Jump to content

Deltec Mce 600 - Μείωση Θορύβου Από Τον Αέρα Εσωτερικά Στο Κουτί Του?


gfdimopo

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά,

Εχω το παραπάνω skimmer ώστοσο επειδή το ενυδρειο το έχω σε υπνοδωμάτιο το βράδυ κάνει λίγο σαν καφετιέρα (ακούγεται ο αέρας εσωτερικά στο κουτί του σκιμμερ) και με την ησυχία που επικρατεί είναι λιγο ενοχλητικό για να κοιμηθείς!

Το θέμα ειναι μπορώ να μειώσω κάπως λίγο τον ήχο απο τις φυσαλίδες μέσα στο skimmer? Στην είσοδο του αέρα έχω βάλει σιγαστήρα βαρελάκι και σφουγγάρι στην αντλία για να μην συντονίζει με το δοχείο και στον καταράκτη σφουγγάρι να μην ακούγεται το νερό ! Αν κλείσω τον αέρα δεν ακούγεται τπτ εντελώς δηλαδή.

Καμια ιδέα για να μειώσω το θόρυβο του αέρα εσωτερικά ?

Μπορώ να το κλείνω το βράδυ και να το ανοίγω πάλι το πρωι? η δεν ειναι καλή τακτική!

Μια λύση είναι να φτιαξω ντουλάπι και να το βάλω να δουλεύει εσωτερικά με ηχομόνωση να μην αούγεται τπτ

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχω το ίδιο και είναι τελείως αθόρυβο! έχεις δοκιμάσει να καθαρίσει το σωληνάκι εισαγωγής του αέρα??

αν όχι βράσε λίγο νερό όσμοσης και όπως τραβάει αέρα ρίξε μέσα με μία σύριγγα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω καθαρίσει ποτέ αλλα φαίνεται καθαρο. Μπορώ να το κάνω και με απιονισμένο νερο? Το είχα πάρει μεταχειρισμένο το skimmer. Όταν κλείνω τον αερα δεν ακούγεται κάτι. είναι τελείως αθόρυβο.

Μήπως φταίει οτι το νερό μου είναι ακόμα στο στρώσιμο. Το ενυδρείο είναι καινούργιο και έχω ρίξει μόνο βακτήρια?

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

κάνε ενα καλό καθάρισμα και δε νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. άνοιξε- καθάρισε αντλία και στο σωληνάκι αέρα κάντο έστο και με απιονισμένο..

αν είσαι ακόμα στην αρχή και βάζεις βρύση βάλε στο πρόγραμμα η επόμενη αγορά να είναι όσμοση! πίστεψε με θα σε γλυτώσει απο πολλά

Link to comment
Share on other sites

και γω φίλε το είχα στο υπνοδωμάτιο και με διακόπτη (ή ακόμα και με χρονοδιακοπτη)το έκλεινα το βράδυ. .και όλα καλά. ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να μην ακουγεται το βραδυ στην απολυτη ησυχια, οχι το deltec αλλα κανενα σκιμμερ

Στο υπνοδωματιο ενυδρειο και θαλασσινο μην ζητας και πολλα φιλε μου

Παλεψε το με ενα καλο καθαρισμα, παιξε λιγο και με το βανακι του αερα

Αλλα η καλυτερη λυση ειναι να το κλεινεις

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη της πρωτες τεσσερης μερες ακουγοταν ελαχιστα το (σφυριγμα) κ σε εμενα σημερα λοιπον καθως αραζα στο ενυδρειο..διαπιστοσα πως δεν ειχα καθολου σφιριγμα.. το ριχνω πως ειχε πιασει ο σωληνας αερα λιγο υγρασια κ σφυριζε,στεγνωσε και ισιοσε..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Ποσο καιρό το εχεις σε λειτουργία χωρίς να καθαριστεί? Το λέω γιατι μπορεί να εχεις κανένα θεμα με την φτερωτή όπως έπαθε άλλο μέλος πρόσφατα.... Επισης μήπως κάποτε κίνησες την αντλία και δεν εχει κάτσει καλά? Μήπως εχει κρατήσει αέρας κάποιος σωλήνας.... Γιατι κι εγω που έχω το mce400 δεν ακούγετε κάτι.... Ουτε σε φίλους με το mce600

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, δεν κάνει θόρυβο η αντλία. Οταν κλείνω τον αέρα δεν ακούγεται τπτ. Το πρόβλημα ακούγεται ο αναβρασμός του νερού.

Το skimmer είναι πεντακάθαρο. Το αγόρασα μεταχειρισμένο ωστόσο.Αφού δνε μπορούσα να βρώ την φταίει σκέφτηκα να αλλάξω το μονο μή εργοστασιακό κομμάτι- Το σωλήνα εισαγωγής νερού που δεν ηταν ο μαμα.

Και όντως ήταν και η λύση στο πρόβλημα..

Εβγαλα το ακροφύσιο εισαγωγής που δεν ήταν το μαμα και έβαλα ένα νεό . Στο καινούργιο έβαλα και μια βάνα. που ουσιαστικά κόβει το νερό που εισέρχεται στο skimmer. Πλεόν ρυθμίζω το νερό και τον αέρα. Σε πρώτη φάση έχω τον αέρα στο τέρμα ανοικτό και έχω περιορίσει την εισαγωγή νερού.

Δεν ακούγεται τπτ και βγάζει καφέ full αφρο. και μπορώ και ρυθμίζω και το ύψος τις στάθμης νερού σε σχέσει με το δοχείο συλλογής

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο ήχος του αφρου το βράδυ πάλι κανει τον μικρο θόρυβο του σε σχέση με την ησυχία που επικρατεί. Σκέφτομαι να βάλω το σκιμμερ μέσα σε ένα ντουλάπι ή plexiglass για να μην ακούγεται απολύτως τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές το skimmer δεν ακούγεται με τις τελευταίες αλλαγές! :thumbsu:

Θα ανεβάσω οδηγό κάποια στιγμή! Είναι εντελώς αθόρυβο! Ούτε καν ο αέρας ούτε τπτ και το έχω σε υπνοδωμάτιο με τον αέρα στο τέρμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Mr Zoo, ο αερας στο 2" οχι τερμα

Ουτε βανακι στην εισαγωγη προτεινει ο κατασκευαστης

Νομιζω οτι το ζοριζεις και σε μια διακοπη ρευματος φοβαμαι μηπως δεν τραβηξει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα σκεφθεί για την διακοπή ρεύματος.

Θα το χαμηλώσω! Πάντως στο τέρμα όταν είναι ο αέραας ο αφρός είναι περισσότερος!

Ερώτηση το κυπελάκι σε τι ύψος το έχετε?

Εγώ το έχω σε τέτοιο υψος ώστε ο αφρός να βρίσκεται στην βάση του. Εχει νόημα να το χαμηλώσω?

Link to comment
Share on other sites

Το κύπελλο μπορείς να το κρίνεις μόνο εσύ, βάση του ενυδρείου σου. Θεωρητικά θα το χαμηλώσεις λίγο, τωρα που θα κλείσεις λίγο την βάνα του αέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...