Jump to content

Τ4 Ή Τ5;


AgMa

Recommended Posts

Ψάχνοντας φωτιστικό για το ενυδρείο που ετοιμάζω, έβρισκα μεγάλη ποικιλία σε διαστάσεις Τ4, αλλά πιο μικρή για Τ5.Συγκεκριμένα θέλω max 538mm συνολικά, μαζί με τα όποια φις-ντουί και σε Τ5 βρήκα 576mm και 345mm η αμέσως επόμενη μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές τους είναι μόνο στην εξωτερική διάμετρο της λάμπας;Μπορώ να χρησιμοποιήσω Τ4;

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου κανει στο μηκος παρε

Οι Τ5 ειναι εξελιξη της Τ8 με καλυτερη αποδοση φωτισμου και διπλασιο χρονο ζωης

Εδω ενα καλο αρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/17135-oeuo-eae-oeoou/?pid=134677#entry134677

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ4 πως ακριβως σου ηρθαν στο μυαλο ? Σε ενυδρειακο μαγαζι Τ4 δε θα βρεις και απο οσο ξερω ειναι κυριως φθοριου. Οι Τ5 ειναι πιο κοινες και υπαρχουν απο ενυδρειακες εταιρειες σε διαφορα φασματα και για διαφορα ενυδρεια. Οποτε προφανως Τ5

Link to comment
Share on other sites

Τ4 βρήκα στο πράκτικερ, αλλά μου κίνησαν το ενδιαφέρον λόγω των επιλογών στις διαστάσεις. Τι έχει να κάνει που δεν υπάρχουν σε ενυδρειακό μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτιστικό που θα φτιάξεις θα σου συνιστούσα πρώτα απ`όλα να δεις τις ανάγκες του ενυδρείου σου

και τι λάμπες βρίσκεις σε αφθονία στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά θα βάλω από εύκολα ως μέτρια.Οι Τ5 δεν με βολεύουν λόγω του ότι η μεγάλη βγαίνει στα 576mm και θέλω max 538mm και η αμέσως μικρότερη είναι στα 345mm, που πιστεύω δεν θα με καλύπτει από άκρη σε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι 345mm !Yπολόγισε περίπου 8cm τα δυο ντουί και αφαίρεσε από το 55 που είσαι εσωτερικά.

Θα έχεις ενα κενό ~6-7 cm δεξιά-αριστερά

Link to comment
Share on other sites

Είναι σκαφάκι, όχι με ακροφύσια.Δεν κατάλαβα, γιατί δεν έχω επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

Ακροφυσια στεγανα τ4 θα βρεις?

Επισης,για μετρια φυτα δεν φτανει μονο ο φωτισμος..θελουν και αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σκαφάκι, όχι με ακροφύσια.Δεν κατάλαβα, γιατί δεν έχω επιλογές;

Οποια σου χωραει, αν χωραει τ5 καλυτερα επελεξε τ5 αποττιςτ4 εχουν περισσοτερο φωτισμο , lumens.

Link to comment
Share on other sites

Ακροφυσια στεγανα τ4 θα βρεις?

Επισης,για μετρια φυτα δεν φτανει μονο ο φωτισμος..θελουν και αλλα πραγματα.

Είναι σκαφάκι, όχι με ακροφύσια.Δεν κατάλαβα, γιατί δεν έχω επιλογές;

Τ5 χωράει μόνο η μικρή (345mm) ενώ Τ4 βρίσκω και πιο μεγάλες.Με λίγα λόγια, μέγεθος ή τύπος λάμπας;

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο, με led φωτοσυνθέτουν τα φυτά;Ή είναι μόνο για τα μάτια μας;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν καταλήξαμε κάπου, να πάω σε Τ5 με 345mm λάμπας και ας έχω περιθώριο για 538mm ΣΥΝΟΛΙΚΑ μαζί με φις-ντουί, ή να πάω σε Τ4 που να βρω μέγεθος να καλύπτει όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα ενυδρειο το μηκος της λαμπας δεν ειναι απο ακρη σ ακρη οσο το μηκος του ενυδρειου

Μην σε αγωνει αυτο, παρε Τ5 που ειναι γνωστες για την αποδοση τους και την αντοχη τους στον ενυδρειακο κοσμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο, με led φωτοσυνθέτουν τα φυτά;Ή είναι μόνο για τα μάτια μας;

Αν βάλεις τα σωστά Kelvin μια χαρα φωτοσυνθέτουν, απλά δεν υπάρχει σχετική εμπειρία.

Εγω led έχω σε εύκολα και μετρια φυτά.

Τα led όμως θέλουν και δουλειά, τα έτοιμα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, μόνο με DIY κατασκευή μπορείς να κάνεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα πάω σε φθορίου.Μπορούμε να βρούμε κάπου τις διαστάσεις που βγαίνουν σε Τ5;Γιατί στο google έχω βρει μόνο στο wiki και λέει:

150,225,300,525mm.

Οι υπόλοιποι λέει ο καθένας ό,τι να 'ναι...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο, με μια ματιά που έριξα στο google, δεν βρήκα πολλούς να έχουν βάλει σκαφάκια έτοιμα.Προτιμούν να δώσουν τα τριπλάσια λεφτά για ακροφύσια, ballast και λάμπες.Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος;Μην πάρω το σκαφάκι και την πατήσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...