Jump to content

Προβλημα Με Εξωτερικο Φιλτρο


yannis2307

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, οπως ειπα και σε ενα αλλο θεμα σε απαντηση μου ειμαι καινουργιος, εχω ασχοληθει στο παρελθον με το χομπι και το παρατησα και τωρα ξαναξεκιναω ενα 200λιτρο. Εχω ενα JBL CristalProfi e700 απο τα παλια μου ενυδρεια, το οποιο θα επρεπε να εχει δυναμη; δεν ξερω πως λεγεται, παντως θα επρεπε να ρουφαει 700 λιτρα ανα ωρα τουλαχιστον. Το προβλημα ειναι οτι το μετρησα και μετραει λιγο κατω απο 500. Το ειχα αφησει για λιγο καιρο με το νερο μεσα πριν το ξεπλυνω, μηπως φταιει αυτο και εχει "στουμπωσει"; Τι αλλο μπορει να φταιει, και κυριως, τι μπορω να κανω για να το επαναφερω στην κανονικη του ροη;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις! Η ονομαστικη ροη ειναι μονο οταν το φιλτρο ειναι αδειο και λεει για την ροη της αντλιας του! Βαλε οτι εχεις μεσα υλικα που εμποδιζουν τη ροη συν και το μανομετρικο ( υψος που πρεπει να μεταφερθει το νερο στο ενυδρειο ) , νομιζω εισαι μια χαρα!

Βεβαια εσυ κανε εναν καλο καθαρισμο στην φτερωτη και στους σωληνες και πιστευω θα εισαι μια χαρα!

Αληθεια με τι μετρησες την ροη;

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχασες παρα πολυ φιλε, ευχαριστω (οχι ειρωνικα). Δεν ξερεις τι τρομαρα ειχα οτι επαθε κατι τοσο ακριβο φιλτρο! Οσον αφορα τη μετρηση, γεμισα εναν κουβα με ποσοτητα που μετρησα, μετα εβαλα τους σωληνες μεσα στον κουβα, το αρχισα, μολις ετρεχε ομαλα εβγαλα το σωληνα out, μετρησα ποση ωρα του πηρε να αδειασει τον κουβα (η τουλαχιστον η σταθμη να μην ειναι αρκετη για να ρουφηξει και να παιρνει αερα). Το εκανα αρκετες φορες για να εχω περισσοτερες μετρησεις, και ο μεσος ορος μου βγηκε λιγο κατω απο 500.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η πραγματικη ροη του τοσο βγαζει κανονικα γεμισμενο με υλικα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ανεβάσεις την ροή, μπορεις να βάλεις καποιο στάντ, πριν την εξαγωγή, όπου εξασφαλίζοντας σου κενό χωρο θα εχεις μεγαλύτερη ομαλότητα. Επίσης αν το τοποθετήσεις στο ίδιο ύψος με το ενυδρειο σου (βεβαια κατω απο την γραμμή εισαγωγής) θα εξιδανίκευσης την ροη.

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχασες παρα πολυ φιλε, ευχαριστω (οχι ειρωνικα). Δεν ξερεις τι τρομαρα ειχα οτι επαθε κατι τοσο ακριβο φιλτρο! Οσον αφορα τη μετρηση, γεμισα εναν κουβα με ποσοτητα που μετρησα, μετα εβαλα τους σωληνες μεσα στον κουβα, το αρχισα, μολις ετρεχε ομαλα εβγαλα το σωληνα out, μετρησα ποση ωρα του πηρε να αδειασει τον κουβα (η τουλαχιστον η σταθμη να μην ειναι αρκετη για να ρουφηξει και να παιρνει αερα). Το εκανα αρκετες φορες για να εχω περισσοτερες μετρησεις, και ο μεσος ορος μου βγηκε λιγο κατω απο 500.

Οπα γιατι μπορει να μην ειναι και καλα.

Τοποθετησε τον κουβα που βαζεις τους σωληνες, καπου ψηλα, ετσι ωστε το χειλος του κουβα να φτανει σε υψος. οσο το υψος του χειλους του ενυδρειου και ξαναμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...