Jump to content

Λευκά Σημάδια Απο Τραυματισμό Ή Όχι?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Εδώ και μια βδομάδα παρατηρώ μερικά ψάρια να ξύνονται στην άμμο αραιά και που (μπορεί 1-2 φορές την ώρα). Τις τελευταίες 2-3 μέρες βλέπω όλο και περισσότερα να το κάνουν και μερικά και στις πέτρες.

Κατά τα άλλα όλα είναι φυσιολογικά στην συμπεριφορά και στην όρεξη όλων.

Κανένα δεν είναι απόμακρο και κανένα δεν ξύνεται συνεχώς.

Το συγκεκριμένο ψάρι για το οποίο ανοίγω το θέμα, έχει λευκά σημάδια πάνω του αλλά υπό γωνία δεν φαίνονται τόσο έντονα.

Όταν το ψάρι παίρνει πιο σκούρο χρώμα επίσης δεν φαίνονται εύκολα.

Δεν προεξέχουν ούτε έχουν υφή χνουδιού,πιο πολύ μου φαίνεται ότι γυαλίζουν.Να είναι χτυπήματα?

Σε ένα σημείο στο κεφάλι μου φαίνεται ότι προεξείχε ένα πράγμα σαν φλούδα από λέπι πολύ μικρό.Μήπως από δάγκωμα?

Τώρα νομίζω έπεσε,δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Παρακάτω σε άλλο θέμα έχω γράψει τι ακριβώς γίνεται με το ξύσιμο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80500-neaa-c-zna-aea-iaaaaeyoaani-aaioaenaassi-eae-aadhyeaaia-aoeneeth/page-9

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 330
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 306 με τα σφουγγάρια του, μακαρόνι χύμα, seachem matrix, Eheim Ehfisubstrat και φίλτρο στο καπάκι του ενυδρείου που λειτουργεί μόνο με filterwool. (1150 + 900 λίτρα τα φίλτρα την ώρα)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Το ενυδρείο λειτουργεί λιγότερο από μήνα αλλά το fluval ήταν στρωμένο σε άλλο ενυδρείο που δουλεύει 5 χρόνια.
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 16 ψάρια. - 8 labidochromis mbamba - 3 ps Polit - 5 ps. zebra(αυτά όχι με σιγουριά)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταϊζω 2-3 φορές την ημέρα και τον πρώτο καιρό με πολύ προσοχή.Όλες οι τροφές έχουν χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη μιας και τα ψάρια είναι χορτοφάγα (Ocean Nutrition Cichlid Vegi Pellets (Small Pellets) - Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flake)

Πιο αραιά δίνω και αυτή που μου έστειλε το petshop - New Life Spectrum Cichlid Formula Sinking Pellets

Mια φορά την βδομάδα ταίζω κατεψυγμένη τροφή mysis ή cyclops.

Tropical KELP ALGAE FLAKE με 44% πρωτείνη επίσης μια φορά τη βδομάδα.

Μια φορά τη βδομάδα ποτίζω την τροφή (οποιαδήποτε) με βιταμίνες sera fishtamin.

Μια φορά πότισα τροφή με garlic guard της seachem.

Νερό αλλάζω 120 λίτρα κάθε 7-10 μέρες.Έχω 2 60άρια βαρέλια και αφήνω το νερό τουλάχιστον μια μέρα.

To ετοιμάζω στους 26-27 βαθμούς και ρίχνω μισή ώρα πριν seachem prime.Το ph είναι περίπου 7,8 - 8 και το kh - gh λίγο πιο πάνω από τις τιμές του ενυδρείου.Αντί για 10 και 12 είναι ας πούμε 12-14 μπορεί και 13-15.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8.2
- KH:10
- GH:12
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:26 (την πήγα από χθες στο 27-28 μήπως χρειαστεί να ανεβάζω σιγά σιγά στους 30)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Labidochromis mbamba
- Ιστορικό Ψαριού:Την τελευταία βδομάδα αρχίζει και παρουσιάζει αυτά τα λευκά σημάδια πάνω του.Ακόμα 1-2 Mbamba έχουν κάτι παραπλήσια σημάδια αλλά σχεδόν δεν φαίνονται και ήταν έτσι εδώ και καιρό ενώ στο ψαράκι με τα περισσότερα στίγματα είναι πιο έντονα μέρα με τη μέρα.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Όλα είναι όπως πάντα φυσιολογικά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες το κυνηγάνε τα 2 αρσενικά και ζευγαρώνουν δειλά δειλά (όχι τίποτα τρελά πράγματα) και φοβάμαι μήπως το στρεσάρουν και το χτυπάνε.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Το ενυδρείο καμία τα ψάρια επίσης μπήκαν όλα μαζί και δεν έχουν παρουσιάσει κάτι.Την πρώτη μέρα που παρέλαβα τα ψάρια το ένα ήταν ήδη νεκρό στην σακούλα και ένα ακόμα αφού μπήκε στο ενυδρείο σε μαύρα χάλια μετά από λίγες ώρες ψόφησε.Δεν είχε σημάδια πάνω του απλά επέπλεε ανάποδα και δεν μπορούσε να κολυμπήσει.Οπότε από τα 18 ψάρια το ενυδρείο ξεκίνησε με 16 από την πρώτη στιγμή.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Έβαλα τον πρώτο καιρό melafix στο ενυδρείο (πριν καν παρουσιαστεί το πρόβλημα προληπτικά). Αφού παρουσιάστηκε το πρόβλημα, έβαλα σε όλο το ενυδρείο την εβδομαδιαία προληπτική δόση ektozon.Χθές βράδυ έβαλα για 2 φορά (πέρασε μια βδομάδα)
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:Το ανακατεύω με νερό του ενυδρείου και το ρίχνω σε σημείο μακριά από τα ψάρια.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-16389-0-95665400-1421349782_thumb.jpg post-16389-0-36797000-1421349793_thumb.jpgpost-16389-0-44934100-1421349804_thumb.jpgpost-16389-0-34497800-1421349814_thumb.jpg post-16389-0-90669200-1421349825_thumb.jpg post-16389-0-73436900-1421349836_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα ψάρια ήρθαν από εξωτερικό και μετά απο 2-3 μέρες στο petshop στάλθηκαν σε μένα αλλά παρόλα αυτά δεν είχαν έντονα σημάδια στρεσαρίσματος.

Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές μέρες, φαίνεται ότι στο ενυδρείο τα ψαράκια είναι πιο άνετα.

Έχουν συνηθίσει την παρουσία μου και ειδικά στο ταίσμα προλαβαίνουν και τρώνε όλα χωρίς κάποιο να μένει νηστικό.

Μπορεί το μεγαλύτερο από όλα που είναι το zebra να τα τρομάζει, αλλά συνήθως μαλώνει με τα 4 όμοιά του και δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία στα άλλα.

Τα Mbamba και τα polit είναι πιο ήρεμα στην συμπεριφορά ίσως και λόγω μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Κανη όντος πολύ μπαμ έχει καπια ξεκολλημένα λέπια αλα ομος καπια αλα φαίνονται σαν βαθιές πληγές - δάγκωμα.

Και εμένα τρίβονται τα guppy's μου στην άμμο αλα οχι ποτέ δεν έχω αντικρίσει κάτι τέτοιο!

Σίγουρα θεραπεία αλλά για τον λόγο ότι δεν το έχω αντιμετωπίσει και δεν ξέρω τη θεραπεία περνη.

Αν και συνήθως λένε για ενυδρειακο αλάτι!

Μιν βιαστής και κάνης τίποτα ακόμα αν δεν έχεις καμιά απάντηση από καπιον εμπειρότερο.

Γενικά ομος εχετο στο νου σου για το αλάτι!

Link to comment
Share on other sites

Το ektozon αλάτι είναι ουσιαστικά οπότε ίσως χρειαστεί να βάλω παραπάνω δόση σε όλο το ενυδρείο μιας και βλέπω τα ίδια σημάδια και σε άλλα ψαράκια έστω και λιγότερο.

Θα περιμένω βέβαια για γνώμες πριν κάνω οτιδήποτε.

Τα άλλα ψαράκια που έχουν παρόμοια σημάδια είναι θηλυκά και σκέφτομαι μήπως γίνεται από τα αρσενικά και δεν είναι παράσιτα.

Τα αρσενικά mbamba δεν έχουν τίποτα πάνω τους.

Δεν έχει βαθιές πληγές στα σημεία αυτά ούτε φουσκώματα.

Είναι τελείως λείο το σώμα του,το χρώμα αλλάζει μόνο.

Μπορεί να ξεγελάνε οι φωτογραφίες.

Η θερμοκρασία έχει φτάσει κοντά 28,την σταθεροποίησα εκεί και περιμένω συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ παρατήρησα ελάχιστα σημάδια στο ψαράκι,σχεδόν δεν φαίνονται.

Μεγάλη βελτίωση από χθές.

Δεν ξέρω αν βοήθησε το αλάτι,η άνοδος της θερμοκρασίας ή αν απλά το αφήσαν στην ησυχία του τα άλλα.

Το ένα πλαινό πτερύγιο είναι λίγο φαγωμένο στην άκρη και φαίνεται ότι το προστατεύει και δεν το ανοίγει συνέχεια.

Μόλις τάισα όμως το κουνούσε κανονικά οπότε ίσως όλα είναι αποτέλεσμα κυνηγητού.

Έχω την θερμοκρασία στους 28,5 και λέω να την αφήσω έτσι 2-3 μέρες ακόμα αφού δεν είναι τραγικά ψηλή για αυτά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ παρατήρησα ελάχιστα σημάδια στο ψαράκι,σχεδόν δεν φαίνονται.

Μεγάλη βελτίωση από χθές.

Δεν ξέρω αν βοήθησε το αλάτι,η άνοδος της θερμοκρασίας ή αν απλά το αφήσαν στην ησυχία του τα άλλα.

Το ένα πλαινό πτερύγιο είναι λίγο φαγωμένο στην άκρη και φαίνεται ότι το προστατεύει και δεν το ανοίγει συνέχεια.

Μόλις τάισα όμως το κουνούσε κανονικά οπότε ίσως όλα είναι αποτέλεσμα κυνηγητού.

Έχω την θερμοκρασία στους 28,5 και λέω να την αφήσω έτσι 2-3 μέρες ακόμα αφού δεν είναι τραγικά ψηλή για αυτά τα ψάρια.

φίλε μου και το αλλάτι βοήθησε και η άνοδος τησ θερμμοκρασίας αλλά απο όσο ξέρω νομίζω πρέπει την θερμμοκρασία να την δώσεις λιγάκι ακόμα πρως τα πάνω...πόσο αλλάτι έριξες ?

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι έβαλα όπως έγραψα την προληπτική δόση ektozon (2 κουταλιές του γλυκού 10gr στα 100 λίτρα) μια φορά τη βδομάδα.

Η θερμοκρασία πρέπει να πάει 30+ για αρκετές μέρες όταν πρόκειται για ick.(μπορεί και για άλλες ασθένειες αλλά συνήθως για το Ick)

Εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα,οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να ζορίσω τα ψαράκια χωρίς λόγο, εκτός αν μου το προτείνει κάποιος που το κρίνει αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια σχεδόν φύγανε και θεώρησα ότι ξεμπέρδεψα, αλλά την επόμενη μέρα έβγαλε από την άλλη πλευρά πάλι κάτι παρόμοιο.

Έριξα παρόλα αυτά τη θερμοκρασία από τους 29 στους 26 σε 2 μέρες και έβαλα seachem stess guard (για να επουλωθούν οι πληγές) και από την επόμενη μέρα φάνηκε η διαφορά.

Σήμερα 4 μέρες μετά σχεδόν χάθηκαν τα σημάδια (έβαλα 3 μέρες συνεχόμενα stress guard)

Προσπάθησα να πιάσω το ψαράκι να το βάλω σε μικρό ενυδρείο για μπάνιο με εκτοζόν, αλλά παράτησα το εγχείρημα γιατί κρύβονται στις πέτρες αμέσως μόλις βλέπουν την απόχη.

Το πλευρικό πτερύγιο που είχε φαγωθεί λίγο, έχει σχηματιστεί ξανά και το ψαράκι το κουνάει κανονικά.

Τι μπορεί να είναι τελικά?

Τα άλλα ψαράκια όπως και αυτό με τα σημάδια δεν δείχνουν κανένα σημάδι ασθένειας από συμπεριφορά κίνηση όρεξη κ.λ.π

Έριξα και ektozon χθές και σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού 30%.

Ξύσιμο στην άμμο πάντως έχω μέρες να δω, εκτός από 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις και μου φάνηκε ότι ένα ζεβροιδές είναι μπουκωμένο.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές σημερινές φωτογραφίες μήπως φανεί κάτι.

Έχω την εντύπωση πως η κοιλιά του είναι λίγο φουσκωμένη.

Στα βράγχια του, την πρώτη και δεύτερη μέρα με stress guard, μάλλον από την επούλωση των πληγών ήταν λίγο ροζ τα σημεία αντί για άσπρα.

Φαίνεται ελάχιστα τώρα στις φωτογραφίες.

Προσπάθησα και έβγαλα και μία φωτογραφία από την δεξιά πλευρά του, γιατί και εκεί έχει κάτι σημάδια. αλλά επειδή όλη την ώρα ήταν γυρισμένο από την αριστερή πλευρά, ίσα που φαίνεται.

post-16389-0-08301100-1422054000_thumb.jpg post-16389-0-40973300-1422054010_thumb.jpg post-16389-0-24714900-1422054019_thumb.jpg

post-16389-0-79774000-1422054027_thumb.jpg post-16389-0-55957400-1422054036_thumb.jpg post-16389-0-30928100-1422054046_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κάποιος ιδέα περί τίνος πρόκειται να με βοηθήσει?

Από χθες έβγαλε πάλι σε άλλο σημείο του σώματος σημάδια.

Φεύγει από το ένα σημείο,βγαίνει αλλού.

Χθές και σήμερα έβαλα melafix και λέω να το συνεχίζω για μια βδομάδα μέχρι την αλλαγή νερού μήπως και στρώσει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το ψάρι τρώει και κινήτε κανονικα?τα πτερυγια του μηπως ειναι "κολλημένα"?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τρώει κανονικά και κινείται σε όλο το ενυδρείο μαζί με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια "συντηρητική" θεραπεία για προτόζωα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

Την τελευταία βδομάδα ταίζω 1-2 φορές τη μέρα και ποτίζω τις τροφές σε garlic guard 2 φορές τη βδομάδα.

Επίσης ταίζω προληπτικά μόνο με τροφές με χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτείνη, σε περίπτωση που είναι εντερικό το πρόβλημα.

Κάνω μια μίνι δίαιτα κατά κάποιο τρόπο και βλέπω ότι όντως δεν τα παραφουσκώνω στο φαγητό, γιατί τα ψαράκια τσιμπάνε και την άλγη από τις πέτρες,ενώ πριν δεν έδιναν σημασία.

Επίσης συνεχίζω το melafix αφού κακό δεν κάνει.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Χθές έβαλα την 7η δόση melafix και σήμερα άλλαξα 30% νερό.

Το ψαράκι έχει ακόμα σημάδια,αλλά είναι σχετικά καινούργια.

Τα παλιά φεύγουν και βγάζει αλλού όπως είπα, οπότε ότι έγινε με stress guard και εκτοζον, έγινε και με το melafix και ektozon.

Παρόλα αυτά,σήμερα αλλάζοντας το νερό,είδα ότι είναι μπουκωμένο :thumbsu: και το αρσενικό κατά κάποιο τρόπο το προστατεύει κυνηγώντας τα άλλα.

Κυνηγάει και το ίδιο αλλά πιο αραιά.

Αυτό το βλέπω σαν καλό σημάδι για την υγεία του ψαριού, οπότε δεν κάνω κάποια κίνηση μέχρι να παρατηρήσω κάτι πιο έντονο με τα σημάδια.

Θα ενημερώνω για την εξέλιξη του ψαριού και του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ψαράκι είναι ακόμα μπουκωμένο αλλά από την τρίτη μέρα με λιγότερα αυγά....λογικό νομίζω για πρώτη φορά.

Κατάργησα επίσης το φίλτρο του καπακιού και έβαλα ένα επιπλέον fluval 306 (έχω 2 fluval 306 δηλαδή)

Επίσης πριν από 15-20 μέρες έβαλα και ένα κυκλοφορητή στο ενυδρείο.

Δεν έκανα κάποια κίνηση σχετικά με τα σημάδια,αφού δεν δείχνουν να προκαλούν πρόβλημα και προχθές άλλαξα νερό.

Παρατήρησα ότι το μικρότερο mbamba ήταν απόμακρο και ελαφρώς ταλαιπωρημένο.

Έριξα τροφή και έφαγε κανονικά αλλά παρόλα αυτά φαινόταν νηστικό με ρουφηγμένη κοιλιά και τα βράγχιά του περίεργα (όπως όταν είναι τα δάχτυλά μας μουλιασμένα)

Έριξα esha 2000 προληπτικά στο ενυδρείο και μετά από κάποια ώρα προσπάθησα να το πιάσω αλλά δεν τα κατάφερα.

Το βράδυ ήταν πιο νωχελικό και το έπιασα αμέσως, το έβαλα σε δοχείο με 3-4 λίτρα νερό, μια σταγόνα stress guard,θερμοστάτη και αεραντλία.

Του μούλιασα τροφή με fishtamin και έφαγε λιγάκι.

Την επόμενη το μεσημέρι άρχισε να στριφογυρνάει γύρω από τον εαυτό του και την επόμενη το πρωί ψόφησε.

Σήμερα έριξα την τρίτη δόση esha 2000 στο ενυδρείο μιας το ξεκίνησα και από ότι φαίνεται τα υπόλοιπα 15 ψαράκια είναι μια χαρά.

Δε ξέρω τι μπορεί να είχε το μικρούλι, αλλά είχε και ελαφρώς φαγωμένα πλευρικά πτερύγια και ουρά οπότε ίσως έπεσε πολύ ξύλο από τα μεγαλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ψαράκι είναι πάνω κάτω τα ίδια και ακόμα ελαφρώς μπουκωμένο.

Την τελευταία βδομάδα τρώει κιόλας.

Ψαράκια δεν έχω δει ακόμα και περιμένω από μέρα σε μέρα.

Για πρώτη φορά δεν το βγάζω από το ενυδρείο.

Θα το αφήσω και θα δω πως θα εξελιχθεί η πρώτη γέννα στο ενυδρείο.

Βλέπω τις τελευταίες μέρες όμως ένα άλλο mbamba με έντονα παρόμοια σημάδια (κανένα σύμπτωμα όπως και το άλλο).

Παρατηρούσα σήμερα το ενυδρείο για ώρα γιατί το είχα παραμελήσει τον τελευταίο καιρό και είδα ότι ένα polit τσιμπούσε αυτό το mbamba για να το διώξει και αυτό δεν έδειχνε να ενοχλείται.

Γυρόφερνε το polit κάνοντας τις κινήσεις του ζευγαρώματος χωρίς να αποφεύγει τα τσιμπήματα.

Μήπως τελικά τα σημάδια είναι από το ξύλο που τρώνε και τζάμπα ανησυχώ τόσο καιρό?

Εν τω μεταξύ τι κόλλημα έφαγε τώρα με το Polit δε ξέρω.

Αφού είναι τελείως διαφορετικά δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση υβριδισμού.

Δεν ξέρω αν είναι αρσενικό και κυνηγάει το polit που είναι θηλυκό για ζευγάρωμα η αν είναι θηλυκό και απλά παίζει.

Πως γίνεται πάντως τα ψάρια που έψαχνα τόσο καιρό να έχουν αυτά τα θέματα και τα άλλα να είναι άνετα και ωραία χωρίς το παραμικρό, δε ξέρω.

Μάλλον τα μάτιασα τα mbamba. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ενυδρείο και τα ψαράκια είναι όλα οκ τόσο καιρό μετά και τα σημάδια μια υπάρχουν μια όχι.

Ξύσιμο στην άμμο δεν ξαναείδα.

Αλλαγή νερού γίνεται τακτικά (κάθε 10 μέρες περίπου) και τα mbamba μπουκώνουν συχνά, αλλά ψαράκια δεν έχω δει ακόμα.

Αυτή τη στιγμή έχω 2 mbamba μπουκωμένα.

Επίσης το ένα αρσενικό που είναι πιο φοβιτσιάρικο, προχθές είχε πάρει τα κανονικά του χρώματα και πλακωνόταν με το άλλο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...