Jump to content

Νεος Με Ενυδρειο 150 Λιτρα


Recommended Posts

πηγα και τους εβαλα αλλα 3 μεσα και τα δυο αρχικα τους εριχναν ολη μερα φαπες.....και αν και ειναι μικρα το ενα εχει τεραστιο καρουμπαλο στο μετωπο.....Ωραια rastafarian για πες κατα τι γνωμη σου τι δεν κανει απο αυτα σε ενυδρειο 400 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Για κανενα λογο αυτα που γραφεις δεν τα κανουν ζευγαρι! Ακομη και αρσενικο και θηλυκο να ειναι, αν δεν ζευγαρωσουν δεν θα ξερεις οτι ειναι ζευγαρι! Ακομη και να ζευγαρωσουν μια φορα, αν βαλεις αλλα μεσα μπορει να αλλαξουν!

Ειναι ομως κιχλιδες και ζορικες και η φαπα ειναι στο προγραμμα, ιδιαιτερα στα καινουρια ψαρια!

Αν θες να εχεις ενα ομορφο ενυδρειο, χωρις προβληματα, ακου 2-3 συμβουλες και βαλε σωστα ψαρια μεσα! Ενα ενυδρειο δεν το κανει ομορφο μονο η ποικιλια στα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω STURM...οποτε τι θα εκανες εσυ σε αυτην την ψαροσυνθεση ; Δεν υπαρχει θεμα λιτρων ειπαμε οποτε χρειαστει περνω και παλι καινουργιο ενυδρειο.αυτα που δεν βλεπω να εχουν θεμα και ζουν αρμονικα ειναι τα clown loach και τα yoyo !!! Απο εχθες εκτος απο το red tailed black shark και τα σκαλαρια ριχνουν πολλες φαπες στο cherry barb αν και αυτο ειναι πολυ πειραχτιρι !!! Εχεις καταλαβει το συνολο των ψαριων που εχω ωστε να μου πεις ; ευχαριστω και παλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παιρνει να πας σε ενα 500αρι, παρε αλλα 4 σκαλαρια και εισαι μια χαρα! Εκει μπορεις να βαλεις και τα loach! Aφηνεις το 150αρι για τα chery barbs και εισαι μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

400-450 αυτα κοιταω....βασικα τα barb θα φυγουν σε ξαδερφο οποτε κατι αλλο θα κανουμε στο 150ρι ορεξη να χουμε και χρημα φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οχι βιαστικες κινησεις! Μην αγορασεις αλλα ψαρια χωρις να διαβασεις και να ενεημερωθεις πρωτα και μεχρι να πας σε καινουριο ενυδρειο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nαι! Αρκετα γρηγορα, αν τα ταισεις οπως πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα νιωθω πιο ομορφα.... 4 clown loach 3 yoyo 1 red tail shark 1 silver shark 2 σκαλαρια 1 severum και ενα γεωφαγο μπαλτανζι !!! Τελικα ηταν ιδεα μου για ich !!! Τωρα βεβαια βλεπεις ενα βυθο με ψαρακια και πανω μονο τα σκαλαρια και μεση ο silver shark...Σαν αδειο μοιαζει αλλα ειναι ηρεμα και σχεδον γαληνια μεσα....Για να δουμε ελπιζω να πανε ολα καλα να το βλεπω και να με χαλαρωνει....Και οχι να μαι στη τσιτα...Κατεβασα την θερμοκρασια στους 26 για το γεωφαγο ( το θερμομετρο το χω κοντα στο θερμοστατη) !!! Αυταααα

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες ομως τι σε χαλαει.....αναλυσε το λιγο.....ετσι θα βοηθησεις πιο πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα ψαρια θα γινουν μεγαλα για τα λιτρα σου! Οποτε θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο! Και καλο θα ειναι σιγα σιγα να αλλαζεις το χαλικι με αμμο!

Αυτη ειναι η καλυτερη φαση! Ψαρια βυθου, μεσης και αφρου! Βεβαια τα σκαλαρια κινουνται παντου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα στο αναλυσω λοιπον παλι,γιατι στα εχω ξαναπει και σε αλλο θεμα.

Παμε απο την αρχη.

Κλοουν,γινονται τερατα,θελουν 400 λιτρα το ελαχιστο και θελουν και ομαδα,παθαινουν νανισμο.

Σκαλαρια.θελουν πολυ παραπανω λιτρα και ενυδρειο με υψος το λιγοτερο 50εκ,θελουν ομαδα,μαλακο νερο.

red tail,θελει μεγαλητερο ενυδρειο και ομαδα,δεν κανει με αλλα ψαρια γιατι ειναι επιθετικο,

Silver το ιδιο με τον απο πανω.

severum,θα μπορουσες να το κρατησεις αν διωξεις τα υπολοιπα ψαρια και του βαλεις αλλο ενα,αναλογα τι ειναι αυτο που εχεις,θελει ζευγαρι με λιγα λογια.

Γεωφαγος.θελει πολλα λιτρα,ενυδρειο τουλαχιστον 1,50 μετρο και χαρεμι η ζευγαρι.Επιθετικο ψαρι απεναντι στα αλλα.

Αν τα αφησεις ως εχει,αργα η γρηγορα θα εχεις προβληματα,το ενα θα τρωει το αλλο και θα χανεις ψαρια.

Ελπιζω να σε καλυψα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κολησει στα λιτρα και σου εχω γραψει και σε αλλo moy ποστ οτι τα λιτρα δεν εχω θεμα....τωρα ειναι ολα μια σταλια !!! Οταν χρειαστει παω και περνω 400 + ! Τα κλοουν εγιναν 4 .Το red tail κανεις λαθος...δεν κανει με αλλο του ειδος του και ειδικα με rainbow...η μονο λενε η αλλο ενα εαν εχεις μεγαλο ενυδρειο....το ενυδρειο μου ειναι 50 εκ υψος :) αρα πανε και τα σκαλαρια οσο για ομαδα δεν θελω αλλα.Για το γεωφαγο baltanzii πρωτη φορα το ακουω αγριος....εχω διαβασει 10 site το μονο που λενε ειναι για 25 βαθμουσςθερμοκρασια και κοινωνικη κιχλισα....Και κατι ακομα....εαν παρεις μια ρατσα σκυλο η γατα τα κανεις εσυ παντα ζευγαρια η τα βαζεις να ζευγαρωσουν ; εχω 20 χρονια και απο τα δυο και δεν το κανω το μονο σιγουρο...αρα εαν δεν ειναι καποιο κοπαδοψαρο δεν υπαρχει λογος να παρω σονυ και καλα ζευγαρι ! Οποτε δινουμε χρονο και βλεπουμε τι θα γινει στο ενυδρειο. STURM και πως το κανω αυτο με την αμμο ; ολα εξω ; και το νερακι που εκανε τοσο καιρο να φτιαξει ; Σας ευχαριστω και παλι

Έγινε επεξεργασία - Tzoban
Link to comment
Share on other sites

Για τον γεωφαγο.....ισως να λες για αλλη ρατσα γεωφαγου .....http://theaquariumwiki.com/Gymnogeophagus_balzanii

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κολησει στα λιτρα και σου εχω γραψει και σε αλλo moy ποστ οτι τα λιτρα δεν εχω θεμα....τωρα ειναι ολα μια σταλια !!! Οταν χρειαστει παω και περνω 400 + ! Τα κλοουν εγιναν 4 .Το red tail κανεις λαθος...δεν κανει με αλλο του ειδος του και ειδικα με rainbow...η μονο λενε η αλλο ενα εαν εχεις μεγαλο ενυδρειο....το ενυδρειο μου ειναι 50 εκ υψος :) αρα πανε και τα σκαλαρια οσο για ομαδα δεν θελω αλλα.Για το γεωφαγο baltanzii πρωτη φορα το ακουω αγριος....εχω διαβασει 10 site το μονο που λενε ειναι για 25 βαθμουσςθερμοκρασια και κοινωνικη κιχλισα....Και κατι ακομα....εαν παρεις μια ρατσα σκυλο η γατα τα κανεις εσυ παντα ζευγαρια η τα βαζεις να ζευγαρωσουν ; εχω 20 χρονια και απο τα δυο και δεν το κανω το μονο σιγουρο...αρα εαν δεν ειναι καποιο κοπαδοψαρο δεν υπαρχει λογος να παρω σονυ και καλα ζευγαρι ! Οποτε δινουμε χρονο και βλεπουμε τι θα γινει στο ενυδρειο. STURM και πως το κανω αυτο με την αμμο ; ολα εξω ; και το νερακι που εκανε τοσο καιρο να φτιαξει ; Σας ευχαριστω και παλι

Ενταξει..εγω ειπα αυτο που επρεπε και σταματαω εδω..εσυ συγκρινεις τα ψαρια με τους σκυλους και τις γατες..μονο που τα ψαρια αν ειναι να γινουν ζευγαρι δεν θα σε ρωτησουν..

Επισης δεν διαβαζεις σωστα αυτα που σου γραφω..αλλαξε τις πηγες που διαβαζεις..

Αν δεν θες να ακουσεις καποια πραγματα,δεν θα στα βαλω με το ζορι στο κεφαλι σου. :)

Προσωπικα δεν εχω σκοπο να ασχοληθω αλλο με το θεμα σου,καλη συνεχεια απο μενα και καλη επιτυχια με το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για τον γεωφαγο.....ισως να λες για αλλη ρατσα γεωφαγου .....http://theaquariumwiki.com/Gymnogeophagus_balzanii

Γιατι δηλαδη εσυ ποιο εχεις?

Απο το wikipedia τα διαβαζεις για τα ψαρια σου?

Θες να με βαλεις να σου ξαναβαλω τα προφιλ των ψαριων που εχεις?Για να δεις ποσο λαθος εισαι?

Στα εβαλα και την αλλη φορα,μη λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια θελουν ομαδα! Ειναι ψαρια κοπαδιου και αυτο βοηθαει στο να μοιραζεται η επιθετικοτητα σε πολλα μελη και οχι σε ενα!

Ο γεωφαγος ειναι επιθετικο ψαρι! Σχεδον ολες οι κιχλιδες ειναι!

Μην μπερδευεις τα σκυλια και τα γατια με τα ψαρια!

Ψαξε αμεσα για μεγαλυτερο ενυδρειο!

Στο μεγαλυτερο που θα πας θα βαλεις αμμο!

Γενικα δεν μου αρεσει η ψαροσυνθεση σου! Εχεις μεσα 3 διαφορετικα ειδη κιχλιδων κι αυτο απο μονο του φτανει!

Link to comment
Share on other sites

οπως στο σκυλοσπιτο δεν θα του παω σκυλα η σκυλο....ετσι και στο ενυδρειο δε θα του παω θηλυκο η αρσενικο...Μη τα ισοπεδωνουμε ολα....δε θα φερουμε και τους ποταμους τις λιμνες στο σαλονι μας....εαν θελω εγω τα κανω ζευγαρι..δεν ειναι νομος.... !!! οπως η γατα που εχω στο σπιτι μονιμα και εχει οιστρο κα θελει αρσενικο αλλα δεν προκειται να το δει...ετσι και στα ψαρια.Μια χαρα συνεχιζει και ζει με τις φαγηταρες της την ζεστη και την ξαπλα της !!!

Link to comment
Share on other sites

Καντο εσυ οπως κανει με τις γατες σου και θα δεις τι ξυλο θα πεφτει μεσα στο ενυδρειο,μεχρι που απο το στρεςς θα αρρωστησουν και στο τελος θα ψωφησουν.

Δεν τα ισοπεδονουμε ολα εμεις,η φυση ειναι ετσι και θες δεν θες ετσι γινετε..Δεν ειναι ουτε γατες,ουτε σκυλια,ουτε αγελαδες..

Θες μας ακους,δεν θες μη μας ακους!Τα προβληματα δικα σου θα ειναι,οχι δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα....χωρις να σε ξερω...πριν καν κανω εγραφη στο φορουμ λογο της σημαιας που εχειw για φωτο και κανει μπαμ εβλεπα διαφορα σχολια σου....μπορει να εχεις πολλες γνωσεις πανω στα ενυδρεια δεν ξερω...αλλα για να περασεις σε καποιον τις γνωσεις σου θελει τροπο...εκει τo χανεις παρα πολυ.λογικα θα το εχεις ξαναακουσει.....ολες οι απαντησεις που εχω διαβασει οχι σε μενα γενικα εχουν τεραστιο αρνητισμο.....Το μονο που κερδιζεις ετσι ειναι την αμυνα του αλλου....ΦΙλικα παντα στο λεω....προς θεου εδω κανουμε την ******* μας δεν θα μαλωσουμε.... διαβαζω σαν χομπι αρκετα βιβλια κυριως αυτοβελτιωσεις ;) Το παν για να κερδισεις απο τον αλλο ειναι ο τροπος....καλη συνεχεια

Πιπεριιι!!!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...