Jump to content

Πείτε Μου Την Άποψη Σας!!


gerry

Recommended Posts

Εκτος απο τα celestial danio υπαρχουν και τα zebra danio! Φυσικα υπαρχουν κι αλλα danio!

Link to comment
Share on other sites

επειδή τα είχα ως υποψήφια για το δικό μου ενυδρείο (είχα διαβάσει ότι θα ήταν οκ ένα μικρό κοπαδάκι cpds), αλλά δε βρήκα στα μαγαζιά που έψαξα κ τελικά το άφησα. νόμιζα ότι εννοούσες αυτά κ ήθελα να ακούσω την άποψή σου! :)

εσύ gerry τελικά ποια έχεις???

Link to comment
Share on other sites

10 συννεφάκια μπαινουν άνετα σε 60αρι, και με μερικα ευκολα φυτα για κρυψωνες μπορείς να δεις και γέννες, λιγο προσοχή μόνο το καλοκαιρι, δεν αντεχουν τις μεγάλες ζέστες, οχι οτι θα τα χάσεις με τη 1η ζεστη, αλλά ταλαιπωρούνται. Το χειμώνα μπορει και να μη χρειαστεις θερμαντηρα, αρκει να μη πεσει η θερμοκρασία κατω απο 14 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ειδη ταιριαζουν? Mikrogeophagus altispinosus και Mikrogeophagus ramirezi ταιριαζουν με τα λιτρα μου? :/ εγω παντως το ινδιανακι βλεπω να ενοχλει τα αλλα ψαρια... (σορρυ αν σας ζαλιζω... και ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βγαλεις ολα,θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρι απο αυτα που γραφεις,αλλα ειναι δυσκολα και ευαισθητα ψαρια που θελουν μαλακο νερο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... οποτε να μην τα προτιμησω :P κατι αλλο... αξιζει να βαλω ριζες και ξυλο στο βυθο μου? λεω να βγαλω τα πλαστικα π εχω και να βαλω ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις τα πλαστικα και θα βαλεις ξυλα πραγματικα και φυτακια ζωντανα και πετρουλες!

Το ινδιανακι ενοχλει τα αλλα γιατι ειναι μονο του. Αν ειναι κοπαδι δεν ενοχλει αλλα στα λιτρα σου δεν παει κοπαδι!

Αν βγαλει οοοοολααα τα ψαρια και μεινει αδειο το ενυδρειο, θα μπορεσεις να βαλεις ενα μονο ζευγαρι mikrogeophagus altispinosus που ειναι πιο ανθεκτικα απο τα ραμιρεζι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! διαβαζοντας και στο forum με προβληματισε το θεμα του φιλτρου... οπως εγραψα και πιο πανω το φιλτρο μου ειναι της eheim (εβαλα φωτο πιο πανω) και αποτελειται απο δυο σφουγγαρια αξιζει να βγαλω το δευτερο σφουγγαρι (το μπλε) και να βαλω siporax? θα βοηθησει το ενυδρειο μου?? η να κοψω λιγο το σφουγγαρι και να προσθεσω εκει siporax? η δεν χρειαζομαι siporax?...

ευχαριστω για τη βοηθεια!!!

http://www.arowana-im.com.ua/images/eheim_aquaball_2208-xl.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! διαβαζοντας και στο forum με προβληματισε το θεμα του φιλτρου... οπως εγραψα και πιο πανω το φιλτρο μου ειναι της eheim (εβαλα φωτο πιο πανω) και αποτελειται απο δυο σφουγγαρια αξιζει να βγαλω το δευτερο σφουγγαρι (το μπλε) και να βαλω siporax? θα βοηθησει το ενυδρειο μου?? η να κοψω λιγο το σφουγγαρι και να προσθεσω εκει siporax? η δεν χρειαζομαι siporax?...

ευχαριστω για τη βοηθεια!!!

http://www.arowana-im.com.ua/images/eheim_aquaball_2208-xl.jpg

Το άλλο σφουγγάρι τι χρώμα είναι ; Οπωσδήποτε χρειάζεσαι siporax ή κάποιο άλλο υλικό με μεγάλη επιφάνεια αποίκισης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλει οοοοολααα τα ψαρια και μεινει αδειο το ενυδρειο, θα μπορεσεις να βαλεις ενα μονο ζευγαρι mikrogeophagus altispinosus που ειναι πιο ανθεκτικα απο τα ραμιρεζι!

Θέλει εμπειρία και τύχη για να κρατήσει κάποιος τα altispinosus σε αυτά τα λίγα λίτρα, εγώ δε θα το πρότεινα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gerry, πρέπει να αποφασίσεις από τώρα να κάνεις διορωτικές κινήσεις στη σύνθεση του ενυδρείου σου, γιατί αργά ή γρήγορα θα έχεις και αλλες απώλειες.

Βρες χρόνο για διάβασμα και δε θα χάσεις! Για απορίες, εδώ είναι όλο τοforum για να βοηθήσει! :)

Link to comment
Share on other sites

ταιζω τα φυλλαρακια tetra pro energy kai tetra min... οταν λες φυτικες τροφες; :/ παιδια προσπαθω!! για αυτο και ρωταω για να βελτιωσω το ενυδρειο μου!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gerry το ενυδρειο θα αρχισει να βελτιωνεται οταν φτιαξεις την ψαροσυνθεση του!

Παρε τροφη σπιρουλινα σε φυλλαρακια και δινε τους που και που! Οχι καθε μερα αλλα 3-4 φορες την βδομαδα δινε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...