Jump to content

Καινουριος :)


Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Μολις ξεκινησα και εγω να ασχολουμαι με αυτο που ονομαζεται ενυδρειο.Το μικροβιο το κολλησα απο τον θειο μου που εχει ενυδρειο 250 λτ και ειπα να κανω μια προσπαθεια γιατι δινει μια ωραια αισθητικη στον χωρο και ειναι ενα θαυμασιο μεσο,για να γνωριστεις με οτι εχει να κανει με το υγρο στοιχειο.Αρχισα με ενα ενυδρειο 125λτ το εχω διακοσμησει κανονικα,αλλα ακομα δεν εχω αληθινα φυτα λογω απειριας οπως καταλαβαινετε.Εχω βαλει ενα silver shark,ενα penguin,εναν γλυπτη και εναν μονομαχο(μου ειπαν οτι ειναι ηρεμο ψαρι γιατι εχω ακουσει οτι μαλωνει αρκετα με τα υπολοιπα,αλλα δεν εχει δημιουργηθει καποιο θεμα μεχρι στιγμης).Σκεφτομαι να προσθεσω και αλλα ψαρακια και θα χρειαζομουν την βοηθεια σας μιας και ασχολειστε περισσοτερο καιρο καθως και αν θα μπορουσα να βαλω αληθινα φυτα με ενα μηνα και κατι εμπειριας.Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.μετρησεις εχεις κανει; το ενυδρειο σου το ετρωσες;τα ψαρακια σου δυστυχως δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.ο καρχαριας θελει πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο ο μονομαχος μπαινει μονος του και ο γλυφτης που λες μεγαλωνει παρα πολυ και δεν κανει για τα λιτρα σου.μπορεις να διαβασεις το προφιλ των ψαριων που εχεις στο φορουμ για να δεις τις απιτησεις τους σε λιτρα και απαιτησεις νερου.εχεις βαλει υποστρομα για τα φυτα;και να μην εχεις βαλει δεν πειραζει φυτα μπορεις να διαλεξεις απο μια μεγαλη ποικιλια που ειναι ευκολα στις απαιτησεις τους.στα 125 λιτρα εχεις αρκετες επιλογες και μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ναι το ενυδρειο ειναι ετοιμο με βοηθησε και ο θειος μου που εχει ενυδρειο αρκετο καιρο.Τωρα για τον μονομαχο πολλοι μου εχουν πει οτι ειναι επιθετικος με τα αλλα ψαρια.Συνηθως με το ιδιο ειδος και οχι με τα αλλα μου ειπε ο θειος μου και δεν εχει φοβο να ειναι με αλλα κοινωνικα ιδιου η μεγαλυτερου μεγεθους,παντως δεν εχει δημιουργηθει καποιο θεμα τοσο καιρο.Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά με λίγες απαιτήσεις χωρίς πρόβλημα. Κοίτα όμως κ την ψαροσύνθεσή σου πρώτα, αν θες να ικανοποιήσεις κ τις ανάγκες των ψαριών σου. Νομίζω πως όντως κάποια από τα ψαράκια σου χρειάζονται περισσότερο χώρο, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ο μονομάχος μπορεί να μπει κ με άλλα ψάρια τα οποία όμως πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Οπότε σε περίπτωση που αποφασίσεις να κάνεις αλλαγές, πρέπει να το ψάξεις αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωριζω οτι μερικα ψαρια θα χρειαστει αργοτερα να τα μεταφερω σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα δεν με ανησυχει γιατι εχω τον θειο μου που εχει μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και γνωστο που δουλευει σε petshop,οποτε θα μπορεσω να τα δωσω καπου.0 μονομαχος παντως ειναι πολυ ηρεμος και τα υπολοιπα ψαρια δεν εχει δημιουργηθει καποιο ζητημα σε περιπτωση που δω κατι σιγουρα θα ζητησω βοηθεια.Θα μπορουσα να προσθεσω καποια αλλα ψαρια? περιμενω την βοηθεια σας.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! :)

Όχι δεν μπορείς να προσθέσεις άλλα ψάρια , για την ακρίβεια καλό θα ήταν να δώσεις τα ψάρια που έχεις και μιας και είσαι στην αρχή , να ξεκινήσεις σωστά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!Θα ηθελα αμα μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι εννοεις dpap γιατι ειμαι στην αρχη ακομα και δεν εχω την καταλληλη εμπειρια ακομα για να κανω τους σωστους συνδυασμους.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είσαι στην αρχή του χόμπι και αν έχεις όρεξη μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο που θα το χαίρεσαι και εσύ και τα ψαράκια σου.

Για παράδειγμα , ρίξε μια ματιά στο προφίλ του silver shark και του μονομάχου.

Balantiocheilos melanopterus

Betta splendens

τα άλλα 2 ψαράκια που έχεις δεν γνωρίζω ποια ακριβώς είναι και δεν μπορώ να σου παραθέσω το προφίλ τους. Αν μπορείς βγάλε μας μια φωτογραφία.

Με κατάλληλη εμπειρία δεν ξεκίνησε κανείς , με υπομονή και διάβασμα κάτι κάνουμε σιγά σιγά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Δυστυχος εχεις κανει τα ιδια λαθη που κανουμε ολοι μας στην αρχη.

Καταρχην πες μας τι εξοπλησμο εχει το ενυδρειο σου,τι φιλτρο και τι υλικα εχει μεσα.

Μετρησεις εχεις κανει στο νερο?Αν ναι γραψτες εδω να τις δουμε.

Τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.

Ο μονομαχος συντομα θα εχει προβλημα εκει μεσα.

Ο silver shark,που μονο shark δεν ειναι..δεν κανει για το ενυδρειο σου,ειναι επιθετικος,θελει κοπαδι και πολυ μεγαλητερο ενυδρειο.

Δωσε αυτα τα ψαρια που εχεις,φτιαξε την διακοσμηση με φυσικα υλικα και αληθινα ευκολα φυτα και βαλε σωστα ψαρια για να το χαρεις.Αν το αφησεις ετσι σε βαθος χρονου μονο προβληματα θα εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 125 λιτρα εχει εσωτερικο φιλτρο αλλα επειδη δεν εκανε δουλεια αγορασα εξωτερικο της eihem θερμαντηρα κανονικα στους 24-26 βαθμους.Ακομα φως λευκο κλασικο,μηχανημα για οξυγονο με δυο θυρες sera καθως και κυκλοφορητη.Τωρα για τις μετρησεις θα σε γελασω γιατι τις ελεγχει ο θειος μου ακομα δεν γνωριζω και πολλα σε αυτο αλλα μου εχει πει οτι ειναι εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο μου ειναι 125 λιτρα εχει εσωτερικο φιλτρο αλλα επειδη δεν εκανε δουλεια αγορασα εξωτερικο της eihem θερμαντηρα κανονικα στους 24-26 βαθμους.Ακομα φως λευκο κλασικο,μηχανημα για οξυγονο με δυο θυρες sera καθως και κυκλοφορητη.Τωρα για τις μετρησεις θα σε γελασω γιατι τις ελεγχει ο θειος μου ακομα δεν γνωριζω και πολλα σε αυτο αλλα μου εχει πει οτι ειναι εκει που πρεπει.

Η θερμοκρασια ειναι στους 24,στους 25 η στους 26? Δεν γινεται να εχεις ρυθμισει τον θερμοστατη σε 1 θερμοκρασια και να εχεις απο 24-26.

Θα ηθελα αν μπορεις να ρωτησεις τον θειο σου να σου πει τι μετρησεις εχεις και μας τις γραψεις εδω,προσωπικα δεν μου λεει κατι το οτι ειναι εκει που πρεπει.Το καθε ενυδρειο εχει τις δικες μετρησεις που ειναι σωστες για τις δικες του αναγκες αναλογα και με τα ψαρια και τα φυτα που εχει μεσα.

Για τα ψαρια στα ειπα και πιο πανω,θα πρεπει να κανεις κατι και μ αυτο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις θα μαθω τις μετρησεις και θα τις γραψω απευθειας εδω;)η θερμοκρασια αυτην την στιγμη ειναι 25 βαθμους απλως το θερμομετρο μου εχει δειξει 24 25 26 σταδιακα αυτο συμβαινει λογω εξωτερικων θερμοκρασιων παντως συνΗθως ειναι 25 βαθμους.Ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 26 βαθμους τωρα η αλλαγη μπορει να φταιει στο οτι το θερμομετρο ειναι απο την αλλη μερια του θερμοστατη για να ελεγχω την θερμοκρασια σε ολο το ενυδρειο.Το μονο προβλημα που εχει δημιουργηθει τις τελευταιες δυο μερες που εχω και το καινουριο φιλτρο ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη πιεση και μου ασπριζε το νερο τωρα που χαμηλωσα λιγο την πιεση αρχιζει να ισιωνει.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο μου φαινεται να εχεις διαφορα στη θερμοκρασια..εγω στα 3 ενυδρεια που εχω,η θερμοκρασια ειναι σταθερη ολη μερα και ας εχω διαφορετικες εξωτερικες θερμοκρασιες.Εγω παντως θα επαιρνα και δευτερο θερμομετρο για να ειμαι σιγουρος.

Αυτο με το νερο και με το φιλτρο δεν το καταλαβα..τι εννοεις σου ασπριζε το νερο?

Βαλε και καμια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω διαφορές στη θερμοκρασία, αλλά μόνο κατά ένα βαθμό περίπου, η οποία αυξάνεται όταν έχω θέρμανση στο χώρο και τα φώτα ανοιχτά.

Συμφωνώ με τα παιδιά, τώρα που είναι η αρχή κάνε όσες αλλαγές χρειάζεται γιατί όταν παρουσιαστούν τα προβλήματα μπορεί να είναι αργά και να μην προλάβεις να τα διορθώσεις, με αποτέλεσμα απώλειες, στεναχώρια, κόπο και χρήματα. ;)

Γεια σου και καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω λιγη ομως απωλεια ενα βαθμο πανω κατω σπανια δυο οπως ειπα και πιο πανω ειναι στους 25 σταθερος με σταδιακες μεταβολες.Απο την πιεση επειδη το φιλτρο που πηρα ειναι για 400 λιτρα με την πιεση ασπριζει το νερο οπως οταν βαζεις απο την βρυση και ειναι ασπρο αμα τρεχει γρηγορα.Τωρα χαμηλωσα την ροη και επανερχεται.Σε ευχαριστω πολυ καλλιροη:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...