Jump to content

Νέο Μέλος


Recommended Posts

Σημερα ,πηγα σε ενα ξαδερφο μου  ο οποιος εχει περιπτερο , και του αφησανε δυο αδέσποτα.
Ο ανρθωπος που τα αφησε , ειπε το τα βρηκε στον δρομο, ητανε λεει 5 μικρα απο τα οποια τα 3 τα χτυπησε αυτοκινητο .
Ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους....
Το ενα τελικα το πηρα εγω , προς το παρων συγκατικει στον χωρο με τις γαρίδες.
Αργοτερα θα δουμε.
Το πηγα σε κτηνιατρο , ειναι 4,5 κιλα , περιπου 2,5 μηνων  πηραμε χαπι για τα σκουληκια.
Και απο ρατσα ειναι ροντβαιλερ με κάτι αλλο .

Εχει καποιος ροντβαιλερ ?
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτην την ρατσα.
Ειναι τελικα κακα σκυλια οπως λένε πολοι? Η απλα τα κανουν κακα σκυλια. επιτηδες..

Για πειτε ενα ονομα που να ταιριαζει.

Παντα ειχα σκυλια , εχω αλλο ενα , αλλα ειναι περιεργος ειναι fox terier , 6-7 χρονων και αυτο αδεσποτο ητανε , αλλα δεν υπολογιζει τα μεγαλωσομα σκυλια.

post-47325-0-62651200-1421700741_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε, πολύ καλή κίνηση! Τα σκυλιά όχι δεν ειναι κακά. Κανένα σκυλί δεν ειναι κακό για την ακρίβεια αλλα αναλόγως πως θα το μάθει ο ιδιοκτήτης του διαμορφώνει και τον χαρακτήρα του. Τα συγκεκριμένα ειναι πολυ δυνατά σκυλιά, πανέμορφα και καλοί φύλακες. Λόγω του μεγέθους και της δύναμής τους, πολλοί ιδιοκτήτες τα παίρνουν για μόστρα και τα "αγριεύουν" αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Οταν δε μπορούν πλέον να τα συντηρήσουν, τα παρατούν.

Πρόταση για όνομα : Dexter

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου φερνει σε Λαμπραντορ οπως και να εχει ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε, πολύ καλή κίνηση! Τα σκυλιά όχι δεν ειναι κακά. Κανένα σκυλί δεν ειναι κακό για την ακρίβεια αλλα αναλόγως πως θα το μάθει ο ιδιοκτήτης του διαμορφώνει και τον χαρακτήρα του. Τα συγκεκριμένα ειναι πολυ δυνατά σκυλιά, πανέμορφα και καλοί φύλακες. Λόγω του μεγέθους και της δύναμής τους, πολλοί ιδιοκτήτες τα παίρνουν για μόστρα και τα "αγριεύουν" αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Οταν δε μπορούν πλέον να τα συντηρήσουν, τα παρατούν.

Πρόταση για όνομα : Dexter

Και εγω αυτο νομιζω...

Ειχα παλαιοτερα 2 μποχερ, λυκοσκυλο .και αλλα ημιαιαμα, ολα μου τα σκυλια μονο φυλακες δεν ητανε,,, :)

Γιατι ρε συ dexter?

Απο την σειρα? :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μου φερνει σε Λαμπραντορ οπως και να εχει ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα.

Δεν με πειραζει η ρατσα, απλα απο τι φαινεται θα γινει μεγαλοσωμο σκλυλι..

Τα χρωματα ειναι του ροντβαιλερ, διασταυρωση μπορει να ειναι και με Λαμπρατντορ , ιδεα δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο νομιζω...

Γιατι ρε συ dexter?

Απο την σειρα? :)

Ποια σειρά;

Dexter ηταν το όνομα που μου είχε κολλήσει οταν παραλίγο να πάρω κι εγω ενα Ροντβάιλερ οταν ήμουν στο Λύκειο. Ηταν το όνομα του μέλους ενος ροκ συγκροτήματος που ήμουν φαν. Ταιριάζει όμως στο συγκεκριμένο σκυλί, δε νομίζεις; Απο τότε μου έχει κολλήσει αλλα δε ταίριαζε στο γκριφόν που απέκτησα μετά.....ακουγόταν περίεργο για τέτοιο σκυλί χαχαχαχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια σειρά;

Dexter ηταν το όνομα που μου είχε κολλήσει οταν παραλίγο να πάρω κι εγω ενα Ροντβάιλερ οταν ήμουν στο Λύκειο. Ηταν το όνομα του μέλους ενος ροκ συγκροτήματος που ήμουν φαν. Ταιριάζει όμως στο συγκεκριμένο σκυλί, δε νομίζεις; Απο τότε μου έχει κολλήσει αλλα δε ταίριαζε στο γκριφόν που απέκτησα μετά.....ακουγόταν περίεργο για τέτοιο σκυλί χαχαχαχα.

Εχει μια σειρα οπου το ονομα του πρωταγωνιστη ειναι dexter , και ειναι κατασυροην δολοφονος... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια σειρα οπου το ονομα του πρωταγωνιστη ειναι dexter , και ειναι κατασυροην δολοφονος... :)

Δε το ξέρω αυτό. Δε βλέπω τηλεόραση, τυχαίο ηταν. Το συγκεκριμένο όνομα ακουστικά προσδίδει ενα δυνατό χαρακτήρα πάντως

(Dexter Holland ειναι το όνομα του τραγουδιστή των Offspring λοιπόν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το lykourgos κ τον safarpn. τα συγκεκριμένα είναι πολύ δυνατά αλλά αν εσύ είσαι ο αρχηγός της "αγέλης" δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. χρειάζονται άσκηση, πειθαρχία (δεν εννοώ ξύλο σε καμία περίπτωση) και μετά στοργή. φρόντισε ώστε να διοχετεύει την ενέργειά του καθημερινά στην άσκηση ώστε να μη σου κάνει ζημιές κτλ (αν δεν προλαβαίνεις να το βγάζεις έξω για μισή με μία ώρα, κ υπάρχει η δυνατότητα, χρησιμοποίησε διάδρομο). μην τον αφήνεις να προχωράει μπροστά σου στη βόλτα, μην παίζεις παιχνίδια τύπου διελκυστίνδα μαζί του κ γενικά ανταγωνιστικά παιχνίδια κ μην επιτρέπεις να δαγκώνει (πάλι δεν επιβάλλεις τπτ με το ξύλο). το φαγητό επίσης είναι πολύ σημαντικό, διαδικασία κατά την οποία θα πρέπει να μάθει το σεβασμό προς τον αρχηγό

για όνομα υποθέτουμε ότι είναι αρσενικός?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το ξέρω αυτό. Δε βλέπω τηλεόραση, τυχαίο ηταν. Το συγκεκριμένο όνομα ακουστικά προσδίδει ενα δυνατό χαρακτήρα πάντως

(Dexter Holland ειναι το όνομα του τραγουδιστή των Offspring λοιπόν).

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το lykourgos κ τον safarpn. τα συγκεκριμένα είναι πολύ δυνατά αλλά αν εσύ είσαι ο αρχηγός της "αγέλης" δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. χρειάζονται άσκηση, πειθαρχία (δεν εννοώ ξύλο σε καμία περίπτωση) και μετά στοργή. φρόντισε ώστε να διοχετεύει την ενέργειά του καθημερινά στην άσκηση ώστε να μη σου κάνει ζημιές κτλ (αν δεν προλαβαίνεις να το βγάζεις έξω για μισή με μία ώρα, κ υπάρχει η δυνατότητα, χρησιμοποίησε διάδρομο). μην τον αφήνεις να προχωράει μπροστά σου στη βόλτα, μην παίζεις παιχνίδια τύπου διελκυστίνδα μαζί του κ γενικά ανταγωνιστικά παιχνίδια κ μην επιτρέπεις να δαγκώνει (πάλι δεν επιβάλλεις τπτ με το ξύλο). το φαγητό επίσης είναι πολύ σημαντικό, διαδικασία κατά την οποία θα πρέπει να μάθει το σεβασμό προς τον αρχηγό

για όνομα υποθέτουμε ότι είναι αρσενικός?

Ναι σορυ αρσνενικο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα περίμενα να δω το χαρακτήρα του για να του δώσω ένα όνομα που να του ταιριάζει (κατά την κρίση μου)

συνήθως τους δίνουν ονόματα όπως Άρης κτλ.. αλλά μπορείς επίσης να του δώσεις το όνομα κάποιου που θαυμάζεις, ενός τραγουδιστή που σου αρέσει κτλ

(δεν προτείνω κάτι εγώ γτ στη θέση σου ίσως του έδινα κ κάποιο αστείο όνομα κ δε θέλω να παρεξηγηθώ :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα περίμενα να δω το χαρακτήρα του για να του δώσω ένα όνομα που να του ταιριάζει (κατά την κρίση μου)

συνήθως τους δίνουν ονόματα όπως Άρης κτλ.. αλλά μπορείς επίσης να του δώσεις το όνομα κάποιου που θαυμάζεις, ενός τραγουδιστή που σου αρέσει κτλ

(δεν προτείνω κάτι εγώ γτ στη θέση σου ίσως του έδινα κ κάποιο αστείο όνομα κ δε θέλω να παρεξηγηθώ :) )

Να τον βγάλει "Ρέμο".
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα

Κ αν ειναι Ρέμος αντε,κατι γινεται! Αν το βγαλει Τερλεγκα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ειναι τα πιο ομορφα και πιο γαματα σκυλια που υπαρχουν! Ειχα την τυχη να τα εκτρεφω και να τα εκπαιδευω για μια δεκαετια και εχουν περασει αρκετα πο τα χερια μου!

Οτι θελεις ρωτα, εδω ειμαι φιλαρακι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα το ονομα του ειναι Σαμ...
Το τερατακι δεν εχει σταματησει να τρωει, τρωει τα παντα...
Μου ειχε ρημαξει τα λαστιχακια για το co2.
Εχει παρει 5 κιλακια απο τοτε που το εχω ..
Εχει μαθει μερικα πραγματακια , την τουαλετα του , να μην με δαγκωνει, κατσε σηκω, χερι, αστο , πιασε, και τωρα μαθαινουμε το ξαπλωσε..

post-47325-0-38969100-1423515453_thumb.jpg

post-47325-0-73772800-1423515481_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υπεροχος Νικο!! να τον χαιρεσαι!

το αδερφακι του μαθαμε τι απεγινε?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα του και το στησιμο και τα ποδια θυμιζουν πολυ ροτβαιλερ! Θα δειξει στη συνεχεια! Φτου φτου να μην τον ματιασω!

Ανεβασε οτι μασιεται ψηλα και κλειδωσε ντουλαπια και συρταρια! Παρε ενα παλιο πανι ανθεκτικο, οπως ενα παλιο τζιν, κοψε ενα μπατζακι και κανε ενα κομπο! Το ενα ακρο ο σκυλος το αλλο ακρο εσυ! Η διελκυστινα ειναι απο τα αγαπημενα των ροτβαιλερ και ισως χασει το ενδιαφερον απο παπουτσια, μπουκαλες, σωληνακια κτλ! Μην το παρακανεις ομως γιατι τα δοντακια του ειναι ακομη καινουρια και σπανε ευκολα!

Μην τον αφηνεις να χοροπηδαει και να ανεβοκατεναινει σκαλες γιατι υποφερουν απο δυσπλασια.

Μην τον τρεχεις παρα πολυ!

Λογω οτι ειναι μεγαλοσωμη ρατσα θελει πολυ προσοχη στην διατροφη για να μην βγαλει προβληματα στο συκωτι και την καρδια!

Δυσκολο τωρα να σου γραψω ολα αυτα που πρεπει να κανεις οποτε αν θες επικοινωνουμε αλλιως!

Μου θυμισες τα δικα μου!

DSC01781_zpsjlml3yue.jpg

CIMG0076_zpsc0lgawea.jpg

eresos2006%20001_zpsicvde27y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα του και το στησιμο και τα ποδια θυμιζουν πολυ ροτβαιλερ! Θα δειξει στη συνεχεια! Φτου φτου να μην τον ματιασω!

Ανεβασε οτι μασιεται ψηλα και κλειδωσε ντουλαπια και συρταρια! Παρε ενα παλιο πανι ανθεκτικο, οπως ενα παλιο τζιν, κοψε ενα μπατζακι και κανε ενα κομπο! Το ενα ακρο ο σκυλος το αλλο ακρο εσυ! Η διελκυστινα ειναι απο τα αγαπημενα των ροτβαιλερ και ισως χασει το ενδιαφερον απο παπουτσια, μπουκαλες, σωληνακια κτλ! Μην το παρακανεις ομως γιατι τα δοντακια του ειναι ακομη καινουρια και σπανε ευκολα!

Μην τον αφηνεις να χοροπηδαει και να ανεβοκατεναινει σκαλες γιατι υποφερουν απο δυσπλασια.

Μην τον τρεχεις παρα πολυ!

Λογω οτι ειναι μεγαλοσωμη ρατσα θελει πολυ προσοχη στην διατροφη για να μην βγαλει προβληματα στο συκωτι και την καρδια!

Δυσκολο τωρα να σου γραψω ολα αυτα που πρεπει να κανεις οποτε αν θες επικοινωνουμε αλλιως!

Μου θυμισες τα δικα μου!

DSC01781_zpsjlml3yue.jpg

CIMG0076_zpsc0lgawea.jpg

eresos2006%20001_zpsicvde27y.jpg

Ωραιος ο σκυλάκος.....

Του εχω διαφορα παιχνιδια, σχετικα τωρα σε οτι του πω μη δεν το πειραζει , αν και μενει μονος του..

Τα παπουτσια δεν τα ακουμπαει πια. :)

Τον κανω κοινονικοποιηση με τον αλλο σκυλο που εχω καθως και με τους δικους μου, για να μαθαινει του ανθρωπους.

Τα χρωματα οντως μοιαζουν υπερβολικα για ροτβαιλερ αλλα δεν νομιζω να ειναι ...

Δεν με πειραζει κιολας. για το τι ρατσα ειναι :)

Του δινω διαφορα πραγματα , και του τα τραβαω και αρχιζει να γρυριλει, προσπαθω να του το κοψω αυτο .

Υπαρχει ενας ενδιασμος σε αυτο το θεμα οσο το εχω ψαξει ,πολοι πιστευουν οτι ετσι αγριευουν τα σκυλια.

Link to comment
Share on other sites

Σκυλιτσα ειναι!

Καμια σχεση! Τα σκυλια ειναι ζωα αγελλης και οσο και να μεγαλωσουν, παντα θα διεκδικουν την αρχηγια για να ειναι Α! Αστον να γρυλλιζει και απλα δειξτου πως εισαι το αφεντικο! Οχι με μαλωμα! Γρυλλισε κι εσυ αν θες! Εγω το εκανα συνεχως με τα σκυλια μου. Και μουγκριζα κιολας. Ειδικα τωρα που ειναι κουταβια, φερσου σαν να εισαι η μανα του! Γρυλλισε του, μουγκρισε του κτλ! Ειναι κατι που καταλαβαινουν! Βεβαια τωρα το γρυλλισμα του ειναι πιο πολυ παιχνιδιαρικο και κουταβισιο! Αν δεις οτι το παρακανει, απλα διακοπτεις το παιχνιδι και τον απομακρυνεις απο αυτο! Ετσι του δειχνεις οτι θα παιζεται οποτε θες εσυ και με τους δικους σου κανονες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...