Jump to content

Νέο Μέλος


Recommended Posts

Μετα απο καιρο ....
Ο τρελο Σαμ...
Εχει βγει πολυ παιχνιδιαρης... σε σημειο να μην σε αφηνει ησυχο.
Με το που με βλεπει πιανει την μπαλα για να του την πεταξω, αν αδιαφορησω  πιανει με τα ποδια του  τα ποδια μου και με τραβαει.
Στο φαγητο ειναι παρα πολυ δυσκολος, ξηρα τροφη δεν την ακουμπαει , και εχω δοκιμασει πολες και ακριβες.
Κονσερβα τρωει αλλα και αυτη οχι με ευχαριστηση,τα φαγητα τα τσακιζει ειδικα τα μακαρονια...
Ακουει σε οτι του ειχα μαθει, αν και γενικα τα εχει με τα σκυλια....

IMG_20160106_181310_zpswy164dnt.jpg

 

IMG_20160106_181247_zpstqskoddg.jpg

 

IMG_20160620_224035_zps14s5b85q.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νικολα, τι διαδικασια ακολουθεις στο ταισμα και τι τεχνασματα εχεις χρησιμοποιησει για την ξηρα τροφη;

Τωρα που του δινεις μακαρονια και τετοια θα χρειαζεσαι που και που και ασβεστιο και βιταμινες!

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις τεχνασματα? :P

Του εβαζα ξηρα τροφη και την επομενη ημερα την εβρισκα στο πιατο του.

Του εχω βαλει , και ξηρα μαζι με την κονσερβα και τρωει μονο την κονσερβα.

Καμια φορα την τρωει καταλαθος και την φτηνει.. :)

Σαν παιχνιδι την τρωει , του τα πεταω ενα ενα στον αερα και πηδαει και τα πιανει.

Συνηθως με κονσερβα την βγαζει + αν εχει περισευμα φαγητο απο το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την τροφη με λιγο λαδι η ζωμο απο καποιο φαι στο μπωλ! Υστερα πηγαινε σε ενα συγκεκριμενο σημειο οπου του αφηνεις την τροφη και βαλτον να κατσει. Βαλε την τροφη στο σημειο οπου ειναι να φαει και αστην 10 λεπτα. Αν δεν την φαει, παρε το μπωλ και μην τον ξαναταισεις εκεινη την ημερα. Επανελαβε ως οτου να φαει εστω και λιγο και επιβραβευσε τον!

Γενικα δεν πρεπει να εχει την τροφη του δεδομενη και αμμεση! Οταν θα αρχισει να τρωει θα ακολουθησεις την ιδια ρουτινα με την τροφη να μενει στο σημειο 10 λεπτα και οχι παραπανω. Αργοτερα μπορεις να εμπλουτισεις την διαδικασια με εντολη ωστε ο σκυλος να ξερει οτι τρωει συγκεκριμενη ωρα, σε συγκεκριμενο σημειο και συγκεκριμενη τροφη κατοπιν συγκεκριμενης εντολης. Αυτο βοηθαει και παρα πολυ στην εκπαιδευση για φολα αλλα θελει δουλεια!

Επισης οταν τρωτε εσεις, δεν θα δινετε τιποτα στον σκυλο απο το τραπεζι και το καλυτερο θα ηταν ο σκυλος να μεταφερεται αλλο κατα διαρκεια του γευματος σας! Ειναι μια πετυχημενη μεθοδος που εχω χρησιμοποιησει σε πολλους σκυλους!

Βεβαια παιζει ρολο και η τροφη! Τι ξηρα του δινεις;

Ποσο ειναι τωρα ο τυπακος;

Link to comment
Share on other sites

O σκυλός δεν βρισκεται στο σπιτι.

Του εχω δοκιμασει και με λαδι, και τρωει το λαδι...

Ξηρα αγοραζα απο κτηνιατρο διαφορες απο φθηνες εως και ακριβες.

Δεν τον αφηνω ρε συ νηστικο μια ημερα...

Αλλα και γενικα την κονσερβα μπορει να φαει λιγο στην αρχη μερικα κομματια, και μετα ξανα λιγο  σιγα σιγα... τρωει και πιανει την μπαλα.. :)

Ενω το μαγειρεμενο το τσακιζει.

Ειναι λιγο περιεργος με το φαγητο... πχ το κοτοπουλο στηθος δεν το τρωει, ουτε την πανσετα... :P

Πρεπει να τα κανω κομματακια και να του τα δινω εγω.

1.5  χρονων ειναι περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα να μεινει νηστικο μια μερα ρε συ Νικο! Μαλλον τον εχεις καλομαθημενο και ειναι μεγαλουτσικος τωρα για να βαλει μυαλο. Γινεται αλλα θελει δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα να μεινει νηστικο μια μερα ρε συ Νικο! Μαλλον τον εχεις καλομαθημενο και ειναι μεγαλουτσικος τωρα για να βαλει μυαλο. Γινεται αλλα θελει δουλεια!

 

Τον λυπαμαι ρε συ να τον αφησω εντελως νηστικο.

Ειναι και υπερκινητικο σκυλι , ολο τρεχει ... .

Η αλλη λυση ειναι να του ταιζεις την ξηρα τροφη ενα ενα, αλλα θελει μισαωρο και αναλογως τα κεφια , αλλιως τα φτηνει... :)

Πρεπει να βρω κατι γιατι εχω κουραστει με τις κονσερβες...

Α επισης τσακιζει τα αυγα...  φρεσκα ενοειται και βρασμένα... 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που σου λεω αλλα κατα γραμμα! Μια δυο μερες, οπως και τα ψαρια δεν παθαινει τιποτα! Μια τροφη που χρησιμοποιουσα εγω αλλα λιγο ακριβη, ειναι η hills!

Κοιταγα το βιντεο και παρατηρησα τα ποδια του. Το πιο πιθανο να εχει και ντοπερμαν μεσα του, γιαυτο και η ενεργεια! Παντως να τον χερεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που σου λεω αλλα κατα γραμμα! Μια δυο μερες, οπως και τα ψαρια δεν παθαινει τιποτα! Μια τροφη που χρησιμοποιουσα εγω αλλα λιγο ακριβη, ειναι η hills!

Κοιταγα το βιντεο και παρατηρησα τα ποδια του. Το πιο πιθανο να εχει και ντοπερμαν μεσα του, γιαυτο και η ενεργεια! Παντως να τον χερεσαι!

 

ΧΑχα μπορει να εχει και λιγο απο ολα.. :)

Θα προσπαθησω να τον τραβηξω ενα αλλο βιντεακι... με τις τρελες του.

Εχει 2 ημερες που του ξεκινησα ξηρα τροφη..

Του εβαλα στο μπολ του και αδιαφορησε ουτε καν πηγε .

Περιμενα ενα 2 ωρο , τπτ.

Πιανω το μπολ και το βαζω επανω στο τραπεζακι διπλα μου, εκει ξαπλωνει και ο σκλυλος.

Και τσουπ ανεβαινει επανω και τρωει.

Πρεπει να ειμαι διπλα του για να φαει αλλιως δεν.. :P

Ειναι τελικα τρελοσκυλο..

Με ανησυχει ομως το στομαχι του μηπως δεν τρωει καλα... φαινεται και στις φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις σε ανησυχει το στομαχι; τι εχει;

Βρε συ 10 λεπτα σου ειπα να την αφησεις την τροφη και ποτε διπλα στο τραπεζι που τρωτε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο ασχετο αλλα διαβασα παραπανω για επιθετικοτητα κτλ.

Σιγουρα το παν ειναι η εκπαιδευση αλλα δεν μπορουνε να αγνοησουμε και την προδιαθεση, τον χαρακτηρα δηλαδη ενος σκυλου..

Ειχα γνωστο εκπαιδευτη που ειχε απο μικρα δυο ροντβαιλερ. Τα εκπαιδευσε και τα δυο με τον ιδιο ακριβως τροπο. Το ενα το δωρισε σε φιλο μου γιατι απλα γρυλισε στο μωρο που εχουν στην οικογενεια. Ο φιλος αυτος τον πηρε και τον εχει σε εξοχικο για φυλακα. Το 2ο ροντβαιλε, αρνακι..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το καθε ζωντανο εχει τον δικο του χαρακτηρα. Απο κει και περα ομως η εκπαιδευση εχει να παιξει πολυ μεγαλο ρολο και φυσικα η ανθρωπινη συνεργασια.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...