Jump to content

Ich Σε Silver Shark Η Οχι ;


Recommended Posts

Τον εχω 5 μερες και ηταν στρεσαρισμενος απο την πρωτη μερα.....κολυμπαει και καθεται με το κεφαλι προς τα κατω παει που και που σε γωνια και παει πανω κατω στο τζαμι ( ξερω οτι αυτο σημαινει οτι ψαχνει να φυγει δεν εχει προσαρμοστει ) !!! Τρωει κανονικα. Εαν ειναι αυτο θελει θερμοκρασια σιγα σιγα να παει στους 30 ; και να ριξω αλατι ; Ειναι σωστο αυτο για να μην παμε σε φαρμακο ; τα φυτα δεν θα γουν θεμα ; Σας βαζω φωτο του.

post-60391-0-85436800-1422284405_thumb.jpg

post-60391-0-29083100-1422284407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δωσε καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου; Λιτρα, διαστασεις, φιλτρο, ρουτινες, μετρησεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα καθαρα και οι μετρησεις ειναι καλες....τις εκανα πριν 3 μερες.Πηγα στο pet νερο και μου της εκανε...τα νιτρικα ειναι ενα χρωμα κατω απο το τελειο....Βασικα ο silver απο την πρωτη μερα ηταν και ειναι υπερβολικα στρεσαρισμενος οπως γραφω παραπανω το τι κανει....Τωρα εαν ειναι αυτη η ασθενεια νομιζω πως την εφερε το pangasius στο ενυδρειο γιατι αυτο ειχε 2-3 τετειες κουκιδες απλα εγω δεν γνωριζα :( Το pagasious σημερα εχει και μια τρυπα στην μουσουδα του....εχθες δεν την ειχε....αλλα δεν εχει ασπρες κουκιδες πλεον....Το φιλτρο ειναι της μαμας του μεσα με βιομπαλες μακαρονια και υαλοβαμβακα...η θερμοκρασια ειναι 26-27...ταισμα μια φορα την μερα...εχω αρχισει εδω και 2-3 ςρες σταδιακα να παω τη θερμοκρασια στους 30....για καλο και για κακο μετα το διαβασμα που εκανα απο το φορουμ για την αντιμετωπιση της ασθενειας.... και τωρα που μιλαμε ο silver παει πανω κατω στην γωνια σαν να θελει να φυγει....τρομερα αγχωμενος.......Το πανγκασιους παλι στο κοσμο του....φερεται απιστευτα καλα και ηρεμα....Πια ειναι η γνωμη σου ; σ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ακου, αν ειναι ick θα το εχει κολλησει ολο το ενυδρειο! Τα αλλα ψαρια εχουν συμπτωματα;

Οι μετρησεις που λες οτι ειναι καλες, θα πρεπει να μας τις πεις για να ξερουμε που βρισκομαστε. Το "καλες" δεν λεει τιποτα!

Εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι στο ψαρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα ασπρακια στην ουρα του λεω...και ενα δυο στο σωμα....λες να μαι υπερβολικος και τσαμπα τα ζεσταινω τα καημενα στους 30 βαθμους; ( φουλ η αεροαντλια φυσικα).Το τεστ ηταν με χρωματα...και μου εδειξε ενα κιτρινο μπουκαλακι που ταιριαζε με το τοπ κιτρινο απο το χαρτι σαν χρωμα νομιζω η αμμωνια ....και ενα μπλε το οποιο ηταν στο ενα σκαλι πιο κατω απο το τοπ στο θαλλασι...και μου λεει ολα οκ ειναι τα νιτρικα ενα ελαχιστο αλλα ειναι 2 μηνων το ενυδρειο θα φτιαξουν.....τωρα τι να σου πω....Στα αλλα ψαρια δεν εχω δει τιποτα....απλα επειδη ο σιλβερ ειναι ο στρεσαρισμενος εκει μεσα να τον χτυπησε....και το πανγκασιους που εχει ενα χτυπημα στη μυτι βασικα λακουβιτσα χτυπημα και 1-2 ασπρακια που τα χε απο την μερα που το πηρα.....ξερεις γτ φοβαμαι ; γτ εκανα την τεραστια βλακεια και το μεσα στο ενυδρειο που το πηρα ειχε ενα ιδιο και ηταν κατασπρο απο τον ιο..... :(

Έγινε επεξεργασία - Tzoban
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μετρήσεις, αν μπορείς κάνε τις ξανά και σημείωσε τα νούμερα. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι , χωρις νουμερα δεν μπορουμε να ξερουμε...

χωρια απο αυτο, δεν κανουν για τα λιτρα σου αυτα τα ψαρια.. γινονται τεραστια..

το παγκασιους δεν κανει για κανενα ενυδρειο... το ψαρι γινεται γιγαντας !

οπως καταλαβαινεις πρεπει να φυγει.. θα μου πεις και που θα παει... ελα ντε!

pangasius-sutchi-pangasianodon-hypophtha

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ριξτο εκει που ειναι ο Σηφης ο κροκόδειλος! Σε μερικά χρόνια θα γινεί μεταξυ τους η τελικη μάχη... :lolu:

Διπλα σου ειναι

Link to comment
Share on other sites

ναι , χωρις νουμερα δεν μπορουμε να ξερουμε...

χωρια απο αυτο, δεν κανουν για τα λιτρα σου αυτα τα ψαρια.. γινονται τεραστια..

το παγκασιους δεν κανει για κανενα ενυδρειο... το ψαρι γινεται γιγαντας !

οπως καταλαβαινεις πρεπει να φυγει.. θα μου πεις και που θα παει... ελα ντε!

pangasius-sutchi-pangasianodon-hypophtha

Στον Καλλιμανη για να πουληθει σε φετες.Αυτος πουλαει παγκασιους.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολη βιολακι,κανετε κακο στο φορουμ να ειρωνευεστε νεοεισερχωμενους στο χομπι,οσοι θελουν ας εξηγησουν γιατι εκανε το λαθος που καναμε οι περισσοτεροι εδω μεσα,και ας αφησουν τα ειρωνικα σχολια,

Πολλοι φιλοι αποφευγουν να μπουν να ρωτησουν ,γιαυτον τον λογο.

Καλη σας μερα,και ελπιζω να σταματησουν οι αρχοντες του φορουμ,τους <<<<καλαμπουρακιδες>>>>>και τους ξερολες,γιατι αυτα με αυτα ,και αλλοι θα φυγουν αο δω μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιολη βιολακι,κανετε κακο στο φορουμ να ειρωνευεστε νεοεισερχωμενους στο χομπι,οσοι θελουν ας εξηγησουν γιατι εκανε το λαθος που καναμε οι περισσοτεροι εδω μεσα,και ας αφησουν τα ειρωνικα σχολια,

Πολλοι φιλοι αποφευγουν να μπουν να ρωτησουν ,γιαυτον τον λογο.

Καλη σας μερα,και ελπιζω να σταματησουν οι αρχοντες του φορουμ,τους <<<<καλαμπουρακιδες>>>>>και τους ξερολες,γιατι αυτα με αυτα ,και αλλοι θα φυγουν αο δω μεσα.

Οταν ενα ολοκληρο θεμα αναλωνεται στο να τον προτρεπουν ολοι οτι

τα ψαρια που εχει δεν κανουν για το ενυδρειο του και δεν ακουει κανενα

και μετα ανοιγει θεματα για ασθενειες των ψαριων ισως η ειρωνια

να τον ταρακουνησει.Οσο για τους ξερολες και τους "καλαμπουρακιδες"

σε αλλους και οχι σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα καμία ειρωνία, παρά μόνο καλαμπουράκι, το οποίο δεν είδα να ενοχλεί κανέναν, αν ενοχλεί ας το πει. Και καλά έκανε που έβαλε την φωτογραφία ο Γιάννης γιατί ας πούμε εγώ σοκαρίστηκα που το είδα τόσο τεράστιο! Όσο για τον Καλλιμάνη, τις προάλλες που είχα πάει στο σουπερ μάρκετ και έβλεπα να πουλάνε παγκάσιους αναρωτιόμουν αν είναι αυτά που έχω δει εδώ να αναφέρονται. Τώρα μου λύθηκε η απορία!

Αν ο φίλος μας έχει απορίες να του τις εξηγήσουμε. Και αν δεν μπορεί να κάνει άμεσα ριζικές αλλαγές, δεν πειράζει, ας κάνει βήμα βήμα ό,τι μπορεί και ας σώσει ό,τι προλάβει. Πάντως από ό,τι έγραψε πριν ήδη έκανε κάποιες αλλαγές και θέλει να μάθει και ενδιαφέρεται, αλλιώς δε θα ήταν εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως ζηταω συγνωμη αν θεωρήθηκε ειρωνικό αυτό για τον Σηφη. Το ειπα για πλακα επειδη ειναι Κρητικος και γενικα λενε διαφορα ανεκδοτα εκει με τον Σηφη!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι και πρεπει να ακούγονται τα "σωστά" και εκείνα που πρεπει να κάνουμε για τα ψάρια μας και το ενυδρειο μας για να τα διατηρούμε υγιή. Υπάρχουν όμως φορές που ο χομπίστας που θα λάβει τις συμβουλές δε θα κάνει όσα έχει ακούσει εδώ μέσα για τους δικούς του λόγους ο κάθε ενας. Θέλετε επειδή θέλει να βλέπει κάτι όμορφο και εντυπωσιακό με μεγάλα ψάρια και έντονα χρώματα αλλα όχι όμως σωστό και καλό για τους οργανισμούς που φιλοξενεί; Θέλετε επειδή υποτιμά τη ζωή των ψαρίων οπότε και να τα χάσει θα παει να πάρει αλλα αφου ειναι φθηνα; Θέλετε επειδή θεωρεί οτι είμαστε υπερβολικοί; Θέλετε επειδή κάποιος γνωστός του έκανε αυτο που κανουν οι ίδιοι με απόλυτη "επιτυχία";....και τόσα αλλα. Ως επί το πλείστον τα καινούρια μέλη που δέχονται διορθώσεις απο τους παλιούς, κανουν προσπάθειες και φτιάχνουν τα ενυδρεια τους αλλα κάποιοι άλλοι όχι και επιμένουν στα δικά τους. Όπως έχω γράψει και σε παλιότερο θέμα που είχα ανοίξει, δε πα να χτυπιόμαστε κάτω; Εκείνος θα κάνει τελικά αυτο που θέλει. Θεωρω οτι εμείς πρεπει να συνεχίσουμε να δίνουμε συμβουλές έστω με τα λάθος δεδομένα που έχουμε....όσο μας παίρνει κι εμάς να δίνουμε συμβουλές γιατί με 3 καρχαρίες και μια Ορκα σε 200 λίτρα για παράδειγμα, τι συμβουλή να δώσεις για να διατηρηθούν σωστά αυτα τα είδη; Όπως και να έχει, ούτε εγω είδα ειρωνία αλλα χιούμορ στα παραπάνω πόστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα ασπρακια στην ουρα του λεω...και ενα δυο στο σωμα....λες να μαι υπερβολικος και τσαμπα τα ζεσταινω τα καημενα στους 30 βαθμους; ( φουλ η αεροαντλια φυσικα).Το τεστ ηταν με χρωματα...και μου εδειξε ενα κιτρινο μπουκαλακι που ταιριαζε με το τοπ κιτρινο απο το χαρτι σαν χρωμα νομιζω η αμμωνια ....και ενα μπλε το οποιο ηταν στο ενα σκαλι πιο κατω απο το τοπ στο θαλλασι...και μου λεει ολα οκ ειναι τα νιτρικα ενα ελαχιστο αλλα ειναι 2 μηνων το ενυδρειο θα φτιαξουν.....τωρα τι να σου πω....Στα αλλα ψαρια δεν εχω δει τιποτα....απλα επειδη ο σιλβερ ειναι ο στρεσαρισμενος εκει μεσα να τον χτυπησε....και το πανγκασιους που εχει ενα χτυπημα στη μυτι βασικα λακουβιτσα χτυπημα και 1-2 ασπρακια που τα χε απο την μερα που το πηρα.....ξερεις γτ φοβαμαι ; γτ εκανα την τεραστια βλακεια και το μεσα στο ενυδρειο που το πηρα ειχε ενα ιδιο και ηταν κατασπρο απο τον ιο..... :(

Tα αλλα ψαρια εχουν ασπρακια;

Το ick ειναι σε ολο το σωμα, οχι μονο στην ουρα! Ισως να ειναι κατι που εγω ομως δεν το γνωριζω! Για ick παντως δεν το βλεπω!

Οσο για τις μετρησεις σου, θελω κατι πιο αναλυτικο! Νουμερα στα χρωματα και τι μαρκα ειναι το τεστ! Αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα! Και καμια φωτο αν μπορεις!

Βαλε και φωτο του προβληματος του παγκασιους!

Ποιον ιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις τον παγκασιους λιγο ακομα μεσα,σε λιγο θα τον δεις με σπασμενη μουρη και αυτο δεν το λεω καλαμπουριστικα αλλα σοβαρα..

Αυτα τα ψαρια χτυπανε τα μουτρα τους με δυναμη στα τζαμια,ΔΕΝ κανουν για ενυδρεια!Θα το κανει αυτο μεχρι να ψωφησει!

Οσο για τις συμβουλες που δινονται στο φορουμ σε νεους χομπιστες θα πω το εξης,οταν λες σε καποιον οτι τα ψαρια του δεν κανουν για το ενυδρειο του,δεν του το λες για κακο αλλα ουτε επειδη ζηλευεις,το λες για καλο δικο του και των ψαριων του.Στο θεμα του συγκεκριμενου φιλου που ειχε ανοιξει στο γενικα γλυκου του ειπα την εξης φραση: Με τα ψαρια που εχεις,τα προβληματα δεν θα σταματησουν...και να που βγαινω αληθινος γιατι ειναι η καταληξη των λαθων και οταν δεν ακους τι σου λενε 10 ατομα και κανεις αυτο που νομιζεις εσυ σωστο.

Καλο ειναι οι νεοι χομπιστες να εμπιστευονται και να ακουν τους λιγο πιο παλιους για να μην εχουν προβληματα σαν αυτα η ισως και χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον κιχλιδάτο.

Το θέμα ανοίχτηκε για να δώσουμε συμβουλή για το ίκ.η λάθως ψαροσύνθεση συμβάλει και αυτή αλλά στην παρούσα φάση το να ποστάρωνται φωτό από "φάλαινες" δέν βοηθά.

Τα δεδομένα είναι 2.Καλύτερες φωτό για να δούμε άν όντως το ψάρι έχει ίκ, και απομάκρυνση του παγκάσιους το συντομότερο.

Σταματήστε να τρολλάρετε ανελέητα τους νέους για τα λάθη που μπορεί να έχουν κάνει όλοι εσείς "οι παλιοί" και "οι φτασμένοι" κάνετε τα ίδια και χειρότερα.Άντε μαζευτείτε λιγάκι γιατί το μπάχαλο παραέγινε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εσενα Μητσο η φωτο σε πειραξε? :D

Αντε ας δουμε για το ικ, μπας και γλυτωσει το ψαρακι απο αυτην την σοβαροτατη ασθενεια και μετα εχει ολο το μελλον μπροστα του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας......Ειμαι ανθρωπος που λατρευω το χαβαλε.Με κανατε και γελασα παντως το μονο σιγουρο.....κανενας σας δεν με προσβαλε οποτε δεν υπαρχει θεμα..Ειμαι εδω γιατι πολυ απλα θελω να μαθω και να συνεχισω αυτο το χομπι με σωστο τροπο.Με οτι θελω να ασχοληθω παντα διαβαζω γι αυτο και μετα ξεκιναω.Δυστηχως δεν το κανα με τα ενυδρεια γτ το θωρησα ευκολο....το οποιο ειναι πολυ δυσκολο τελικα :) To καλο ειναι οτι εχω πισινα οποτε το πανγκασιους βρηκε το χωρο του!!! :)Ειμαι φοβερα φιλοζωος και δεν φανταζεστε ποσο δυσκολα δινω πισω ακομα και ψαρακι που το χω 2-3 μερες.... Λοιπον σημερα φευγει το παγκασιους το cherry barb και τα δυο ballon molly....Μενουν μεσα τα 2 clown loach τα 3 yoyo 1 red tail black shark 1 silver shark 1 severum gold 1 γεωφαγος μπαλτανζι και το γιγαντιο apple snail μου.Εχω υπολοιπο στο pet 25 ευρω απο επιστροφες οποτε ακουω τι προτεινετε.....να τα αφησω ετσι η να προσθεσω κατι...θελω να καταληξω καπου και να ξεχασω την προσθηκη ψαριων μεσα....Ειπαμε τα λιτρα δεν ειναι θεμα !!! Οποτε χρειαστει παμε σε αλλο ενυδρειο....Οσο για τα ασπρακια απο εχθες που η θερμοκρασια ειναι στους 29.5 περιπου εχουν εξαφανιστη....Ακομα 2 ερωτησουλες.....πως βαζω τα κολοκυθακια να πανε στον πατο του ενυδρειου και γενικα τα λαχανικα αυτα....εβαλα ενα κομματι επιφανεια και το εφαγαν αλλα λογικα τα σκαλαρια μονο....και γτ μερικα φυτα μου στα φυλλα ειναι γεματα τρυπες λες και τους εχουν ριξει μπαλοθιες !!!! χαχαχχαχα :) Σας ευχαριστω ολους για το χρονο που δινεται σε μας τα νεουδια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας......Ειμαι ανθρωπος που λατρευω το χαβαλε.Με κανατε και γελασα παντως το μονο σιγουρο.....κανενας σας δεν με προσβαλε οποτε δεν υπαρχει θεμα..Ειμαι εδω γιατι πολυ απλα θελω να μαθω και να συνεχισω αυτο το χομπι με σωστο τροπο.Με οτι θελω να ασχοληθω παντα διαβαζω γι αυτο και μετα ξεκιναω.Δυστηχως δεν το κανα με τα ενυδρεια γτ το θωρησα ευκολο....το οποιο ειναι πολυ δυσκολο τελικα :) To καλο ειναι οτι εχω πισινα οποτε το πανγκασιους βρηκε το χωρο του!!! :)Ειμαι φοβερα φιλοζωος και δεν φανταζεστε ποσο δυσκολα δινω πισω ακομα και ψαρακι που το χω 2-3 μερες.... Λοιπον σημερα φευγει το παγκασιους το cherry barb και τα δυο ballon molly....Μενουν μεσα τα 2 clown loach τα 3 yoyo 1 red tail black shark 1 silver shark 1 severum gold 1 γεωφαγος μπαλτανζι και το γιγαντιο apple snail μου.Εχω υπολοιπο στο pet 25 ευρω απο επιστροφες οποτε ακουω τι προτεινετε.....να τα αφησω ετσι η να προσθεσω κατι...θελω να καταληξω καπου και να ξεχασω την προσθηκη ψαριων μεσα....Ειπαμε τα λιτρα δεν ειναι θεμα !!! Οποτε χρειαστει παμε σε αλλο ενυδρειο....Οσο για τα ασπρακια απο εχθες που η θερμοκρασια ειναι στους 29.5 περιπου εχουν εξαφανιστη....Ακομα 2 ερωτησουλες.....πως βαζω τα κολοκυθακια να πανε στον πατο του ενυδρειου και γενικα τα λαχανικα αυτα....εβαλα ενα κομματι επιφανεια και το εφαγαν αλλα λογικα τα σκαλαρια μονο....και γτ μερικα φυτα μου στα φυλλα ειναι γεματα τρυπες λες και τους εχουν ριξει μπαλοθιες !!!! χαχαχχαχα :) Σας ευχαριστω ολους για το χρονο που δινεται σε μας τα νεουδια !!!!

Άν έχεις πραγματικό Gymnogeophagus Balzanii, θα πρέπει να προσέξεις την θερμοκρασία σου μιάς και θέλουν ποιό δροσερό νερό (~21-25) από τα υπόλοιπα σου ψάρια με συνέπεια κατά τους καλοκαιρινούς μήνες να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

post-60391-0-62589000-1422371081_thumb.jpgοοπς δηδ να την εχω σταθερα στα 25 μια και τα περισσοτερα ψαρια το χουν και με αυτην ; το καλοκαιρι τι να του κανω δηδ ; A/C :P

Link to comment
Share on other sites

Για μενα,δωσε αυτα τα ψαρια που εχεις και ξεκινα κατι σωστο με σωστα ψαρια.Μονο ετσι θα ευχαριστηθεις το χομπι,τα ψαρια και το ενυδρειο σου χωρις προβληματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 κλοουν

3 yoyo

1 red tail shark

ως εδω ολα τελεια...

τα σκαλαρια μου ειναι στα ψηλα

το σεβερουμ

και ο γεωφαγος

Ο silver shark δεν κολαει μονο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...