Jump to content

Λεντοταινια


garganik

Recommended Posts

γεια σας παιδια πως βαζω λεντοταινια στο ενυδριο και που τν βαζω στο καπακι??? επισης μπαινει κατευθείαν στην μπριζα ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο καπάκι , και επειδή δεν πρόκειται να κολλήσεις με την αυτοκόλλητη ταινία που έχει , ίσως να χρειαστεί να βάλεις και ενυδρειακή σιλικόνη.

Συνήθως οι λεντοταινίες δεν μπαίνουν κατευθείαν στη πρίζα αλλά έχουν τροφοδοτικό ή μετασχηματιστή 12Volt, Θα σου πρότεινα να μη πάρεις ταινία που είναι για 220 Volt γιατί μία που συνάντησα δεν κόβεται , ενώ αυτές που είναι για 12 Volt κόβονται ανά 3 led συνήθως. Μη περιμένεις και πολλά όμως από τη λεντοταινία, όταν ξεκίνησα και εγώ λεντοταινίες έβαλα και τις άλλαζα κάθε μήνα γιατί έχαναν τη φωτεινότητα τους μέσα στο μήνα με 10 ώρες αναμμένες την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

να προσεξεις να εχει πιστοποιηση ip65 η ip68 και να την κολησεις οπως αναφερθηκε παραπανω!και κατι αλλο προτιμησε την αγορα να την κανεις απο την ελληνικη αγορα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα και στην αποδοση σε σχεση με αυτες που υπαρχουν στο ebay!τις δουλευω 2 χρονια σχεδον,απροβληματιστα!

Link to comment
Share on other sites

απλα εμενα το καπακι μπαινει πολυ μεσα αυτο σκεφτομαι θα ειναι πολυ κοντα στο νερο

post-59923-0-25215000-1422744915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απλα εμενα το καπακι μπαινει πολυ μεσα αυτο σκεφτομαι θα ειναι πολυ κοντα στο νερο

Φίλε έκανα πρόσφατα επέκταση φωτισμού με λεντοταινίες και είμαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα. Το κόστος ήταν 20 ευρώ, έβαλα 2 σειρές περίπου 40cm η κάθε μια αδιάβροχες φυσικά και πάνε παράλληλα στο μετασχηματιστή, επίσης αδιάβροχο. Με στεγνό καπάκι πρώτα τις κόλλησα με την ταινία που έχουν και μετά έβαλα γύρω γύρω ενυδρειακή σιλοκόνη και για να κρατηθούν αλλά και ως μόνωση στις άκρες που είναι κομμένες.... Σχετικά εύκολη διαδικασία για κάποιον που δεν είναι και πολύ μάστορας σαν έμενα.... Μένει να δούμε πόσο θα αντέξουν και αν επηρεαστεί σημαντικά η ένταση με τον καιρό....

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έκανα πρόσφατα επέκταση φωτισμού με λεντοταινίες και είμαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα. Το κόστος ήταν 20 ευρώ, έβαλα 2 σειρές περίπου 40cm η κάθε μια αδιάβροχες φυσικά και πάνε παράλληλα στο μετασχηματιστή, επίσης αδιάβροχο. Με στεγνό καπάκι πρώτα τις κόλλησα με την ταινία που έχουν και μετά έβαλα γύρω γύρω ενυδρειακή σιλοκόνη και για να κρατηθούν αλλά και ως μόνωση στις άκρες που είναι κομμένες.... Σχετικά εύκολη διαδικασία για κάποιον που δεν είναι και πολύ μάστορας σαν έμενα.... Μένει να δούμε πόσο θα αντέξουν και αν επηρεαστεί σημαντικά η ένταση με τον καιρό....

απο που τις πείρες φιλαρακι .... ??

Link to comment
Share on other sites

Εαν πατήσεις στο skroutz - λεντοταινίες θα βρείς καταστήματα σε όλη την Ελλάδα ... αν θυμαμαι καλά βγαίνουν όλες σε 5 μέτρα , δηλαδή μπορεί να λένε τιμή μέτρου αλλά να είσαι υποχρεωμένος να πάρεις 5 γιατι τοσο ειναι το πακέτο ... έχει υψηλου χαμηλου και μεσαιου φωτισμού ... η διαφορά ειναι στα watt/ μέτρο που έχει η κάθε μία ... νομίζω οι υψηλού φωτισμού έχουν 14.4 watt /μέτρο ... καλό ειναι οπώς ειπώθηκε παραπάνω να μην ειναι 220 V και γιατι δεν κόβονται και γιατι νομίζω οτι δεν ειναι ότι καλύτερο τετοια ταση μεσα στο ενυδρειο

Μπορείς επισης να βάλεις και rgb λεντοταινία

με την οποία μπορείς να πετύχεις ότι απόχρωση θές στον φωτισμό σου !

Οπώς ειπαν τα παιδιά κοιτα να ειναι με πιστοποίηση ip65 ή ip67 δηλαδη να ειναι αδιαβροχη αλλα να προσέξεις τα σημεια που θα κοψεις να βάλεις σιλικόνη γιατι εκει δεν θα ειναι πλέον αδιαβροχη ...

http://www.geta.gr/eshop/products/tainies-led/set-adiabroxi-tainia-led-5-metron-rgb-54smd-48wm-12v-me-tilexeiristirio/425-13480 εδώ ειναι ένα σετάκι με τηλεχειριστήριο

Link to comment
Share on other sites

Μη παρεις λεντοταινιες,ειναι πεταμενα λεφτα!

Σε συντομο χρονικο διαστημα η ενταση τους πεφτει και δεν κανουν.Θα πνιγεις και στις αλγες.

Ασε που τα φυτα με τις λεντοταινιες δεν πανε καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη παρεις λεντοταινιες,ειναι πεταμενα λεφτα!

Σε συντομο χρονικο διαστημα η ενταση τους πεφτει και δεν κανουν.Θα πνιγεις και στις αλγες.

Ασε που τα φυτα με τις λεντοταινιες δεν πανε καλα.

εγώ πάντος με 7 μέτρα λεντοτενία στο αφρικάνικό μου, οι βαλισνέριες μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα και εχω βάλει και sibulata και μεγαλώνει και αυτή παρόλο που είναι στα 60cm βάθος, εδώ και 3+μήνες.

Led ταινία παρόλα αυτα δεν πρωτήνο διότι ειναι μπελάς στο να την βάλεις. Αν θές ντε και καλά led βάλε floodlights.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος με 7 μέτρα λεντοτενία στο αφρικάνικό μου, οι βαλισνέριες μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα και εχω βάλει και sibulata και μεγαλώνει και αυτή παρόλο που είναι στα 60cm βάθος, εδώ και 3+μήνες.

Led ταινία παρόλα αυτα δεν πρωτήνο διότι ειναι μπελάς στο να την βάλεις. Αν θές ντε και καλά led βάλε floodlights.

Οι βαλισνεριες και χωρις φως μεγαλωνουν..μη συγκρινεις την βαλισνερια με τα υπολοιπα φυτα.

Επισης,η sabulata δεν ξερουμε τι αναπτυξη και αν εχει τη σωστη,οπωτε παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι η λεντοταινια σου κανει σωστη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνεριες και χωρις φως μεγαλωνουν..μη συγκρινεις την βαλισνερια με τα υπολοιπα φυτα.

Επισης,η sabulata δεν ξερουμε τι αναπτυξη και αν εχει τη σωστη,οπωτε παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι η λεντοταινια σου κανει σωστη δουλεια..

Η ανάπτυξή της είναι μια χαρα. Βγάζουν και τις κακομοίρας τους δρομείς. Αυριο θα βάλω πριν και μετά φωτογραφίες με 1 βδομάδα διαφορά στην παρουσίασή του ενυδρείου μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος με 7 μέτρα λεντοτενία στο αφρικάνικό μου, οι βαλισνέριες μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα και εχω βάλει και sibulata και μεγαλώνει και αυτή παρόλο που είναι στα 60cm βάθος, εδώ και 3+μήνες.

Led ταινία παρόλα αυτα δεν πρωτήνο διότι ειναι μπελάς στο να την βάλεις. Αν θές ντε και καλά led βάλε floodlights.

Τι ειναι το floodlights?
Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξή της είναι μια χαρα. Βγάζουν και τις κακομοίρας τους δρομείς. Αυριο θα βάλω πριν και μετά φωτογραφίες με 1 βδομάδα διαφορά στην παρουσίασή του ενυδρείου μου

Τι θεμα δεν ειναι να βγαζουν δρομεις αλλα να μενουν χαμηλες,αυτο ειναι σωστη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Τι θεμα δεν ειναι να βγαζουν δρομεις αλλα να μενουν χαμηλες,αυτο ειναι σωστη αναπτυξη.

Αα, θέλει τρελά πολύ φως για να γίνουν στην θαμνώδη μορφή τους. Αλλά δεν νομίζω να είχα το ίδιο αποτέλεσμα με 100 βατ Τ5 σε 60 εκατοστά βάθος.

Μην ξεχνάς τα led είναι πολύ δυνατά στο μπλέ φάσμα τους που αρέσει πολύ στα φυτα (στις άλγες να δείς) και δεν απορροφάται από το νερό όσο τα κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε φως δεν κανει στα φυτα κατι,μονο στις αλγες.Το θεμα ειναι να εχουν τα φυτα μας τη σωστη τους αναπτυξη,εκει βλεπεις αν το φως σου ειναι σωστο.Επισης εσυ μου μιλας για πολυ ευκολα φυτα που πανε μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν συζητάμε για να κάνεις φυτεμένο ενυδρείο led strip.

Rasta με στεναχωρείς. Δες εδω Link

Chlorophyll absorbs light most strongly in the blue portion of the electromagnetic spectrum, followed by the red portion.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραμα και πες μας τα αποτελεσματα,Βαλε μια μπλε λαμπα σε ενα ενυδρειο με φυτα και πες μας τι θα γινει,αν θα πνηγεις στις αλγες η θα αναπτυσσονται τα φυτα σου.

Μη ξεχνας οτι μονο ο φωτισμος δεν φτανει,αλλα η μπλε λαμπα ειναι λαθος σε φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα led κάνουν μια χαρά, μη πω και πολλές χαρές, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει εμπειρία και οι εταιρίες δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα σοβαρά ή ότι έχουν φτιάξει είναι υπερβολικά ακριβό. Αντίθετα στο θαλασσινό , που θέλουν πολύ απαιτητικό φωτισμό, τα led έχει αποδειχθεί πως είναι πολύ καλύτερα από φθορίου και πολλές εταιρίες έχουν έτοιμες λύσεις, πανάκριβες όμως, και πολλά παιδιά πλέον έχουν φτιάξει DIY κατασκευές που είναι φοβερές.

Για αυτό όποιος ασχοληθεί με led φωτισμό σε φυτεμένο να ξέρει πως θα κάνει αρκετές διορθωτικές κινήσεις.

Τώρα για τις λεντοταινίες , από προσωπική εμπειρία και με λεντοταινίες από eBay δεν έμεινα ευχαριστημένος, ίσως να έφταιγαν το ότι ήταν φτηνιάρικες από eBay, αλλά και πάλι μη περιμένετε πως αντικαθιστώντας μια λάμπα φθορίου με 1 μέτρο λεντοταινία με 7 watt (30 led/μέτρο) θα έχετε ικανοποιητικά αποτελέσματα, ίσως με 1 μέτρο 14,5 watt (60 led/ μέτρο) να γίνει κάτι. Τα led δεν είναι πανάκεια και κάνουμε το λάθος που για να κάνουμε οικονομία βάζουμε υπερβολικά μικρά, το σωστό είναι να αντικαταστήσουμε με led μια φθορίου με τα ίδια lumen, και αυτό μόνο στους κλασσικούς χρωματισμούς (6000-6500 Kelvin & 4000-4500 Kelvin) γιατί για τα υπόλοιπα πρέπει να βάλουμε RGB και να αρχίσουμε τη παρατήρηση και τις δοκιμές, και δεν έχουμε όλοι φασματογράφους να ρυθμίσουμε στα επιθυμητά Kelvin

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Τ8 12w στο 37 λιτρα ενυδρειο μου αλλα μου φαινεται λιγο το φως

Μια χαρα ειναι μη βαλεις αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...