Jump to content

240 Λίτρα Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

Με χαλανε τα φυτα και ειδικα η egeria αν ειδα καλα!

egeria καλα ειδες, θα δειξει κι εγω δεν ξετρελαινομαι αλλα γενικά μου αρέσει το πρασινο δεδομενου του οτι το υψος μου ειναι 60 εκ και δεν μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο 300 κιλά πετρες για να το γμισω μεχρι πάνω. Οποτε ποντάρω λίγο στο υψος που δινουν τα φυτα για να γεμίσει το ενυδρειο.

Επισης αυτες τις πετρες τις πανω, ουτε κι εγω τις βλεπω καλα!

Για να βγαλω απο μεσα 3 αρσενικά λαμπιντο που περίσσευαν, ξεστησα ολο το ενυδρειο.

Το δεξι νταμαρι εγινε πιο στιβαρο αλλα το αριστερο θελει ακομη φτιαξιμο. Οχι οτι ειχαν φοβο αλλα καλύτερα τωρα!

Ενα πρωι 07.00 ακουω μεσα στον υπνο μου ενα δυνατό ξερό ντουπ και τον ηχο του φιλτρου οταν τρεχει απο υψος μεσα στο νερο του ενυδρειου οπως οταν κανεις αλλαγή νερού και δεν το εχεις κλεισει!

Πετάχτηκα επάνω σαν τρελλός και ετρεξα προς το ενυδρειο....τελικά ο γιος μου ειχε παει τουαλέτα, κοπάνησε το καπακι και αρχισε να κατουράει :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε πήρες το αντιχλώριο να το λούσεις το παιδί την ωρα που έκανε την ανάγκη του, πάλι καλά. Χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε πήρες το αντιχλώριο να το λούσεις το παιδί την ωρα που έκανε την ανάγκη του, πάλι καλά. Χαχαχαχα!

:lolu: και τεστ αμωνιας στη λεκανη...

Link to comment
Share on other sites

γελατε εσεις :) αλλα εχασα 5 χρονια απο τη ζωή μου απο την τρομάρα, σκεπτομενος το οτι θα ετρωγα ολο το σκ μαζευοντας νερό απο τα χαλια, μετακομιζοντας επιπλα/βιβλιοθηκες κοκ, τρωγοντας παντοφλίδι απο τη γυναικα και υπνο στο χαλακι του σκύλου εξω απο την πορτα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντε με το καλο!

Αυτες τις εγκεριες τι τις θες εκει μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ολα ενοχλουν, τουλαχιστον εμενα! Αλλα η egeria ειναι tooooo much! :D

Βεβαια γουστα ειναι αυτα, αλλα ειναι κριμα να χαλας ενα τοσο ομορφο βιοτοπικο στησιμο με φυτα απο την Βραζιλια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αν και είσαι οριακά! με τα φυτά αντιμετωπίσεις πρόβλημα ? τα τσιμπολογάνε καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

με κανένα φυτό δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ο,τι και να βάλω μέσα δεν το αγγίζουν.

Οταν τα ψάρια ειναι ταισμένα (νομιζω) δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο!

Αν αφήσεις και μονομάχο ατάιστο, θα φάει και το χαλίκι!

Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση


CWDOEJdl.jpg


συνολική φιλτρανση/πραγματική κυκλοφορία: 1700 ltr/hr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κουρμπα βλεπω κανε το λαστιχο!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοντύνω :-) περιμενω εισαγωγές εξαγωγές της Eheim κ θα μπει παντού πράσινο λάστιχο. Μεσα στην επόμενη βδομάδα θα ειναι ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται κ μια κουλούρα στην άκρη δεξιά που δεν χρησιμοποιειται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
uD74hAel.jpg
 
YGNRC58l.jpg
 
ssZmkGyl.jpg
 
BdwYzUal.jpg
 
xaUa1nBl.jpg
 
fzuqm3Nl.jpg
 
22puAQyl.jpg?1
 
Εβαλα τρια ανεμιστηράκια (απο τα 5 που ειχα αγοράσει) για να μην σου παιρνουν το κεφάλι οταν δουλευουν όλα μαζί)
Ειχα σκοπο να βάλω 4 να φυσσάνε και 1 να ρουφάει αλλά ο αέρας βγαινει απο τις πισω τρύπες που εχει το τανκ για τις σωλήνες άνετα. Δεν χρειάζεται να ρουφάει.
 
B2BnYE9l.jpg
 
Για την αποφυγή συντονισμών και μεγάλου θορύβου, πήρα μετασχηματιστή μεταβλητού voltage αρα και στροφών των ανεμιστήρων έτσι ώστε να μπορώ να ρθυμίσω πόσο γρήγορα γυρνανε αρα και ποσο πολύ ακούγονται.
 
Το ρύθμισα στο χαμηλότερο και σε μία ωρα περίπου εχει ρίξει ενα βαθμό. 
 
Ρύθμισα τη θερμοκρασία στους 25 στον controler με ανοχή μισό βαθμό!
 
Δεν μπορώ να πω ότι δεν ακούγονται και καθόλου αλλά αν δεν ειχα το ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή σίγουρα θα ειχα πρόβλημα με τη συζυγο :)
 
Κόστος συνολικό 30 ευρω (μαζί με τα 2 ανεμιστηράκια που δεν χρησιμοποίησα).
 
Οι ανεμιστήρες ειναι 8εκ διαμέτρου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!  :thumbsu:

Αν δεις οτι δεν πέφτει εύκολα η θερμοκρασία τις ζεστές μέρες, μπορείς να ανοίξεις και κανά καπάκι εκτός από το να δυναμώσεις τους ανεμιστήρες.

Εξάλλου η θερμοκρασία πέφτει με την εξάτμιση, αν δεν έχει αρκετό χώρο να φύγει το νερό, δεν θα ψύχεται εύκολα.

Βλέπεις και πράττεις ανάλογα! ;) 
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...