Jump to content

Νεος Στο Χωρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.. καταρχην ειμαι καινουργιος εδω!! Έχω πάρει ενα 30λιτρο ενυδριο στο οποίο έχω βάλει μια ζέβρα, ενα λαμπιδοχρωμη κι ενα άλλο μπλε με ρίγες μαύρες παρόμοιο με ζέβρα το οποίο δεν θυμάμαι πως λέγεται.. Απλα θα ήθελα αρκετές βοήθειες γιατί θέλω ν αρχίσω να μαθαίνω γιατί μ αρέσει το άθλημα.. Ποσα ψαράκια μπορω να έχω στο ενυδρείο αυτό? Τι αλλά ψαράκια μπορω να συνδιασω κτλ? Επίσης μου ειπανε οτι τα ψάρια μου ανήκουν στην κατηγορία ημιάγρια.. Σύντομα αφού περάσει ένας δυο μηνες θα το αντικαταστισω με ενα 60λιτρο οποτε θα ήθελα και γι αυτό να μάθω τι και ποσά μπορω να χω μέσα.. Συγνώμη για τα πολλά λογια απλα μου ειπαν για σας τα καλυτερα και θέλω να μάθω αρκετά πραγματα.. Ευχαριστώ εκ των πρωτερον.. Φιλικά, Γιάννης!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Καλώς ήρθες στην παρεα.

Το ενυδρείο σου είναι ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις βάλει και πολύ σύντομα θα έχεις πρόβλημα.

Διάβασε τα άρθρα που βρίσκονται στο θέμα της υπογραφής μου καθως επίσης και τα προφίλ των ψαριων.

Στο 30αρι που έχεις τώρα , μπορείς να κάνεις ένα όμορφο μονομαχοενυδρειο με μερικά εύκολα φυτα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Δυστυχως τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και τα ψαρια σου ειναι ακαταλληλα γι αυτο το ενυδρειο.

Στα 30 λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!! Δυστυχώς λόγω χώρου δεν με πέρνει για παραπανω απο 60 λίτρο.. Σκέφτομαι την μεταπήδηση άμεσα σε 60 λίτρα ενυδρεία.. Σ αυτό τι μπορουν να συνυπάρξουν και ποσά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε παίρνει για πάνω από 30 , δώσε τα ψαράκια γιατί πολύ σύντομα θα ξεκινήσουν τα προβλήματα και θα στεναχωρηθείς. :)

Όταν πας στα 60 με το καλό μπορούμε να το κουβεντιάσουμε.

Σου παραθέτω τα προφίλ των ψαριών για να δεις ποια σου αρέσουν και ποια μπορείς να βάλεις στα 60 λίτρα.

Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mikrogeophagus,λαμπιδοχρωμης, μ αρέσει εμφανισιακά η ζέβρα και η τίγρης και αυτό που έχω ηδη (μπλε με μαύρες ρίγες που μοιάζει σαν ζέβρα). Έτσι όπως το σκέφτομαι θα ήθελα 5-6 ψαράκια, αν μπορω και παραπανω σε 60 λίτρα δεν θα με χαλαγε.. Απλα σαν αρχάριος θα μ άρεσαν διαφορετικά ψάρια.. Βέβαια γι αυτό ανοιξα το θέμα γιατί ίσως χρειάζεται δυο ψάρια απ την ίδια οικογένεια! Anyway για να μην σας πριζω σας παρεθεσα τα ψαράκια που μ αρέσουν.. Άμεσα θα αγοράσω το 60λιτρο, θα προτιμούσα να έχω μέσα το μέγιστο αριθμο ψαριών που γίνεται οποτε περιμένω τι μπορω να βαλω , ποσά, φυτά, διακοσμητικά κτλ απί σας τους ειδικούς!! + τον γλυφτη!! Ευχαριστώ και παλι εκ των προτέρων.. Φιλικά, Γιάννης!!

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε τι ενυδρειο θα παρεις σε λιτρα και θα σου πουμε τι μπορεις να βαλεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια με πέρνει να βάλω ενα ενυδρείο 70cm μήκος και 35 πλάτος!! Ειτε είναι 60 ειτε 80 η 100 λίτρα δεν με απασχολεί!!

Οταν εχεις τετοιο θεμα μπορεις να κερδισεις λιτρα φτιαχνοντας ενυδρειο στις διαστασεις που θελεις απλα προσθετοντας υψος για να κερδισεις λιτρα.

Δηλαδη 70 μηκος 35 βαθος και 50 υψος σου κανουν 120 λιτρα περιπου.

Κατι τετοιο μπορεις να φτιαξεις και να εχεις και νερο παραπανω για να ζησουν καλυτερα τα ψαρια σου,και θα εχει καλυτερη συμπεριφορα και στα δικα σου λαθη,γιατι δεν θα αλλαζει ευκολα η χημεια-ισορροπια του.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο υψος ομως δεν βοηθα!Μπορει να εχεις περισσοτερο νερο,αλλα τα περισσοτερα ψαρια θελουν μηκος και οχι υψος.

Ασε που αν βαλει και φυτα,θα πρεπει να βαλει περισσοτερες λαμπες σε τετοιο υψος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...