Jump to content

Τι Κάνω Λάθος Στην Καραντίνα;


Recommended Posts

Με αφορμή ένα πρόβλημα που είχα τελευταία με ένα ψάρι (αρσενικό Labidochromis) που έβαλα σε καραντίνα μέχρι να το δώσω σε συνχομπίστα, ανοίγω αυτό το θέμα για να μου πείτε τι έκανα λάθος και ξεκίνησε το πρόβλημα. Με λίγα λόγια …… έβγαλα το ψάρι από το κυρίως ενυδρείο επειδή το άλλο αρσενικό το είχε ταράξει στο κυνήγι. Είχα ένα δοχείο 20 λίτρων από ΙΚΕΑ και το γέμισα με νερό από το κυρίως ενυδρείο. Έβαλα μια αερόπετρα να δουλεύει σχεδόν συνεχόμενα και ένα μικρό φίλτρο RESUN με όσο βιολογικό υλικό μπορούσε να μπει στον μικροσκοπικό του κάδο που πήρα από το μεγάλο φίλτρο (πόσο να χωράει, 30 κομμάτια; ). Μέσα έβαλα κανα δυό πετρούλες για να αισθάνεται πιο ασφαλές, ένα μικρό θερμοστάτη 25W και από φωτισμό τίποτα, μόνο φυσικό του σαλονιού. Κάθε δυο μέρες (2 φορές συνολικά) έκανα και μια μικρή αλλαγή νερού με προσθήκη αντιχλωρίου και τα σχετικά. Το τάιζα κάθε μέρα με ελάχιστη όμως τροφή. Μετά από καμία 5-6 μέρες αν θυμάμαι καλά το τσέκαρα ερχόμενος από τη δουλειά και το βλέπω με κόκκινα σημάδια στη βάση των πλαινών πτερυγίων και γύρω από το στόμα. Η θερμοκρασία είχε ανέβει πάρα πολύ (κινέζος θερμαντήρας),έκανα άμεσα μέτρηση και βλέπω την αμμωνία στα ύψη (στα ύψη όμως!!! Πράσινο σκούρο το τεστ της sera). Το παίρνω και το βάζω στο κυρίως ενυδρείο σε γεννήστρα με τούλι όπου μετά από κανα δυο μέρες επανήλθε πλήρως. Το κράτησα εκεί 5 μέρες και μετά το έδωσα σε φίλο και από ότι μαθαίνω πάει πολύ καλά και έχει εγκλιματιστεί πλήρως στο νέο του περιβάλλον που είναι και πολύ όμορφο.
Στο παρελθόν το έχω πάθει ξανά με άνοδο αμμωνίας όταν έβαλα ψάρι σε καραντίνα. Τι κάνω λάθος; Φταίει το καθημερινό τάισμα; Αφού έριχνα ελάχιστη τροφή (2 μικρά φυλλαράκια). Φταίει το λίγο βιολογικό υλικό; Φταίει το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε μιά καραντίνα ανάλογα με το στήσιμο της μπορούν πολύ εύκολα να σημειωθούν τέτοια φαινόμενα.

Στην περίπτωση σου μάλλον οφείλεται στο λίγο βιολογικό αλλά και στις μικρές αλλαγές σε σχέση με αυτές που πραγματικά απαιτούν τα 25λίτρα.

Τα λίγα σε συνδυασμό με τις μικρές αλλαγές οδήγησαν στην αμμωνία.

Προσωπικά για καραντίνα δέν θα έβαζα κάτι λιγότερο από 60 λίτρα (για να είναι ποιό εύκολα 'διαχειρίσιμη'). Επίσης σε μιά καραντίνα στην οποία κάνουμε θεραπεία, τις περισσότερες φορές 'σκοτώνουμε' την βιολογία με τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε οπότε πάλι έχουμε φαινόμενα αμμωνίας.

Είναι πολύ λεπτές ισορροπίες που εύκολα αλλάζουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο επειδή το είδα τώρα, όταν βάζουμε ένα ψάρι στην καραντίνα (το ίδιο ισχύει και άν το πάρουμε από μαγαζί και το έχουμε στην σακούλα) αυτό θα 'βγάλει' στην καραντίνα αυτά που είχε φάει στο προηγούμενο τάισμα του το οποίο μπορεί να ήταν πολύ περισσότερο από τα 2 φιλαράκια που εσύ τάιζες...

Link to comment
Share on other sites

Πάω δηλαδη για μεγαλύτερο ενυδρειο καραντίνα; Ενα ψάρι ηταν βρε Δημήτρη και να έβγαλε αυτα που είχε φάει στο μεγάλο ενυδρειο, να κάνει τόσο κακό; Ξέρεις ποσο πήγε η αμμωνία; Στο φουλ ηταν. Τωρα ρωτάω γιατι βλέπω να βγάζω μωρα απο μέσα και πρεπει να τα βάλω κάπου μέχρι να τα δίνω σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Πάω δηλαδη για μεγαλύτερο ενυδρειο καραντίνα; Ενα ψάρι ηταν βρε Δημήτρη και να έβγαλε αυτα που είχε φάει στο μεγάλο ενυδρειο, να κάνει τόσο κακό; Ξέρεις ποσο πήγε η αμμωνία; Στο φουλ ηταν. Τωρα ρωτάω γιατι βλέπω να βγάζω μωρα απο μέσα και πρεπει να τα βάλω κάπου μέχρι να τα δίνω σιγα σιγα.

Τότε απλά μεγαλύτερο φίλτρο και συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι το μικρό φιλτράκι το είχα βάλει για 2 μέρες στην αρχή. Μετά και επειδή είδα οτι δεν είχα αρκετό βιολογικό υλικό, έφτιαξα ένα DIY φίλτρο με πλαστικό δοχείο από seachem cichlid lake salt κατάλληλα διαμορφωμένο (με τρύπες στον πάτο και περιμετρικά στο κάτω μέρος του) και πρόσθεσα κι αλλο αρκετό βιολογικό υλικό, πρέπει να πήρε μισό λίτρο περίπου και πρόσθεσα στο καπάκι μια αντλία 400lt/h στην οποία προσάρμωσα ενα spray bar......καλή πατέντα. Πως μου ξέφυγε αυτό στο αρχικό ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι και εγω,ισως ειναι και ασχετο δεν ξερω.

Δεν ειναι διαφορετικα τα βακτηρια που τρεφονται με τα "αποβλητα" των ψαριων απο αυτα που τρεφονατι με την τροφη?

Δεν θυμαμαι επιστημονικες ονομασιες για τα βακτηρια αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι διαφορετικα.

Θελω να πω οτι αλλο η τροφη,αλλο τα 'κακα'

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει πολλες φορες, ναι μεν η κυρία βιολογική αλυσίδα ειναι ο κύκλος του αζώτου, αλλα για να γίνουν αμμωνία πολλες ουσίες πρεπει να σπάσουν απο οργανικές κυριος και ανόργανες δεύτερον ενωσεις. Δουλειά τα οποια παλι βακτηρια κανουν και μαλιστα ειναι ενα τσικ ποιο αργα απο του αζώτου στην αναπτυξη τους.

Περα απο αυτο μαλλον η θερμοκρασια εξάντλησε ολο το οξυγόνο απο το νερο οποτε τιποτα δεν λειτουργούσε σωστα στο μικρο φιλτρακι και ειδες οτι ειδες. Απο την περιγραφή καπου εκει το κόβω να ειναι τα γεγονότα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ την έχω πατήσει με άνοδο αμμωνίας σε "καραντίνα", πρώτον την αποφεύγω αν γίνεται (π.χ. με γεννήστρα στο κυρίως ενυδρείο αν πρόκειται για γέννα) και δεύτερον αν ξαναχρειαστεί (π.χ. για ασθένεια) θα κάνω κάθε μέρα μετρήσεις γιατί μπορεί να μην πιάσει το "μπόλι" και για όλους τους παραπάνω λόγους που είπαν τα παιδιά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σηκωσει ποτε αμμωνια σε καραντινα και ειναι μολις 25 λιτρα!

Κατι που εχω κανει ηταν το εξης: Πρωτου βαλω το ψαρι σε καραντινα, εκανα αλλαγη νερου στο κυριως! Με αυτο τον τροπο και φρεσκο νερο εμπαινε στο ενυδρειο και στην καραντινα!

Επισης δεν ταιζω αν προκειται για μικρο χρονικο διαστημα!

Link to comment
Share on other sites

Στην καραντίνα έγιναν 2 αλλαγές σε 5 μέρες. Απο τα 20 λίτρα άλλαζα τα 7-8 περίπου. Θεωρω οτι κρατούσα το νερό καθαρό. Δε μπορω να καταλάβω τι έκανα λάθος ακόμα. Όσο για το τάισμα, δε μπορούσα να μη ταίζω αφού δεν ήξερα για ποσο καιρο θα το είχα εκει μέσα. Ίσως έπρεπε να το κανω μέρα παρά μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη λοιπον που ταιζεις σε τοσα λιγα λιτρα, με ανυπαρκτη βιολογια, ισως να επρεπε να κανεις καθημερινες αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή οταν λέμε τάισμα λέμε δυο φυλλαράκια σε ενήλικη αφρικανική κιχλίδα 8 - 9 εκατοστών. Σα να ταίζω εσένα ενα γιαουρτάκι την ημέρα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει οι φουσκωτοι που κανουν διατροφη τι τρωνε; Λιγοτερο απο ενα γιαουρτι!

Και τι εννοεις με αυτο, οτι τρωω πολλα γιαουρτια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το ξανατολμάω πάλι αυτο με την καραντίνα. Δε μου βγαίνει ρε παιδί μου, πως να το πω. Με ματιάζουνε κάτι τύποι σαν εσένα που με ζηλεύουν γιατι εχουν να δουν γέννα καμία τριετία. Απο δω και πέρα στο δίχτυ μέσα στο κυρίως ενυδρειο και "άντε γειά".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορι μου, τα πραγματα ειναι απλα: Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται! :D Χαχαχααααχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και πάλι το ενδεχόμενο του ενυδρείου καταντίνας για να απομονώνω τα μικρά (εφόσον τα πιάνω) μιας και έχω γέννες απο όλα τα ψάρια, μέχρι να τα δώσω σε άλλους χομπίστες. Το 20λιτρο απο το ΙΚΕΑ θα ειναι το ενυδρειο και κάπου πήρε το μάτι μου τα αερόφιλτρα. Συγκεκριμένα είδα αυτα τα δυο στις φωτογραφίες παρακάτω και θέλω να ρωτήσω αν κανουν για τη δουλειά που τα θέλω. Με ενα τέτοιο φιλτράκι, ποσο χρόνο μπορω να κρατήσω μικρά στο ενυδρειο; Το οτι το ενα απο αυτα έχει μονο σφουγγαρια και όχι βιολογικό υλικό, δεν ειναι ενα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά αλλαγές νερού, bare bottom, και καλό καθάρισμα σε υποληματα τροφής. Βάλε Sponge filter αεραντλιας και άλλη μια αεροπέτρα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά αλλαγές νερού, bare bottom, και καλό καθάρισμα σε υποληματα τροφής. Βάλε Sponge filter αεραντλιας και άλλη μια αεροπέτρα μεσα.

Αν αντιλήφθηκα καλά, μιλάς για το φιλτρο της πρώτης φωτογραφίας έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά

Link to comment
Share on other sites

το φιλαράκι αυτό το συνδέεις σε αεραντλία. Ο αέρας ανεβαίνει από μέσα και μαζί τραβάει και το νερό.

Link to comment
Share on other sites

How To Setup And Use A Sponge Filter Step by Step:

Link to comment
Share on other sites

το ειχα το αεροφιλτρο της πρωτης φωτο..

οκ, καλο .. αλλα χωρις βιολογικο υλικο εγω θα φοβομουν..

καλυτερα το φιλτρακι που ειχες στον αρσενικο..

εννοειτε οπως σου ειπε ο JDP , αλλαγες καθε μερα και συφωναρισμα της τροφης .. και εννοειτε bare bottom..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο φιλτρο που χρησιμοποιουν πολλοι στις γεννηστρες! Μια χαρα πιστευω θα κανει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...