Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Το φιλτρο που εχεις το θεωρω μικρο απο αποψη βιολογικου υλικου.Γι αυτα τα ψαρια θελεις περισσοτερο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα πως ειναι η ροη του νερου μεσα στο φιλτρο.

Αλλα σου λεω,αν παιρνει τοσο λιγο βιολογικο υλικο,τοτε δεν κανει το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο το προφιλ του http://www.aquazone.gr/forums/topic/91562-carinotetraodon-travancoricus-hora-nair-1941/

Η χαμηλή ροή είναι απαραίτητη και η φίλτρανση πρέπει να είναι πολύ καλή εξαιτίας της διατροφής τους (μη ξεχνάμε πως παρά το μέγεθος τους είναι θηρευτές και η ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή παράγει αρκετούς ρύπους) αλλά και της έλλειψης λεπιών που τα καθιστά πιο επιρρεπή σε μολύνσεις, ich, τραύματα, fungus κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θα δω αυριο ποσο βιολογικο παιρνει...και θα σας πω.. δλδ ποσα θα ειναι καλα για το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ποσα?Ποσα σιποραξ η ποσα λιτρα?

Για το δικο σου ενυδρειοο και μετα ψαρια που θες,χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα διχτακι mini siporax να εχεις στο φιλτρο σου.

Οπως ειδες και απο το αποσπασμα που σου εβαλα απο το προφιλ τους,θελουν πολυ καλη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου !!

Δεν θα πω κατι αλλο απο τα παιδιά ! Χρειάζεσαι οντως ενα καλο φίλτρο προκειμένου να ζήσουν αξιοπρεπώς ! ;) πηγαινε και βρές ενα με χαμηλή σχετικά ροή ( 200-300 λίτρα ) και να χωράει αρκετό βιολογικό υλικό ! οταν λέμε αρκετό φρόντισε να είναι τουλάχιστον μια χουφτα γεμάτη ( το ελαχιστο ) ... ψάξε για ενα εξωτερικο ... θα δωσεις κάτι παραπάνω αλλα θα είσαι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχατε δικιο οντως ειναι μικρο το ενυδρειο με τις πετρες μεσα και με το καπακι του να καλυπτει ενα μεγαλο μερος του ενυδρειου χανει πολλα λιτρα και ακομα δν εβαλλα φυτα και ριζα μεσα ...επισης το φιλτρακι μου χωρεσα μεσα τα mini siporax της sera και αρχισα το στρωσημο....μαλλον παω για μονομαχο η Danio margaritatus

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες δεν νομίζω να προσφέρουν πολλά απο διακόσμηση , τουλάχιστον οι συγκεκριμένες και τρώνε και αρκετο χώρο .. εγω θα τις έβγαζα ... επίσης καλή επιλογή ο μονομάχος αλλά τα Danio θα στριμωχτούν εκεί μέσα αν βάλεις τοσα πράγματα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες δεν νομίζω να προσφέρουν πολλά απο διακόσμηση , τουλάχιστον οι συγκεκριμένες και τρώνε και αρκετο χώρο .. εγω θα τις έβγαζα ... επίσης καλή επιλογή ο μονομάχος αλλά τα Danio θα στριμωχτούν εκεί μέσα αν βάλεις τοσα πράγματα ! ;)

Γιαννη μικρο δεν ειναι πως το βλεπεις για puffers??

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω απο το θερμόμετρο που έχω ίδιο και ξέρω το μέγεθός του ... ναι μου φαίνεται μικρό ... Παρολαυτά .. το ωραίο ειναι ότι υπάρχουν για ολα τα λίτρα προτάσεις ωραίες ... !!

Μπορείς να βάλεις γαρίδες .. και να ζήσεις και την χαρά της αναπαραγωγής , μπορείς να φτιάξεις ενα ωραίο και καταλληλα ψαγμένο βιοτοπάκο για έναν αρκετά ιδιαίτερο μονομάχο ( έχει πολλές και διάφορες μορφές να ψαχτείς)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/

Για τις μορφές αλλα και για διαβασμα μπορείς να κοιτάξεις στα υποείδη ...

Εχω δοκιμάσει και τα δύο κατα καιρούς και μου φάνηκαν αρκετά ωραία ....

Αααα και μην δοκιμασεις και γαριδες και μονομάχο ειτε τις βαλεις πριν η μετά ο μονομάχος το πιο πιθανό ειναι να τσιμπησει που και που καμια γαρίδα .... ειμαι παθόν ! ή μονομάχο η γαρίδες

Από αυτές τις επιλογές με βάση τα λίτρα σου πάντα θα έβαζα μονομάχο ... με μπόλικα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες ! :P

Σκέψου εναν όμορφο βιότοπο με μια ωραία αμμο λευκή 1-2 μικρά ξυλαράκια 1-2 φυτα στην πλάτη και λίγα φυτά στην επιφάνεια καθώς επισης και μερικά φύλλα στον βυθό είτε πλάτανου.. ( μπορείς να βρείς στην φυση αρκεί να είναι αγνος ο τοπος για να μην εχει φυτοφαρμακα -βλαβερα φυσικα για το ενυδρειο ) ή φύλλα catappa που μπορείς να βρείς στα μαγαζιά αλλα λιώνουν γρήγορα ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω απο το θερμόμετρο που έχω ίδιο και ξέρω το μέγεθός του ... ναι μου φαίνεται μικρό ... Παρολαυτά .. το ωραίο ειναι ότι υπάρχουν για ολα τα λίτρα προτάσεις ωραίες ... !!

Μπορείς να βάλεις γαρίδες .. και να ζήσεις και την χαρά της αναπαραγωγής , μπορείς να φτιάξεις ενα ωραίο και καταλληλα ψαγμένο βιοτοπάκο για έναν αρκετά ιδιαίτερο μονομάχο ( έχει πολλές και διάφορες μορφές να ψαχτείς)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/

Για τις μορφές αλλα και για διαβασμα μπορείς να κοιτάξεις στα υποείδη ...

Εχω δοκιμάσει και τα δύο κατα καιρούς και μου φάνηκαν αρκετά ωραία ....

Αααα και μην δοκιμασεις και γαριδες και μονομάχο ειτε τις βαλεις πριν η μετά ο μονομάχος το πιο πιθανό ειναι να τσιμπησει που και που καμια γαρίδα .... ειμαι παθόν ! ή μονομάχο η γαρίδες

Από αυτές τις επιλογές με βάση τα λίτρα σου πάντα θα έβαζα μονομάχο ... με μπόλικα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες ! :P

Σκέψου εναν όμορφο βιότοπο με μια ωραία αμμο λευκή 1-2 μικρά ξυλαράκια 1-2 φυτα στην πλάτη και λίγα φυτά στην επιφάνεια καθώς επισης και μερικά φύλλα στον βυθό είτε πλάτανου.. ( μπορείς να βρείς στην φυση αρκεί να είναι αγνος ο τοπος για να μην εχει φυτοφαρμακα -βλαβερα φυσικα για το ενυδρειο ) ή φύλλα catappa που μπορείς να βρείς στα μαγαζιά αλλα λιώνουν γρήγορα ...

ευχαριστω Γιαννη κατι τετοιο σκεφτομαι με μια ριζα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις κρισεως.

1) Οι πετρες ειναι μη ασβεστολυθικες? Επειδη εχω τις ιδιες στο Αφρικανικο,θα σου πω πως δεν ειναι..

2)Η αμμος?Ειναι χαλαζιακη?

Αν αυτα που γραφω πιο πανω δεν ισχυουν,δηλαδη οι πετρες ειναι ασβεστολυθικες οπως και η αμμος,τοτε θα εχεις θεμα και με το μονομαχο.

Επισης,οι πετρες δεν μου καθονται καλα στο ματι,ειναι μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις κρισεως.

1) Οι πετρες ειναι μη ασβεστολυθικες? Επειδη εχω τις ιδιες στο Αφρικανικο,θα σου πω πως δεν ειναι..

2)Η αμμος?Ειναι χαλαζιακη?

Αν αυτα που γραφω πιο πανω δεν ισχυουν,δηλαδη οι πετρες ειναι ασβεστολυθικες οπως και η αμμος,τοτε θα εχεις θεμα και με το μονομαχο.

Επισης,οι πετρες δεν μου καθονται καλα στο ματι,ειναι μεγαλες.

η αμμος ειναι σιγουρα τωρα για τις πετρες δεν ξέρω απο ποταμι τις μαζεψα ...ναι οντως ειναι πολλες θα βγαλω κανα 2 γιατι σκεφτομαι να βαλω και ριζα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε με ακουαφορτε και τις πετρες και την αμμο,γιατι μετα σε βλεπω να ξεστηνεις αν εχει γινει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε με ακουαφορτε και τις πετρες και την αμμο,γιατι μετα σε βλεπω να ξεστηνεις αν εχει γινει λαθος.

τι να κανω δλδ δν καταλαβα ??

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις λιγο αμμο,θα την αφησεις να στεγνωσει και ριξεις πανω λιγο ακουαφορτε,αν αφρισει την πατησες..Το ιδιο και με τις πετρες.

Εννοειται οτι μετα την αμμο και την πετρα με το ακουαφορτε δεν την βαζεις παλι στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιαννη ειναι ολα οκ ... Παραγκειλα και τα φυτα και την ριζα εβγαλα και καποιες πετρες να μην πιανουν Χωρο και τωρα το στρωνω στο τελος τοτ μηνα θα μπει και ο μονομαχος ...μολις βαλω τα φυτα θα στειλω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα παράγγειλες ? πραγματικά ευχομαι να γίνει οπως το έχεις φανταστεί !! Μην βιαστείς να το βάλεις , φτιαξε το ενυδρειο οπως το θές αστο να τρέξει αλλαξε οτι θες και σε φωτισμό και επειτα βάλτον που θα έχεις κατασταλάξει και στο aquascape !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Rotala rotundifolia , hygrophila difformis , hygrophila corymbosa , hygrophila lacustris αυτα για πισω για τν πλατη του ενυδρειου και lobelia cardinalis για τα ποιο μπροστα ...κερατοφυλλο για την επιφανεια και riccia για να τα δεσω στην ριζα'.... Θα το κανω πολυ φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο την lobelia cardinalis που δεν την ξέρω σαν φυτο και την Hygrophila diformis που σε κανενα ενυδρειο μου δεν ευδοκίμησε παρολο που τα αλλα πηγαιναν σφαίρα ... ολα τα άλλα τα ειχα-εχω και πάνε πολύ καλα !! :) και ειναι αρκετά ευκολα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,επιμενω οτι οι πετρες ειναι ασβεστολυθικες γιατι εχω τις ιδιες στο Αφρικανικο και τις ειχα τσεκαρει και με το ακουαφορτε αφρισαν.

Τα φυτα που πηρες,δεν κανουν για τοσο μικρο ενυδρειο,μεγαλωνουν πολυ και θα στο πνηξουν.

Τελικα τι θα βαλεις απο ψαρια?

Με φιλτρο τι εκανες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...