Jump to content

Αγορά Stc-1000


Recommended Posts

Επειδή βαρέθηκα να παίζω με τα θερμόμετρα και με το ποιό χάνει πιο λίγο απ' το άλλο, είπα να πάρω και εγώ έναν STC-1000.

Διαβάζω όμως πολλά σχετικά με σωστούς και λάθος και με κατάλληλους σένσορες-τροφοδοτικά κλπ. και το χάνω λίγο.

Βρήκα ότι θα πρέπει να έχει αυτή τη συνδεσμολογία και όχι άλλη:

$T2eC16dHJGYFFlOUQ!fcBSE)g-62G!~~60_12.J

Επίσης τελικά χρειάζονται τροφοδοτικό;Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι γράφουν 220v.

Link to comment
Share on other sites

1. Με την αποκτηση του sts δεν σημαινει αυτοματα οτι θα βλεπεις και τη σωστη θερμοκρασια.

Παντα χρειαζεται ενα 2ο (ή και 3ο αν δεν συμφωνησουν τα δυο) θερμομετρο για επαληθευση.

Μετα μπορει να καλιμπραριστει ο stc στη σωστη θερμοκρασια.

Ο αισθητηρας του δεν ειναι αθανατος. Μπορει μετα απο 1-3 χρονια να θελει αντικατασταση (υπαρχει στην αγορα ανταλλακτικος)

ΓΙα αλλο λοιπον σκοπο υπαρχει ο stc και οχι ως αλαθητος δεικτης θερμοκρασιας.

ΚΙ αυτος εινα η σταθεροτητα στη ρυθμιση της θερμοκρασιας.

2. Αυτη η συνδεσμολογια δεν θα δουλεψει.

Δες το αντιστοιχο αρθρο με τη καταλληλη συνδεσμολογια.

3. Τροφοδοτικο χρειαζονται οι ανεμιστηρες.

Ο stc λειτουργει με 220V και 110V (στην Ελλαδα επιλεγουμε να αγορασουμε αυτον που γραφει 220V)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν τον παίρνω μόνο σαν θερμόμετρο (έχεις δίκιο, το διατύπωσα λάθος).

Για τον σένσορα το ξέρω, αλλά ξέρω ότι είναι φθηνός ~2ευρώ.

Αυτός εδώ που βρήκα, κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά ν αγοράσω τον συγκεκριμένο κοντρόλερ ειδικά όταν αρχίσουν οι ζέστες...όταν τον βάλεις και έχεις χρόνο γράψε καμιά εντύπωση για την λειτουργία του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν τον παίρνω μόνο σαν θερμόμετρο (έχεις δίκιο, το διατύπωσα λάθος).

Για τον σένσορα το ξέρω, αλλά ξέρω ότι είναι φθηνός ~2ευρώ.

Αυτός εδώ που βρήκα, κάνει;

Μια χαρα είναι, και σχετικά καλή τιμή για Ελλάδα, τα μεταφορικά δεν λέει πόσο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ. αύριο να μάθω.Αν ισχύει και δεν είναι κράχτης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εδώ που βρήκα, κάνει;

Απο οτι φαινεται κανει.

Δεν ειναι elitech ομως.

Οχι οτι εχει καμια διαφορα στη λειτουργια.

Απλα οι noname stc1000 κοστιζουν στο ebay 7-8 euro με δωρεαν μεταφορικα (απο Ασια).

Ενω οι elitech Stc -1000 12-13 euro (δωρεαν μεταφορικα)

Απο Αγγλια λιγο πιο ακριβα, αλλα ερχεται πιο γρηγορα απο οτι απο Ασια.

Αν παραγγειλεις απο τωρα και δεν περιμενεις τελευταια στιγμη το καλοκαιρι, δεν υπαρχει λογος βιασυνης.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μια μέρα που έψαχνα χαλαρά το βρήκα κοντά στα 30 ευρώ ελλάδα και κανένα 20άρικο από ebay με μεταφορικά...όντως αν ισχύει είναι πολύ καλή τιμή πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Οι elli εχουν κοντα 30-50€ Ελλαδα..,

Μια χαρα ειναι οι stc 1000, απλα πρεπει να ειναι διπλης ενεργειας(ζεστη-κρυο), να εχουν πλαστικο αισθητηρα...

Δεν θελει τροφοδοτικο....

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευουμε τους eliwell με τους elitech.

Μιλαμε για elitech STC-1000

7400433.jpg

και noname STC-1000

41HIoa2QozL._SY300_.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αα οκ....

Και οι noname μια χαρα ειναι παντως...

Nαι, απλα εχουν μιση τιμη (7-8) απο τους elitech (12-13) οπως εγραψα. ;)

Kαι ο stc στο λινκ του φιλου ειναι noname και κοστιζει15 χωρις τα μεταφορικα. ;)

Οχι πως ειναι σημαντικο ποσο τα 10 παραπανω ευρω.

Απλα πληροφοριακα το λεμε για καποιους που δεν τους περισσευουν 10 ευρω (τα οποια μπορουν να τα διαθεσουν για φισ καλωδια και ανεμιστηρακια)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από ebay, δεν θέλω να μπλέκω για πολλούς λόγους.Αυτός που έβαλα είναι όντως noname stc αλλά δεν έχω εντοπίσει καμία διαφορά με τους elitech.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως...

Η εταιρία ΕΨΕΜ που φέρνει στην Ελλάδα τους Eliwell... φέρνει και κάποια μοντέλα STC (το ανακάλυψα ψάχνοντας για σένσορες θερμοκρασίας), για την ακρίβεια τον STC-100... βρήκα.

Έκανα μαζί τους μια συζήτηση για το ενδιαφέρον που υπάρχει... λόγω του ότι ο eliwell είναι αρκετά ακριβότερος... και μου είπαν ότι θα κοιτάξουν να τους φέρουν. Ελπίζω να είναι... και σε ανταγωνιστική τιμή.

Αυτά έγιναν την τελευταία μέρα του χρόνου... θα περάσω να μάθω νεότερα και θα γράψω.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως...

Η εταιρία ΕΨΕΜ που φέρνει στην Ελλάδα τους Eliwell... φέρνει και κάποια μοντέλα STC (το ανακάλυψα ψάχνοντας για σένσορες θερμοκρασίας), για την ακρίβεια τον STC-100... βρήκα.

Έκανα μαζί τους μια συζήτηση για το ενδιαφέρον που υπάρχει... λόγω του ότι ο eliwell είναι αρκετά ακριβότερος... και μου είπαν ότι θα κοιτάξουν να τους φέρουν. Ελπίζω να είναι... και σε ανταγωνιστική τιμή.

Αυτά έγιναν την τελευταία μέρα του χρόνου... θα περάσω να μάθω νεότερα και θα γράψω.-

Αντε μπράβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά διευκρίνησε αυτό που σου λέει ο Άγγελος .

Να είναι για ψύξη αλλά και για θέρμανση και φυσικά ο αισθητήρας να είναι πλαστικός.

Έχει αναφερθεί παλιότερα από μέλος οτι αγόρασε από Ελληνικό κατάστημα αλλά δεν ήταν αυτό που υπόσχονταν :(

Link to comment
Share on other sites

Απλά διευκρίνησε αυτό που σου λέει ο Άγγελος .

Να είναι για ψύξη αλλά και για θέρμανση και φυσικά ο αισθητήρας να είναι πλαστικός.

Ετσι ακριβώς.

Έχει αναφερθεί παλιότερα από μέλος οτι αγόρασε από Ελληνικό κατάστημα αλλά δεν ήταν αυτό που υπόσχονταν :(

Οντως ,είχα δει και εγώ κάτι αντίστοιχο που έλεγε πως ήταν STC-1000 , αλλά τελικά ήταν απλός κοντρολερ με μια έξοδο και είχε και το τριπλάσιο κόστος από όσο στο ebay, και το χειροτερο είναι πως ειχε σχεδιάγραμμα με τη συνδεσμολογια του STC-1000 που δεν έχει καμία σχέση με τους απλους

Link to comment
Share on other sites

Τάκη... είσαι σίγουρος ότι ήταν ο 1000 (πχ. κι ο STC-100 για θέρμανση είναι) ;

Link to comment
Share on other sites

Τάκη... είσαι σίγουρος ότι ήταν ο 1000 (πχ. κι ο STC-100 για θέρμανση είναι) ;

Ναι ο 1000 ήταν, είχε φωτογραφία με τον 1000 και είχε και τη συνδεσμολογία του 1000 , και μάλιστα την είχε αντιγράψει από έναν κοινό μας γνωστό, και όταν τους έστειλε email πως χρησιμοποιούν εικόνα του χωρίς έγκριση την αφαίρεσαν σε δευτερόλεπτα. Και θυμάμαι πως τον χρέωνε 30 με 35 Ευρώ

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, αυτος ο φιλος είναι

και εδω το eshop

http://www.a-store.gr/0264-detail.html

τοτε ειχε άλλες φωτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σας ενημερώσω πως...

Η εταιρία ΕΨΕΜ που φέρνει στην Ελλάδα τους Eliwell... φέρνει και κάποια μοντέλα STC (το ανακάλυψα ψάχνοντας για σένσορες θερμοκρασίας), για την ακρίβεια τον STC-100... βρήκα.

Έκανα μαζί τους μια συζήτηση για το ενδιαφέρον που υπάρχει... λόγω του ότι ο eliwell είναι αρκετά ακριβότερος... και μου είπαν ότι θα κοιτάξουν να τους φέρουν. Ελπίζω να είναι... και σε ανταγωνιστική τιμή.

Αυτά έγιναν την τελευταία μέρα του χρόνου... θα περάσω να μάθω νεότερα και θα γράψω.- 

 

Κανένα νέο με την ΕΨΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα παραγκελια απο το e bay τον no name stc 1000 στα 12 ευρω και μ.εστειλε e mail επιβεβαιωσης αλλα δεν.εχει τραβηξει λεφτα απο την τραπεζα ακομη ... αργει οντως αυτο ?

στην.παραδοση λεει απο 25 μαιου εως 12 ιουνιου ,λογικο ?

Link to comment
Share on other sites

Πότε έκανες την παραγγελία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...