Jump to content

Καινούργια Αρχη!


Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Βρηκα χρονο απο την εξεταστικη να ξεκινησω ξανα το ενυδρειο μου!Το πρωτο δεν πηγε τοσο καλαα οποτε τωρα θα προσεξω τα παντα!Ειναι ενα ενυδρειο 55 λιτρα με διαστασεις 60 μηκος 30 πλατος και 30 υψος!Κοιταξα στο φορουμ και στο νετ για επιλογες και αποφασισα να κανω ενα διπλο μονομαχοενυδρειο,να βαλω ενα χωρισμα δλδ στην μεση με σιλικονη και να να φτιαξω δυο ενυδρεια 30 χ 30 χ 30

και μετα απο δυο μηνες θα αγορασω ενα ξεχωριστο ενυδρειο που θα μεταφερθει ο ενας απο τους δυομονομαχους ωστε να γινει γαριδο ενυδρειο το 1 απο τα δυο τμηματα που θα εχει στρωμενο βυθο!θα ηθελα ιδεες για το πως θα το χωρισω!Τι υλικο κανει δλδ!Μπορω να βαλω φελιζολ?Η dow http://www.demandproducts.com/Hotwire-items/item.php?l1=8,53&sku=XPSFOAM η πλεξιγκλαςς? http://www.plaisio.gr/zwgrafiki-hobby/maketa/accessories/White-Box-Plexiglass-Leio-30X40Cm-3Mm.htm στο χωρισμα θα ανοιχτουν τρυπες ωστε οι δυο μεριες να μοιραζονται το νερο και μετεπειτα που θα ειναι μια μερα μονομαχοενυδρειο η αλλη γαριδαδικο το φιλτρο θα τραβαει απο την μερια του μονομαχου ωστε να μην κυνδινευουν τα μικρα γαριδακια και θα βγαζει το νερο στην μερια των γαριδων ωστε να μην ενοχλει η ροη το μονομαχο!

Link to comment
Share on other sites

Θα παω να παρω το πλεξιγκλαςς μιας και δεν μου απαντησε καποιος για την καταληλοτητα τον αλλον υλικων και ας ειναι πιο ακριβο γτ ειμαι σιγουρος οτι κανει για ενυδρειο!αποφασισα να το χωρισω σε 30 λιτρα και 25!Ετσι ωστε να ειναι ανετα ο ενας μονομαχος και ο αλλος ενταξυ λιγο στριμωγμενος μεχρι να στρωσει ο βυθος που θα μπουν οι γαριδες!25 μικτα για τις γαριδες ειναι κομπλε πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το πλεξι φιλε μου! Και εγω θα ελεγα αν δεν βαριεσαι, να βαλεις εναν θηλυκο εναν αρσενικο να κανεις και αναπαραγωγη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα παω να παρω το πλεξιγκλαςς μιας και δεν μου απαντησε καποιος για την καταληλοτητα τον αλλον υλικων και ας ειναι πιο ακριβο γτ ειμαι σιγουρος οτι κανει για ενυδρειο!αποφασισα να το χωρισω σε 30 λιτρα και 25!Ετσι ωστε να ειναι ανετα ο ενας μονομαχος και ο αλλος ενταξυ λιγο στριμωγμενος μεχρι να στρωσει ο βυθος που θα μπουν οι γαριδες!25 μικτα για τις γαριδες ειναι κομπλε πιστευω!

Πετάξου τότε στο Leroy Merlin και πάρε με 5-6 Ευρώ ένα κομμάτι 50 Χ 50 , και αν ξέρεις τις διαστάσεις ακριβώς που θες μπορείς να ζητήσεις να σου το κόψουν και κρατας τα κομμάτια που θα μείνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με χωρισμα θες 2 φιλτρα και 2 θερμοστατες να ξερεις! Δεν θα κανεις δουλεια με ενα φιλτρο και για τα 2 μερη.Το νερο απο την πλευρα που δεν θα εχεις φιλτρο και θερμοστατη,δεν θα φιλτραρεται σωστα και ουτε θα εχει την ιδια θερμοκρασια με την αλλη μερια.

Και τρυπες να κανεις δεν θα ειναι το ιδιο,αρκετα μεγαλες τρυπες.

Επισης απο τις τρυπες θα περνανε οι γαριδες και θα πηγαινουν απο την αλλη μερια.

Αν θες να κανεις κατι τετοιο βαλε 2 φιλτρα και 2 θερμοστατες και χωρις τρυπες αναμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με χωρισμα θες 2 φιλτρα και 2 θερμοστατες να ξερεις! Δεν θα κανεις δουλεια με ενα φιλτρο και για τα 2 μερη.Το νερο απο την πλευρα που δεν θα εχεις φιλτρο και θερμοστατη,δεν θα φιλτραρεται σωστα και ουτε θα εχει την ιδια θερμοκρασια με την αλλη μερια.

Και τρυπες να κανεις δεν θα ειναι το ιδιο,αρκετα μεγαλες τρυπες.

Επισης απο τις τρυπες θα περνανε οι γαριδες και θα πηγαινουν απο την αλλη μερια.

Αν θες να κανεις κατι τετοιο βαλε 2 φιλτρα και 2 θερμοστατες και χωρις τρυπες αναμεσα.

Εχω δυο φιλτρα και δυο θερμοστατες!θα κανω πολλες μικρες τρυπες ωστε να μην χωρανε οι γαριδες με ενα πολυ ψιλο τρυπανακι,θα κανω καιρο μεχρι να βαλω ψαρι θα το στεισω με ενα φιλτρο και εναν θερμοστατη

και θα βαλω ενα θερμομετρο στην καθε μερια να δω διαφορες αν ειναι μεγαλες τοτε θα βαλω δυο θερμοστατες οσο γαι το νερο πιστευω αφου θα τραβαει απο την μια μερια και θα το ριχνει στην αλλη θα γινετε κυκλος και παλι θα το δω με τις μετρησεις!αν στην μια μερια εχω ανεβασμενο κατι και στην αλλη οχι θα βαλω και τα δυο φιλτρα να ριχνουν το νερο το καθενα στην δικαι του μερια!εχω πολυ δουλια μεχρι να μπουν ψαρια!να ρωτησω και κατι αλλο,το υποστρωμα πως γινετε να το απολυμανο γτ μαλλον το χαρεμακι guppy πεθανε απο βακτηριδιακη μολυνση.τι να κανω στο υποστρωμα στα ξυλα στα φυτα και στον εξοπλησμο για να απολυμανθουν?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,απο μικρες τρυπες δεν θα παιρναει το νερο,το φιλτρο θα φιλτραρει μονο την μια μερα,δεν θα υπαρχει ροη παντου για να γυρναει το νερο.

Επισης,στην μερια που θα ειναι το φιλτρο και θα εχει αναταραξη,θα εχει οξυγονο,στην αλλη ομως οχι και οι γαριδες θελουν καλο οξυγονομενο νερο.

Βαλε και απο τις 2 μεριες φιλτρο,μη το ρισκαρεις,οπως επισης και θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,απο μικρες τρυπες δεν θα παιρναει το νερο,το φιλτρο θα φιλτραρει μονο την μια μερα,δεν θα υπαρχει ροη παντου για να γυρναει το νερο.

Επισης,στην μερια που θα ειναι το φιλτρο και θα εχει αναταραξη,θα εχει οξυγονο,στην αλλη ομως οχι και οι γαριδες θελουν καλο οξυγονομενο νερο.

Βαλε και απο τις 2 μεριες φιλτρο,μη το ρισκαρεις,οπως επισης και θερμοστατη.

να ρωτησω και κατι αλλο,το υποστρωμα πως γινετε να το απολυμανο γτ μαλλον το χαρεμακι guppy πεθανε απο βακτηριδιακη μολυνση.τι να κανω στο υποστρωμα στα ξυλα στα φυτα και στον εξοπλησμο για να απολυμανθουν? πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Βραστα,αλλα οχι τα φυτα.

Οταν λες υποστρωμα? Γιατι αλλο υποστρωμα και αλλο βυθος..για να ξερουμε γιατι μιλαμε..

Αν βρασεις και το βιολογικο,να ξερεις οτι παει η βιολογια μετα,αρχιζεις απο την αρχη το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Βραστα,αλλα οχι τα φυτα.

Οταν λες υποστρωμα? Γιατι αλλο υποστρωμα και αλλο βυθος..για να ξερουμε γιατι μιλαμε..

Αν βρασεις και το βιολογικο,να ξερεις οτι παει η βιολογια μετα,αρχιζεις απο την αρχη το στρωσιμο.

να βρασω και τον θερμοστατη και το φιλτρο?? μαλλον οχι θα τα κανω με ξυδι αυτα!Θελει καποια συγκεκριμενη ωρα?Η να τα βουτιξω σε βραστο νερο?Το υποστρωμα στην αρχη ηταν μαυρο ψιλοκοκο χαλαζιακο και μετα αυτο http://www.petsupermarket.gr/8193/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-plant-and-shrimp-stratum-4kg.html

τωρα ετσι οπως τα εβγαλα εχουν γινει ενα αυτα τα δυο!Ελεγα να το βαλω σε ενα μεγαλο σουρωτηρη για μακαρονια και να του ριχνω νερο μεχρι να βγει καθαρο νερο απο κατω,ειναι αρκετο η πρεπει να κανω και κατι αλλο για να το απολημανω?Το βιολογικο πεταμα και θα παρω αλλο και θα παρω μπολι οταν ειναι ολα τα υπολοιπα ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Καντα με ξυδι τον εξοπλησμο.

Τα ξυλα και τις πετρες βραστα για λιγο.

Το χαλικι μπορεις να το βρασεις αλλα αν βρασεις το υποστρωμα τοτε μαλλον θα το χαλασεις και θα ειναι αχρηστο.

Εγω ισως και να μην εβραζα το χαλικι και το υποστρωμα.

Αν το υποστρωμα ειναι σαν χωμα και εχει μπερδευτει με το χαλικι τοτε πρεπει να το χωρισεις γιατι ισως να εχεις προβλημα αν παει το χωμα αυτο πανω απο το χαλικι.Αν ειναι χαλικι εμπλουτισμενο με λιπασμα τοτε δεν εχεις τετοιο προβλημα,

Link to comment
Share on other sites

Καντα με ξυδι τον εξοπλησμο.

Τα ξυλα και τις πετρες βραστα για λιγο.

Το χαλικι μπορεις να το βρασεις αλλα αν βρασεις το υποστρωμα τοτε μαλλον θα το χαλασεις και θα ειναι αχρηστο.

Εγω ισως και να μην εβραζα το χαλικι και το υποστρωμα.

Αν το υποστρωμα ειναι σαν χωμα και εχει μπερδευτει με το χαλικι τοτε πρεπει να το χωρισεις γιατι ισως να εχεις προβλημα αν παει το χωμα αυτο πανω απο το χαλικι.Αν ειναι χαλικι εμπλουτισμενο με λιπασμα τοτε δεν εχεις τετοιο προβλημα,

θα σου βγαλω φωτο να το δεις περιμενε!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαυρα μπιλακια ειναι το υποστρωμα για τα φυτα τα πιο μικρα ακανονιστα ειναι το απλο χαλικακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τη φωτογραφια αλλα λογικα αυτο μπαινει και μονο του οπωτε και να μη το χωρισεις δεν τρεχει και τιποτα.

Αν το βρασεις ομως θα το χαλασεις λογικα και παει αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαυρα μπιλακια ειναι το υποστρωμα για τα φυτα τα πιο μικρα ακανονιστα ειναι το απλο χαλικακι

post-60145-0-09286200-1422799446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τη φωτογραφια αλλα λογικα αυτο μπαινει και μονο του οπωτε και να μη το χωρισεις δεν τρεχει και τιποτα.

Αν το βρασεις ομως θα το χαλασεις λογικα και παει αχρηστο.

να γεμισω μια λεκανη με νερο να ριξω μεσα μερικες σταγονες καθαρη χλωρινη και να το αφησω να μουλειασει καμια μερα και μετα να το ξεπληνω καλα και να του αλλαζω νερα με αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εκανα..ποτε δεν ξερεις αν ξεπληθικε καλα.

τοτε πως θα το απωλημανω???Η δεν χρειαζετε?με το πλησιμο μονο ειμαι κομπλε?Η πεταμα και αγορα καινουργειο?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εσένα σου πέθαναν ψάρια επειδη το έπληνες με σαπούνι?(το ενυδρείο)

Σε μενα αναφερεσαι?

τοτε πως θα το απωλημανω???Η δεν χρειαζετε?με το πλησιμο μονο ειμαι κομπλε?Η πεταμα και αγορα καινουργειο?

Εγω θα το ξεπνενα και θα το εβαζα παλι μεσα.Και για 2-3 μερες θα εβαζα και ανθρακα στο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εσένα σου πέθαναν ψάρια επειδη το έπληνες με σαπούνι?(το ενυδρείο)

οχι πηρα δυο θυλικα gupies απο pet city που ηταν μερικα πεθαμενα στον πατο και μετα απο λιγο παρουσιασαν συμπτωματα βακτυριακης μολυνσης,τα ειπα στο παλικαρι στο petsupermarket και μου ειπε οτι αυτο ειναι.Μου εδωσε baktopur direct εκανα θεραπεια σε καθε ενα ψαρακι χωριστα σε πιο συμπκνομενο μιγμα οπως ελεγαν οι οδειγιες και στην δεξαμενη οπως ελεγαν οι οδιγιες, για λιγο ολα καλα αλλα μετα παλι τα ιδια και πεθαναν ολα.Και δεν θελω να μεταφερθει και στο καινουργιο απο το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα αναφερεσαι?

Εγω θα το ξεπνενα και θα το εβαζα παλι μεσα.Και για 2-3 μερες θα εβαζα και ανθρακα στο φιλτρο.

Ενταξει αυτο θα κανω!Σε ευχαριστω!Μπορει να το μουλειασω και σε νερο με baktopur direct για καμια μερα και μετα να το ξεπλυνω και να κανω αυτο που λες με τον ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ξερω πως βγηκε το συμπερασμα οτι τα ψαρια σου πεθαναν απο αυτο που γραφεις..ποιος εκανε την διαγνωση και πως?

Για ποιο λογο να χρησιμοποιησεις ενα φαρμακο πανω στο υποστρωμα?

Μηπως εφταιγε κατι αλλο και πεθαιναν τα ψαρια σου?Αστρωτο ενυδρειο πχ?

Κακως που πηρες ψαρια απο ενυδρειο που ειχε και ψωφια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν λέω σε εσένα rastarfarian.Εγω το ενυδρείο μου το πήρα μεταχιρησμένο και το έπληνα με σαπούνι.Τώρα τι κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...