Jump to content

Κυανοβακτήριο????


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους...

όπως λέει και ο τίτλος για να σιγουρευτώ 100% σας παραθέτω την φωτογραφία...όλα ξεκίνησαν όταν άλλαξα τον φωτισμό και έβαλα λεντ..το σφάλμα απ ότι κατάλαβα ήταν ο πολύ έντονος φωτισμός που ενώ μ άρεσε δεν συνειδητοποίησα ότι προκαλούσα πρόβλημα...στην αρχή είχα και φυσαλίδες στους βράχους αλλά με το χαμήλωμα της έντασης έφυγαν...δυστηχώς όταν είσαι αρχάριος κάνεις λάθη...πως μπορώ να σώσω τώρα την κατάσταση ρε παιδιά????λόγω φωτισμού φαίνεται μωβ στην φοτό...είναι κόκκινο-μπορντό και σε κάποια σημεία είναι και πράσινο...

IMG_20150128_202908_zpsead0bbe8.jpg[/url]

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

υπομονή θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει. Άπό ότι βλέπω το ενυδρείο είναι καινούργιο, μπορεί να βοήθησαν τα λεντ αλλά μάλλον ήταν η ώρα του να έρθει……μπορείς να το βοηθήσεις με βακτήρια και να το σιφωνάρεις στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

υπομονή θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει. Άπό ότι βλέπω το ενυδρείο είναι καινούργιο, μπορεί να βοήθησαν τα λεντ αλλά μάλλον ήταν η ώρα του να έρθει……μπορείς να το βοηθήσεις με βακτήρια και να το σιφωνάρεις στις αλλαγές.

+1

Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

υπομονή θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει. Άπό ότι βλέπω το ενυδρείο είναι καινούργιο, μπορεί να βοήθησαν τα λεντ αλλά μάλλον ήταν η ώρα του να έρθει……μπορείς να το βοηθήσεις με βακτήρια και να το σιφωνάρεις στις αλλαγές.

μπορεί να φανεί χαζή ερώτηση αλλά όταν λες με βακτήρια εννοείς αυτά που ρίχνουμε γενικά στο ενυδρείο??επίσης σιφωνάρισμα με κάποιο λάστιχο υποθέτω ε?

+1

Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ?

τρέχει σχεδόν 2 μήνες γιάννη με στρωμένο νερό απ την αρχή της λειτουργείας του από άλλο ενυδρείο,ζωντανό βράχο 3.5,νεκρό 2.5....πάντως έχω την αίσθηση ότι εκτός από τις φυσαλίδες που εξαφανίστηκαν με την μείωση της έντασης σαν να έχει υποχωρήσει λιγάκι...σίγουρα δεν αναπτύσσεται πάντως...το φως λέω να το αφήσω ακόμη σε πολύ χαμηλά επίπεδα....κοράλια δεν έχω μέσα ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη το περασα κι εγω και ημουν ετοιμος να παρω το chemi clean, σε πρωτη φαση κανε τα παρακατω:

1)αυξησε την κυκλοφορια σου

2)μειωσε την φωτοπεριοδο 1 ωρα μπρος 1 ωρα πισω

3)αλλαγη με σιφωναρισμα

Εννοειται και αντιφωσφωρο

Βακτηρια δεν εβαλα και δεν βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη το περασα κι εγω και ημουν ετοιμος να παρω το chemi clean, σε πρωτη φαση κανε τα παρακατω:

1)αυξησε την κυκλοφορια σου

2)μειωσε την φωτοπεριοδο 1 ωρα μπρος 1 ωρα πισω

3)αλλαγη με σιφωναρισμα

Εννοειται και αντιφωσφωρο

Βακτηρια δεν εβαλα και δεν βαζω...

ροή υπάρχει παντού και πιο πολύ έβαλα να πηγαίνει προς τον βράχο εδώ και 2 μέρες...φωτοπερίοδο έχω μειώσει όπως και την ένταση,αντιφώσφορο εννοείται ότι έχω στην πλάτη...το σκ θα κάνω μία καλή αλλαγή και θα αλλάξω αντιφώσφορο πάλι άμα είναι και ελπίζω να υποχωρήσει...ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να φανεί χαζή ερώτηση αλλά όταν λες με βακτήρια εννοείς αυτά που ρίχνουμε γενικά στο ενυδρείο??επίσης σιφωνάρισμα με κάποιο λάστιχο υποθέτω ε?

τρέχει σχεδόν 2 μήνες γιάννη με στρωμένο νερό απ την αρχή της λειτουργείας του από άλλο ενυδρείο,ζωντανό βράχο 3.5,νεκρό 2.5....πάντως έχω την αίσθηση ότι εκτός από τις φυσαλίδες που εξαφανίστηκαν με την μείωση της έντασης σαν να έχει υποχωρήσει λιγάκι...σίγουρα δεν αναπτύσσεται πάντως...το φως λέω να το αφήσω ακόμη σε πολύ χαμηλά επίπεδα....κοράλια δεν έχω μέσα ακόμη...

ναι! απλά αν είναι να ρίξεις βακτήρια, αγόρασε κάποια πιο καλά όπως της microbe lift special blend, korallen zucht zeostart3, Brightwell Microbacter7.

Αν χαμηλώσεις τη φωτοπερίοδο ή κλείσεις τα φώτα γενικότερα δεν λύνεις το πρόβλημα, θα πρέπει να βοηθήσεις το ενυδρείο σου να αναπτύξει περισσότερες αποικίες βακτηριδίων ώστε να ανταγωνιστούν αυτές του κυανοβακτήριου και να εξαφανιστεί μια και καλή. ¨Οταν είναι κλειστά τα φώτα το κυανοβακτηριο δεν δημιουργεί την κόκκινη άλγη που βλέπεις με αποτέλεσμα να νομίζεις-πιστεύεις ότι αποδυναμώνεται αλλά κάθε φορά που θα βρίσκει φως θα εμφανίζεται και πάλι. Η πιο σίγουρη λύση είναι η βιολογική καταπολέμηση βοηθώντας την κατάσταση με σιφωνάρισμα, με το λάστιχο σε κάθε αλλαγή και η πιο άμεση είναι η χρήση ερυθρομυκίνης ή του chemiclean

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι! απλά αν είναι να ρίξεις βακτήρια, αγόρασε κάποια πιο καλά όπως της microbe lift special blend, korallen zucht zeostart3, Brightwell Microbacter7.

Αν χαμηλώσεις τη φωτοπερίοδο ή κλείσεις τα φώτα γενικότερα δεν λύνεις το πρόβλημα, θα πρέπει να βοηθήσεις το ενυδρείο σου να αναπτύξει περισσότερες αποικίες βακτηριδίων ώστε να ανταγωνιστούν αυτές του κυανοβακτήριου και να εξαφανιστεί μια και καλή. ¨Οταν είναι κλειστά τα φώτα το κυανοβακτηριο δεν δημιουργεί την κόκκινη άλγη που βλέπεις με αποτέλεσμα να νομίζεις-πιστεύεις ότι αποδυναμώνεται αλλά κάθε φορά που θα βρίσκει φως θα εμφανίζεται και πάλι. Η πιο σίγουρη λύση είναι η βιολογική καταπολέμηση βοηθώντας την κατάσταση με σιφωνάρισμα, με το λάστιχο σε κάθε αλλαγή και η πιο άμεση είναι η χρήση ερυθρομυκίνης ή του chemiclean

sammy έχω ξεκινήσει απ την προηγούμενη εβδομάδα και ρίχνω βακτήρια microbe lift special blend...η άλγη έχει υποχωρήσει αισθητά αλλά στην μεγαλύτερη επιφάνεια ο βράχος έχει μαυρίσει...πιστεύω σιγά σιγά να επανέλθει έτσι γιατί τα χημικά δεν με ενθουσιάζουν σαν λύση να σου πω την αλήθεια αλλά άμα δεν τα καταφέρω θα πάω προς εκείνη την κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

συνέχισε να το πολεμάς όπως σου λέει ο sammy και αν δεις τα δύσκολα και στα καλύψει όλα πας σε φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...