Jump to content

Τι Ειναι Αυτο...?


Recommended Posts

χαζευοντας σημερα το ενυδρειο παρατηρησα το παρακατω να "καθεται" στον βυθο (συγγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων-ειναι απο κινητο)

το στυλο ειναι για να δωσω μια εικονα του μεγεθους του

th_IMG_20150123_221730_zpscd1b7c72.jpg th_IMG_20150123_221658_zps22f1983c.jpg

το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα, περιπου 180 καθαρα και εχει 5 χρυσοψαρα, 2 πλεκους και 6 σαλιγκαρια zebra. εχω εξωτερικο φιλτρο eheim 2217 και οι μετρησεις μου ειναι 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη, 15 νιτρικα. αλλαγες νερου κανω καθε 2 εβδομαδες στο ~30-%

το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι προκειται για σαλιγκαρι που δεν εχει εκκολαφθει ακομα...ή μηπως ειναι κατι αλλο?

τωρα το εχω μεσα στο ενυδρειο. να το αφησω ή οχι?

ευχαριστω προκαταβολικα!

(αν το εχω βαλει σε λαθος σημειο, παρακαλω μετακινήστε το)

Έγινε επεξεργασία - Mavras
Link to comment
Share on other sites

Eιναι ζωικο; Εννοω ειναι κατι ζωντανο ή καποιο κομματι πλαστικο ή κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι πλαστικο

φαινεται σαν κελυφος για αυτο και λεω οτι ειναι σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι έπεσε μέσα στο ενυδρείο ή έσπασε κάτι από κάπου και βρέθηκε εκεί.

Εννοείται οτι το βγάζεις και το χειρουργείς για να μας πεις και εμάς τι είναι ;)

btw και γω για πλαστικό το βλέπω . . .

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ζωντανο γιατι να το χειρουργησει! Ας το βαλει σε ενα μπωλ με νερο μηπως και το δουμε και ζωντανο!

Link to comment
Share on other sites

αυτο πηγα να κανω, να το βαλω σε ενα μπολ αλλα ειχε φυγει μεσα απο την αποχη, προφανως με την αναταραξη του φιλτρου, και επεσε μεσα στο ενυδρειο.

θα του στησω καραουλι και θα το πιασω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι κάποιος οργανισμός. Πολύ "ευθή" μου φαίνεται και στην φύση δεν υπάρχουν ευθείες. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πλαστικό ή λάστιχο σίγουρα δεν είναι μαύρο γυαλιστερό χαλίκι? Είναι από όλες τις μεριές όπως φαίνεται στην φωτογραφία ή από κάτω έχει κάποια διαφοροποίηση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω για μαύρο χαλικάκι το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια δεν ειναι χαλικι, εξαλλου πλεον επιπλεει...

το βρηκα λοιπον μεσα στο ενυδρειο και το εβαλα σε ενα πλαστικο μπολ με νερο του ενυδρειου ωστε να δω τι θα κανει.

αυριο μαλλον θα το εγχειρησω για να δω τι ειναι, αλλα σιγουρα δεν ειναι πλαστικο ή κατι που επεσε μεσα καθως εχω καπακι το οποιο δεν ανοιγει εκτος και αν πρεπει να κανω κατι στο ενυδρειο.

τεσπα, αυριο θα δουμε (αν δουμε κιολας).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το γεγονός ότι ξαφνικά επιπλέει είναι χαρακτηριστική συμπεριφορά των σαλιγκαριών όταν θέλουν να αλλάξουν περιβάλλον.

Βασίλης

:)

Link to comment
Share on other sites

η εγχειρηση εγινε, ο ασθενης απεβιωσε...χεχεχε

σιγουρα δεν ηταν πλαστικο και σιγουρα ηταν ζωντανος οργανισμος.

το κελυφος ηταν σχετικα λεπτο και ανοιξε ευκολα. Μεσα ειχε κατι σαν λασπη που εμοιαζε με οργανισμο που ειχε πεθανει και προφανως για αυτο επεπλεε.

οποτε οτι και αν ηταν, ηταν...

τα zebra snails πως ειναι οταν βγουν απο τα αυγα τους?

Πάντως το γεγονός ότι ξαφνικά επιπλέει είναι χαρακτηριστική συμπεριφορά των σαλιγκαριών όταν θέλουν να αλλάξουν περιβάλλον.

Βασίλης
:)

τα υπολοιπα σαλιγκαρια ομως ειναι μια χαρα και σουλατσαρουν

Έγινε επεξεργασία - Mavras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η εγχειρηση εγινε, ο ασθενης απεβιωσε...χεχεχε

σιγουρα δεν ηταν πλαστικο και σιγουρα ηταν ζωντανος οργανισμος.

το κελυφος ηταν σχετικα λεπτο και ανοιξε ευκολα. Μεσα ειχε κατι σαν λασπη που εμοιαζε με οργανισμο που ειχε πεθανει και προφανως για αυτο επεπλεε.

οποτε οτι και αν ηταν, ηταν...

τα zebra snails πως ειναι οταν βγουν απο τα αυγα τους?

τα υπολοιπα σαλιγκαρια ομως ειναι μια χαρα και σουλατσαρουν

Δεν θα μαθεις ποτε,γιατι τα αυγα τους εκολαπτονται σε υφαλμηρο μονο.:P

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πω κάτι από την αρχή αλλά δεν είμαι σίγουρος. Μήπως είναι αυγό κατσαρίδας? Για ψάξτο λίγο φίλε μου.

Έγινε επεξεργασία - JDP
Link to comment
Share on other sites

Σαν κουκούλι κάποιας προνυμφης μοιάζει..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μάλλον είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

Για κοίταξε εδώ http://www.extension.umn.edu/garden/insects/find/cockroaches/img/1003fig7.jpg

Link to comment
Share on other sites

:huh:

Μαλλον κουκουλι κατσαριδας ηταν...

Για παμε παρακατω, ανησυχω πολυ; κανω κατι για αυτο; γενικα συμβαινει;;;

Πανω στο ξυλο εχω πολλα ασπρα στιγματα, προφανως αυγα, τα οποια θεωρησα οτι ηταν απο τα σαλιγκαρια

Στο σπιτι δεν εχουμε ιδιατερο προβλημα με κατσαριδες. Μπορει να εμφανιστει καμια αλλα οχι κατι φοβερο.

Για πειτε γιατι τωρα εφαγα σκαλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άσπρα στίγματα και zebra snails , μην ανησυχείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Ασπρα στιγματα πανω στο ξυλο μονο, οχι στα φυτα ή στα τζαμια. Οκ ισως κ στο χαλικι αλλα δεν φαινονται.

Διαβαζοντας στο ιντερνετ παντως ειδα οτι γενικα δεν πρεπει να ανησυχησω για την κατσαριδα εκτος και αν ψεκαζουμε εντομοκτονα καθως μπορει να καταληξουν στο ενυδρειο. Δεν ψεκαζουμε, οποτε δεν με απασχολει. Σωστα;

Γενικα ειναι κατι που συμβαινει αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μην ανησυχείς για κατσαρίδες και ενυδρείο. Αν κάνουν κανένα λάθος και μπούν μέσα 99,9% θα γίνουν τροφή !!! Δεν έχω ακούσει κανέναν μέχρι τώρα να έχει θέμα με κατσαρίδες στο ενυδρείο οπότε μην ανησυχείς για αυτό. Τώρα τα στίγματα αν σου φαίνονται για αυγά δεν είναι κατσαρίδας με τίποτε αλλά μάλλον κάτι γέννησε μέσα στο ενυδρείο σου. Βάλε μας φωτογραφία αν μπορέσεις να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...