Jump to content

Έγκυος Molly???


mariaaig

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας.έχω ενα ενυδρείο 70 λίτρων με 6 γκαπυ,4 χήρες, 2 Μόλυ,2 σαλιγκάρια, 1 γαριδουλα και 2 γατοψαρα.η ερώτηση μου είναι αν το Μόλυ είναι έγκυος η απλα χοντρουλι?? Παραθέτω φωτογραφία του ενυδρείου καθώς και του ψαριού.

post-60482-0-31089200-1422545505_thumb.jpg

post-60482-0-51201800-1422545538_thumb.jpg

post-60482-0-55514900-1422545555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Tα μολυ ηταν παντα ετσι; Αν ναι ειναι μολυ balloon! Δεν υπαρχουν στη φυση και ειναι "φτιαγμενα " απο τον ανθρωπο!

Σαν εγκυος μου φαινεται μια γκαπινα!

Η ψαροσυνθεση σου και τα πλαστικα διακοσμητικα δεν ειναι και οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε αυτός στο Πετ ΣΟΠ οτι δν είναι μπαλουν σίγουρα γιαυτό μου φάνηκε έγκυος.η γκαπινα είναι όντως έγκυος και γιαυτό ρωταω γιατί δε ξέρω ποτε πρέπει να τα χωρισω η να βάλω γεννιστρα..τι προτεινεις να βγάλω εξω?? Απο ψάρια εννοώ και απο πλαστικά είναι μονο 2 φυτά.. Να και η γκαπινα

post-60482-0-85282100-1422557572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κρατα μονο ενα ειδος ζωοτοκα αν θες και ολα τα υπολοιπα ψαρια να φυγουν! Ο λογος ειναι οτι τα ζωοτοκα μεταξυ τους ισως να υβριδισουν!

Τα αλλα δεν κανουν για το σκληρο νερο βρυσης που θελουν τα ζωοτοκα!

Οταν θα αρχισουν τα γεννητουρια απο τα γκαπυ δεν θα προλαβαινεις!

Καμια γεννηστρα να μην βαλεις και κανενα ψαρι να μην βγαλεις! Αν εχεις φυτακια τα μικρα θα την βρουν την ακρη τους!

Link to comment
Share on other sites

Και στο Πετ ΣΟΠ μου ειπαν οτι μπορω να τα έχω μαζί όλα αυτά αλλά τα μικρά δε πρόκειται να ζήσουν αν δε βάλω γεννηστρα..ειδικα απο τις χήρες που είναι πιο μεγάλες.. Ελπίζω να μην μου πεθάνουν! Θα πάω να πάρω αύριο κερατοφυλλο που διάβασα οτι κανει για να κρύβονται..

Link to comment
Share on other sites

Κρατα ενα ειδος ζωοτοκου γιατι θα γεμησεις.

Αν ειδα καλα εχεις τα φυτα στα γλαστακια?Αυτα πρεπει να βγουν και να φυτευτουν στο χαλικι.

Επισης βλεπω οτι εχει λιγο χαλικι μεσα και χοντρο,θα χρειαστεις περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν τα ψαρια που εχεις.. δωσε τα αλλα (χηρες - γατοψαρα , που θελουν μαλακο νερο) και κρατα τα ζωοτοκα και καλυτερα 1 ειδος.

τωρα...

τα μολλυ με τα γκαπυς 99% δεν θα υβριδισουν ποτε..

το μολυ πιθανοτατα να ειναι εγκυος..

μπαλουν δεν ειναι 100%

εγω θα κρατουσα τα υπεροχα dalmation molly που εχεις και θα εφτιαχνα σωστες αναλογιες αρσενικου-θυληκων (1 αρσενικο - 3 θυληκα)

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αποτι κατάλαβα αναπαράγονται πολύ γρήγορα..θα ψαξω να τα δώσω βασικά τις χήρες σίγουρα.. Και θα πάρω φυτά για τα μωρά..αν βάλω γεννηστρα θα στρεσαριστει το θηλυκό? Γιατί διάβασα σε πολλα θέματα στο φόρουμ που δεν είχαν γεννηστρα οτι έβρισκαν τα μωρά νεκρά.

Link to comment
Share on other sites

ναι, μην βαλεις γεννηστρα..

απλα μπορεις (αν εισαι εκει) , οταν γεννηθουν να ψαρεψεις τα μικρα και να τα βαλεις στην γεννηστρα.

η λυση ειναι ομως τα πολλα φυτα (αληθινα και οχι ψευτικα)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεςι γεννηστρα! Η φυση θα κανει την δουλεια της! Τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν! Αν βαλεις φυτακια θα ειναι μια χαρα! Αλλα και κανενα να μην επιβιωσει, δεν θα σου λειψουν οι γεννες! Στο λεω εγγυημενα σε χρονο μηδεν θα εχεις γεμισει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και γκαπυ τα μολλυ..

ειναι αργοκινητα τα συγκεκριμενα (τα ειχα στο παρελθον) και θελει πολυ φυτο για να ζησουν καποια..

χωρις φυτα, δεν εχουν καμια ελπιδα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ ναι.. αναφερομουν στα μολλυ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει συγκεκριμένα φυτά?? Το κερατοφυλλο που λέγαμε?? Η οτιδήποτε υδρόβιο φυτο???

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες βαλε! Απλα το κερατοφυλλο τα προστατευει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Ακολουθησα τις συμβουλες σας και αλλαξα κάποια πραγματα..εβγαλα τα ψεύτικα αντικειμενα και φυτά..εβγαλα κ τις χήρες.και προσθεσα κερατοφυλλο για τις εγκυουλες..αυτές είναι και φωτογραφιες απο το αποτέλεσμα.

post-60482-0-85585000-1422988344_thumb.jpg

post-60482-0-19740200-1422988362_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ομορφο και χρηστικο! Βγαλε και την αεραντλια και εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται η αεραντλία?? Αυτό το κερατοφυλλο φτανει για τα μωρά??

Link to comment
Share on other sites

Φτανει και περισσευει! Και αν εχεις και νιτρικα θα φουντωσει κι αλλο!

Αεραντλια χρειαζοταν πριν που δεν ειχες φυτα. Τωρα με τα φυτακια σου, εστω αυτα τα λιγα, παραγεται οξυγονο. Χωρια οτι το οξυγονο διωχνει το διοξειδιο που ειναι ωφελιμο για τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ..άντε να δω ποτε θα δουμε μωρακια τώρα..και ο αρσενικός όλο τσιμπάει την κοιλιά της θηλυκιάς κ τον φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο απο μενα Μαρια!

καμια σχεση με πριν :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ είμαι πολύ χαρούμενη με το αποτέλεσμα..ξέχασα να σας ρωτησω..τι λάμπα χρειάζομαι για αυτό το ενυδρείο τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Ντρεπομαι που το λεω..Έχει μια κοινη λάμπα φωτιστικού..απλή όχι φθοριου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...