Jump to content

Θανατος Ψαριων Ενυδρειο Γλυκου Νερου


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

εχω ένα ενυδρειο 40 λιτρα γλυκου νερου.

Μέχρι στιγμής έχω βαλει 6 ψαρια και έχουν πεθάνει όλα πριν τον 2ο μηνα

μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας αναφέρεις τι ψάρια έχεις βάλει σε αυτά τα λίτρα για να σε βοηθήσουμε και τι εξοπλισμό έχεις.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου.

Τι ψαρια εβαλες?

Μετρησεις νερου εχεις?

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στην αρχή δύο χρυσόψαρα μετά δύο oranda και στη συνέχεια δυο χρυσοψαρα

αλλα ολα εχουν πεθανει.

την ονομασια του φιλτρου δεν τη θυμαμαι ειναι συμαντικη

θα προσπαθησω να βρω το χαρτι που γραφει το ονομα

Link to comment
Share on other sites

ακομα εχω ενα μικρο καραβι και ενα αγγειο σαν διακοσμιτικα (διακοσμιτικα ειναι οχι τυποθ παιχνιδια ή κατι αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Μπές στο link και κάνε αντιγραφή - επικόλληση αυτή τη φόρμα έτσι ώτσε να μας δώσεις μια καλύτερη εικόνα του ενυδρειου σου. Βάλε και καμιά φωτογραφία.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες! :)

Το πιο πιθανό είναι να πέθαναν λόγω δηλητηρίασης από αμμωνία. Θα σου εξηγήσω παρακάτω γιατί.

Ερώτηση: τώρα το ενυδρείο είναι άδειο;

Αν ναι, μην βάλεις άλλα ψάρια προτού πάρεις μετρήσεις!

Γειά σας παιδιά

εχω ένα ενυδρειο 40 λιτρα γλυκου νερου.

Μέχρι στιγμής έχω βαλει 6 ψαρια και έχουν πεθάνει όλα πριν τον 2ο μηνα

μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Πρώτα πρώτα, τα 40 λίτρα είναι ακατάλληλα για χρυσόψαρα, γιατί το καθένα από τα κοινά (τα κλασικά) θέλει περίπου 70 λίτρα, ενώ τα οράντα (και γενικά τα φάνσυ) θέλουν περίπου 40 λίτρα το ένα. Θέλουν τόσα πολλά λίτρα γιατί 1ον βρωμίζουν πολύ και 2ον γίνονται τεράστια, φτάνουν τα 30 εκατοστά. Οπότε καλό θα είναι να μην βάλεις ξανά χρυσόψαρα αλλά να προτιμήσεις κάποιο άλλο είδος κατάλληλο για τα λίτρα σου (θα σου πούνε οι πιο έμπειροι) ;)

Έχω βάλει στην αρχή δύο χρυσόψαρα μετά δύο oranda και στη συνέχεια δυο χρυσοψαρα

αλλα ολα εχουν πεθανει.

την ονομασια του φιλτρου δεν τη θυμαμαι ειναι συμαντικη

θα προσπαθησω να βρω το χαρτι που γραφει το ονομα

Αν μπορείς να την βρεις ή να δεις αν γράφει κάτι πάνω ή να βγάλεις μία φωτογραφία. :)

εχω βαλει κατι μικρα χαλίκια

και οχι μετρήσεις δεν εχω κανει

Πριν βάλεις άλλο ψάρι πρέπει να βεβαιωθείς ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο. Αυτό θα στο πουν οι μετρήσεις. Πρέπει να έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά πάνω από 0 (π.χ. 10-25). Μόνο τότε θα είναι ασφαλές να μπει ψάρι.

ακομα εχω ενα μικρο καραβι και ενα αγγειο σαν διακοσμιτικα (διακοσμιτικα ειναι οχι τυποθ παιχνιδια ή κατι αλλο)

Τα ψεύτικα διακοσμητικά μπορεί να βγάλουν χρώμα ή ουσίες στο νερό, να τραυματίσουν τα ψάρια και από κάτω ή μέσα μερικές φορές μαζεύονται τροφές και ακαθαρσίες, ανεβάζοντας την αμμωνία που είναι δηλητηριώδης. Άσε που στην περίπτωσή σου σου τρώνε πολύτιμο χώρο, τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο να κολυμπάνε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου προτεινεις καποιο ειδος το οποιο ειναι καλο για τα λιτρα μου

Link to comment
Share on other sites

Τα 40 λίτρα που διαθέτεις περιορίζουν κατά πολυ τις επιλογές σου. Ενας μονομάχος, ενα χρυσόψαρο οράντα ή γαριδάδικο θα έλεγα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου προτεινεις καποιο ειδος το οποιο ειναι καλο για τα λιτρα μου

Τα 40 λίτρα που διαθέτεις περιορίζουν κατά πολυ τις επιλογές σου. Ενας μονομάχος, ενα χρυσόψαρο οράντα ή γαριδάδικο θα έλεγα εγω.

Συμφωνώ για τον μονομάχο και τις γαρίδες και διαφωνώ για το οράντα. Τα χρυσόψαρα είναι κοινωνικά ψαράκια και είναι κρίμα να έχουμε ένα μόνο του. Άσε που και τα φάνσυ μεγαλώνουν και ζούνε πάρα πολλά χρόνια, θα έπρεπε στο μέλλον να το βάλει σε μεγαλύτερο ενυδρείο, φτάνει τα 15 εκατοστά ένα φάνσυ.

Διόρθωση: τα φάνσυ φτάνουν τα 15 εκατοστά σε 5 χρόνια, το τελικό τους μέγεθος είναι μεγαλύτερο αλλά δεν θυμάμαι πόσο! :D

Επίσης ίσως να μπορείς να βάλεις bumblebee cobies (ή gobies; ) όπως η Μαίρη. Ίσως να μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια στα 40 λίτρα, ψάξε το και περίμενε καμία επιπλέον γνώμη. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε και τη προσδοκιμο οριο ζωης εχουνε τα ειδη που αναφερατε παραπανω

και ακομα βλεπω πως ενας ειναι απο τα γιαννενα οπως και εγω θα μπορουσε να μου προτεινει απο που να παρω τ αψαρια,γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει οραντα σε 40λιτρο , μην λεμε τα ιδια!!!

πανω απο 100 λιτρα το min. ειναι στα fancy χρυσοψαρα.. πανω απο 200 στα μονοουρα.

Nικο τα ψαρια πεθαναν απο αμμωνια.. οτι και να βαλεις θα πεθανει..

ξεκινα το διαβασμα στα υπομνηματα των αρχαριων και εφοσων κατανοησεις τα βασικοτερα.. ξεκινα σιγα σιγα να στηνεις το ενυδρειο σου σωστα.

Αν δεν γινει αυτο , οτι ψαρι μπαινει θα πεθαινει.. το χομπυ αυτο , ειναι της υπομονης.. βιαστικα δεν γινεται τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ψαρια για τωρα και παρε τεστ για να μετρησεις το νερο σου να δεις αν εχει στρωσει το φιλτρο σου,αν δεν εχει στρωσει οτι και αν βαλεις θα ψωφισει.

Πες μας τι φιλτρο εχεις και τι εχει μεσα απο υλικα.

Σε 40 λιτρα ενυδρειο,υπαρχουν καποια ψαρακια αλλα δεν ξερω αν θα τα βρεις εκει που μενεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να και καποιε φωτο

Έγινε επεξεργασία - Nikos Zarkadas
Link to comment
Share on other sites

να σας πω επιδη δεν εχω κανει ακομα τεστ σημερα θα κανω

To ενυδρειο δεν εχει θερμοστατη

γραψτε μου αν μποριτε τι ψαρια να βαλω τι φαρμακα α χρησιμοποιθω και τεταια γενικως πως να στρωσω το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - Nikos Zarkadas
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω τα θεματα για αρχαριους και ειδικα τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο.

Αν υπαρχουν μεσα ψαρια θα πρεπει να φυγουν αν δεν εινα στρωμενο το ενυδρειο σου.

Θερμοστατη πρεπει να παρεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά πρώτα... και στην συνέχεια... ρωτάς.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου εκανες καθολου,και αν ναι τι ποσοστο,και ποσο συχνα;

Ποσο φαγητο εριχνες και ποσο συχνα;

Αντιχλωριο εβαζες οταν αλλαζες νερο;

Έγινε επεξεργασία - coolmind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά

Συνοψίζοντας:

το ενυδρειο ειναι 40 λιτρα( δεν εχει θερμοστατη αλλα η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 20 βαυμους) εχω μεσα 2 διακοσμητικα μικρου μεγεθους. Εχτες εκανα μετρησεις οι οποιες ηταν φυσιολογικές. Αλλαγή νερου κανω καθε 20 μερες το 1/3 και καθε 2 μηνες το μισο,βαζω αντιχλωριο και τα ψαρια τα ταιζω καθε μερα 3 φυλλαράκια για το καθένα

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις τωρα μεσα?

Η θερμοκρασια 20 δεν ειναι καλη για τροπικα ψαρια.

Οι μετρησεις σου ποιες ειναι?Μπορεις να τι γραψεις σε παρακαλω?Γιατι εμενα το φυσιολογικες δεν μου λεει κατι.

Αλλαγες νερου κανουμε καθε εβδομαδα το 30% σε τοσο μικρα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια τις μετρησεις δεν τις θυμάμαι

τα ψαρια ειναι 2 oranda

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...