Jump to content

Γέννα Ancistrus


damgtc

Recommended Posts

Καλησπέρα περίπου μια εβδομάδα έχω κάνει μια γέννα ansistrus είναι περίπου 15 τα έχω βάλει σε μια γεννιστρα με ένα διακοσμητικό που τους παρέχει κάλυψη. Τι κάνω από εδώ και πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να απορροφήσουν το αυγουλάκι τους δεν κάνεις πολλά μετά μπορείς να ταΐζεις τριμμένη την τροφή/ες που έχεις για το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να απορροφήσουν το αυγουλάκι τους δεν κάνεις πολλά μετά μπορείς να ταΐζεις τριμμένη την τροφή/ες που έχεις για το ενυδρείο σου

τι εννοείς το αυγουλάκι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασες το προφιλ. :)

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Σχετικά εύκολη εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες συνθήκες. Απαραίτητη η παρουσία σπηλιών. Χρειάζεται σχετικά υψηλή θερμοκρασία (κοντά στους 30 βαθμούς) με πολύ καλή οξυγόνωση του νερού. Το αρσενικό στριμώχνει το θηλυκό μέσα στην σπηλιά, όπου το θηλυκό αποθέτει τα αυγά (περίπου στα 50 με 80). Στη συνέχεια το αρσενικό "σπρώχνει" το θηλυκό εκτός σπηλιάς και γονιμοποιεί τα αυγά. Την φροντίδα των αυγών μέχρι να εκκολαφθούν την αναλαμβάνει αποκλειστικά το αρσενικό όπου "αερίζει" με τα πτερύγιά του την σπηλιά. Χρειάζονται περίπου 7 μέρες για την εκκόλαψη των αυγών, και άλλες τρεις για την κατανάλωση του λεκιθικού σάκου από τα μωρά. Μετά πρέπει να τραφούν με πρωτεϊνικές τροφές εμπορίου για νεοεκκολαφθέντα ψάρια, με προτίμηση να έχουν βάση την σπιρουλίνα (καθαρή ή ενυδρειακής χρήσης). Την πρώτη βδομάδα μπορούν να τραφούν και με Infusoria.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν απορροφήσει τον σάκο δηλαδή φαίνονται σαν κανονικά ψαράκια σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερα από μια εβδομάδα οπότε τρίβεις στα δάχτυλα λίγη τροφή από αυτήν που ταΐζεις στο ενυδρείο για να τα ταΐσεις. Τα κρατάς στην γεννήστρα η οποία υποθέτω είναι μέσα στο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν λίγο 1-2 μήνες και μετά αν δεν έχεις ψάρια στο ενυδρείο που μπορεί να τα φάνε τα βάζεις κι αυτά μέσα. Επίσης καλό είναι να βάλεις και μια αερόπετρα στην γεννήστρα για καλύτερη οξυγόνωση του νερού

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασες το προφιλ. :)

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Σχετικά εύκολη εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες συνθήκες. Απαραίτητη η παρουσία σπηλιών. Χρειάζεται σχετικά υψηλή θερμοκρασία (κοντά στους 30 βαθμούς) με πολύ καλή οξυγόνωση του νερού. Το αρσενικό στριμώχνει το θηλυκό μέσα στην σπηλιά, όπου το θηλυκό αποθέτει τα αυγά (περίπου στα 50 με 80). Στη συνέχεια το αρσενικό "σπρώχνει" το θηλυκό εκτός σπηλιάς και γονιμοποιεί τα αυγά. Την φροντίδα των αυγών μέχρι να εκκολαφθούν την αναλαμβάνει αποκλειστικά το αρσενικό όπου "αερίζει" με τα πτερύγιά του την σπηλιά. Χρειάζονται περίπου 7 μέρες για την εκκόλαψη των αυγών, και άλλες τρεις για την κατανάλωση του λεκιθικού σάκου από τα μωρά. Μετά πρέπει να τραφούν με πρωτεϊνικές τροφές εμπορίου για νεοεκκολαφθέντα ψάρια, με προτίμηση να έχουν βάση την σπιρουλίνα (καθαρή ή ενυδρειακής χρήσης). Την πρώτη βδομάδα μπορούν να τραφούν και με Infusoria.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν απορροφήσει τον σάκο δηλαδή φαίνονται σαν κανονικά ψαράκια σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερα από μια εβδομάδα οπότε τρίβεις στα δάχτυλα λίγη τροφή από αυτήν που ταΐζεις στο ενυδρείο για να τα ταΐσεις. Τα κρατάς στην γεννήστρα η οποία υποθέτω είναι μέσα στο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν λίγο 1-2 μήνες και μετά αν δεν έχεις ψάρια στο ενυδρείο που μπορεί να τα φάνε τα βάζεις κι αυτά μέσα. Επίσης καλό είναι να βάλεις και μια αερόπετρα στην γεννήστρα για καλύτερη οξυγόνωση του νερού

μάλον είναι πανω απο 1 εβδομάδα. είναι είδη ψαρακια ... και τα ανακάλυψα κουνώντας την σπηλιά που ήταν το αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

α επι'σης υπ'αρχει περ'ιπτωση να φαει γοννο γαριδας η γαριδες?

Όχι οι Ancistrus δέν θα σου πειράξουν τις γαρίδες.Μπορεί να τα ταίζεις ταμπλέτες από τώρα.Προτίμησε φυτική τροφή και όχι ζωική.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα είδες στην σπηλιά με το αρσενικό σίγουρα υπάρχουν κι άλλα στο ενυδρείο που κόβουν βόλτες αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες θα τα δεις όταν μεγαλώσουν λίγο

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα είδες στην σπηλιά με το αρσενικό σίγουρα υπάρχουν κι άλλα στο ενυδρείο που κόβουν βόλτες αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες θα τα δεις όταν μεγαλώσουν λίγο

2 εχω δει ακομα αλλα θα τα άφήσω ελεύθερα να δω την διαφορα τους με τα άλλα που είναι στην γεννιστρα. εχω τα φυτά πανω σε πετρα η οποια έχει κατι ασπράκια υπαρχει περίπτωση να είναι αυγά;

Έγινε επεξεργασία - damgtc
Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια εχεις μεσα?

αν δεν εχεις μεγαλα ψαρια , δεν υπαρχει λογος γεννηστρας, δεν θα τα πειραξει κανενας..

ταισε ταμπλετες και λαχανικα ζεματισμενα, καροτο,σπανακι, αγγουρι (αυτο ενα πλυσιμο μονο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν.. αλλο θεμα αυτο..

πιθανοτατα δεν θα τα ενοχλησει κανενα ψαρι.. εγω με ροδοστομους δεν ειχα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν.. αλλο θεμα αυτο..

πιθανοτατα δεν θα τα ενοχλησει κανενα ψαρι.. εγω με ροδοστομους δεν ειχα προβληματα..

καλημέρα το γνωρίζω αλλά δεν έχω κανένα προβλημα!!

Δηλαδή γνώμη σου να τα βγάλω; άν θελετε να ακούσω γνώμες.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να τα βγάλεις απλά νομίζω ότι αν τα κρατήσεις για λίγο στην γεννήστρα θα μεγαλώσουν γρηγορότερα επειδή βρίσκουν πιο εύκολα την τροφή

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό στην γεννήστρα είναι να φροντίζεις να είναι πάντα καθαρή και να μην μένουν υπολύματα τροφής που θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα μωρά. Τροφή εγώ θα σου πρότεινα algea wafers που προσφέρουν μία ισοροπημένη διατροφή για αρχή. Το αγγούρι και το κολοκύθι είναι επίσης μία πολύ καλή επλογή για τα μωρά σαν επιπρόσθετο. Εγώ θα σου έλεγα να μην τα βγάλεις άκόμα μέχρι να φτάσουν σε ένα καλό μέγεθος για να μπορούν να επιβιώσουν μόνα τους εκτός και εάν έχεις μεγάλο ενυδρείο με πολλά μέρη για να κρυφτούν (φυτά, σπηλιές, πέτρες, πλάκες κλπ.)

Περιμένουμε νεότερα και φυσικά φωτογραφίες από τα μικρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό στην γεννήστρα είναι να φροντίζεις να είναι πάντα καθαρή και να μην μένουν υπολύματα τροφής που θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα μωρά. Τροφή εγώ θα σου πρότεινα algea wafers που προσφέρουν μία ισοροπημένη διατροφή για αρχή. Το αγγούρι και το κολοκύθι είναι επίσης μία πολύ καλή επλογή για τα μωρά σαν επιπρόσθετο. Εγώ θα σου έλεγα να μην τα βγάλεις άκόμα μέχρι να φτάσουν σε ένα καλό μέγεθος για να μπορούν να επιβιώσουν μόνα τους εκτός και εάν έχεις μεγάλο ενυδρείο με πολλά μέρη για να κρυφτούν (φυτά, σπηλιές, πέτρες, πλάκες κλπ.) Περιμένουμε νεότερα και φυσικά φωτογραφίες από τα μικρά σου.

προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά εχουν μεγάλη ανάλυση και δεν ανεβαίνουν.

το ενυδρείο είναι 125 λίτρα με ηφεστιακούς βράχους. και ανούμπιες και λευκή άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να τα βγάλεις απλά νομίζω ότι αν τα κρατήσεις για λίγο στην γεννήστρα θα μεγαλώσουν γρηγορότερα επειδή βρίσκουν πιο εύκολα την τροφή

έτσι πιστευω και εγώ γιαυτο τα έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...