Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω παρει ενα ενυδρειο 50χ30χ25 με καπακι, Θερμοστατης jager 50 watt, εσωτ φιλτρακι dophin , λαμπα τ8 ...37 λιτρα θα ηθελα να μου προτεινε καποια ψαρακι να βαλω μεσα σκεφτομουν για Danio margaritatus

Link to comment
Share on other sites

Εγκρινω!Μια χαρα ψαρακια ειναι πανεμορφα και σε νερο βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτικά αλλα θελω να δω και καμια αλλη προταση για αυτα τα λιτρα..

Έγινε επεξεργασία - garganik
Link to comment
Share on other sites

Εγκρινω!Μια χαρα ψαρακια ειναι πανεμορφα και σε νερο βρυσης!

τι αλλο μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα και με νερο βρυσης??

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα κάτι λιγο διαφορετικό , και πιο απαιτητικό σε αυτα τα λίτρα Carinotetraodon travancoricus

ενα αρσενικο με 2 θηλυκά και φυσικά με τις σωστές παραμέτρους νερου , σωστη διατρόφη κτλ σε ενυδρείο γεμάτο φυτά !

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα κάτι λιγο διαφορετικό , και πιο απαιτητικό σε αυτα τα λίτρα Carinotetraodon travancoricus

ενα αρσενικο με 2 θηλυκά και φυσικά με τις σωστές παραμέτρους νερου , σωστη διατρόφη κτλ σε ενυδρείο γεμάτο φυτά !

δεν τα ηξερα Γιαννη πολυ ωραια , εχουμε προφιλ με το τι χρειάζονται??

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/

Μετα απο σύντομη αναζήτηση εχουμε ! ;)

Λίτρα: Λόγω του χαρακτήρα τους και της διατροφής τους και παρά το μικροσκοπικό τους μέγεθος τα 30 λίτρα είναι το κατώτερο αποδεκτό όριο για ένα ψάρι, προσθέτοντας 15 περίπου λίτρα για κάθε ένα επιπλέον άτομο.....δν θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει φίλος μου πρίν απο 1-2 χρόνια σε 60 λίτρα 1 αρσενικό - 4 θηλυκά και πήγαινε πολύ καλά !

ενδιαφερον πολυ ...ειναι απαιτητικά στο νερο ..πχ νερο βρυσης??

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: Λόγω του χαρακτήρα τους και της διατροφής τους και παρά το μικροσκοπικό τους μέγεθος τα 30 λίτρα είναι το κατώτερο αποδεκτό όριο για ένα ψάρι, προσθέτοντας 15 περίπου λίτρα για κάθε ένα επιπλέον άτομο.....δν θα υπαρχει προβλημα?

έχω παρακολουθησει την πορεία 60λιτρου με 1-4 ψάρια .... και ήταν πολύ καλα ... απο εκει και πέρα εγω πιστεύω οτι εφόσον έχεις πολλά φυτά οπως και πρέπει δεν θα έχεις θεμα ... κάτσε και λογικά θα γραφτούν και αλλες αποψεις το πρωι ! ;)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

έχω παρακολουθησει την πορεία 60λιτρου με 1-4 ψάρια .... και ήταν πολύ καλα ... απο εκει και πέρα εγω πιστεύω οτι εφόσον έχεις πολλά φυτά οπως και πρέπει δεν θα έχεις θεμα ... κάτσε και λογικά θα γραφτούν και αλλες αποψεις το πρωι ! ;)

ενδιαφερον πολυ ...ειναι απαιτητικά στο νερο ..πχ νερο βρυσης??

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον πολυ ...ειναι απαιτητικά στο νερο ..πχ νερο βρυσης??

σε νερό βρύσης τα είχε με εβδομαδιαίες αλλαγές νερου περιπου 20 % ... βέβαια αυτός έιχε και ενα πολύ μικρό ενυδρείακι ( δεν θυμαμαι ποσο αλλα ηταν μικρο ! ) που είχε μεσα σαλιγκάρια για ταισμα.... το φαι τους ειναι δυσκολο ... αυτο ειναι αληθεια !!

Link to comment
Share on other sites

σε νερό βρύσης τα είχε με εβδομαδιαίες αλλαγές νερου περιπου 20 % ... βέβαια αυτός έιχε και ενα πολύ μικρό ενυδρείακι ( δεν θυμαμαι ποσο αλλα ηταν μικρο ! ) που είχε μεσα σαλιγκάρια για ταισμα.... το φαι τους ειναι δυσκολο ... αυτο ειναι αληθεια !!

κοιτα εγω εχω ενα μεγαλο 120 λιτρα που εχει γεμισει σαλλιγκαρια οποτε δν θα εχω θεμα...απλα σκεφτομαι οτι σε 37 λτρα 3 παφερσ δν θα φαινονται και πολυ...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω εχω ενα μεγαλο 120 λιτρα που εχει γεμισει σαλλιγκαρια οποτε δν θα εχω θεμα...απλα σκεφτομαι οτι σε 37 λτρα 3 παφερσ δν θα φαινονται και πολυ...

Ψιλο ισχύει ... ειδικά αν είναι φυτεμένο ... παρόλαυτα ότι και να βάλεις δεν θα φαίνεται πολύ ! ... τουλάχιστον τα puffer εχουν και εστω κάποια προσωπικότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τν πρωσοπηικοτητα ..απλα με τα margaritatus. Που ειναι περιπου στο ιδιο μεγεθος μπορεισ να βαλεις 6-8....αλλα τα παφερς μου αρεσαν πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τν πρωσοπηικοτητα ..απλα με τα margaritatus. Που ειναι περιπου στο ιδιο μεγεθος μπορεισ να βαλεις 6-8....αλλα τα παφερς μου αρεσαν πολυ..

Το καθε είδος έχει τα θετικά του ;) αυτη ειναι η μαγεία του ενυδρείου ... η επιλογή είναι δική σου !! :)

Link to comment
Share on other sites

Για ενα puffer το ενυδρειο σου ειναι καλο,για παραπανω δεν νομιζω.

Για cpd το ενυδρειο σου ειναι μικρο παλι,αν αφαιρεσεις βυθο,εξοπλησο,φυτα και διακοσμηση τα καθαρα σου λιτρα ειναι πανω κατω 25..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1885-carinotetraodon-travancoricus/

το ενυδρείο σου αν και μικρούλι θεωρώ πως 1 αρσενικό με 2 θυληκά και θα έχει κίνηση και λογο μήκους και πλάτους θα μοιραστεί αρκετά η επιθετικότητα ,για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να βάλεις και ενα ζευγάρι , απλα στην αρχή ισως χρειαστεί να αγοράσεις 4-5 ψαρακια μεχρι να βγει το ζευγάρι , αυτο ισχύει και στα 1-2 ...

Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου με βάση τα όσα έχω δεί και διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ,αλλα τα πραγματικα λιτρα του ενυδρειου δεν ειναι 37 αλλα πολυ λιγοτερα..

Ουτε τα emder τα προτεινω για τον ιδιο λογο.

Τα εχω σε 40 λιτρα και πραγματικα ειναι λιγα γι αυτα τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό ,αλλα και τα ενυδρεία που προτείνονται τα ψάρια είναι με βάση τα καθαρά λίτρα ή τα λίτρα του ενυδρείου ?

Δεν είπα οτι ειναι το καλύτερο απλα θεωρώ πως οριακά κανουν ! ;)

Το προφιλ των Danius Margaritatus http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/ φιλε garganik δεν ξέρω αν το εχεις δει ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ,αλλα τα πραγματικα λιτρα του ενυδρειου δεν ειναι 37 αλλα πολυ λιγοτερα..

Ουτε τα emder τα προτεινω για τον ιδιο λογο.

Τα εχω σε 40 λιτρα και πραγματικα ειναι λιγα γι αυτα τα ψαρια.

Εφόσον έχεις εμπειρία επανω σε αυτά τα ψάρια πάω πάσο ! ;) εγω με βάση το προφίλ τα πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρα λιτρα λογικα λενε τα προφιλ,οχι τα μεικτα.

Αν το παρεις λογικα,εχω μπορει να εχω ενα 60αρι ενυδρειο φουλ φυτεμενο με ξυλα,πετρες,εσωτερικο φιλτρο και παχυ βυθο με διαβαθμησεις.Αυτο το ενυδρειο δεν ειναι 60 λιτρα πλεων αλλα πολυ λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...