Jump to content

Led Σε Ενυδρειο Αμερικής !!


giannisss

Recommended Posts

Καλησπέρα σκέφτομαι για φωτισμό στο diy ενυδρείο μου 80x40x40


είτε εναν προβολέα τετοιο




είτε λεντοταινία rgb



στο ενυδρείο δεν θα υπαρξουν φυτα και αν υπαρξουν θα ειναι εξαιρετικά απλών απαιτήσεων ...


ηθελα να ρωτήσω λοιπόν αν καποιος έχει δοκιμάσει να βάλλει στο ενυδρείο του , αν οι rgb μπορουν να ρυθμιστουν καταλληλος προκειμένου να να έχω ασπρο προς το ρόζ η ασπρο προς το μπλέ και όχι εντελώς μπλε ή εντελώς ροζ κοκκινο κτλ ... και αν θα μου φθασουν και ειδικα ο προβολέας για τις διαστασεις του ενυδρειου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις λεντοταινια απο ebay,φθηνοτερη απο ελλαδα.με τηλεχειριστηριο,και οτι χρωμα σου αρεσει.εγω ειχα βαλει στο δικο μου και ηταν πολυ καλο το αποτελεσμα.να προτιμησεις με ip65,επισης παιζουν ρολο ο αριθμος των λεντ ανα μετρο.εγω την ειχα περασει σε πλαστικο διαφανες απο προφιλ ντουζιερας.σιλικονη στις ακρες και ηταν μια χαρα.θα το ξανακανω με δυο σειρες λεντοταινια καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω απλα δεν ξέρω να ψωνίζω απο ebay ... απο εκει και πέρα δεν έχουν τοσο μεγαλη διαφορά ... το θέμα είναι ότι πλεον εξετάζω την λύση για κάτι έτοιμου παρά diy γιατι αν και σκεφτόμουν ενα φωτιστικό με plexi και την λεντοταινία μεσα δεν ξέρω αν τελικά μου βγει παραπάνω απο ότι να πάρω κάτι έτοιμο ... επίσης προσπαθω να βρώ τι ακριβώς θα χρειαστώ για την ενωση της λεντοταινίας ( επειδη βγαινει σε 5 μετρα και το φωτιστικο θα είναι εως 80 εκατοστα θα πρεπει να την κόψω αλλα δεν μπορω να βρω με την θα την κολλήσω ξανά προκειμένου να φτιάξω 4-5 σειρές απο λεντοταινία ... επίσης δεν ξερω ακριβως πως ειναι η rgb )

Link to comment
Share on other sites

Για τον προβολέα δε θα στο συνιστούσα, θα ναι κουραστικός για τα ψαρια και για σένα, προτίμησε μια λεντοταινια υψηλού φωτισμού, πανω 14w/m , επίσης να εχεις υπόψιν σου οτι οι rgb όταν ρυθμίζονται στο λευκό βγάζουν ενα γαλαζολευκο χρώμα , αυτο τουλάχιστον κάνει η δική μου και κανα 2 αλλες που χω δει

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απλο ειναι,αν εχεις ξανακολλησει.οποτε αν δεν ψηνεσαι για diy αστο.υπαρχουν και αδιαβροχα φωτιστικα,παλι ebay sorry...σωληνες στην μορφη με βεντουζες σε διαφορα μηκη.ομως δεν θυμαμαι αν αλλαζουν χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά , η αλήθεια είναι ότι από την μία ψήνομαι και από την άλλη σκέφτομαι αν αξίζει να πάω σε ένα φθηνό φωτιστικό , γιατί το diy θα έχω και το άγχος πως θα βγει οπτικά.... από εκεί και πέρα είδα τους σωλήνες που λες evperis οι οποίοι μπορούν να μπουν και μέσα στο νερό , απλά έχουν ένα 50αρικο ο ένας περίπου και δεν θα μου φθάσει ένας μόνο για αξιοπρεπή φωτισμό

Φίλε Στέλιο θες να μου πεις αν θα μπορούσα με rgb να παίξω σε άλλες αποχρώσεις του λευκού ? Δηλαδή να συνδυάσω το κόκκινο με το άσπρο για μια πιο φυσιολογική απόχρωση ?

Θα ψαχτω παιδιά και με βάση το κόστος των υλικών θα δω και αν αξίζει να πάω σε λεντοταινια μιας και πλήρες σετ λεντοταινια πάει 25 ευρώ συν ένα τελάρο από πλέξι θα θέλω σίγουρα 20 ευρώ και με ότι ακόμα χρειαστώ για ηλεκτρολογικα θα συμφέρει καλύτερα να πάω και να πάρω ένα τέτοιο και να κάνω τη δουλειά μου

http://www.igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/2599-de01-0038-fotistiko-aqualight-2x24w-me-lampe-60-80-ek-anoigma-detail

ξέρει κανείς πως μπορώ να συνδέσω την λεντοταινια αν την κόψω ? Δηλαδή για να μην τσακίσει η ταινία το 5 μέτρων να κόψω 5-6 κομμάτια και να τα κολλήσω δίπλα δίπλα αλλά πως θα τα ξανά ενώσω ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/3yk2bjxev1lxj12/2015-01-15%2023.00.18.jpg?dl=0

ετσι ειναι ρυθμισμενο το δικο μου για να βγαινει οσο πιο φυσιολογικο γινεται με μια αποχρωση του κιτρινου , αλλα εχει πολλους συνδυασμους, 2 σποτ επανω , μια λεντοταινια rgb στο λευκο , μια θερμο λευκο πισω, και οπισθιο αλλη μια cool white. Τωρα για παραπνω χρωματα εχει προεπιλογες η rgb και πρεπει να το δεις τι σ αρεσει εσενα, αλλα να εχεις υποψιν σου οτι οι φτηνες ταινιες (οι περισσοτερες δλδ οπως κι η δικη μου) δεν βγαζουν πολυ φυσικο χρωμα και χρειαζονται συνδυασμο απο φωτα και σωστο ντιμαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ψαγμένα φυσικα χρωματα με μια μονο πηγή φωτος πρέπει να πας σε πιο ακριβές λάμπες στις οποίες μπορεις να ρυθμίσεις καθένα απο τα βασικά χρωματα ( κόκκινο πράσινο μπλε ) η να το προγραμματίσεις απο PC , αλλα μιλάμε για αλλο κόστος με τριψηφια νουμερα

Link to comment
Share on other sites

http://www.usledsupply.com/shop/install/wiring.html. ελπιζω να σε βοηθησει στο τεχνικο κομματι,ετσι να παρεις μια ιδεα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω τους προβολείς που πόσταρες σε 4 ενυδρεία και είναι οκ εφ όσον δέν θές υψηλές απαιτήσεις.Θα πρέπει να προσέξεις την διάχυση του φωτός καθώς και το ύψος και πλάτος του ενυδρείου σου.

Πόσο κοντά από την επιφάνεια του νερού μπορεί να είναι η λεντοταινία/προβολέας?

Θα παρεμβάλεται τζάμι μεταξύ του φωτισμού και του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα εχεις φυτα, θα θες καποια μερη να ειναι πιο σκοτεινα και καποια αλλα να ειναι πιο φωτεινα! Θα ειναι ομορφο το αποτελεσμα! Επισης αν δεν εχεις φυτα δεν χρειαζεσαι και λαμπες που ροζιζουν. Σιγουρα δεν χρειαζεσαι μπλε!

Αν σε παιρνει ο χωρος, ριξε μια ματια εδω!

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις RGB για βασικό φωτισμό. Θα βγει πού μπλε το 'ασπρο' του RGB. Εγώ έχω 7 μέτρα 5050 led στο δικό μου 550αλιτρο και είμαι ευχαριστημένος. Αλλα....

Πολύ δουλεία (7 μέρα αντε να τα στερεώσεις). Καλύτερα 2 προβολείς 50αριδες οι 3 20αριδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω τους προβολείς που πόσταρες σε 4 ενυδρεία και είναι οκ εφ όσον δέν θές υψηλές απαιτήσεις.Θα πρέπει να προσέξεις την διάχυση του φωτός καθώς και το ύψος και πλάτος του ενυδρείου σου.

Πόσο κοντά από την επιφάνεια του νερού μπορεί να είναι η λεντοταινία/προβολέας?

Θα παρεμβάλεται τζάμι μεταξύ του φωτισμού και του ενυδρείου?

μπορει να μπει λεντοταινία απο 2εκατοστα μεχρι οσο ψηλά θέλω ... ναι σκεφτόμουν τζάμι ! :)

σε ενυδρείο 80x40 πόσους θα έβαζες ??

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα εχεις φυτα, θα θες καποια μερη να ειναι πιο σκοτεινα και καποια αλλα να ειναι πιο φωτεινα! Θα ειναι ομορφο το αποτελεσμα! Επισης αν δεν εχεις φυτα δεν χρειαζεσαι και λαμπες που ροζιζουν. Σιγουρα δεν χρειαζεσαι μπλε!

Αν σε παιρνει ο χωρος, ριξε μια ματια εδω!

ο φωτισμός του όντως ειναι καλός και με δύο λάμπες 30 και 30 watt νομίζω θα κανω καλή δουλειά .. με δυο ντουι δηλαδη λαμπες και φωτιστικά .... και οικονομικο φαινεται και χωρο έχω ... θα το τσεκάρω !

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις RGB για βασικό φωτισμό. Θα βγει πού μπλε το 'ασπρο' του RGB. Εγώ έχω 7 μέτρα 5050 led στο δικό μου 550αλιτρο και είμαι ευχαριστημένος. Αλλα....

Πολύ δουλεία (7 μέρα αντε να τα στερεώσεις). Καλύτερα 2 προβολείς 50αριδες οι 3 20αριδες.

η αλήθεια ειναι οτι προβολείς ,τόσοι θα βγούν πολύ ασύμφωροι οικονομικά ... και ειδικά οι 20αρηδες ... πάντως rgb θα το σκεφτω σίγουρα γιατι ξέρω οτι θα παιδευτώ και δεν ξερω και αν θα μου βγει !!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι οτι προβολείς ,τόσοι θα βγούν πολύ ασύμφωροι οικονομικά ... και ειδικά οι 20αρηδες ... πάντως rgb θα το σκεφτω σίγουρα γιατι ξέρω οτι θα παιδευτώ και δεν ξερω και αν θα μου βγει !!

Εδώ Hρακλειο υπάρχουν LED low profile προβολείς με 22 euro

http://image.dhgate.com/albu_355480850_00-1.0x0/50w-gt-5000-lm-led-flood-light-waterproof.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που μου λες είναι για τον 50αρη της φωτογραφίας? ? Τον έχεις δοκιμάσει ? Εννοώ το φως του θα είναι καλό για το ενυδρείο ή θα ειναι σαν δέσμη ... θες να μου πεις περιοχή ?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που μου λες είναι για τον 50αρη της φωτογραφίας? ? Τον έχεις δοκιμάσει ? Εννοώ το φως του θα είναι καλό για το ενυδρείο ή θα ειναι σαν δέσμη ... θες να μου πεις περιοχή ?

Ναι στην Κνωσού είναι 2 μαγαζιά που φέρνουν led προβολείς. Δεν τους εψω δοκιμάζει αλλα απο οτι βλέπω απο youtube κάνουν άψογη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...