Jump to content

240 Λίτρα Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Αφρική Λίμνη Malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100 x 40 x 60
Συνολικά Λίτρα: 240
Sump (λίτρα): - 

Οργανισμοί
Φυτά: Egeria densa, Vasneria spralis, vasneria americana, hygrophila polysperma, anubia barteri big
Ψάρια: 1 ομάδα (5 ψαρια) labidochromis caeruleus, 1 ομάδα (7 ψάρια) pseudotropheus acei
Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βαμμένο πλαστικό μαυρο χρώμα
Πέτρες: απο ποτάμι χωριού της Φθοιώτιδας (περίπου 50 κιλά)
Ξύλα: - 
Άλλα διακοσμητικά : - 
Υπόστρωμα: - 
Βυθός: Υπολευκη χαλαζιακή αμμος από το votsalo.net (25 κιλά)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λαμπα λευκή philips 9000 kelvin 39W, 1 λάμπα ροζ philips 6000 kelvin 39W, 1 led marina moonlight, αυτοματισμος να ανάβει το λεντακι μόλις σβήσουν τα φώτα (ηλεκτρονική πλακετα)
Διάρκεια φωτισμού: 6,5 ώρες/ημέρα

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: fluval 406
Θέρμανση/ Ψύξη: controller stc 1000, 400W (2 x θερμαντήρες της fluval) - ανεμηστηράκια για το καλοκαιρι (ακομα δεν εχω φτιάξει)
Λίπανση: - 
Παροχή CO2: - 

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 

1. Αυτόματη ταίστρα eheim 8130 (2 φορές την ημέρα - πρωί/βραδυ)

2. κυκλοφορητής νερού fluval sea cp1 (1000 λίτρα την ώρα) εξτρα κυκλοφορία του νερού

Διατροφή: Εναλλαγή απο τα παρακάτω:

1. hikari excel - floating mini pellets

2. tetra pro - spirulina crisps

3. ocean nutricion - cichlid vegi flakes

4. nutrafin basix - floating cichlid pellets

5. tropical new era - rift lake green cichlid pellets

Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά κάθε Σάββατο 25-30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem prime - jbl denitrol - seachem cichlid salt (στο εναπομείναν νερό απευθείας και γέμισμα απευθειας απο νερό βρύσης)
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

Φωτογραφίες:
 

 

AuT4hnXl.jpg

 
5lk1NGBl.jpg
 
4BZD8zEl.jpg
 
M7jV6uHl.jpg
 
NdEWEGvl.jpg
 
r2q6judl.jpg
 
nbe9nFbl.jpg
 
 

 

Βίντεο: https://www.dropbox.com/s/0f499gi74po3s3l/2015-01-13%2022.15.17.mov?dl=0 

Link to comment
Share on other sites

Στα μελλοντικά πλάνα μου ειναι:

1. η κατασκευή 2ο καπάκι με ανεμιστηράκια για ανατάραξη επιφανείας για το καλοκαίρι που θα συνδεθεί στον ελεγκτή stc-1000 και

2. αυτόματη αναπλήρωση για την εξάτμιση κατα τις καλοκαιρινές διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρειο και κουκλιά τα ψάρια. Τα ACEI ηταν πάντα η αδυναμία μου. Μπορείς να ανεβάσεις τις ώρες φωτισμού στις 8, γιατι μονο 6,5;

Για το μήκος του ενυδρειου έχεις μπόλικα ψαράκια βέβαια αλλα προσωπικά σε δικαιολογώ. Τα Acei θα τα έβαζα κι εγω τόσα :P

Τα ανεμιστηράκια τι ανατάραξη να σου κανουν; Αυτο κάντο με την έξοδο του φιλτρου.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Acei εβαλα τόσα για να σιγουρέψω ότι θα βγουν 1-2 θηλυκά :)

Αν καταφέρα να βγάλω καποιο επιπλέον αρσενικό θα το κάνω μελλοντικά.

Αρκεί η ανατάραξη του νερού απο την έξοδο του φίλτρου για εξάτμιση του νερού και πτώση της θερμοκρασίας του καλοκαιρινούς μήνες?

Την φωτοπερίοδο την ανεβάζω σταδιακά λόγω του οτι ειχα ξεκινήσει με 5 ώρες. Θα την ανεβάσω στις 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Με τα χαρέμια να προσέξεις μονο να μη βγάλεις 2 ή παραπάνω αρσενικά γιατι σε αυτές τις διαστάσεις θα έχεις πρόβλημα. Όσο για τα ανεμιστηράκια, κατάλαβα οτι ήθελες να τα βάλεις για να σου κανουν ανατάραξη ώστε να έχεις οξυγόνωση και με τα ανεμιστήρια φυσικά δε γίνεται. Αν ειναι για την πτώση της θερμοκρασίας εννοείται οτι χρειάζονται αργότερα.....τωρα που το σκέφτομαι, ηλιθίως κατάλαβα κάτι τέτοιο. Πες οτι δε το είπα.

Και αυτο με τη λάμπα με τα 9000Κ κοίταξες το λίγο γιατι εγω που είχα μια με 10000Κ είχα γεμίσει άλγες. Αν δεις οτι γεμίζεις ανεξέλεγκτα, κοίτα μήπως πρεπει να την αλλάξεις.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι παραπανω τα αρσενικά απο τα θηλυκά αλλα δεν παιζει να ξεστήσω για να τα βγάλω!

Ποτε δεν καταλαβα γιατί ενώ όλοι λένε βάλε περισσότερα για να βγουν σίγουρα θηλυκά και μετα βγάλτα, ξεχνάνε να ενημερώσουν οτι πρεπει να ξεστήσεις ολο το ενυδρείο για να βγαλεις οσα ψαρια δεν χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι παραπανω τα αρσενικά απο τα θηλυκά αλλα δεν παιζει να ξεστήσω για να τα βγάλω!

Ποτε δεν καταλαβα γιατί ενώ όλοι λένε βάλε περισσότερα για να βγουν σίγουρα θηλυκά και μετα βγάλτα, ξεχνάνε να ενημερώσουν οτι πρεπει να ξεστήσεις ολο το ενυδρείο για να βγαλεις οσα ψαρια δεν χρειάζεσαι!

Δε ξεχνάνε.....στα Αφρικάνικα αυτό εννοείται χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ησυχάσουν αυτα όμως και θα πρεπει να δεις κάποια στιγμή τι θα κάνεις. Εγω ας πούμε που στα λαμπιντο έβγαλα 2 αρσενικά. Το ενα το ξετίναξε το άλλο στο κυνήγι και το έκανε το κακόμοιρο....άστα να πανε. Αναγκάστηκα να το δώσω τελικά γιατι θα το σκότωνε.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναείπα φιλαράκι οτι το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ.

Για τις παρατηρήσεις, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Ξέρω οτι είναι δύσκολο να βγάλεις κάποιο ψάρι αλλά έτσι πρέπει να γίνει. Για το καλό τους.

Θα καταλάβεις και από μόνος σου οτι δεν γίνεται 2 αρσενικά να συμβιώσουν, πόσο μάλλον σε ένα μέτρο ενυδρείο οπού ήδη υπάρχει υπερπληθυσμός.

Όσο για την λάμπα, συνήθως οι λευκές είναι μέχρι 6500Κ(μετά αρχίζουν και μπλεδίζουν) και οι ροζ 4500Κ. Αν δεις οτι έχεις θέμα από άλγες μπορεί να προέρχεται από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το acuascape κ τα ψαρακια σου,σου ευχομαι να το χαρεις!Μεγαλωνοντας τα ψαρακια σου εσυ ο ιδιος θα δεις αν χρειαστει να προβεις σε αλλαγες στην ψαροσυνθεση σου αλλα εμπειρικα θα συμφωνισω με τον safarpn.Ισως θελει να αφαιρεσεις λιγη αμμο γυρω απ την ριζα τον vallisneria σου.Θα σου πουν οσοι εχουν ασχοληθει με φυτεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου :thumbsu:

Τις πετρες τις φοβαμαι λιγο για κατρακυλα μολις αρχισουν τα σκαψιματα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει γερά θεμέλια!

Ευχαριστω για τα σχόλια. Κάνω ο,τι μπορώ να διορθώσω την σύνθεση αλλά ειναι πολυ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου! Γιατί όλοι φτιάχνεται ψηλά ενυδρεία όμως; Είναι μόνο θέμα χώρου ή υπάρχει άλλος λόγος; Εγώ ας πούμε θέλω να φτιαξω το επόμενο 120 χ 40 χ 40, βλακεία θα κάνω; Μιλώντας για Αφρική...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι παραπανω τα αρσενικά απο τα θηλυκά αλλα δεν παιζει να ξεστήσω για να τα βγάλω!

Ποτε δεν καταλαβα γιατί ενώ όλοι λένε βάλε περισσότερα για να βγουν σίγουρα θηλυκά και μετα βγάλτα, ξεχνάνε να ενημερώσουν οτι πρεπει να ξεστήσεις ολο το ενυδρείο για να βγαλεις οσα ψαρια δεν χρειάζεσαι!

Και εγώ αυτό έλεγα για τα julies μου αλλά όταν έμμηνε μόνο το ζευγάρι έγινε άλλο το ενυδρείο, οι συμπεριφορές δεν συγκρίνονται! (αν και για να μην ξεστήσω, έστησα πολλές ώρες καραούλι για να πιάσω τα άλλα που περίσσευαν)

Link to comment
Share on other sites

Dex δεν φτιάχνουμε. Έτοιμα τα παίρνουμε!

Έφτιαξα κ ψαροπαγιδα κ τα αφήνω νηστικά να λυσαξουνε να μπουν μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Dex δεν φτιάχνουμε. Έτοιμα τα παίρνουμε!

Έφτιαξα κ ψαροπαγιδα κ τα αφήνω νηστικά να λυσαξουνε να μπουν μεσα!

Α σόρρυ, νόμιζα ότι το είχες φτιάξει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου! Γιατί όλοι φτιάχνεται ψηλά ενυδρεία όμως; Είναι μόνο θέμα χώρου ή υπάρχει άλλος λόγος; Εγώ ας πούμε θέλω να φτιαξω το επόμενο 120 χ 40 χ 40, βλακεία θα κάνω; Μιλώντας για Αφρική...

Στην Αφρική μας ενδιαφέρει πολύ το μήκος, μετά κοιτάμε το πλατος και τέλος το ύψος. Αν πρόκειται να φτιάξεις δικιά σου γυάλα και σε παίρνει στο μήκος, εμκεταλλεύσου το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο το πιτσιρίκι! Έχω κι εγω τωρα τόσο μικρά και απο τα τρία είδη που έχω στο ενυδρειο και σκέφτομαι τρόπο να τα βγάλω. Να σου ζήσουν τα αλάνια!

Link to comment
Share on other sites

Παμε καλα!!!Ειναι απ τη μπουκομενη που φαινοταν στο βιντεο ή εχεις και αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτή! Μεσα έμεινα μονο το ζευγαρι κ τα ασει!

Στο σημείο που φυλάει η θηλυκιά ειναι μαλλον μονο αυτό το ψαράκι!

Υποθέτω οτι τα αλλά (αν υπήρξαν) είτε φαγώθηκαν είτε ειναι κρυμμένα άλλου!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο και ομορφα ψαρια! Να σου ζησει το μικρο!

Με χαλανε τα φυτα και ειδικα η egeria αν ειδα καλα!

Επισης αυτες τις πετρες τις πανω, ουτε κι εγω τις βλεπω καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...