Jump to content

Σωστη Πωληση?


Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,ανοιγω αυτο το θεμα σχετικα με κατι οχι που με προβληματιζει αλλα το εχω σαν απορια,να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα με καποια αγγελια η καποιον συνφορουμιτη η το οτιδηποτε,απλα ανοιγω αυτο το θεμα για να δω εαν τελικα μονο εγω το σκεφτομαι ετσι...Η απορια μου-ερωτηση οπως θελετε παρτε το ειναι οτι εχω δει διαφορες πολλες κατα καιρους αγγελιες με θεμα πωλειται,και αυτο ειναι κατι πολυ απλο δηλαδη για παραδειγμα σαλιγκαρια ευκολα σε αναπαραγωγη,ψαρια,φυτα ευκολλα γρηγορης αναπτυξης και αλλα διαφορα ευκολα γενικα στην αναπαραγωγη-αναπτυξη (ευκολα για την αποψη μου) ,αντι να χαριζονται..να επαναλαβω δεν ειχα ουτε εχω με καποιον προβλημα,(ουτε με αυτους που τα πουλανε),απλα θα με ενδιεφεραν και αλλες αποψης δικες σας να δω πως το βλεπετε και εσεις αυτο το θεμα..απλα θεωρω οτι μεταξυ μας ισως πρεπει να υπαρχει μια αλληλεγυη ας το πω...Και παλι χωρις κανενα προβλημα με κανενα φιλο συνφορουμιτη..

Υ.Γ (ο τιτλος δεν ειναι σωστος αλλα δεν ηξερα τι αλλο να σκεφτω)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο και εγω το βλεπω αλλα ξερεις τι κανω?

Βαζω μια αγγελια ζητησης αυτο που θελω και αν ειναι κατι απλο (οπως λες σαλιγκαρια) μου στελνει καποιος μηνυμα και τα παιρνω ή κανονιζουμε στην συναντηση να τα φερει.Το ιδιο κανω και εγω αν θελω να χαρισω κατι κοιταω στις αγγελιες και αν καποιος το ζηταει του στελνω μηνυμα ή αν καποιος ξερει οτι εχω κατι και με ρωτησει.

Και ασε τους αλλους να ψαχνουν που θα πουλησουν τους λαθρεπιβατες τους!

Link to comment
Share on other sites

ειπα και ξαναλεω δεν εχω καποιο προβλημα με αυτες που τις πουλανε δικαιωμα τους να κανουν οτι γουσταρουν,απλα συζητηση κανω να δω πως το βλεπετε και εσεις...οπως θα με ενδιεφερε καθε αποψη να δω και πως την βλεπει καποιος που πουλαει κατι το ευκολο,Συζητη να γινετε...Αυτο και κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Για να μπουμε λιγο στο πνευμα τις σκεψεις σου.

Η αναφορα σου γινεται για τα ειδη που ειναι ευκολα σε αναπαραγωγη ( φυτα - οργανισμους )?

Που αν τα εχεις καποιος σε ποσοτητα και προκειμενου ( να τα πεταξει ) να τα χαρισει αντι να τα πουλησει?

Η γενικος σε διαφορα ενυδρειακα αντικειμενα ( εξοπλισμο - γυαλες κ.λ.π. )?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται νομιζω ο βαθμός δυσκολίας ! Εκτός απο αυτό οι περισσοτεροι τα βάζουν σε συμβολική τιμή ! Για ξεκινά σε οποιοδήποτε φόρουμ να πεις οτι χαριζονται φυτά η γαρίδες να δεις τι θα γίνει! Είμαι υπέρ στιςπωλησεις δύσκολων ! Πχ για γαρίδες εγώ ενα συγκεκριμένο ειδος έχω πληρώσει πανω απο 200ευρω και μετα απο 2χρονια μπορω ναπουλησω .θα μου πεις γιατί τις πουλάς;για υπολόγισε το κοστος....

Το ίδιο γίνεται και με τα φυτά ....εγώ πχ που είμαι απο επαρχια για να κάνω αποστολή θα μου φαει μια ωρα και να πάω μέχρι την κούριερ.. Αν δεν θελετε ρε παιδιά απλα δεν αγοράζεται ,μην τρελαινομαστε κιόλας θα δωσεις 2 3 ευρώ για ενα φυτο .

Αν δεν θελετε απλα πηγαίνετε απο το πετσοπ να το πάρετε διπλάσια τριπλάσια τιμή.

Τα θέλετε όλα τζαπα μου φαίνεται... :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες δεν εχει τοσο βαση γιατι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει και ειναι προβλημα του μετα αν θα βγει ''λαθος''. Το οτι οι αγγελιες γενικοτερα σε φορουμ και λοιπους παρομοιους χωρους ειναι γενικα για γελια ειναι.. αλλο το ενα ομως αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

κυριος σε φυτα-οργανισμους που γινετε αναπαραγωγη ,αλλα ακομα και αν σου εχουν χαρισει κατι και εσυ το πουλας αυτο ειναι κοροιδεια και ασεβεια πιστευω στο προσωπο που σου τα εδωσε,δηλαδη σου χαριζω εγω ενα χαρεμι γκαπυ μετα απο μερικους μηνες γινεται τις τρελης μεσα στο ενυδρειο και εσυ πουλας (τυχαια το εσυ και αοριστα)..αυτο τι ειναι δηλαδη?γιατι πιστευω ατομα υπαρχουν και το κανουν..οσο για εσενα Nicpapa δεν ειναι το θεμα εαν αγοραζεισ η οχι και ουτε τρελενετε κανεις,μαλλον εσυ τρελενεσε χωρις λογο,και δεν ειπε κανεις οτι τα θελει τζαμπα η με λεφτα,αλλα απο οτι ειδες εγω μιλησα και η ερςτηση μου ειναι ξεκαθαρη για πραγματα που αναπαραγωνται ευκολα και γρηγορα,εσυ πηρες 200Ε τις γαριδες και καλα εκανες και μετα απο 2 χρονια εφτασες σε σημειο να πουλας σαφως και ακουγετε δυσκολο ειδος,αλλα σε νοιαζει το να πουλησεις μονο και οχι οι συνθηκες που θα πανε τα ζωντανα σου-φυτα σου..δηλαδη σαν μια επειχηρησει κατι ...Εκτος και αν κανω λαθος δηλαδη εχεις πουλησει κατι και του ειπες πεσμου τι συνθηκες εχεις αλλιως δεν στο δινω??

Οπως κρινω και αυτους που οπου βλεπουν χαριζεται το παιρνουν και ισως δεν εχουν τις καταλληλες συνθηκες ή το παιρνουν οπως ειπα παραπανω με σκοπο εκμεταλευσης

Mfjones σαφως και ο καθενας κανει οχι απλα οτι θελει αλλα ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και ξεκαθαρισα πως ειναι απλα το θεμα για συζητηση και να δω πως το βλεπει ο καθενας..Εγω δεν ειπα κατι ειναι για γελια ή οχι,πιστευω και οι ιδιοι μας που βαζουμε αγγελιες ξερουμε εαν ειναι για γελια η οχι και απλα κρυβωμαστε πισω απο το δαχτυλο μας...

Link to comment
Share on other sites

κυριος σε φυτα-οργανισμους που γινετε αναπαραγωγη ,αλλα ακομα και αν σου εχουν χαρισει κατι και εσυ το πουλας αυτο ειναι κοροιδεια και ασεβεια πιστευω στο προσωπο που σου τα εδωσε,δηλαδη σου χαριζω εγω ενα χαρεμι γκαπυ μετα απο μερικους μηνες γινεται τις τρελης μεσα στο ενυδρειο και εσυ πουλας (τυχαια το εσυ και αοριστα)..αυτο τι ειναι δηλαδη?γιατι πιστευω ατομα υπαρχουν και το κανουν..οσο για εσενα Nicpapa δεν ειναι το θεμα εαν αγοραζεισ η οχι και ουτε τρελενετε κανεις,μαλλον εσυ τρελενεσε χωρις λογο,και δεν ειπε κανεις οτι τα θελει τζαμπα η με λεφτα,αλλα απο οτι ειδες εγω μιλησα και η ερςτηση μου ειναι ξεκαθαρη για πραγματα που αναπαραγωνται ευκολα και γρηγορα,εσυ πηρες 200Ε τις γαριδες και καλα εκανες και μετα απο 2 χρονια εφτασες σε σημειο να πουλας σαφως και ακουγετε δυσκολο ειδος,αλλα σε νοιαζει το να πουλησεις μονο και οχι οι συνθηκες που θα πανε τα ζωντανα σου-φυτα σου..δηλαδη σαν μια επειχηρησει κατι ...Εκτος και αν κανω λαθος δηλαδη εχεις πουλησει κατι και του ειπες πεσμου τι συνθηκες εχεις αλλιως δεν στο δινω??

Οπως κρινω και αυτους που οπου βλεπουν χαριζεται το παιρνουν και ισως δεν εχουν τις καταλληλες συνθηκες ή το παιρνουν οπως ειπα παραπανω με σκοπο εκμεταλευσης

Mfjones σαφως και ο καθενας κανει οχι απλα οτι θελει αλλα ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και ξεκαθαρισα πως ειναι απλα το θεμα για συζητηση και να δω πως το βλεπει ο καθενας..Εγω δεν ειπα κατι ειναι για γελια ή οχι,πιστευω και οι ιδιοι μας που βαζουμε αγγελιες ξερουμε εαν ειναι για γελια η οχι και απλα κρυβωμαστε πισω απο το δαχτυλο μας...

Για αυτο και δεν βλέπεις σε κανενα φορουμ αγγελιες μου....

Απλα δεν πουλαω , δινω επιλεκτικα σε ατομα οπου εχουν σωστα ενυδρεια οχι για να τις διατηρησουν αλλα να τις πολαπλασιασουν.

Στο κατω κατω , να σου πω κατι .

Αν πω χαριζοντε γαριδες, θα πεταχτουν 50 ατομα τα οποια θα θελουν.

Αλλα επειδη θα τις παρουν τσαπα δεν θα δωσουν σημασια στις γαριδες...

Τι ειχα τι εχασα...

Αλλιως αν τις πληρωσουνε τις βλεπουνε αλλιως , προσπαθουν να μην τις χάσουν , γιατι τις βλεπουν σαν λεφτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στη λογικη φιλε μου, απλα θεωρω οτι πλεον εδω που φτασαμε πρεπει ο καθενας να εχει κριτικη ικανοτητα και να ξερει τι θελει πως το θελει και γιατι. Και ταυτοχρονα και αυτος που πουλαει να ξερει τι γινεται στην αγορα.. Οταν το μαγαζι πουλαει κοραλι π.χ. 30 ευρω και εσυ πας σαν ιδιωτης και το δινεις 30 ευρω ε τοτε εισαι τουλαχιστον εκτος τοπου και χρονου. Εν κατακλειδι, συμφωνω απλα ειναι ολα σχετικα. Δυστυχως για τη λογικη μερικων ανθρωπων που προσπαθουν πραγματικα να βοηθησουν και να κανουν σοβαρες αγοραπωλησιες.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες αγγελιες μπαινουν και λογο οικονομικης αναγκης, οι τιμες επισης συμβαδιζουν πολλες φορες συμφωνα με αυτες των καταστηματων, εαν καποιες αγγελιες δεν κανουν σε καποιο μελος για τον χι-ψι λογο τοτε να μην προβει σε συναλλαγη με τον εν λογο μελος...

Επισης οι αγγελιες ειναι μια παροχη απ το φορουμ μας(δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα φορουμ) για να βοηθεισουν εμας τα μελοι να δωσουμε τα ζωντανα-εξοπλισμο μας σενκαποιον που τον χρειαζεται σε λιγο χαμηλοτερη τιμη, ετσι και εμεις δεν θα χασουμε πολλα χρηματα(αν και σπανιο αυτο πια) και το μελος θα εχει ενα μικρο συν για να το ξοδευξει σε μια μελοντικη του αγορα, αμ δε εχει καποιος οικονομικο θεμα θα βρει πιο ευκολα αγοραστες....

Ετσι εχουν τα πραγματα καλως ή κακος, δεν θα πει κανενας δε κανεναν γιατι δινει καποια πραγματα ακριβα ή φθηνα, οποιος θελει αγοραζει οποιος δεν θελει δεν αγοραζει...

Οσο για το εαν ειναι ηθικο ή ανηθικο το να πουλαει κατι το οποιο του χαρισανε εχει να κανει καθαρα με τον ανθρωπο, δεν ευθηνεται το AquaZone ή καποιος αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Akridas66 όπως και με τον nicpapa. Το γιατι κάποιος πουλάει ή ο άλλος χαρίζει ειναι καθαρά δικό του θέμα και οποίος θέλει παίρνει. Ο άλλος άσχετα με το αν πουλάει εύκολα φυτά ή δύσκολα για παράδειγμα, έχει ρίξει δουλειά και χρήματα γι' αυτό (λιπάσματα, co2 κτλ) και μια συμβολική τιμή είναι καθαρά μια ικανοποίηση για εκείνον και σίγουρα δε βγάζει κανά σεβαστό μεροκάματο απο αυτό. Έχει τύχει να αγοράσω εύκολα φυτά απο μέλος στο παρελθόν που η τιμή ηταν μεν χαμηλή, τα κλαδέματα όμως ηταν τόσα σε μέγεθος που ποτε δεν ευδοκίμησαν. Σε αυτο δε φταίει ο πωλητής αλλα εγω που δεν είχα σωστή επικοινωνία με τον πωλητή αν και εαυτό που έκανε δεν ηταν κι οτι καλυτερο αλλα πάλι δεν ειναι δικη του ευθύνη. Όπως επίσης έτυχε να αγοράσω εύκολα φυτά απο μέλος που είχε εξίσου χαμηλή τιμη (την πλέον συμβολική που θα μπορούσε να θέσει) και οι ποσότητες και τα μεγέθη ηταν τέτοια που κάποιος θα νόμιζε οτι το παλικάρι χάρη μας έκανε, μιας και διέθετε τεράστιο αριθμό φυτών. Για να πάρω όλα αυτα τα φυτα απο κατάστημα ήθελα πάνω απο 35€ αλλα απο εκείνον τα πήρα όλα αυτα με 10€. Εννοείται πως το φόρουμ δεν έχει να κάνει με αυτο το κομμάτι έτσι; Αν κάποιος πουλάει ενα ψάρι που κάποιος θα μπορούσε εύκολα να το βρει σε κατάστημα σε νορμάλ τιμη (π.χ. 6€ μια αφρικάνα) και εγω του έβαζα συμβολικά 2€ αλλα με τα μεταφορικά ανέβαινε στα 8-9€ τουλάχιστον, ειναι "κάπως" η πώληση αλλα μια ομάδα τέτοιων ψαριών ειναι κάτι διαφορετικό. Όπως και να 'χει, δεν ευθύνεται ο πωλητής. Οποίος θέλει, παίρνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακριδας σαφως και δεν ειναι ευθηνη κανενος σαφως και ο καθενας πουλαει χαριζει οτι θελει οσο θελει ,σαφως και αν θελεις αγοραζεις η οχι,νομιζω το ειχα πει και στην αρχη αν οχι μου ξεφυγε,σαφως και δεν ειπε κανεις οτι ευθηνεται το forum...Απλα κανω την συζητηση για να δω και τις δυο οψης του νομιζσματος..

nicpapa σαφως και εαν κατι θελει πολυ θα το αγορασεις οσο και να εχει,αυτο που λες ομως δεν ισχυει σε ολους τους ανθρωπους,εχει τυχει να μου χαρισουν γκαπυ ,να παιθανει και να στεναχωρεθω το ιδιο απο οτι εαν το αγοραζα,εχει σχεση με το ποσο αγαπας αυτο που κανεις και παλι γνωμη μου...Τωρα εσυ εαν κανεις αυτο που λες δηλαδη το να δινεις μονο σε γνωστους σου που ξερεις συνθηκες κ.λ.π κανεις την καλυτερη δουλεια..

αλλα οι περισσοτεροι βλεπω ριχνετε ενα φταιξιμο οπως και ο safarpn...εγω εξ αρχης δε αναφερθηκα σε κανενα φταιξιμο σε καμια αγορα σε κανενα προβλημα μου ,απλα το εθεσα θεμα συζητησεις και το ξεθαρισα,δεν ρωτησα εαν φταιω εγω που αγοραζω εαν φταιει το Forum.αλλα οι περισσοτεροι εκει καταληγετε και δεν ξερω το γιατι...απλα ηθελα να δω δυο διαφορετικες αποψης και σκεπτικα...αυτο ουτε ποιος φταιει ουτε τιποτα...Κια εγω εχει τυχη να αγορασω απο εδω και να μου χαρισουν..Δεν ειναι αυτο το θεμα μου ομως,ειναι το σκεπτικο...

Σαφως και ο καθενας κανει οτι γουσταρει σε θεμα αγγελιας

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το δικό μου φυτεμένο αν δεν είχα τον "χψω" συνχομπίστα να μου δίνει σε συμβολικές κυριολεκτικά τιμές (2-5 ευρώ) τα φυτά (εύκολα και μη) και γαρίδες και ψάρια κτλ θα χρειαζόμουν 200+ ευρώ σε pet shop η 12 μήνες υπομονής να μεγαλώσουν τα πανάκριβα δείγματα φυτών που έχουν. Ενώ με 20 ευρώ παίρνεις μισό ενυδρείο απο εύκολα φυτά απο χομπίστα και είσαι κομπλε.

Win - Win για όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φταίξιμο μίλησα σε περίπτωση που ο αγοραστής βγει παραπονούμενος για κάποιο λόγο, μη μπερδεύεσαι. Κατάλαβα το θέμα που άνοιξες και κατανόησα πλήρως το πνεύμα του θέματος γιατι το έχω σκεφτεί κι εγω στο παρελθόν ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.

Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.

Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;

Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.

Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.

Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο

Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.

Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.

Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;

Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.

Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.

Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο

Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε

Να μπορουσα να σου βάλω 100000 like θα το έκανα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.

Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.

Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;

Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.

Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.

Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο

Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε

+10000
Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την αποψη μου καθως διατειρω μονιμως αγγελια μαζι με τον boner για κιχλιδες αφρικανες.Απ τη στιγμη που αρχισαμε να περνουμε γεννες μπηκαμε στο τριπακι να παρουμε κ ενα μικρο ενυδρειο για να τα μεγαλωσουμε.Εν συνεχεια αφου μεγαλωσαν ειπαμε αντε να παρουμε ακομη ενα κ μετα τελος κ παει λεγοντας...Ετσι μπηκαμε στη διαδικασια να τα πουλησουμε.Απο τα περισσοτερα πετ ηταν θετικοι στο να παρουν απο μας ψαρια αρκει να ηταν μεγαλυτερα σε μεγεθος οποτε πηραμε κ αλλα ενυδρεια.Ετσι χωρις να το καταλαβουμε κ επειδη θελαμε να κανουμε την τρελα μας βρεθηκαμε να συντηρουμε τωρα συνολικα 8 ενυδρεια.Τα γραφω ολ αυτα για να καταλαβετε οτι σιγουρα δεν μπορουμε να χαριζουμε ψαρακια γιατι κ κοστος εχουν αλλα κ θελεις να εχεις κ ενα κινητρο (τα χρηματα εννοω) για τον πρωσοπικο χρονο που διαθετεις.Βεβαια αυτο ειναι μεσ τα πλαισια του χομπι μας οποτε λες οκ.Παντως πιστεψτε με οτι κερδος δεν βγαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχουν τα πραγματα καλως ή κακος, δεν θα πει κανενας δε κανεναν γιατι δινει καποια πραγματα ακριβα ή φθηνα, οποιος θελει αγοραζει οποιος δεν θελει δεν αγοραζει...

Συμφωνω.

Οσο για το εαν ειναι ηθικο ή ανηθικο το να πουλαει κατι το οποιο του χαρισανε εχει να κανει καθαρα με τον ανθρωπο, δεν ευθηνεται το AquaZone ή καποιος αλλος...

Το να σου εχουν χαρισει οτιδηποτε και μετα να τα πουλας ειναι εντελως ανηθικο.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες αγγελιες μπαινουν και λογο οικονομικης αναγκης, οι τιμες επισης συμβαδιζουν πολλες φορες συμφωνα με αυτες των καταστηματων, εαν καποιες αγγελιες δεν κανουν σε καποιο μελος για τον χι-ψι λογο τοτε να μην προβει σε συναλλαγη με τον εν λογο μελος...

Επισης οι αγγελιες ειναι μια παροχη απ το φορουμ μας(δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα φορουμ) για να βοηθεισουν εμας τα μελοι να δωσουμε τα ζωντανα-εξοπλισμο μας σενκαποιον που τον χρειαζεται σε λιγο χαμηλοτερη τιμη, ετσι και εμεις δεν θα χασουμε πολλα χρηματα(αν και σπανιο αυτο πια) και το μελος θα εχει ενα μικρο συν για να το ξοδευξει σε μια μελοντικη του αγορα, αμ δε εχει καποιος οικονομικο θεμα θα βρει πιο ευκολα αγοραστες....

Ετσι εχουν τα πραγματα καλως ή κακος, δεν θα πει κανενας δε κανεναν γιατι δινει καποια πραγματα ακριβα ή φθηνα, οποιος θελει αγοραζει οποιος δεν θελει δεν αγοραζει...

Οσο για το εαν ειναι ηθικο ή ανηθικο το να πουλαει κατι το οποιο του χαρισανε εχει να κανει καθαρα με τον ανθρωπο, δεν ευθηνεται το AquaZone ή καποιος αλλος...

Δε νομιζω οτι ο φιλος στοχευε το aquazone. H ολη αποψη σου ειναι πολυ γενικη και αυτο /////(δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα φορουμ)///// πραγματικα με ξεπερασε... Θελω να πω, οτι το χομπυ δεν ειναι το aquazone. Το aquazone ειναι απλα ενα μερος του χομπυ μας στη μικρη μας Ελλαδιτσα. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη προσωπικη σου αποψη μιας και τα εχουμε πει και απο κοντα και οχι τις απροσωπες οδηγιες ενος συντονιστη. :)

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ο φιλος στοχευε το aquazone. H ολη αποψη σου ειναι πολυ γενικη και αυτο /////(δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα φορουμ)///// πραγματικα με ξεπερασε... Θελω να πω, οτι το χομπυ δεν ειναι το aquazone. Το aquazone ειναι απλα ενα μερος του χομπυ μας στη μικρη μας Ελλαδιτσα. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη προσωπικη σου αποψη μιας και τα εχουμε πει και απο κοντα και οχι τις απροσωπες οδηγιες ενος συντονιστη. :)

Αυτη η ειναι προσωπικη μου αποψη, τωρα το τι γινεται στα αλλα φορουμε δεν με απασχολη γιατι πολυ απλα αλλα φορουμ εχουν αγγελιες, αλλα δεν εχουν αγγελιες και αλλα ειναι τοσο "large" που εχουν ξεχωριστει τελειως σελιδα μονο με αγγελιες και επειδη δεν θα ηθελα να παει η κουβεντα στο στυλ: "μα στο ταδε φορουμ κανουν αυτο" κτλπ, ξεκαθαριζω την θεση μου.

Δεν ειπα οτι στοχευαι καποιος κατι, απλα το ξεκαθαρισα... Γιατι σε ξεπερασε;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Bubulas..

Συμφωνώ από την πρώτη λέξη έως την τελευταία!!!!!!!!!!!!!!!!! :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα παιδιά.Αν και δεν έχω πουλήσει κάτι (ενυδρειακό ) , νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μικρό τουλάχιστον αντίτιμο στα είδη που πουλάμε, για να καλυπτεται ένα μικρό μέρος των εξόδων του ανθρώπου που τα πουλά.

Επιπλέον να συμπληρώσω, ότι όταν παλιότερα είχε γενήσει το πεκινουά που είχα, πούλησα τα κουταβάκια, σε μία συμβολική τιμή, μόνο και μόνο γιατί ήθελα αυτός που θα τα πάρει, να τα αγαπά και να τα φροντίζει.

Γιατί μόνο κάποιος πραγματικά φιλόζωος, θα δώσει χρήματα για κάτι που αγαπά......

Αν τα χάριζα, άνετα και χωρίς σκέψη θα μπορούσαν να βρεθούν χωρίς σπίτι.( αφού πολλοί τα αγοράζουν για τα πιτσιρικια, και όταν αυτά τα βαρεθούν τα αφήνουν. )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...