Jump to content

Φωτιστικό Γραφείου Για Μικρό Ενυδρείο


AgMa

Recommended Posts

Ψάχνω φωτιστικό για το μικρό ενυδρείο μου το οποίο αυτή τη στιγμή έχει μόνο 2 spiky moss. Ίσως αργότερα προστεθούν και άλλα, μόνο εύκολα φυτά.

Θα βάλω μερικά κερατόφυλλα να επιπλέουν, άρα θα κρύψουν λίγο απ' τον φωτισμό.Λέω να αγοράσω ένα από τα praktiker, με τσιμπήδα ή χωρίς, θα δω.

Λογικά με μια λάμπα ~8watt 6500k δεν θα είμαι οκ;

Να ψάξω για φωτιστικό με συγκεκριμένο τύπο λάμπας ή ό,τι βρω;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναζήτηση στην Ελλάδα για το dennerle nano light, ενημερώθηκα ότι δεν υπάρχει πλέον αντιπροσώπευση στην Ελλάδα και έτσι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί καινούριο.

Μου πρότειναν και αυτό με led, δεν είναι και τόσο ακριβό αλλά ακόμη δεν με έχουν πείσει τα led, δεν ξέρω γιατί.Ίσως επειδή δεν είναι τόσο ώριμα σαν τις φθορίου.Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα για μενα οχι led για φυτα.....

Παρε ενα φωτιστικο γραφειου....

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειακι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε γαμώτο δεν εμπιστεύομαι τα Led, θεωρώ ότι είναι μόνο για εμφάνιση. Φαίνεται στις πληροφορίες μου, 15 λίτρα μικτά.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έκανα βλακεία... Πήρα φωτιστικό γραφείου και μια λάμπα, αλλά κάπου μπερδεύτηκα, θέλω περίπου 10 watt, απόδοσης ή κατανάλωσης? Γιατί αυτή που πήρα είναι 11 watt κατανάλωσης, αλλά 50 watt απόδοσης στα 6500 Kelvin. Κάνει?

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;Να την βάλω την λάμπα ή θα μου κάψει τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και σιγουρα αλλα νομιζω οτι τα βατ αποδοσης κοιταμε...δηλαδη τα 50 βατ που δινει αυτη που πηρες....τα οποια ειναι πολλα....

Απ'την αλλη βεβαια ολες οι λαμπες πλεον ετσι βγαινουν.....γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις πόσα lumen είναι ;

Link to comment
Share on other sites

580.

Καλό είναι , δεν θα τα κάψεις τα φυτά, ίσως σου εμφανίσει άλγη, αλλά αν προσέηξεις τα λιπάσματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Είχα 600+ lumen σε 30αρι κύβο με γαρίδες, χωρίς λιπάσματα και χωρίς CO2 και τα φυτά μεγάλωναν με 1000, και άλγη καθλου γιατι δεν έβαζα λιπάσματα, εύκολα φυτά βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να ξέρεις , για 11watt led τα 580 lumen δεν είναι πολλά, χοντρικά τα 10wat led βγαζουν 800-1000 lumen με cool-white χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα δεν βάζω τίποτα, 2 spiky moss έχω απ' τις οποίες η μία έχει αρχίσει και κιτρινίζει, πιθανόν λόγω του ότι δεν είχα καθόλου φωτισμό μέχρι τώρα.

Λιγότερα watt με τέτοια kelvin πολύ δύσκολο να βρω (εκτός παραγγελίας).Να πω την αλήθεια, ήθελα 8-9watt αλλά...

Να την βάλω δηλαδή να δουλεύει ε; 8 ώρες την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα δεν βάζω τίποτα, 2 spiky moss έχω απ' τις οποίες η μία έχει αρχίσει και κιτρινίζει, πιθανόν λόγω του ότι δεν είχα καθόλου φωτισμό μέχρι τώρα.

Λιγότερα watt με τέτοια kelvin πολύ δύσκολο να βρω (εκτός παραγγελίας).Να πω την αλήθεια, ήθελα 8-9watt αλλά...

Να την βάλω δηλαδή να δουλεύει ε; 8 ώρες την ημέρα;

Βάλτη να δουλεύει, δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες είναι καλά;Χρειάζεται συγκεκριμένη περίοδο, πχ. βράδυ ή όποτε να 'ναι;

Σε ευχαριστώ Τάκη!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες είναι καλά;Χρειάζεται συγκεκριμένη περίοδο, πχ. βράδυ ή όποτε να 'ναι;

Σε ευχαριστώ Τάκη!!!

8 ώρες είναι καλά. Η φωτοπερρίοδος δεν πρέπει να είναι σπαστή , και καλό είναι να είναι από 8 έως 11-12 ώρες. Το 11-12 ίσως είναι και πολύ. Μη ξεχνάμε πως στις τροπικες περιοχές η ημέρα είναι πιο μεγάλη από ότι σε εμας , και στον Ισημερινό είναι ακόμα και 12 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι πιο μεγάλη, το καλοκαιρι εμεις έχουμε μεγαλύτερη , δεν έχει μεγάλες διαφορες χειμώνα καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...