Jump to content

Εκκόλαψη - Εκτροφή Αρτεμια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια ελπιζω το θεμα να το άνοιξα σωστά εδω.

Έχω παρει 2 φορες την συσκευασια της sera την Artemia mix και έχω να πω πώς παρολο που ακολουθω ολα τα βηματα που αναγραφεται στην συσκευασια αλλα και παλι δεν μου επιζουν ουτε μια μετα ενα 24ωρο πεθαινουν ολοι οι γονοι.

Αφου εκκολαφθούν τις βάζω σε ένα ενυδρείο με νερό βρύσης με αντιχλώριο στην ιδια θερμοκρασια που εκολαυθηκαν και ταϊζω με άλγη.

κάνω κάπου λάθος?

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από αναπαραγωγή της?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκει κανω λαθος.

και σε τι αλατότιτα πρεπη να ειναι το νερο ποσο ανα λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα πως εκκολάπτεται σε αλμυρο νερο και μετα μεταφερεται σε "βρυσης" οπος οι γονοι καποιον ασπονδυλων

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκει κανω λαθος.

και σε τι αλατότιτα πρεπη να ειναι το νερο ποσο ανα λιτρο?

Δεν το γνωρίζω αυτό, μπορείς να το ψάξεις.Το καλύτερο θα ήταν να βρεις στο ιντερνετ την αλατοτητα του σκευασματος της σερα για να κανεις παρομοια.

Ήξερα πως εκκολάπτεται σε αλμυρο νερο και μετα μεταφερεται σε "βρυσης" οπος οι γονοι καποιον ασπονδυλων

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα γεννητούρια, έκανα την εκκόλαψη σε ένα μπουκάλι και δεν τις μετέφερα, τις άφηνα εκεί και τάιζα όσο με έπαιρνε, αν και όσο πιο φρέσκια είναι, τόσο καλύτερα. Έχω πάρει και μία υγρή τροφή για την αρτέμια, ώστε να αντέξει παραπάνω, αλλά δεν την χρησιμοποίησα τελικά.Δοκίμασε να μην τις μεταφέρεις, αντί να ψάχνεσαι για την αλατότητα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάπου που λέει 1 κουταλιά αλάτι/700ml νερού!

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμάσεις. Καλύτερα ζήτησε μεταφορά του θέματός σου στους αλμυρούς, εμείς δεν το'χουμε με τα αλάτια :P

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το αλάτι.Δεν βγάζουν όλα την ίδια αλατοτητα με την ίδια ποσότητα.

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Θα δοκιμάσω και με τους 2 τρόπους να δω διαφορές ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φακελάκι της σέρα (αυτά έχω κι εγώ και το κιτ εκόλλαψης) έχει έτοιμη την ποσότητα αλατιού. Γιατί θέλεις ντε και καλά να τα μεταφέρεις αφού εκκολαφθούν; :D

Link to comment
Share on other sites

Για να τα αναπαράγω εγω και να μην τρέχω να αγοράζω κάθε λίγο και λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Ααα... και πως αναπαράγεται η αρτέμια; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει οσο το δυνατόν πιο σταθερή θερμοκρασία μεταξύ 26-28 βαθμούς και σταθερή ποιότητα αλατόνερου με συνεχή οξυγόνωση του νερού με αεραντλία

Και να τρέφετε συχνά

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα! Είναι ερμαφρόδιτο ον ή ζευγαρώνει κάπως; Γιατί αυτόι που περιγράφεις ήξερα ότι ισχύει για να εκκολαφθεί απλώς! Καλή επιτυχία! :)

Μόλις βρεις τον τρόπο πες το μας κι εδώ γιατί από άνοιξη περιμένω γέννες ξανά! :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά η πιο εύκολη και φθηνή τροφή για την αρτεμια είναι η Αιωρούμενη Άλγη / Green Water.

Και για αυτό θα καθυστερήσω λύγο να ξεκινήσω την εκκόλαψη της μεχρη να αρχίσω να παράγω την αλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναπαράγετε κανονικά :)

Το αρσενικό κλασικά είναι πιο μικρό από το θηλυκό

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κάνε εσύ την αναπαραγωγή και θα έρχομαι να παίρνω από σένα, μην μπαίνω και στον κόπο να εκκολάπτω! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι πος αν θες να ανανεώσεις την αρτεμια με πιο μικρές μπορης να βγάλεις της ενήλικες και να της ταΐσεις στα χρυσόψαρα σου.:D

Είναι μια απίστευτη λιχουδιά για αυτά ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φακελάκι της σέρα (αυτά έχω κι εγώ και το κιτ εκόλλαψης) έχει έτοιμη την ποσότητα αλατιού. Γιατί θέλεις ντε και καλά να τα μεταφέρεις αφού εκκολαφθούν; :D

Δεν χρειάζεται να πάω να δοσω πανό από 1€ που έχει το φακελάκι.

Με ένα πλαστικό μπουκάλι νερού φτιάχνω μια τέλια κατασκευή.

1) κάνω 2 τρύπες με 1 κατσαβίδι

2) ενώνω στην αεραντλία το σολινακη στην μια άκρη

3) την άλλη ακρι την περνάω μέσα από την μια τρύπα στο καπάκι του μπουκαλιού ετση οστε να εξέχει λίγο.

Εκεί που εξέχει βάζω ένα καλαμάκι του καφέ και είναι ετιμο. ;)

Όταν βρω που το έχω βαλη θα ανεβάσω φοτο εξιγοντας από την αρχή.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά της SERA... είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει... για να βγάλω αρτέμια.

Μόνο Ocean Nutrition και JBL... χρησιμοποιώ πλέον επειδή έχουν και μεγάλη εκκολαψιμότητα.

Υπάρχει και η συσκευή της Α.Ο. που χρησιμοποιείς για τα ειδικά αυγά (μαγνητισμένα)... για εύκολο διαχωρισμό από τα τσόφλια.

Ακολούθησε την συμβουλή της Kalliroi... κράτα τες στο νερό, που τις εκκολάπτεις.

ΔΕΝ είναι δύσκολο να κάνεις αναπαραγωγή... αρκεί να έχεις μάθει πρώτα να τις εκκολάπτεις και μετά να τις τα'ί'ζεις.-

http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=sep-art-separator

Link to comment
Share on other sites

Ααα και εγω έψαχνα να βρω και δεν έβρισκα αλης εταιρίας γιατη και εγω δεν ειμαι ικανοποιημένος..

Θα παο στην Ocean Nutrition μιας και οτη έχω παρη από εκεί είναι κομπλέ.

Αρχικά θα παω βέβαια στην sera για να πειραματιστώ και αν πάνε καλά θα αγορασο και της Ocean Nutrition

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφή εκτός από αλγη μπορώ να δίνω στην αρτεμια.

Χορης βεβεα να χρειάζεται να τρέχω σε πετ σοπ και να ακριβοπληρώνω άλλες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

"Πεταμένα" λεφτά είναι της Sera... και η ποσότητα που βγαίνει... ΔΕΝ φτάνει ούτε για ένα τά'ι'σμα.

ΔΕΝ μπορείς να έχεις "και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη". Με rotifer... ή με έτοιμες τροφές.

Έχω γράψει κι ένα κείμενο (παρουσίαση) για την εκκόλαψη της... αλλά είναι σε άλλο forum και απαγορεύεται νομίζω να μπει link εδώ.

Υπάρχει και για το μεγάλωμα (εκτροφή) της.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...