Jump to content

Recommended Posts

Ένα βιντεάκι με το 10 μηνών Jewel Lido 120litres.

https://www.youtube.com/watch?v=qboVOEFSrxc

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο βίντεο ! :)

Εγώ ίσως να έβγαζα κάποια από τα ψαράκια . :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Ειναι πρωτη προσπαθεια μετα απο πολλα χρονια. Σκοπος ειναι συντομα να βγαλω τα νοτιο Αμερικανικα ψαρακια και φυτα κ να κανω ενα 60αρι, κ το Lido να γινει Ασιατικο(με την πολυ ευρεια εννοια του ορου, μεχρι το επομενο!).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ομορφες ληψεις! Εχεις πηξει λιγο απο αλγη αν ειδα καλα!

Η ψαροσυνθεση ειναι λιγο καπως!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια.

Ναι, για την άλγη, κυρίως ΒΒΑ, βέβαια τράβηξα το βιντεάκι μόλις είχα πρωτοβάλει την bamboo shrimp(όταν δεν τρέφεται από το αερόφιλτρο, κατεβαίνει στα ποιο κάτω φυτά και τρώει BBE!) και τα zebra nerites, έκαναν λίγο δουλίτσα από τότε. Και πριν καμια βδομάδα έβαλα μερικούς SAE μέσα που τρώνε τα πάντα. Μου μοιάζουν με Crossocheilus Atrilimes, που γίνονται μικρότεροι από τους άλλους, αλλά αυτό θα δείξει σε κανα 3μηνο.

Παρ'όλ'αυτά δεν είμαι σίγουρος τι φταίει, ίσως θέλω αλλαγές λάμπας, σιγά- σιγά, έλεγα να περιμένω να περάσει 12μηνο για να αλλάξω την πρώτη.

Και η ψαροσύνθεση και η φυτοσύνθεση είναι κάπως. Λόγω χώρου (μένω σε 30τετραγωνικά διαμέρισμα!) και χρόνου (κάνω συχνά ταξίδια για παραγωγές βίντεο, φωτογραφήσεις) προσπάθησα να συνδιάσω πράματα (και θάματα!).

Αφού έκανα στρώσιμο με ψαροτροφή (φυτεμένο) και άπειρες μετρήσεις με API, ξεκίνησα με τα dwarf neon rainbowfish και γενικά όνειρο μου είναι ένα τεράστιο ενυδρείο με Rainbows (http://www.fishlore.com/fishforum/attachments/rainbowfish/58724d1304163245-mix-rainbowfish-tank-img_2725.jpg χωρίς την αρχαία κεφαλή!).

Βέβαια έχω μια ωραία σκοτεινή γωνιά που σκέφτομαι να φτιάξω ένα 50-60άρι Αμαζονίου να βάλω τα εναπομείναντα corydoras ( 2 sterbai, 1 panda), τους 3 otocinclus, το Echinodorous Bleheri φυτό και να προσθέσω ένα κοπαδάκι tetras ή μερικά Endlers livebearers, και να φτάσω τα 3 panda corys/3 sterbai σε τέτοια φάση http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout1/4382

Μετά το Lido θα είναι αρκετά Ασιατικό, εκτός από τα rainbowfish που είναι ποιο κάτω, αλλά πές ότι κολύμπησαν μέχρι την Ταυλάνδη!

Χρόνος και χρήμα δεν υπάρχουν, αν βρω καμιά καλή προσφορά σε 60άρι θα το τολμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια.

Ναι, για την άλγη, κυρίως ΒΒΑ, βέβαια τράβηξα το βιντεάκι μόλις είχα πρωτοβάλει την bamboo shrimp(όταν δεν τρέφεται από το αερόφιλτρο, κατεβαίνει στα ποιο κάτω φυτά και τρώει BBE!) και τα zebra nerites, έκαναν λίγο δουλίτσα από τότε. Και πριν καμια βδομάδα έβαλα μερικούς SAE μέσα που τρώνε τα πάντα. Μου μοιάζουν με Crossocheilus Atrilimes, που γίνονται μικρότεροι από τους άλλους, αλλά αυτό θα δείξει σε κανα 3μηνο.

Παρ'όλ'αυτά δεν είμαι σίγουρος τι φταίει, ίσως θέλω αλλαγές λάμπας, σιγά- σιγά, έλεγα να περιμένω να περάσει 12μηνο για να αλλάξω την πρώτη. Ποσο καιρο τις εχεις και τι ειναι, τ8 ή τ5;

Και η ψαροσύνθεση και η φυτοσύνθεση είναι κάπως. Λόγω χώρου (μένω σε 30τετραγωνικά διαμέρισμα!) και χρόνου (κάνω συχνά ταξίδια για παραγωγές βίντεο, φωτογραφήσεις) προσπάθησα να συνδιάσω πράματα (και θάματα!).

Αφού έκανα στρώσιμο με ψαροτροφή (φυτεμένο) και άπειρες μετρήσεις με API, ξεκίνησα με τα dwarf neon rainbowfish και γενικά όνειρο μου είναι ένα τεράστιο ενυδρείο με Rainbows (http://www.fishlore.com/fishforum/attachments/rainbowfish/58724d1304163245-mix-rainbowfish-tank-img_2725.jpg χωρίς την αρχαία κεφαλή!). Rainbow εννοεις τις μελανοταινιες; Ομορφα ψαρια αλλα θελουν χωρο για να κολυμπησουν!

Βέβαια έχω μια ωραία σκοτεινή γωνιά που σκέφτομαι να φτιάξω ένα 50-60άρι Αμαζονίου να βάλω τα εναπομείναντα corydoras ( 2 sterbai, 1 panda), τους 3 otocinclus, το Echinodorous Bleheri φυτό και να προσθέσω ένα κοπαδάκι tetras ή μερικά Endlers livebearers, και να φτάσω τα 3 panda corys/3 sterbai σε τέτοια φάση http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout1/4382 Τα κορυ θελουν κοπαδακι των 6 και πανω και του ιδιου γενους, οποτε στα 60 λιτρα οριακα θα μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι. Επισης ειναι ψαρια μαλακου νερου και δεν πολυταιριαζουν με τα ζωοτοκα που αναφερεις! Το τετρα το ιδιο! Ο εχινοδορος ισως και να στο πνιξει το 60αρι!

Μετά το Lido θα είναι αρκετά Ασιατικό, εκτός από τα rainbowfish που είναι ποιο κάτω, αλλά πές ότι κολύμπησαν μέχρι την Ταυλάνδη!

Χρόνος και χρήμα δεν υπάρχουν, αν βρω καμιά καλή προσφορά σε 60άρι θα το τολμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γρήγορος Sturm!

T5 2x24W, οι DAY από Juwel. Δεν ξέρω πολλά από φωτισμό, αν έχεις να προσθέσεις κάτι ευπρόσδεκτο.

Για τα Cory's έχεις δίκιο, είχα 4 Sterbai, το καλοκαίρι έλλειψα αρκετά και με κάτι διακοπές ρεύματος στη γειτονιά με άφησαν 2 και δεν έβρισκα, οπότε πήγα το Σεπτέμβρη σε Panda, και τελικά έμεινε 1, γενικά από τότε που είχα το θέμα με τα Sterbai δεν έχει στεριώσει corydoras και μετά τις απώλειες Panda δεν ξαναπροσπάθησα (τώρα έχουν όλοι Sterbai, αλλά όπως προανέφερα θα προσπαθήσω να το Ασιοποιήσω το Lido οπότε δεν κάνω βιαστικές κινήσεις). Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μιά χαρά (ακόμα και τα Otos που έβαλα με τα Panda το Σεπτέμβρη).

Ευχαριστώ για τις προτάσεις στο δεύτερο σκέλος, γιατί εδώ και καμιά βδομάδα άρχησα να σκέφτομαι για το δεύτερο ενυδρείο και δεν το έχω φτιάξει στο μυαλό μου καλά (και μάλλον, αν πας στο δεύτερο, μετά πολλαπλασιάζονται τα ενυδρεία και δεν υπάρχει επιστροφή!). Ο εχινόδορος είναι αυτός που έχω στο Lido, έχει καιρό να πάρει πόντο, μάλλον είναι πλήρους αναπτύξεως, και στο παράδειγμα της Tropica έχει βάλει σε 54λίτρα, θα είναι πολύ βασικό ενυδρείο, με λίγα φυτά και με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, επίσης θα ήθελα να είναι και με μαύρο νερό.

Τα Panda γίνονται πολύ μικρά, οπότε μπορώ να βάλω άνετα 6 σε τέτοιο ενυδρείο (με 60 εκατοστά βάση είναι καλή αρχή για μικρό ενυδρείο, το Lido ας πούμε ειναι 120λιτρα, αλλά έχει μόνο 60 εκατοστά βάση, γι'αυτό έχω περισσότερα ψάρια στα πάνω στρώματα του νερού), αλλά τα Sterbai αντέχουν λίγο μεγαλύτερη σκληρότητα/θερμοκρασία. Για τα tetra (όχι εξεζητημένα είδη, κάποια από τα βασικά rummynose ή παρόμοιο) είναι απολύτως συμβατά με Cory, σε όλες τις παραμέτρους. Για τα endlers πάλι έχεις δίκιο, αλλά επειδή έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την φύση, αυτοί που βρίσκουμε είναι όλοι μεγαλωμένοι σε νερά ενυδρείων, και προτίνονται να μπαίνουν σε ενυδρεία με μικρά corys, και ήρεμα tetras (στο πάνω όριο των τέτρα, κόρυς και στο κάτω των Έντλερς). Επίσης τα αρσενικα γίνονται μέχρι 2.5 εκατοστά, οπότε δεν θα επιβαρύνουν πολύ το νερό. Το κακό είναι ότι τα Endlers είναι κεντρική Αμερική, και όχι Νότια όπως τα περισσότερα είδη που σκέφτομαι από Τέτρα, ή corys, οπότε πάλι ψέματα πρέπει να πω!

Τέλος πάντων, πρώτες σκέψεις είναι, άλλωστε δεν έχω πάρει κάποια απόφαση ακόμα, να δω πως θα εξελιχθούν και τα πράγματα με τις άλγες και τα Corys (τα Panda φαινόντουσαν ταλαιπωρημένα από το pet shop, ίσως έπρεπε να αντισταθώ, αλλά είναι όμορφα ψαράκια) και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γρήγορος Sturm!

T5 2x24W, οι DAY από Juwel. Δεν ξέρω πολλά από φωτισμό, αν έχεις να προσθέσεις κάτι ευπρόσδεκτο.

Για τα Cory's έχεις δίκιο, είχα 4 Sterbai, το καλοκαίρι έλλειψα αρκετά και με κάτι διακοπές ρεύματος στη γειτονιά με άφησαν 2 και δεν έβρισκα, οπότε πήγα το Σεπτέμβρη σε Panda, και τελικά έμεινε 1, γενικά από τότε που είχα το θέμα με τα Sterbai δεν έχει στεριώσει corydoras και μετά τις απώλειες Panda δεν ξαναπροσπάθησα (τώρα έχουν όλοι Sterbai, αλλά όπως προανέφερα θα προσπαθήσω να το Ασιοποιήσω το Lido οπότε δεν κάνω βιαστικές κινήσεις). Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μιά χαρά (ακόμα και τα Otos που έβαλα με τα Panda το Σεπτέμβρη).

Ευχαριστώ για τις προτάσεις στο δεύτερο σκέλος, γιατί εδώ και καμιά βδομάδα άρχησα να σκέφτομαι για το δεύτερο ενυδρείο και δεν το έχω φτιάξει στο μυαλό μου καλά (και μάλλον, αν πας στο δεύτερο, μετά πολλαπλασιάζονται τα ενυδρεία και δεν υπάρχει επιστροφή!). Ο εχινόδορος είναι αυτός που έχω στο Lido, έχει καιρό να πάρει πόντο, μάλλον είναι πλήρους αναπτύξεως, και στο παράδειγμα της Tropica έχει βάλει σε 54λίτρα, θα είναι πολύ βασικό ενυδρείο, με λίγα φυτά και με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, επίσης θα ήθελα να είναι και με μαύρο νερό.

Τα Panda γίνονται πολύ μικρά, οπότε μπορώ να βάλω άνετα 6 σε τέτοιο ενυδρείο (με 60 εκατοστά βάση είναι καλή αρχή για μικρό ενυδρείο, το Lido ας πούμε ειναι 120λιτρα, αλλά έχει μόνο 60 εκατοστά βάση, γι'αυτό έχω περισσότερα ψάρια στα πάνω στρώματα του νερού), αλλά τα Sterbai αντέχουν λίγο μεγαλύτερη σκληρότητα/θερμοκρασία. Για τα tetra (όχι εξεζητημένα είδη, κάποια από τα βασικά rummynose ή παρόμοιο) είναι απολύτως συμβατά με Cory, σε όλες τις παραμέτρους. Για τα endlers πάλι έχεις δίκιο, αλλά επειδή έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την φύση, αυτοί που βρίσκουμε είναι όλοι μεγαλωμένοι σε νερά ενυδρείων, και προτίνονται να μπαίνουν σε ενυδρεία με μικρά corys, και ήρεμα tetras (στο πάνω όριο των τέτρα, κόρυς και στο κάτω των Έντλερς). Επίσης τα αρσενικα γίνονται μέχρι 2.5 εκατοστά, οπότε δεν θα επιβαρύνουν πολύ το νερό. Το κακό είναι ότι τα Endlers είναι κεντρική Αμερική, και όχι Νότια όπως τα περισσότερα είδη που σκέφτομαι από Τέτρα, ή corys, οπότε πάλι ψέματα πρέπει να πω!

Τέλος πάντων, πρώτες σκέψεις είναι, άλλωστε δεν έχω πάρει κάποια απόφαση ακόμα, να δω πως θα εξελιχθούν και τα πράγματα με τις άλγες και τα Corys (τα Panda φαινόντουσαν ταλαιπωρημένα από το pet shop, ίσως έπρεπε να αντισταθώ, αλλά είναι όμορφα ψαράκια) και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Τις λάμπες τις έχω από τότε που έβαλα το ενυδρείο (10μήνες), Melanotaenia Praecox είναι πλήρους αναπτύξεως και το μεγαλύτερο αρσενικό είναι 4-5 εκατοστά, είναι οι κυρίαρχοι του ενυδρείου, ακόμα και τα Gourami παραμερίζουν! Γενικά δεν βρίσκεις καλό στοκ σε Μελανοταινίες από ότι έχω δει σε pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία όλο το ενυδρείο να έχουμε σφαιρική εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γρήγορος Sturm!

T5 2x24W, οι DAY από Juwel. Δεν ξέρω πολλά από φωτισμό, αν έχεις να προσθέσεις κάτι ευπρόσδεκτο. Οι περισσοτεροι τις αλλαζουν στον χρονο, οχι και τις δυο μαζι! Αλλα σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ!

Για τα Cory's έχεις δίκιο, είχα 4 Sterbai, το καλοκαίρι έλλειψα αρκετά και με κάτι διακοπές ρεύματος στη γειτονιά με άφησαν 2 και δεν έβρισκα, οπότε πήγα το Σεπτέμβρη σε Panda, και τελικά έμεινε 1, γενικά από τότε που είχα το θέμα με τα Sterbai δεν έχει στεριώσει corydoras και μετά τις απώλειες Panda δεν ξαναπροσπάθησα (τώρα έχουν όλοι Sterbai, αλλά όπως προανέφερα θα προσπαθήσω να το Ασιοποιήσω το Lido οπότε δεν κάνω βιαστικές κινήσεις). Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μιά χαρά (ακόμα και τα Otos που έβαλα με τα Panda το Σεπτέμβρη).

Ευχαριστώ για τις προτάσεις στο δεύτερο σκέλος, γιατί εδώ και καμιά βδομάδα άρχησα να σκέφτομαι για το δεύτερο ενυδρείο και δεν το έχω φτιάξει στο μυαλό μου καλά (και μάλλον, αν πας στο δεύτερο, μετά πολλαπλασιάζονται τα ενυδρεία και δεν υπάρχει επιστροφή!). Ο εχινόδορος είναι αυτός που έχω στο Lido, έχει καιρό να πάρει πόντο, μάλλον είναι πλήρους αναπτύξεως, και στο παράδειγμα της Tropica έχει βάλει σε 54λίτρα, θα είναι πολύ βασικό ενυδρείο, με λίγα φυτά και με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, επίσης θα ήθελα να είναι και με μαύρο νερό. Ο εχινοδορος γινεται πολυ ψηλος και πλατυς! Αν θα τον εβαζα σε ενα 60αρι, θα εβαζα μονον αυτον γιατι θα επιανε ολο το ενυδρειο σχεδον αλλα και παλι στο υψος θα ειχες θεμα! http://www.aquazone.gr/forums/topic/83438-echinodorus-bleheri/?p=769751

Τα Panda γίνονται πολύ μικρά, οπότε μπορώ να βάλω άνετα 6 σε τέτοιο ενυδρείο (με 60 εκατοστά βάση είναι καλή αρχή για μικρό ενυδρείο, το Lido ας πούμε ειναι 120λιτρα, αλλά έχει μόνο 60 εκατοστά βάση, γι'αυτό έχω περισσότερα ψάρια στα πάνω στρώματα του νερού), αλλά τα Sterbai αντέχουν λίγο μεγαλύτερη σκληρότητα/θερμοκρασία. Για τα tetra (όχι εξεζητημένα είδη, κάποια από τα βασικά rummynose ή παρόμοιο) είναι απολύτως συμβατά με Cory, σε όλες τις παραμέτρους. Για τα endlers πάλι έχεις δίκιο, αλλά επειδή έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την φύση, αυτοί που βρίσκουμε είναι όλοι μεγαλωμένοι σε νερά ενυδρείων, και προτίνονται να μπαίνουν σε ενυδρεία με μικρά corys, και ήρεμα tetras (στο πάνω όριο των τέτρα, κόρυς και στο κάτω των Έντλερς). Επίσης τα αρσενικα γίνονται μέχρι 2.5 εκατοστά, οπότε δεν θα επιβαρύνουν πολύ το νερό. Το κακό είναι ότι τα Endlers είναι κεντρική Αμερική, και όχι Νότια όπως τα περισσότερα είδη που σκέφτομαι από Τέτρα, ή corys, οπότε πάλι ψέματα πρέπει να πω!Αν επιλεξεις κορυ για το 60αρι, να επιλεξεις ενα ειδος! Καλο ειναι να μην πιανουμε τα ακρα των τιμων των ευνοικων συνθηκων των ψαριων! Δεν ξερω που προτεινονται αυτα που αναφερεις, παντως εδω οχι! Τετρα σε τετοιο ενυδρειο χανουν! Ουτε συμπεριφορες θα δεις, ουτε κινηση! Ειναι πολυ μικρο το μηκος!

Τέλος πάντων, πρώτες σκέψεις είναι, άλλωστε δεν έχω πάρει κάποια απόφαση ακόμα, να δω πως θα εξελιχθούν και τα πράγματα με τις άλγες και τα Corys (τα Panda φαινόντουσαν ταλαιπωρημένα από το pet shop, ίσως έπρεπε να αντισταθώ, αλλά είναι όμορφα ψαράκια) και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπαίνουν φωτογραφίες, στο βιντεάκι έχει όλων των ειδών τα πλάνα, γενικά, κοντινά, macro κλπ.

Έχω παραθέσει link από το site της tropica παραπάνω με τον εχινόδορο σε 54άρι, που τυγχάνει να μου αρέσει ούτως ή άλλος το layout, και περιέχει και το συγκεκριμένο φυτό. Θέλω να τον βγάλω από το Lido και να βάλω κάτι Ασιατικό στη θέση του (κάτι σε Hygrophila μάλλον).

Επίσης θέλω να βγάλω τα 3 corydoras από το Lido, και λέω να μην τα κάνω ευθανασία, οπότε έλεγα να τα έβαζα σε ένα μικρότερο ενυδρείο νοτίου Αμερικής (60άρι), μαζί με τον Εχινόδορο, και να πρόσθετα και μερικά ψαράκια για τα μεσαία στρώματα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ευθανασια; Υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που τα θελουν ευχαριστως! Για τι αευθανασια μιλας;

Ασε το site της τροπικα, θες να σου βαλω φωτο τους δικους μου εχινοδορους να δεις που φτανουν;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Όταν αποφασίσω για τα περαιτέρω θα ανοίξω καινούργιο πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...