Jump to content

Νεος Με Ενυδρειο 150 Λιτρα


Recommended Posts

Καλησπερα απο τα ομορφα χανια.Ειμαι νεος στο χομπι εδω και 3 μηνες.Εχω διαφορα φυτα μεσα...8εωρω ευκολα,ξυλα,και μια πετρα απο λαβα και υποστρωμα με το χαλικακι μου.Προσπαθω να διαβαζω οσα πιο πολλα μπορω ωστε να μπω στο κλιμα και η αληθεια ειναι πως με εχετε βοηθησει αρκετα.Δεν εχω κανει ποτε μετρησεις.οι λαμπες μεσα ειναι μια ασπρη μαμα και μια ροζ που εβαλα εγω τα ιδια watt.Επειδη στην αρχη διαλεγα ψαρια που απλα μου αρεσαν τα εχω ανακατεψει αρκετα γιατι δεν ηξερα οτι 8α καταληξω και με ημιαγρια ψαρακια.Εχ8ες ειχα την πρωτη μου απωλεια απο ενα ψαρι που δεν ξερω πως λεγοταν. 2 μερες δεν ηταν και τοσο δραστηριο αυτο μονο καταλαβα.θα σας το βαλω σε φωτο παρακατω να μου πειτε τι ηταν.

Τα ψαρια που εχω ειναι τα εξης :

6 ζεβρακια Brachydanio rerio (εχουν ταχυτητα και δεν εχουν καποιο προβλημα προς το παρον)

2 balloon molly ( ξερω ειναι ηρεμα οπως και τα ζεβρακια αλλα προσαρμοστηκαν και πλεον ειναι αυτα επι8ετικα οταν νιωσουν αβολα,γενικα εχουν γινει μασκοτ στο ενυδρειο και τα βλεπω πως ζουν ηρεμα)

7 τιγρακια capoeta tetrazona ( εβαλα τοσα γτ αργοτερα εμα8α οτι οταν ειναι πολλα μαζι δεν τσιμπολογανε τοσο ουρες.Παντος ειναι πειραχτιρια και αυτα πρεπει να φταινε που εχουν ψιλοφαγομενες ουρες τα σκαλαρια μου)

2 σκαλαρια (ποιος τσιμπολογαει τις ουρες τους ; )

2 Pearl gourami

1 gourami Trichogaster trichopterus ( ολα τα γκουραμι μεταξυ τους κηνυγιουντε αρκετα

1 Black ghost knife fish (ξερω γινεται μεγαλο αλλα με μαγεψε μολις το ειδα ειναι 7-8 εκ

1Clown loach (και αυτο μεγαλο γινεται το γνωριζω )

1 shark red tail ( εμενα εχει πορτοκαλι ουρα δεν ξερω εαν ειναι τελικα κατι αλλο σας το βαζω και αυτο σε φωτο να μου πειτε

1 yoyo loach

1 πορτοκαλι με μια μαυρη βουλα το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται και σας το βαζω σε φωτο να μου το αναγνωρισετε

1 Glyptoperichthys

1 Apple snails

εχω χρονοδιακοπτη 8 ωρες την ημερα ,βαζω λιπασμα το plantamin της tetraplant και μερα παρα μερα το flourish excel.

Σας παραθετω παρακατω τις φωτο απο το ενυδρειο μου (εκει φαινοντε και τα φυτα ) και 3 απο τα ψαρακια που σας ελεγα που δεν ξερω πως λεγοντε. θα η8ελα την γνωμη σας τι να βγαλω και τι να βαλω ωστε το επομενο ψαρακι να ειναι στο σωστο περιβαλον και να μην παρω κατι που δεν ταιριαζει.ευχαριστω

post-60391-0-56786000-1421867149_thumb.jpg

post-60391-0-38947400-1421867151_thumb.jpg

post-60391-0-62752000-1421867154_thumb.jpg

post-60391-0-53632000-1421867156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο τα ομορφα χανια.Ειμαι νεος στο χομπι εδω και 3 μηνες.Εχω διαφορα φυτα μεσα...8εωρω ευκολα,ξυλα,και μια πετρα απο λαβα και υποστρωμα με το χαλικακι μου.Προσπαθω να διαβαζω οσα πιο πολλα μπορω ωστε να μπω στο κλιμα και η αληθεια ειναι πως με εχετε βοηθησει αρκετα.Δεν εχω κανει ποτε μετρησεις.οι λαμπες μεσα ειναι μια ασπρη μαμα και μια ροζ που εβαλα εγω τα ιδια watt.Επειδη στην αρχη διαλεγα ψαρια που απλα μου αρεσαν τα εχω ανακατεψει αρκετα γιατι δεν ηξερα οτι 8α καταληξω και με ημιαγρια ψαρακια.Εχ8ες ειχα την πρωτη μου απωλεια απο ενα ψαρι που δεν ξερω πως λεγοταν. 2 μερες δεν ηταν και τοσο δραστηριο αυτο μονο καταλαβα.θα σας το βαλω σε φωτο παρακατω να μου πειτε τι ηταν.

Τα ψαρια που εχω ειναι τα εξης :

6 ζεβρακια Brachydanio rerio (εχουν ταχυτητα και δεν εχουν καποιο προβλημα προς το παρον) Αν θες τα κρατας και μεαγαλωνεις το κοπαδι!

2 balloon molly ( ξερω ειναι ηρεμα οπως και τα ζεβρακια αλλα προσαρμοστηκαν και πλεον ειναι αυτα επι8ετικα οταν νιωσουν αβολα,γενικα εχουν γινει μασκοτ στο ενυδρειο και τα βλεπω πως ζουν ηρεμα) Γνωριζεις φυλλο; Αν θες κρατας αυτα με τις σωστες αναλογιες ( 1 αρσενικο -3 θυληκα )! Εν γενει καλο ειναι να μην ψωνιζουμε ψαρια γενετικα πειραγμενα απο τον ανθρωπο!

7 τιγρακια capoeta tetrazona ( εβαλα τοσα γτ αργοτερα εμα8α οτι οταν ειναι πολλα μαζι δεν τσιμπολογανε τοσο ουρες.Παντος ειναι πειραχτιρια και αυτα πρεπει να φταινε που εχουν ψιλοφαγομενες ουρες τα σκαλαρια μου) Αν θες τα κρατας μεγαλωνοντας το κοπαδι!

2 σκαλαρια (ποιος τσιμπολογαει τις ουρες τους ; ) Φευγουν!

2 Pearl gourami Γνωριζεις φυλλο; Τα ιδια που ειπα και για τα μολυ εκτος απο το κομματι της γεννετικης!

1 gourami Trichogaster trichopterus ( ολα τα γκουραμι μεταξυ τους κηνυγιουντε αρκετα Αν θες τα κρατας και ισχυει οτι ειπα για τα απο πανω!

1 Black ghost knife fish (ξερω γινεται μεγαλο αλλα με μαγεψε μολις το ειδα ειναι 7-8 εκ Φευγει!

1Clown loach (και αυτο μεγαλο γινεται το γνωριζω ) Φευγει!

1 shark red tail ( εμενα εχει πορτοκαλι ουρα δεν ξερω εαν ειναι τελικα κατι αλλο σας το βαζω και αυτο σε φωτο να μου πειτε Φευγει!

1 yoyo loach Αν θες τα κρατας και μεγαλωνεις το κοπαδι!

1 πορτοκαλι με μια μαυρη βουλα το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται και σας το βαζω σε φωτο να μου το αναγνωρισετε Αν θες τα κρατας και μεγαλωνεις το κοπαδι. Λεγεται serpae tetra!

1 Glyptoperichthys Φευγει!

1 Apple snails

εχω χρονοδιακοπτη 8 ωρες την ημερα ,βαζω λιπασμα το plantamin της tetraplant και μερα παρα μερα το flourish excel. Τα φυτα που εχεις δεν νομιζω οτι εχουν αναγκη απο excel! To πρωτο ψαρι ειναι μελανοταινια! Κι αυτο κοπαδι! Το αλλο ειναι το serpae!

Σας παραθετω παρακατω τις φωτο απο το ενυδρειο μου (εκει φαινοντε και τα φυτα ) το φυτο στην πρωτη φωτο κατω νομιζω δεν κανει για ενυδρειο και θα σαπισει! και 3 απο τα ψαρακια που σας ελεγα που δεν ξερω πως λεγοντε. θα η8ελα την γνωμη σας τι να βγαλω και τι να βαλω ωστε το επομενο ψαρακι να ειναι στο σωστο περιβαλον και να μην παρω κατι που δεν ταιριαζει.ευχαριστω

Προσοχη! Τα ψαρια που ειπα οτι μπορεις να κρατησεις, δεν εννοω ολα μαζι! Καποια απο αυτα μπορουν βεβαια και μαζι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες!!!

το red tail όταν μεγαλώσει λίγο και ξεθαρέψει θα κοκκινίσει!!! (έχω ένα 5 χρόνια περίπου15cm) αλλά θα έχεις πρόβλημα γιατί θέλει τον δικό του χώρο και θα τα κυνηγά !!!θέλει λίτρα

γενικα η ψαροσυνθεση σου είναι λάθος θα σου πουν οι έμπειροι

πάντα φιλικά και πάλι καλωσήρθες ^_^

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα λιτρα δεν ειναι προβλημα για μενα εαν μεγαλωσουν θα παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο ( επιδοτηση απο τις ελιες ,επιδοτηση απο τα πορτοκαλια ) χχαχαχαχ πλακα κανω μηχανικος αυτοκινητων ειμαι.Οσα μου αρεσουν πρεπει να φυγουν ? Θα προτιμουσα να δωσω τα τιγρακια και το red tail .Ερωτηση γιατι να φυγουν τα σκαλαρια ; γιατι το black ghost και το Clown loach ; εκτος το θεμα με το μεγεθος τους !!! ο γλυφτης δεν με χαλαει να φυγει εχει μεγαλωσει αρκετα απλα εγκυκλοπαιδικα γτ πρεπει να φυγει ; οσο για τα γκουραμι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο το μπλε γκουραμι δεν ξερω τι ειναι !!! Γιατι να παρω και αλλο molly για να αναπαραγαγουμε το ανθρωπινο λαθος και αλλο ;οσο για το πορτοκαλι ψαρακι δεν ειναι αυτο που λες ειναι μεγαλυτερο και χωρις πτερυγια πως τα λενε :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα λιτρα δεν ειναι προβλημα για μενα εαν μεγαλωσουν θα παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο ( επιδοτηση απο τις ελιες ,επιδοτηση απο τα πορτοκαλια ) χχαχαχαχ πλακα κανω μηχανικος αυτοκινητων ειμαι.Οσα μου αρεσουν πρεπει να φυγουν ? Θα προτιμουσα να δωσω τα τιγρακια και το red tail .Ερωτηση γιατι να φυγουν τα σκαλαρια ; γιατι το black ghost και το Clown loach ; εκτος το θεμα με το μεγεθος τους !!! ο γλυφτης δεν με χαλαει να φυγει εχει μεγαλωσει αρκετα απλα εγκυκλοπαιδικα γτ πρεπει να φυγει ; οσο για τα γκουραμι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο το μπλε γκουραμι δεν ξερω τι ειναι !!! Γιατι να παρω και αλλο molly για να αναπαραγαγουμε το ανθρωπινο λαθος και αλλο ;οσο για το πορτοκαλι ψαρακι δεν ειναι αυτο που λες ειναι μεγαλυτερο και χωρις πτερυγια πως τα λενε :)

ευχαριστωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα λιτρα δεν ειναι προβλημα για μενα εαν μεγαλωσουν θα παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο ( επιδοτηση απο τις ελιες ,επιδοτηση απο τα πορτοκαλια ) χχαχαχαχ πλακα κανω μηχανικος αυτοκινητων ειμαι.Οσα μου αρεσουν πρεπει να φυγουν ? Θα προτιμουσα να δωσω τα τιγρακια και το red tail .Ερωτηση γιατι να φυγουν τα σκαλαρια ; γιατι το black ghost και το Clown loach ; εκτος το θεμα με το μεγεθος τους !!! ο γλυφτης δεν με χαλαει να φυγει εχει μεγαλωσει αρκετα απλα εγκυκλοπαιδικα γτ πρεπει να φυγει ; οσο για τα γκουραμι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο το μπλε γκουραμι δεν ξερω τι ειναι !!! Γιατι να παρω και αλλο molly για να αναπαραγαγουμε το ανθρωπινο λαθος και αλλο ;οσο για το πορτοκαλι ψαρακι δεν ειναι αυτο που λες ειναι μεγαλυτερο και χωρις πτερυγια πως τα λενε :)

Τα σκαλαρια θελουν κοπαδι και πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτο που εχεις! Το ιδιο και το clown loach! To ghost απλα γινεται μεαγαλο και υπαρχει και ο κινδυνος θηρευσης των μικροτερων! Καταννοω οτι σου αρεσουν αλλα δυστυχως δεν μπορεις να τα κρατησεις με την υπαρχουσα ψαροσυνθεση και στα υπαρχοντα λιτρα! Ελπιζω να με καταλαβαινεις! Και το πλεκο γινεται θηριακη! Εκτος κι αν παρεις κι εσυ θηριακη ενυδρειο!

Τα μολυ να σου πω την αληθεια, δεν γνωριζω αν τα συγκεκριμενα αναπαραγονται. Νομιζω πως οχι! Αλλα θα παρεις τα θηλυκα για να μειωσεις την ενταση που ασκει το ενα αρσενικο σε ενα θυληκο! Το ψαρακι που λες στην τριτη φωτο και τωρα ειδα, ειναι κι αυτο καποιο ειδος barb αν δεν κανω λαθος!

Στην πρωτη ειναι ο καρχαριακος και απο πανω του το serpae tetra! Στην δευτερη ειναι μια μελανοταινια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου ησουν αρκετα κατατοπιστικος....θα προσπαθησω να τα βαλω σε μια σειρα !!! Για οτι αλλη απορια εχω ξερω....εδω ειστε !! Οποιος αλλος θελει να προσθεσει κατι καλοδεχουμενος παντα !!! Ειμαι ολος αυτια :))))))) Μια ερωτηση ακομα.τι ψαρακια να κοιταξω αλλα να μην ειναι κοπαδοψαρα ! Και παλι ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε τι ψαρια σου αρεσουν απο αυτα που εχεις και γραψτα εδω.Επειτα θα σου πουμε αν κανουν η οχι και τι συνδιασμους μπορεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλή αρχή!

Μου αρέσει το ενυδρείο σου, είναι όμορφο!

Και με τη βοήθεια εδώ των παιδιών θα το κάνεις ακόμα πιο όμορφο! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ kalliroi !!! Το blog σου ειναι πολυ ομορφο.....Θα ηθελα να κρατησω τα σκαλαρια επειδη ειναι τα μονο ψαρακια που μου δειχνουν οτι καταλαβαινουν την παρουσια μου εντονα και κολανε στο τζαμι οπου ειμαι :) το black ghost το yoyo οπου σκεφτομαι να του παρω παρεουλα 1-2 ακομη τον clown loach και τα 3 gourami. Exω ακομα ενα ενυδρειο 40 λιτρα οπου σκεφτομαι εκει μεσα να βαλω τα ballon molly με τα ζεβρακια και να δωσω το red tail shark και τα τιγρακια....ο γλυφτης μεσα σε 3 μηνες εχει γινει το μεγαλυτερο ψαρι οποτε θα τον δωσω.Τα αλλα ξερω πως μεγαλωνουν αρκετα αλλα οχι πολυ γρηγορα.οποτε εχω το περιθωριο να χαρω τα 150 λιτρα μου και οποτε χρειαστει να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.Οσο για το πορτοκαλοασημι ψαρι με την βουλα που ειναι στη φωτο δεν ξερουμε τι ειναι και δεν ξερω τι να κανω.Και μια ισως χαζη ερωτηση εαν η μπουρμπουληθρες απο την αεροαντρλια πεφτει πανω σε φυτα τους κανει ζημια; Τελικα με τα φυτα που εχω και σκεφτομαι να παρω καποια ακομα ευκολα πρεπει να καθαριζω το βυθο απο τις ακαθαρσιες ;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ kalliroi !!! Το blog σου ειναι πολυ ομορφο.....Θα ηθελα να κρατησω τα σκαλαρια επειδη ειναι τα μονο ψαρακια που μου δειχνουν οτι καταλαβαινουν την παρουσια μου εντονα και κολανε στο τζαμι οπου ειμαι :) το black ghost το yoyo οπου σκεφτομαι να του παρω παρεουλα 1-2 ακομη τον clown loach και τα 3 gourami. Exω ακομα ενα ενυδρειο 40 λιτρα οπου σκεφτομαι εκει μεσα να βαλω τα ballon molly με τα ζεβρακια και να δωσω το red tail shark και τα τιγρακια....ο γλυφτης μεσα σε 3 μηνες εχει γινει το μεγαλυτερο ψαρι οποτε θα τον δωσω.Τα αλλα ξερω πως μεγαλωνουν αρκετα αλλα οχι πολυ γρηγορα.οποτε εχω το περιθωριο να χαρω τα 150 λιτρα μου και οποτε χρειαστει να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.Οσο για το πορτοκαλοασημι ψαρι με την βουλα που ειναι στη φωτο δεν ξερουμε τι ειναι και δεν ξερω τι να κανω.Και μια ισως χαζη ερωτηση εαν η μπουρμπουληθρες απο την αεροαντρλια πεφτει πανω σε φυτα τους κανει ζημια; Τελικα με τα φυτα που εχω και σκεφτομαι να παρω καποια ακομα ευκολα πρεπει να καθαριζω το βυθο απο τις ακαθαρσιες ;

Τα σκαλαρια δεν μπορεις να τα κρατησεις σ αυτα τα λιτρα.Θελουν κοπαδι,πολυ περισσοτερα λιτρα και περισσοτερο υψος ενυδρειου.

Τους κλοουν δεν μπορεις να τους κρατησεις,γινονται τερατα,θελουν κοπαδι και 400 λιτρα ενυδρειο τουλαχιστον,

Το black ghost δεν μπορεις να το κρατησεις,γινεται μεγαλο,εινα επιθετικο και μια μερα θα ξυπνησεις και θα δεις να λειπουν τα ματια απο τα αλλα ψαρια σου..εκει τα χτυπαει.

Τα yoyo μπορεις να τα κρατησεις και να τα κανεις κοπαδι.

Τα γκουραμι,πρεπει να δεις τι φυλλο ειναι,αν ειναι παπαραπω απο 1 αρσενικο θα εχεις προβλημα επιθετηκοτητας,πρεπει να ειναι χαρεμι.

Τα μολυ και τα ζεβρακια δεν μπορεις να ταβαλεις σε 40 λιτρα ενυδρειο,ειναι παρα πολυ μικρο γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ kalliroi !!! Το blog σου ειναι πολυ ομορφο.....Θα ηθελα να κρατησω τα σκαλαρια επειδη ειναι τα μονο ψαρακια που μου δειχνουν οτι καταλαβαινουν την παρουσια μου εντονα και κολανε στο τζαμι οπου ειμαι :) το black ghost το yoyo οπου σκεφτομαι να του παρω παρεουλα 1-2 ακομη τον clown loach και τα 3 gourami. Exω ακομα ενα ενυδρειο 40 λιτρα οπου σκεφτομαι εκει μεσα να βαλω τα ballon molly με τα ζεβρακια και να δωσω το red tail shark και τα τιγρακια....ο γλυφτης μεσα σε 3 μηνες εχει γινει το μεγαλυτερο ψαρι οποτε θα τον δωσω.Τα αλλα ξερω πως μεγαλωνουν αρκετα αλλα οχι πολυ γρηγορα.οποτε εχω το περιθωριο να χαρω τα 150 λιτρα μου και οποτε χρειαστει να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.Οσο για το πορτοκαλοασημι ψαρι με την βουλα που ειναι στη φωτο δεν ξερουμε τι ειναι και δεν ξερω τι να κανω.Και μια ισως χαζη ερωτηση εαν η μπουρμπουληθρες απο την αεροαντρλια πεφτει πανω σε φυτα τους κανει ζημια; Τελικα με τα φυτα που εχω και σκεφτομαι να παρω καποια ακομα ευκολα πρεπει να καθαριζω το βυθο απο τις ακαθαρσιες ;

Σ'ευχαριστώ! :)

Οι μπουρμπουλήθρες δεν πάνε μαζί με τα φυτά γιατί διώχνουν το διοξείδιο από το νερό, ενώ τα φυτά το χρειάζονται, γι'αυτό δε συνηθίζουμε να βάζουμε αεραντλία στα φυτεμένα. Είναι καλό όμως να έχεις μία γιατί μπορεί να σου φανεί χρήσιμη σε κάποια στιγμή ανάγκης.

Επίσης δεν συνηθίζουμε να καθαρίζουμε τον βυθό από τις ακαθαρσίες όταν έχουμε φυτεμένο. Αλλά όλα αυτά δεν είναι απόλυτα, εγώ π.χ. στην τελευταία μου αλλαγή έβαλα και σκούπα γιατί είχαν ανέβει πολύ τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αφησουμε το μεγεθος και σε 1-2 χρονια περνω ενα ενυδρειο 400 λιτρα αρα λυνω το θεμα χωρου για τα σκαλαρια και για το κλουν εκτος το θεμα βεβαια του κοπαδιου...Αν δεν τα κανεις κοπαδια δεν 8α δειξουν ποτε τον αλιθηνο τους εαυτο ; Για το black ghost ακουω απο διαφορους οτι δεν ενοχλει απο αλλους οτι ενοχλει.....τελικα τι κανει ; ο red tail black shark τι θελει ενα ενυδρειο ολομοναχως ; :) Για τα gourami δεν ξερω τα εβγαλα φωτο και παω στο pet shop να δω τι ειναι.σιγουρα στα 3 τα 2 ειναι αρσενικα απο συμεριφορα που βλεπω.σημερα το βραδυ θα δωσω τα ζεβρακια τα τιγρακια τον γλυφτη και οποιο γκουραμι ειναι αρσενικο. τα ballon δεν μου κανει καρδια να τα παω πισω γμτ .Το κοπαδι σκαλαριων πρεπει να ειναι ποσο ; Και φυσαλιδες τελος δηδ και εγω νομιζα πως κανει καλο.....αρα φτανει η μικρη αναταραξη του φιλτρου.....Επιτελους δε νιωθω αβοηθητος....να στε καλα :))))

Link to comment
Share on other sites

Εαν αφησουμε το μεγεθος και σε 1-2 χρονια περνω ενα ενυδρειο 400 λιτρα αρα λυνω το θεμα χωρου για τα σκαλαρια και για το κλουν εκτος το θεμα βεβαια του κοπαδιου...Αν δεν τα κανεις κοπαδια δεν 8α δειξουν ποτε τον αλιθηνο τους εαυτο ; Για το black ghost ακουω απο διαφορους οτι δεν ενοχλει απο αλλους οτι ενοχλει.....τελικα τι κανει ; ο red tail black shark τι θελει ενα ενυδρειο ολομοναχως ; :) Για τα gourami δεν ξερω τα εβγαλα φωτο και παω στο pet shop να δω τι ειναι.σιγουρα στα 3 τα 2 ειναι αρσενικα απο συμεριφορα που βλεπω.σημερα το βραδυ θα δωσω τα ζεβρακια τα τιγρακια τον γλυφτη και οποιο γκουραμι ειναι αρσενικο. τα ballon δεν μου κανει καρδια να τα παω πισω γμτ .Το κοπαδι σκαλαριων πρεπει να ειναι ποσο ; Και φυσαλιδες τελος δηδ και εγω νομιζα πως κανει καλο.....αρα φτανει η μικρη αναταραξη του φιλτρου.....Επιτελους δε νιωθω αβοηθητος....να στε καλα :))))

Φιλε μου,δεν μπορεις να αφησεις αυτα τα ψαρια εκει για 1-2 χρονια,θα εχουν μεγαλωσει πολυ πιο γρηγορα και θα εχουν προβλημα χωρου και ισως να εχουν παθει και νανισμο.

Αν δεν τα κανεις κοπαδι τα σκαλαρια,θα πεφτει πολυ ξυλο ειδικα να ειναι αρσενικα και τα 2,με αποτελεσμα ο πιο αδυναμος να εχει προβλημα στρες,να αρρωστησει και στο τελος να ψωφισει. Το κοπαδι πρεπει να ειναι 8-10 ατομα.

Το black ghost ειναι νυχτοβιο και πολυ επιθετικο,χτυπαει στα ματια των ψαριων και μετα τα τρωει.

Το red tail θελει κοπαδι και μεγαλο ενυδρειο.

Και για να μην λεμε λογια του αερα διαβασε παρακατω.

black ghost http://www.aquazone.gr/forums/topic/40100-apteronotus-albifrons-carl-linnaeus-1766/#entry360008

Σκαλαρια http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

Κλοου http://www.aquazone.gr/forums/topic/36772-chromobotia-macracanthus-bleeker-1852/#entry323414

red tail http://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-bicolor/

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες κάνουν καλό στα ψάρια επειδή οξυγονώνουν το νερό. Για τα φυτά δεν τις θέλουμε. Δεν έχεις τίποτα αμμωνία ή νιτρώδη, έτσι; Έχεις κάνει μετρήσεις; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα μετρησεις πρωτη φορα πριν λιγες μερες και ειναι ολα οπως πρεπει να ναι !!! Λιγο τα νιτρωδη πιο χαμηλα...ελαχιστα!!! Οποτε φυσαλιδες κλειστες και μονο εαν χρειαστει....ευχαριστω και παλι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου μια χαρη και γραψε μου τις μετρησεις σου εδω.

Προσωπικα εμενα δεν μου λεει κατι το ολα ειναι οπως πρεπει να ειναι..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα πηγα στο pet του δωσα νερακι....καταχτυπουσε τα μπουκαλακια και στο τελος μοθ εδειξε τα χρωματα....αμμωνια οκ το σωστο χρωμα απλα τα νιτρικα ενα χρωμα κατω απο το τελειο...Δεν ξερω σκληροτητα και τι αλλο πρεπει να δω....Και για δωσε τα φωτα σου και σε αυτο.Τωρα 2 μερες το μικρο red tail black shark δε σταματαει να κυνηγαει εντονααααα το cherry barb....ειναι στο ιδιο μεγεθος και ειναι μαζι πανω απο 2 μηνες....Ενα απο τα δυο πρεπει να την κανει ; Και το severum απλα κανει οπου δει το γεωφαγο πεσιμο και στα σκαλαρια....αλλα χαλαρα σαν να δειχνει απλα κυριαρχια.... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι σαν να μην υπαρχει το ενα με το αλλο.....παιζει να μην εχουν βρεθει και ποτε φατσα....Δεν ξερω τιποτα για τα cherry barb φαντασου προσφατα εμαθα οτι γινονται μεγαλουτσικα.....Το red tailed black shark δεν το αφηνει σε ησυχια παντως.....Και με τετεια πιεση δεν βλεπω να βγαζει το barb μερες οποτε πρεπει να δρασω.....Κατι αλλο εαν ξερεις...που πρεπει να κλικαρω στις ρυ8μισεις ωστε να βλεπω οτι εχω ειδοποιηση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πλεον τα ψαρια που γραφω στην αρχη του post.....Εχω 13 ψαρια που γινονται μεγαλοσωμα και θα πρεπει να κοιταξω σε λιγο για αλλο ενυδρειο.....2 clown loach 3 yoyo 2 σκαλαρια εχουν κανει ζευγαρι δε δεχονται μεσα αλλα το δοκιμασα.....ενα severum gold 1silver shark ενα red tail blaxk shark ενα γεωφαγο baltazii πως λεγεται και το pangasius που δευτερα φευγει....και το cherry barb

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα δεν κανουν μεταξυ τους,ειναι ασυμβατα καιθα το δεις στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν γίνεται ας πούμε να κρατήσει μόνο τα σκαλάρια?θα βγαίνουν τα πτερύγια έξω απο το νερό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pως καταλαβες οτι τα σκαλαρια ειναι ζευγαρι; Και πως καταλαβες οτι δεν δεχονται τα αλλα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...