Jump to content

Λεντοταινια


garganik

Recommended Posts

Καλημέρα ! Εαν ψάχνεις απλά φωτισμό και θές κάτι οικονομικό βγάλε το καπάκι πήγαινε πάρε ένα φωτιστικάκι γραφείου απο το praktiker με 3,99 πάρε και μια λάμπα οικονομίας ( βρήκα μια PHILIPS 2450 Lumen 38 watt αν δεν κάνω λάθος και αποδίδει σαν 145αρα ) τιμή περίπου 7 ευρώ ... και με 11 ευρώ σύνολο έχεις ενα ωραίο φωτιστικάκι να κάνεις την δουλειά σου ,

καπου εδώ να πώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις ενα τζαμακι 50x30 (τοσο δεν ειναι το ενυδρειο ? ) στα 2-3 χιλιοστά δεν θα σου βγει πιστέυω πάνω απο 5-10 ευρώ και έτσι θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο στο ότι το φωτιστικό δεν ειναι αδιάβροχο , που και έτσι να το βάλεις αν έχει μια σχετική αποστάση 15+ εκατοστών απο το ενυδρείο δεν προκειται να γίνει και τιποτα ... ... αν δεν πηγαίνεις σε δυσκολα φυτά πιστεύω θα είναι υπέραρκετή ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ! Εαν ψάχνεις απλά φωτισμό και θές κάτι οικονομικό βγάλε το καπάκι πήγαινε πάρε ένα φωτιστικάκι γραφείου απο το praktiker με 3,99 πάρε και μια λάμπα οικονομίας ( βρήκα μια PHILIPS 2450 Lumen 38 watt αν δεν κάνω λάθος και αποδίδει σαν 145αρα ) τιμή περίπου 7 ευρώ ... και με 11 ευρώ σύνολο έχεις ενα ωραίο φωτιστικάκι να κάνεις την δουλειά σου ,

καπου εδώ να πώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις ενα τζαμακι 50x30 (τοσο δεν ειναι το ενυδρειο ? ) στα 2-3 χιλιοστά δεν θα σου βγει πιστέυω πάνω απο 5-10 ευρώ και έτσι θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο στο ότι το φωτιστικό δεν ειναι αδιάβροχο , που και έτσι να το βάλεις αν έχει μια σχετική αποστάση 15+ εκατοστών απο το ενυδρείο δεν προκειται να γίνει και τιποτα ... ... αν δεν πηγαίνεις σε δυσκολα φυτά πιστεύω θα είναι υπέραρκετή ...

38 watt σε 37 λίτρα δεν είναι υπερβολή ;

Φοβάμαι πως θα ξύνει άλγη συνέχεια.

Σε 30 λίτρα είχα 6 watt diy led και ήταν τούμπανο, εύκολα φυτά βεβαια

Link to comment
Share on other sites

38 watt σε 37 λίτρα δεν είναι υπερβολή ;

Φοβάμαι πως θα ξύνει άλγη συνέχεια.

Σε 30 λίτρα είχα 6 watt diy led και ήταν τούμπανο, εύκολα φυτά βεβαια

δεν ειναι led ο λαμπτήρας που πρότεινα όμως... τώρα απο πλευράς watt αλλά και lumen θα έλεγα ότι και σε πιο δύσκολα να θέλει να πάει ( έχω μια ένσταση για το φάσμα ) θα μπορούσε να δοκιμάσει ... εγώ προσωπικά έχω ένα 80x40 ενυδρείο το οποίο προορίζεται για Αμερικάνικο και σκέφτομαι να βάλλω 2 τέτοιους λαμπτήρες με δύο φωτιστικά .... την λάμπα την έχω δοκιμάσει σε δωμάτιο 25 τετραγωνικά και το κάνει μέρα !

Εαν κάτι δεν πηγαίνει καλά γιατι ειναι δυνατός ο φωτισμός έχει την δυνατότητα να πάρει μια λάμπα λιγότερα watt με 4-5 ευρώ ... αα και η λάμπα πιστεύω θα ήταν καλο να την έπαιρνε σε warm white για να δίχνει και πιο φυσικο ...

τι lumen βγαζουν τα led σου ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι led ο λαμπτήρας που πρότεινα όμως... τώρα απο πλευράς watt αλλά και lumen θα έλεγα ότι και σε πιο δύσκολα να θέλει να πάει ( έχω μια ένσταση για το φάσμα ) θα μπορούσε να δοκιμάσει ... εγώ προσωπικά έχω ένα 80x40 ενυδρείο το οποίο προορίζεται για Αμερικάνικο και σκέφτομαι να βάλλω 2 τέτοιους λαμπτήρες με δύο φωτιστικά .... την λάμπα την έχω δοκιμάσει σε δωμάτιο 25 τετραγωνικά και το κάνει μέρα !

Εαν κάτι δεν πηγαίνει καλά γιατι ειναι δυνατός ο φωτισμός έχει την δυνατότητα να πάρει μια λάμπα λιγότερα watt με 4-5 ευρώ ... αα και η λάμπα πιστεύω θα ήταν καλο να την έπαιρνε σε warm white για να δίχνει και πιο φυσικο ...

τι lumen βγαζουν τα led σου ?

Μα για τα watt μιλάω και εγώ, αν υπάρχει λάμπα με λιγότερα watt ακόμα καλύτερα.

Το diy led που έχω στο 30αρι έχει 3 πλακετες Χ 48 smd 3528 , 2 watt και 180-200 lumen ανά πλακέτα, δηλαδή 540-600 lumen.

Ο φωτισμός είναι αυτός

16062014074_zps7930d0f5.jpg

Για τα warm white εχω κάποιες επιφυλάξεις, είχα παρατηρήσει έξαρση άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Μα για τα watt μιλάω και εγώ, αν υπάρχει λάμπα με λιγότερα watt ακόμα καλύτερα. Σιγουρα θα βρεί ότι λάμπα θέλει

Το diy led που έχω στο 30αρι έχει 3 πλακετες Χ 48 smd 3528 , 2 watt και 180-200 lumen ανά πλακέτα, δηλαδή 540-600 lumen.

Ο φωτισμός είναι αυτός

16062014074_zps7930d0f5.jpg

Για τα warm white εχω κάποιες επιφυλάξεις, είχα παρατηρήσει έξαρση άλγης.

Καταρχάς το έχω ξανα δεί το θέμα σου και είναι πραγματικά πολύ όμορφες ολες οι κατασκευες που έχεις κανει ...ειδικά αυτές με τα plexi glass !! Το warm white απλα το θεωρώ πιο όμορφο απο το cool το οποίο μοιαζει κάπως ψευτικο .... απο εκεί και πέρα σε ενυδρείο δεν τα έχω δει και δεν μπορώ να έχω άποψη ...

τα watt που θα είναι η λαμπα αν ειναι τα συζητάμε ! ;)

εχω την εντύπωση ομως οτι 6 watt φθοριου θα ειναι λίγη

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση ομως οτι 6 watt φθοριου θα ειναι λίγη

Όντως , γιατί άλλα lumen βγάζουν οι φθορίου με 6 watt , άλλα οι πυρακτώσεως και άλλα τα led και ανάλογα με το τύπο του led.

Τα 6 watt το ανάφερα ενδεικτικά , αλλά και τα 38 watt σε φθορίου τα θεωρώ υπερβολικά

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Όντως , γιατί άλλα lumen βγάζουν οι φθορίου με 6 watt , άλλα οι πυρακτώσεως και άλλα τα led και ανάλογα με το τύπο του led.

Τα 6 watt το ανάφερα ενδεικτικά , αλλά και τα 38 watt σε φθορίου τα θεωρώ υπερβολικά

Σε αυτο το κομμάτι θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα μιας και βαζει οτι λαμπα θελει ...

http://www.aquario.gr/fotismos/energy-saving.html εδώ υπάρχουν και ενυδρειακές λάμπες οικονομίας ! ;) μια λαμπα στα 24 watt 13 περιπου ευρω + 4 το φωτιστικό συνολο δηλαδη 17 ευρώ για φωτισμο νομίζω ειναι καλά για κάτι πιο ενυδρειακό ... !

και δεν μπλεκει και με πατέντες που μπορεί να πάει και κάτι στραβά και να μην του βγεί αυτο που ηθελε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θελει να κανει ο καθενας στο ενυδρειο.

Εγω μιλαω για λεντοταινιες οτι δεν κανουν,δεν μιλαω για diy led με τα οποια δεν εχω ασχοληθει καν και ουτε θελω.Για μενα οι φθοριου ειναι πολυ καλυτερες για αρκετους λογους.

Οποιος θελει να μπλεξει με λεντ θα πρεπει να πειραματιστει φτιαχνοντας κατι μονος του και αυτο μπορει να μη το πετυχει αν δεν εχει σχετικες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω Τ8 12w δεν ειναι καλη?? Αυτο που με προβηματιζει ειναι οτι στις γωνιες στην πλατη του ενυδρειου δεν φτανει καλα ο φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω Τ8 12w δεν ειναι καλη?? Αυτο που με προβηματιζει ειναι οτι στις γωνιες στην πλατη του ενυδρειου δεν φτανει καλα ο φωτισμος

Ζητησες παραπάνω φωτισμό ;) γιαυτο και προτείνουμε λυσεις ! τώρα εαν σε ικανοποιεί εγώ παω πάσο .... μέσα από την φωτογραφία δεν μπορεί κανείς να κατανοήσει πλήρως που χωλαίνει ο φωτισμός παρολαυτά εύκολα φυτα και με αυτήν την λάμπα μπορείς να δοκιμάσεις ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο τν λογο σκεφτηκαγια λεντοταινιες για να εχω καλυτερο φωτισμο στις γωνιες

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα έχεις καλυτερο φωτισμό ! το θέμα ειναι ποσο θα παιδευτείς ποσα θα ξοδέψεις και αν το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που θες !

τις λεντοταινίες θα της παρεις απο Eλλαδα ?

το καπάκι έχει χωρο ??

απλά ολα αυτα τα λέω γιατι σετακι λεντοταινια με controller κτλ θα σου πάει κανενα 20αρικο βάλε και σιλικονη κανενα 5ευρω και επειτα ειναι το θεμα της συνδεσης και ολης της εγκατάστασης !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα δωμπορει να αφησω αυτη που εχει ετσι και αλλιως τα φυτα ειναι ευκολα

;)

Εγω πάντως αυτην την λυση με το φωτιστικό που σου ειπα θα την δοκιμάσω και θα ανεβάσω και φωτογραφίες !! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η λυση σου απλα εγω το εχω στο δωματιο και θα με χτυπαει το φως πολυ για αυτο θα αφησω αυτο μαλλον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λεντοταινια περνεις με το μετρο και οσο θελεις απο εδω Τσιβελεκας,αδιαβροχη 14,4 w στα 6-7 € περιπου χωρις προβλημα λειτουργιας!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

6-7 ευρώ και το controller ? το τροφοδοτικο ?

Controller δεν χρειάζεται η λεντοταινία, έναν απλο μετασχηματιστή στα 12Volt και στα ανάλογα αμπερ.

Θεωρητικά θέλουν 6Α τα 5 μέτρα οι λεντοταινίες που έχουν 14.5 watt/μέτρο, και για να είσαι σίγουρος βάζεις 1,5Α / μέτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μρτασχηματιστη που τν βρισκω ρωταω γιατι ειμαι λιγο ασχετος ..http://ledmania.gr/el/led-drivers-power-suppliers/220v-led.html αυτο κανει δλδ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Κάτι άλλο που το εχω απορία και ισως και ο φιλος μας εαν μπει στην διαδικασια της λεντοταινίας , πώς συνδέεις τις άκρες απο δύο κομμένα κομμάτια ?? δηλαδη εαν βαλει 4-5 σειρές πως συνδέει την καθε μια σειρα ? με απλο καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

Το μρτασχηματιστη που τν βρισκω ρωταω γιατι ειμαι λιγο ασχετος ..http://ledmania.gr/el/led-drivers-power-suppliers/220v-led.html αυτο κανει δλδ??

ψαξε στο γοογλε για 12v power supply...

μπορει να βρεις και στο σπιτι σου κανεναν...Εγω ειχα παρει απο ebay 12v 2Α μονο 3€

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Κάτι άλλο που το εχω απορία και ισως και ο φιλος μας εαν μπει στην διαδικασια της λεντοταινίας , πώς συνδέεις τις άκρες απο δύο κομμένα κομμάτια ?? δηλαδη εαν βαλει 4-5 σειρές πως συνδέει την καθε μια σειρα ? με απλο καλωδιο

ναι μονο με καλωδιο και μονωνει τις ακρες..
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να συνδεσεις 220v ταινια!θελεις κατι τετοιο!με ισχυ τουλαχιστον 30% μεγαλυτερη της λεντοταινιας για απροβληματιστη λειτουργια!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...