούσα τα προφιλτρα απο αντίστροφη για να κανω αλλαγες νερου στις αφρικανες που ειχα χωρις αντιχλωριο και κατευθείαν απο την βρύση μεσω των προ φίλτρων εκανα τις αλλαγες. Ο τέλειος τρόπος κατ΄εμε! :)

Απο οτι καταλαβα το ολο θεμα ειναι αν για να φτιάξουμε το νερο για ενυδρειο Αμαζόνιου, αν ειναι καλυτερο το νερο βρύσης η το βρωμικο νερο που εχει περασει ομως απο τα προφιλτρα. Πολυ ενδιαφερων προσέγγιση και ομολογώ οτι το εχω σκεφτει καθολου οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη. Αλλα ειναι κατι που χρήση παιρεταιρω προσέγγισης και ψαξιματος.

Το τελειο θα ηταν μια χημική μελετη του νερου βρύσης και του βρώμικους νερου με ολα τα βασικα στοιχεία μεσα του, οποτε θα ξέραμε ακριβώς τι ηταν πριν και ποια εχουν μεινει μετα. Ισως ο τέλειος τρόπος ειναι το νερο με ιχνοστοιχεία και οι δεύτερος καλυτερος να ειναι νερο βρύσης περασμένο απο ξεχωριστά προφιλτρα σαν αυτα πριν την μεβρανη της αντιστροφής. Δεν νομίζω να ειναι μεγαλο το κοστος για κατι τετοιο και μαλλον ειναι μια εφικτή εξαιρετικη λυση (θελει λιγο χωρο).

θα πω λοιπον πως εχω καταληξει να λειτουργω(το ξαναεγραψα) εγω μετα απο αρκετα χρονια στην κατοχη μου ενυδρειο με δισκους

Πειραματα ,δοκιμες και λαθη εχουμε κανει ολοι μας οσο και οι περισσοτεροι δισκαδες οπως και εγω και ο ΦανΙ(το εχει πει αλλωστε ατελειωτες φορες)

Μετα λοιπον απο αρκετες δοκιμες πειραματα και λαθη εχω καταληξει εδω και 5-6 χρονια στο νερο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.

Θα πω και αυτο:εγω διαβασμενος δεν ειμαι οσο ο Νικος η καποια απο τα παιδια που γραφουν εδω...

.Γνωριζω χοντρικα... τι κανει μια ΑΟ και τα προφιλτρα αλλα μεχρι εκει.

Εχω κανει χρηση νερου περασμενο απο ΑΟ,(Δεν με καλυπτε στο θεμα ιχνοστοιχειων επρεπε να προσθετω παντα ιχνοστοιχεια του εμποριου το οποιο εκτος του οτι ηταν ενα εξτρα εξοδο δεν ειμαι και πεπεισμενος οτι τα διαφορα σκευασματα του εμποριου προσφερουν αυτα που αναγραφουν.και δευτερον μου μαλακωνε πολυ το νερο και δεν ηθελα τοσο μαλακο νερο,και τελος πετουσα πολυ νερο.

εχω κανει χρηση μιξης ΑΟ και βρυσης,(Κατα την γνωμη μου δεν υπηρχε λογος.Ο μονος λογος της χρησης αυτης, ειναι για την διαμορφωση της σκληροτητας και της οξυτητας του νερου το οποιο παλι δεν με ενδιεφερε αφου εχω ψαρια εκτροφης το οποιο δεν εχουν κατα την γνωμη μου μεγαλες απαιτησεις σε σκληροτητες και οξυτητα,Οι δισκοι εκτροφης θεωρω οτι ζουν ανετα σε νερο ουδετερο,.προς το αλκαλικο...

εχω κανει χρηση νερου κατευθειαν απο βρυση ( Δεν το συζητω απο πλευρας καθαριοτητας...Οσο το χρησιμοποιησα ειχα προβληματα..Γενικως παρασιτα ..ξυσιματα των ψαριων οπου εβρισκαν...οι δισκαδες θα καταλαβουν τι λεω.... κ.α.

και εχω κανει(και συνεχιζω να κανω)νερο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.

Η φιλοσοφια η δικη μου ειναι λοιπον η παρακατω,Πρωτα απ ολα οι αναγκες των ψαριων μου ποιες ειναι οσων αφορα την ποιοτητα του νερου???

Η πρωτη αναγκη λοιπον των δισκων λοιπον κατα την δικη μου(και πολλων αλλων) ειναι το καθαρο και πλουσιο νερο!!οσο αυτο ειναι δυνατον!!

Ποιο νερο λοιπον μπορει να μου προσφερει αυτα τα δυο?Νερακι βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.Με αυτο τον τροπο 1ον εχω καθαρο νερο αφου εχει περασει απο τα προφιλτρα και εχουν φυγει τα πολλα,

και 2ον νερο πλουσιο σε ιχνοστοιχεια και ολα τα καλα που εχει το νερο βρυσης αφου δεν εχει περασει απο την μεμβρανη της ΑΟ

Αυτο που δεν εχω κανει χρηση ποτε ειναι το βρωμικο της ΑΟ να πω την αληθεια δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και δεν θα το κανω ποτε νομιζω ειδικα μετα απο αυτα που διαβασα εδω,,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πω λοιπον πως εχω καταληξει να λειτουργω(το ξαναεγραψα) εγω μετα απο αρκετα χρονια στην κατοχη μου ενυδρειο με δισκους

Πειραματα ,δοκιμες και λαθη εχουμε κανει ολοι μας οσο και οι περισσοτεροι δισκαδες οπως και εγω και ο ΦανΙ(το εχει πει αλλωστε ατελειωτες φορες)

 

Μετα λοιπον απο αρκετες δοκιμες πειραματα και λαθη εχω καταληξει εδω και 5-6 χρονια στο νερο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.

Θα πω και αυτο:εγω διαβασμενος δεν ειμαι οσο ο Νικος η καποια απο τα παιδια που γραφουν εδω...

.Γνωριζω χοντρικα... τι κανει μια ΑΟ και τα προφιλτρα αλλα μεχρι εκει.

 

Εχω κανει χρηση νερου περασμενο απο ΑΟ,(Δεν με καλυπτε στο θεμα ιχνοστοιχειων επρεπε να προσθετω παντα ιχνοστοιχεια του εμποριου το οποιο εκτος του οτι ηταν ενα εξτρα εξοδο δεν ειμαι και πεπεισμενος οτι τα διαφορα σκευασματα του εμποριου προσφερουν αυτα που αναγραφουν.και δευτερον μου μαλακωνε πολυ το νερο και δεν ηθελα τοσο μαλακο νερο,και τελος πετουσα πολυ νερο.

 

εχω κανει χρηση μιξης ΑΟ και βρυσης,(Κατα την γνωμη μου δεν υπηρχε λογος.Ο μονος λογος της χρησης αυτης, ειναι για την διαμορφωση της σκληροτητας και της οξυτητας του νερου το οποιο παλι δεν με ενδιεφερε αφου εχω ψαρια εκτροφης το οποιο δεν εχουν κατα την γνωμη μου μεγαλες απαιτησεις σε σκληροτητες και οξυτητα,Οι δισκοι εκτροφης θεωρω οτι ζουν ανετα σε νερο ουδετερο,.προς το αλκαλικο...

 

εχω κανει χρηση νερου κατευθειαν απο βρυση ( Δεν το συζητω απο πλευρας καθαριοτητας...Οσο το χρησιμοποιησα ειχα προβληματα..Γενικως παρασιτα ..ξυσιματα  των ψαριων οπου εβρισκαν...οι δισκαδες θα καταλαβουν τι λεω.... κ.α.

 

και εχω κανει(και συνεχιζω να κανω)νερο βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.

Η φιλοσοφια η δικη μου ειναι λοιπον η παρακατω,Πρωτα απ ολα οι αναγκες των ψαριων μου ποιες ειναι οσων αφορα την ποιοτητα του νερου???

Η πρωτη αναγκη λοιπον των δισκων λοιπον κατα την δικη μου(και πολλων αλλων) ειναι το καθαρο και πλουσιο νερο!!οσο αυτο ειναι δυνατον!!

Ποιο νερο λοιπον μπορει να μου προσφερει αυτα τα δυο?Νερακι βρυσης περασμενο απο προφιλτρα.Με αυτο τον τροπο 1ον εχω καθαρο νερο αφου εχει περασει απο τα προφιλτρα και εχουν φυγει τα πολλα,

και 2ον νερο πλουσιο σε ιχνοστοιχεια και ολα τα καλα που εχει το νερο βρυσης αφου δεν εχει περασει απο την μεμβρανη της ΑΟ

 

Αυτο που δεν εχω κανει χρηση ποτε ειναι το βρωμικο της ΑΟ να πω την αληθεια δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και δεν θα το κανω ποτε νομιζω ειδικα μετα απο αυτα που διαβασα εδω,,

Μην απορρίπτεις ακόμα το βρώμικο της όσμωσης. Περίμενε πρωτα τα επιχειρήματα εναντίον του... :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κανένα επιχείρημα που να με πείθει. Εσύ ακόμα να πειστεις οτι της βρύσης είναι χειρότερο; :P

ΜΗΠΩΣ πρέπει να στο γράψω... σε άλλη γλώσσα;

Από τα προφίλτρα λέμε... ούτε από τη βρύση... ούτε το βρώμικο.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κανένα επιχείρημα που να με πείθει. Εσύ ακόμα να πειστεις οτι της βρύσης είναι χειρότερο; :P

¨Εχουν γραφτει.

Ή δεν τα εχεις διαβασει, ή δεν τα εχεις καταλαβει.

Μαλλον το δευτερο ομως, βαση οσων γραφεις.

Παραδειγμα.

Τώρα εφόσον η μεμβράνη δεν προσθέτει καμια ουσία στο νερό τα στοιχεία που δημιουργούν το tds είναι και στη μια περιπτωση (βρύση) και στην άλλη (βρώμικο) ίδια, και υπάρχουν με τη ίδια αναλογία.

Αν το tds του καθαρου και του βρωμικου τςη Αο σου βγαινει ιδιο, κατι δεν παει καλα στις μετρησεις ή στην ιδια την ΑΟ.

Η μεμβρανη ΑΟ δεν προσθετει τιποτα, κατακρατα ομως τα παντα, και αφηνει μονο το νερο H2O να περασει απο μεσα της.

Οτι κατακρατα, το πεταει απο την εξοδο του βρωμικου.

Αυτο το εχουμε καταλαβει?

Θα αναγκαστω να πω ενα ακραιο και χονδρικο παραδειγμα, μηπως γινει ετσι κατανοητο.

1. Εστω οτι εχουμε μια ΑΟ που για καθε 1 λιτρο καθαρο ΑΟ που βγαζουμε, πεταμε 3λιτρα βρωμικο, και που μπορει να κατακρατα ολα τα διαλυτα (100% αποδοση)

2.Περναμε απο μεσα της 4000 ml νερο βρυσης, το οποιο περιεχει τα εξης συστατικα :

3600 ml καθαρο σκετο νερο (H2O).

και διαλυμενα μεσα του

100 ml Χλωριο

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata (εστω οτι τα skata ειναι απο τις ουσιες που δεν μπορουν να κρατησουν τα προφιλτρα, αλλα μπορει και κραταει μονο η μεμβρανη)

3. Τα πραφιλτρα θα κρατησουν :

τα 100 ml χλωριο

και η μεβρανη θα κρατησει και θα πεταξει απο την εξοδο του βρωμικου

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata

4. Στην εξοδο του καθαρου της ΑΟ θα εχουμε

1000 ml καθαρο σκετο νερο (H2O)

0 ml διαλυτα

5. Στην εξοδο του βρωμικου της ΑΟ θα εχουμε

2600 ml καθαρο νερο

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata

6. Αυτα τα 100 ml απο καθε υλικο, διαλυμενα σε 4 λιτρα νερο (οπως ειναι της βρυσης) ειναι μικροτερη ποσοτητα ανα λιτρο

απο οτι οταν ειναι διαλυμενα ανα λιτρο, σε 2.6 λιτρα νερο (οπως ειναι το βρωμικο της ΑΟ).

Και ναι, ειναι πιο σκληρο νερο στο βρωμικο τη ΑΟ (λογω μεγαλυτερης διαλυσης ανα λιτρο, ασβεστιου και μαγνησιου) αλλα εχεις και μεγαλυτερη διαλυση ανα λιτρο και σε skata.

Αν χρησιμοποιησεις το προφιλταρισμενο βρυσης, αντι του βρωμικο της ΑΟ θα εχεις

Νερο χωρις (απο τα παραπανω "συστατικα") :

χλωριο,

και με ασβεστιο, μαγνησιο και skata σε μικροτερη διαλυση. (ιδιο ποσοστο διαλυσης με αυτου της της βρυσης) αφου το νερο θα το "κλεψεις" πριν φτασει στη μεμβρανη οπου γινεται ο διαχωρισμος καθαρου νερου και διαλυτων.

Δεν θελω να σε πεισω να αλλαξεις τις ρουτινες σου. (ουτε οποιον χρησιμοποιει το βρωμικο στη μιξη)

Δεν εχω να κερδιζω τιποτα.

Απλα σκεψου το.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Το βρωμικο της ΑΟ θα αξιζε να ρισκαρει καποιος να το χρησιμοποιησει, μονο αν εχει και αφρικανικο (που θελει σκληρο νερο) για να μη πεταχθει το νερο.

Πχ αν εχει ενα 500λιτρο με δισκους που κανει 200 λιτρα αλλαγη με 100 λιτρα ΑΟ (που πεταει 300 λιτρα βρωμικο) και 100 λιτρα προφιλτραρισμενο βρυσης και εχει ενα 500λιτρο με αφρικανες, θα μπορει να βαζει τα 200 απο τα 300 λιτρα που πεταει η ΑΟ.

Παντα βεβαια θα υπαρχει το ρισκο να βαζει και skata :) στις αφρικανες, σε λιγο μεγαλυτερη διαλυση απο οτι βρισκονται στο νερο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

¨Εχουν γραφτει.

Ή δεν τα εχεις διαβασει, ή δεν τα εχεις καταλαβει.

Μαλλον το δευτερο ομως, βαση οσων γραφεις.

Παραδειγμα.

Αν το tds του καθαρου και του βρωμικου τςη Αο σου βγαινει ιδιο, κατι δεν παει καλα στις μετρησεις ή στην ιδια την ΑΟ.

Η μεμβρανη ΑΟ δεν προσθετει τιποτα, κατακρατα ομως τα παντα, και αφηνει μονο το νερο H2O να περασει απο μεσα της.

Οτι κατακρατα, το πεταει απο την εξοδο του βρωμικου.

Αυτο το εχουμε καταλαβει?

Θα αναγκαστω να πω ενα ακραιο και χονδρικο παραδειγμα, μηπως γινει ετσι κατανοητο.

1. Εστω οτι εχουμε μια ΑΟ που για καθε 1 λιτρο καθαρο ΑΟ που βγαζουμε, πεταμε 3λιτρα βρωμικο, και που μπορει να κατακρατα ολα τα διαλυτα (100% αποδοση)

2.Περναμε απο μεσα της 4000 ml νερο βρυσης, το οποιο περιεχει τα εξης συστατικα :

3600 ml καθαρο σκετο νερο (H2O).

και διαλυμενα μεσα του

100 ml Χλωριο

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata (εστω οτι τα skata ειναι απο τις ουσιες που δεν μπορουν να κρατησουν τα προφιλτρα, αλλα μπορει και κραταει μονο η μεμβρανη)

3. Τα πραφιλτρα θα κρατησουν :

τα 100 ml χλωριο

και η μεβρανη θα κρατησει και θα πεταξει απο την εξοδο του βρωμικου

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata

4. Στην εξοδο του καθαρου της ΑΟ θα εχουμε

1000 ml καθαρο σκετο νερο (H2O)

0 ml διαλυτα

5. Στην εξοδο του βρωμικου της ΑΟ θα εχουμε

2600 ml καθαρο νερο

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata

6. Αυτα τα 100 ml απο καθε υλικο, διαλυμενα σε 4 λιτρα νερο (οπως ειναι της βρυσης) ειναι μικροτερη ποσοτητα ανα λιτρο

απο οτι οταν ειναι διαλυμενα ανα λιτρο, σε 2.6 λιτρα νερο (οπως ειναι το βρωμικο της ΑΟ).

Και ναι, ειναι πιο σκληρο νερο στο βρωμικο τη ΑΟ (λογω μεγαλυτερης διαλυσης ανα λιτρο, ασβεστιου και μαγνησιου) αλλα εχεις και μεγαλυτερη διαλυση ανα λιτρο και σε skata.

Συμφωνώ σε αυτό αλλά ξαναλέω οτι θα μπουν με διαφορετική αναλογία στο ενυδρείο γεγονός που τα εξισώνει. Δε θα βάλω 4 λίτρα βρύσης ή 4 λίτρα βρώμικο. Θα βάλω 4 λίτρα βρύσης ή 3 λίτρα βρώμικο. Κοιταξε το παράδειγμα μου πιο προσεκτικά. Το προσαρμόζω στο δικό σου.

Έστω οτι τα 4 λίτρα βρύσης θα μπουν ΟΛΑ τελικά στο ενυδρείο. Από αυτά τα 3 θεωρητικά είναι βρώμικο (στο νερό της βρύσης περιέχεται και βρώμικο δεν βρωμίζει από την όσμωση... αν τα 4 λίτρα τα περνούσαμε από την όσμωση τόσο δε θα μας έδινε;)

Αυτά λοιπόν τα 4 λίτρα περιέχουν:

1000 ml καθαρο σκετο νερο (H2O).

2600 ml που θεωρητικά θα πήγαινε στο βρώμικο

και διαλυμενα μεσα του

100 ml Χλωριο

100 ml Ασβεστιο

100 ml Μαγνησιο

100 ml Skata

Στην άλλη περίπτωση 3 λίτρα βρώμικο όσμωσης πάλι θα βάλω (τα οποία πάλι θα έχουν προκύψει από 4 λίτρα βρύσης) για να πετύχω τις ίδιες σκληρότητες.

Θα μου έλεγε κάποιος τα 400 ml skata κλπ στη πρώτη περίπτωση τα έχω σε 4 λίτρα ενώ στη δεύτερη σε 3. Πάμε να το δούμε:

Στην πρώτη περίπτωση για να φτιάξω 20 λίτρα με συγκεκριμένο gh θα αναμείξω 4 λίτρα βρύσης και 16 λίτρα α/ο. ΑΡΑ 400ml skata κλπ σε 20 λίτρα νερό.

Στη δεύτερη περίπτωση θα αναμείξω 3 λίτρα βρώμικο και 17 λίτρα α/ο. ΑΡΑ πάλι 400ml skata κλπ σε 20 λίτρα νερό.

Ποια η διαφορά;;;

Της βρύσης όμως δε θα έχει περάσει από τα φίλτρα που είναι το σοβαρό της μειονέκτημα.

Αν χρησιμοποιησεις το προφιλταρισμενο βρυσης, αντι του βρωμικο της ΑΟ θα εχεις

Νερο χωρις (απο τα παραπανω "συστατικα") :

χλωριο,

Συμφωνώ

και με ασβεστιο, μαγνησιο και skata σε μικροτερη διαλυση. (ιδιο ποσοστο διαλυσης με αυτου της της βρυσης) [ή το ένα ή το άλλο θα συμβαίνει. Το δεύτερο κατά τη γνώμη μου] αφου το νερο θα το "κλεψεις" πριν φτασει στη μεμβρανη οπου γινεται ο διαχωρισμος καθαρου νερου και διαλυτων.

Άρα είμαστε πάλι στα ίδια με πριν. Να μην κάνω copy paste :)

Δεν θελω να σε πεισω να αλλαξεις τις ρουτινες σου. (ουτε οποιον χρησιμοποιει το βρωμικο στη μιξη)

Δεν εχω να κερδιζω τιποτα.

Απλα σκεψου το.

Jimi η πρώτη ολοκληρωμένη επιχειρηματολογία ήταν η δική σου και, παρά τη διαφωνία μου σε κάποια από αυτά που γράφεις, θεωρώ οτι αυτό έχει ανάγκη το forum ώστε να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι.

Νίκο λες οτι θα πρέπει να μου το κάνεις λιανά ή να μου το γράψεις σε άλλη γλώσσα (εν ολίγοις με παρουσιάζεις ως τον γκαου της κουβέντας)... Γράφεις στο #34 "Στο βρώμικο νερό της όσμωσης εμπεριέχονται όλα τα "προβλήματα" που είναι γραμμένα στη λίστα... αυτό θα έπρεπε κυρίως να σε απασχολεί... και αυτό συμβαίνει γιατί ΔΕΝ έχουν περάσει από την μεμβράνη.". Στο #53 πάλι γράφεις "Από τα προφίλτρα λέμε... ούτε από τη βρύση... ούτε το βρώμικο.-" Το φιλτραρισμένο που κι αυτό δεν έχει περάσει από τη μεμβράνη (που αν περνούσε μέρος του θα ήταν βρώμικο) σου φαίνεται ασφαλέστερο κι ας έχει κι αυτό όλα τα "προβλήματα" που είναι γραμμένα στη λίστα.Τα ίδια στοιχεία που περιέχονται στο φιλτραρισμένο περιέχονται και στο βρώμικο και ΜΟΝΟ αν τα βάλεις στο ενυδρείο σου στην ίδια ποσότητα ( δηλαδή 4 λίτρα φιλτραρισμένο ή 4 λίτρα βρώμικο) θα υπερτερεί το φιλτραρισμένο.

Για να μην το πολυκουράζουμε (δεν λεω οτι κουράζετε jimi και Νίκο, τρόπος του λέγειν) διαφορά θα υπήρχε ΜΟΝΟ αν βάζαμε αποκλειστικά είτε νερό βρύσης είτε φιλτραρισμένο είτε βρώμικο. Τότε θα υπερτερούσε το φιλτραρισμένο.

Αυτό το πραγματικό γεγονός το έχετε γενικεύσει στην ανάμειξη και είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Υπο αυτη την χρηση, ειναι σωστο αυτο που λες. (αν βαζεις λιγοτερη ποσοτητα βρωμικου απο οτι βρυσης την ιδια ποσοτητα διαλυτων θα βαλεις τελικα)

Μη ξεχνας τωρα κατι αλλο.

Στη πισω μερια της μεμβρανης μενουν καταλοιπα τα οποια μερικες φορες αν δεν γινεται καλη συντηρηση μπορει να αναπτυχθουν παθογονα,

Αυτα πανε στο βρωμικο.

Στο θεμα της μετρησης TDS της βρυσης και βρωμικου ΑΟ δεν μου εχεις απαντησει

Εχεις ιδια ενδειξη τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Υπο αυτη την χρηση, ειναι σωστο αυτο που λες. (αν βαζεις λιγοτερη ποσοτητα βρωμικου απο οτι βρυσης την ιδια ποσοτητα διαλυτων θα βαλεις τελικα)

Μη ξεχνας τωρα κατι αλλο.

Στη πισω μερια της μεμβρανης μενουν καταλοιπα τα οποια μερικες φορες αν δεν γινεται καλη συντηρηση μπορει να αναπτυχθουν παθογονα,

Αυτα πανε στο βρωμικο.

Στο θεμα της μετρησης TDS της βρυσης και βρωμικου ΑΟ δεν μου εχεις απαντησει

Εχεις ιδια ενδειξη τελικα?

Μα για αυτή τη χρήση γράφω από την αρχή. :rolleyes:

Έχω flush kit και λειτουργεί παντα 2 λεπτά πριν και 2 λεπτά μετά τη χρηση της συσκευής. Παρολα ταύτα αυτό που μου λες είναι μια σημαντική παράμετρος και θα την έχω υπόψη μου.

Η βρύση μου δίνει 136 και το βρώμικο 147.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Η βρύση μου δίνει 136 και το βρώμικο 147.

Και στο καθαρο της ΑΟ ποσο εχεις? και ποσα λιτρα βρωμικο νερο "πετας" για καθε ενα λιτρο καθαρο που βγαζεις?

Κατι δεν παει καλα κατα την αποψη μου.

Πιστευω, αν εχεις αποδοση 1 προς 3, οτι θα επρεπε να ειχες καπου στα 170ppm στο βρωμικο.

(Κανει και πολυ κρυο ομως αυτην την εποχη, και δεν θα δεις την κανονικη αποδοση),

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρό δίνει 5 και η αναλογία μου είναι 1/3.

Παίζει ρόλο που την μέτρηση την έκανα σε βρώμικο νερό μιας εβδομάδας; το πρωι θα μετρησω και φρέσκο να δω τι θα μου βγάλει.

Μια ερώτηση για τα παθογόνα τα οποία. Αυτά μπορούν να αναπτυχθούν και στα προφιλτρα;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Το καθαρό δίνει 5 και η αναλογία μου είναι 1/3.Παίζει ρόλο που την μέτρηση την έκανα σε βρώμικο νερό μιας εβδομάδας; το πρωι θα μετρησω και φρέσκο να δω τι θα μου βγάλει.Μια ερώτηση για τα παθογόνα τα οποία. Αυτά μπορούν να αναπτυχθούν και στα προφιλτρα;

Καποια μικρόβια και βακτηρια απο οσο θυμάμαι μπορει και τα κρατάνε τα 10μ προφιλτρα. Καποια αλλα δεν περνάνε την μεβρανη και αποβάλλονται με το βρωμικο. Καπου ειχα δει προτασεις για αλλαγή για αυτο το λογο, αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς χρονο και που.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ισως λιγο offtopic αν και δεν νομιζω..

Στην περιπτωση που δεν μας νοιαζει η σκληροτητα και θελουμε να περασουμε το νερο απο τα προφιλτρα και μονο ειναι απαραιτητη η αγορα α/ο και με την μεθοδο του κλεφτη ή μπορει να λειτουργησει και ξεχωριστα.Αγοραζοντας δηλαδη τα προφιλτρα μονο?

Αν εχουμε δηλαδη ψαρια εκτροφης η για αλλους λογους που ομως δεν χρειαζεται να αναλυσουμε εδω,και θελουμε απλα πιο καθαρο νερο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ισως λιγο offtopic αν και δεν νομιζω..

 

Στην περιπτωση που δεν μας νοιαζει η σκληροτητα και θελουμε να περασουμε το νερο απο τα προφιλτρα και μονο ειναι απαραιτητη η αγορα α/ο και με την μεθοδο του κλεφτη ή μπορει να λειτουργησει και ξεχωριστα.Αγοραζοντας δηλαδη τα προφιλτρα μονο?

 

Αν εχουμε δηλαδη ψαρια εκτροφης η για αλλους λογους που ομως δεν χρειαζεται να αναλυσουμε εδω,και θελουμε απλα πιο καθαρο νερο.

Εννοείται οτι υπαρχουν σκέτα. Δες waterwaves
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι αλλο ισως λιγο offtopic αν και δεν νομιζω..

Στην περιπτωση που δεν μας νοιαζει η σκληροτητα και θελουμε να περασουμε το νερο απο τα προφιλτρα και μονο ειναι απαραιτητη η αγορα α/ο και με την μεθοδο του κλεφτη ή μπορει να λειτουργησει και ξεχωριστα.Αγοραζοντας δηλαδη τα προφιλτρα μονο?

Αν εχουμε δηλαδη ψαρια εκτροφης η για αλλους λογους που ομως δεν χρειαζεται να αναλυσουμε εδω,και θελουμε απλα πιο καθαρο νερο.

Αγοραζεις ένα απλό φίλτρο άνθρακα

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29821

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30102

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κακως το νερο που βγαζει η Α.Ο. απο την δευτερη εξοδο το ονομαζετε βρωμικο.....πιο σκληρο θα επρεπε να το λετε.

Επισης ολα αυτα που δηλωνει η w.waves οτι κρατουνται απο τα προφίλτρα ειναι αυτα που κρατουνται και δεν προχωρανε στην μεμβρανη και αρα στην εξοδο του βρώμικου ή πιο σωστα σκληρου νερου.Αρα ειναι λογικο το νερο αυτο να ειναι πιο καθαρο μεν απο αυτο του δυκτιου αλλα και πιο σκληρο δε B)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι να ρισκαρουμε για 10- 20 λιτρα να παρουμε το βρωμικο στης Αο και να μην παρουμε απο την βρυση με λιγο αντιχλωριο μαζι?

Εγω για να πετυχω ενα kh 3 και ενα gh 4-5 βαζω 10 λιτρα βρυσης σε 70 λιτρα βαρελι.

Τα νιτρικα δεν τα αφερει ο ανθρακας οπως και πολλά αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι "κόλλημα" αυτό που έχετε φάει... με το νερό δικτύου;

Αφού υπάρχουν και τα προφίλτρα... είναι πιο καθαρό το νερό που βγαίνει από το "βρώμικο" (ή σκληρό αν θέλεις) από το προφιλτραρισμένο;

Γιατί οι "θαλασσινοί" (που έχουν και DI σαν τελικό στάδιο)... ΔΕΝ χρησιμοποιούν το "βρώμικο" της Α.Ο. ; Έτσι νομίζω δηλαδή... μήπως κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Τι "κόλλημα" αυτό που έχετε φάει... με το νερό δικτύου;

Αφού υπάρχουν και τα προφίλτρα... είναι πιο καθαρό το νερό που βγαίνει από το "βρώμικο" (ή σκληρό αν θέλεις) από το προφιλτραρισμένο;

Γιατί οι "θαλασσινοί" (που έχουν και DI σαν τελικό στάδιο)... ΔΕΝ χρησιμοποιούν το "βρώμικο" της Α.Ο. ; Έτσι νομίζω δηλαδή... μήπως κάνω λάθος;

Αν εχεις φυτεμενο δεν το θελεις καθαρο εντελως..

Καποια στοιχεια που βρικσονται στο δικτυο βοηθανε.

Και απο την στιγμη που μικροοσργανισμοι ζουνε σε ενυδρειο με χρυση βρυσης δεν υπαρχει λογος για το βρωμικο της Αο, δεν κερδιζεις τπτ απολυτως, εκτος βεβαια της χρηση Αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Οι θαλασσινοι ειναι καλυτερα να μιλησουν για το di αλλα ετσι πως το καταλαβαινω ειναι πιο ευκολο να ρυθμισεις την αλατοτητα οταν θα βαλεις αλατι σε καθαρο-μαλακο νερο παρα σε σκληρο B)

Επιμενω οτι στα δυο προφιλτρα αυτο των μικρο κι αυτο του ανθρακα κατακρατειτε ενα τεραστιο μερος των κακων συστατικων του δυκτιου μας κι αυτα μενουν εκει και δεν περνανε στην μεβρανη. Ενα πολυ μικρο-ελαχιστο ποσοστο παει εκει αλλα σιουρα το νερο που βγαινει ειναι πολυ πιο καθαρο σε χημικα συστατικα απο αυτο που αρχικα ειχαμε (αυτο του δυκτιου δλδ) οπως και πιο σκληρο βεβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Καθαρο μεν αλλα ,θεοσκληρο και νεκρο νερακι βγαινει...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρουμε τα 4 νερα τα οποια εχουν αναφερθει,

α) καθαρο ΑΟ,

β) βρωμικο ΑΟ,

γ) προφιλτραρισμενο βρυσης και

δ) βρυσης με αντιχλωριο

και τα συγκρινουμε μεταξυ τους :

Πιο καθαρο, φυσικα το καθαρο ΑΟ

μετα το προφιλτραρισμενο βρυσης και μετα το βρυσης με αντιχλωριο, μαζι με το βρωμικο ΑΟ.

Η 3η θεση και η 4η, εξαρταται απολυτα απο την πιθανοτητα υπαρξης τοξικων και παθογονων στο νερο.

Αν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχουν τοξικα και παθογονα (που δεν πιανουν τα προφιλτρα) στο νερο του δικτυου μας, την 3η θεση κερδιζει το βρωμικο ΑΟ.

Αν υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν τοξικα και παθογονα, ειναι καταστροφικα και τα δυο οπως και το προφιλτραρισμενο βρυσης, ασχετα αν το βρωμικο ΑΟ ειναι λιγο περισσοτερο καταστροφικο κι απο τα τρια.

1. Το ενυδρειο για το οποιο μιλαμε, παiζει σημαντικο ρολο για την επιλογη του νερου που θα χρησιμοποιηθει. (δηλαδη εξαρταται απο το αν θα γινει μιξη καθαρου ΑΟ, με οποιοδηποτε αλλο νερο που δεν εχει περασει απο τη μεμβρανη αντιστροφης οσμωσης)

2. Η μονη περιπτωση που δεν υπαρχει ρισκο, ειναι η χρηση του καθαρου ΑΟ και επανασυσταση της εκαστοτε σκληροτητας που χρειαζομαστε με σκευασματα (ακομα κι αν μιλαμε για αφρικανικο ενυδρειο)

Οπως καταληξαμε και πιο πανω στη συζητηση, αν προκειται να γινει μιξη καθαρου ΑΟ με καποιο αλλο νερο ωστε να συσταθει νερο με συγκεκριμενη σκληροτητα, ειναι το ιδιο αν χρησιμοποιηθει βρωμικο ΑΟ ή προφιλτραρισμενο βρυσης

Αυτο συμβαινει λογο του ποσοστου μιξης που θα γινει, αφου βαζουμε λιγοτερο βρωμικο ΑΟ στη μιξη (λογω αυξημενης σκληροτητας), απο οτι αν βαζαμε προφιλτραρισμενο βρυσης, οποτε ειναι το ιδιο, αφου τα τοξικα που τυχων υπαρχουν στο νερο της βρυσης θα βρεθουν τελικα στο ιδιο ποσοστο στο συνολικο νερο της αλλαγης.

Στη συγκριση δεν βαζουμε το θεμα οικονομιας, αφου στη μιξη καθαρου ΑΟ με βρωμικου ΑΟ, θα χρειαστει περισσοτερο καθαρο ΑΟ, κι ετσι θα πεταχτει και περισσοτερο νερο απο την εξοδο του βρωμικου.

Ουτε τον παραγοντα κακης συντηρησης και αναπτυξης παθογονων στην εξωτερικη πλευρα της μεβρανης που συμπαρασυρονται στην εξοδο του βρωμικου.

Γενικοτερα η αποψη μου οπως εγραψα και πριν, οταν μιλαμε για μιξη ΑΟ με αλλο νερο, η καλυτερη επιλογη βαση ολων των παραγοντων,. ειναι ΑΟ με βρυσης που εχει περασει απο προφιλτρα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον jimi.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον jimi.

Συμφωνείς απόλυτα στο ότι... "Γενικοτερα η αποψη μου οπως εγραψα και πριν, οταν μιλαμε για μιξη ΑΟ με αλλο νερο, η καλυτερη επιλογη βαση ολων των παραγοντων,. ειναι ΑΟ με βρυσης που εχει περασει απο προφιλτρα."

... επιτέλους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ απόλυτα εφόσον υπάρχει θέμα βακτηρίων στη μεμβράνη, από κακή συντήρηση. Αν δεν έβαζε ο jimi αυτήν την παράμετρο, δεν θα υπήρχε λογος να συμφωνήσω.

Το απόλυτα βέβαια αφορά ολόκληρο το σχόλιό του (για τα υπολοιπα δηλαδή που γράφτηκαν απάντησα με συγκεκριμένα επιχειρήματα που δεν αμφισβητούνται).

Δεν καταλαβαίνω το σκοπό του σχολίου σου πάντως μιας και δεν προσφέρει κάτι επιπλέον στην κουβέντα.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...