Jump to content

Λεντοταινια


garganik

Recommended Posts

Το μρτασχηματιστη που τν βρισκω ρωταω γιατι ειμαι λιγο ασχετος ..http://ledmania.gr/el/led-drivers-power-suppliers/220v-led.html αυτο κανει δλδ??

Αυτός λέει 100watt με 4,90, θα έλεγα πως είναι τσάμπα.

Τώρα να σου πω την αλήθεια μετασχηματιστής /τροφοδοτικό 100Watt ή 8,κάτι Amper με 4,90 είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΘΗΝΟ και φοβάμαι μήπως είναι μούφα. Πριν λίγα χρόνια πήρα τροφοδοτικό 3 Amper με 13 Ευρώ και 6 Amper από ebay με 15 Ευρώ , παραείναι καλό για να είναι αληθινό, τι να σου πω, πάρτο και ο Θεός βοηθός, να καεί μπορεί, να σου κάψει τη λεντοταινία ίσως αλλά σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Κάτι άλλο που το εχω απορία και ισως και ο φιλος μας εαν μπει στην διαδικασια της λεντοταινίας , πώς συνδέεις τις άκρες απο δύο κομμένα κομμάτια ?? δηλαδη εαν βαλει 4-5 σειρές πως συνδέει την καθε μια σειρα ? με απλο καλωδιο

Πανευκολο, όλα τα κόκκινα με τα κόκκινα (+) και όλα τα μαύρα με τα μαύρα (-).

Και παράληλλά και εν σειρά, όπως και να βάλεις τα συγκεκριμέννα δεν έχουν πρόβλημα, αρκει αν είναι σειρα να μη ξεπερνάνε τα 5 μέτρα συνολικό μήκος.

Και να τα συνδέσει ανάποδα, αυτα του είδος τα led έχουν προστασία και δεν θα ανάψουν, άρα μη τα φοβάσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να συνδεσεις 220v ταινια!θελεις κατι τετοιο!με ισχυ τουλαχιστον 30% μεγαλυτερη της λεντοταινιας για απροβληματιστη λειτουργια!

Προσοχή στα amper/watt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανευκολο, όλα τα κόκκινα με τα κόκκινα (+) και όλα τα μαύρα με τα μαύρα (-).

Και παράληλλά και εν σειρά, όπως και να βάλεις τα συγκεκριμέννα δεν έχουν πρόβλημα, αρκει αν είναι σειρα να μη ξεπερνάνε τα 5 μέτρα συνολικό μήκος.

Και να τα συνδέσει ανάποδα, αυτα του είδος τα led έχουν προστασία και δεν θα ανάψουν, άρα μη τα φοβάσαι.

Eυχαριστώ για την ενημέρωση !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή για τις λεντοταινίες και τα τροφοδοτικά.

Οι περισσότερες λεντοταινίες λειτουργούν με τάση 12Volt (και αυτές να προτιμάμε για ενυδρεία).

Οι λεντοταινίες αναφέρουν watt/μέτρο ή συνολικά watt.

Επομένως θέλουμε ένα τροφοδοτικό ή ανορθωμένο μετασχηματιστή που να βγάζει τάση 12 Volt.

Τα τροφοδοτικά όμως συνήθως αναφέρουν amper και σπάνια watt.

Για να βρούμε τροφοδοτικό με την ανάλογη ένταση για τα led ή για άλλη συσκευή χρειάζεται να ξέρουμε αυτόν τον τύπο

Amper = Watt / Volt

επομένως , αν η λεντοταινία λέει 14,5 watt ανά μέτρο τότε θέλουμε τροφοδοτικό με ένταση = 14,5 / 12 = 1,208 amper για κάθε μέτρο λεντοταινία. Αν η λεντοταινία μας είναι 3 μέτρα τότε θέλουμε 3 * 14,5 = 43,5 watt / 12 volt = 3,625 amper, και για λόγους ασφαλείας βάζουμε και ένα 30% επάνω να είμαστε σίγουροι, δηλαδή 4,7125 amper, και τότε παίρνουμε ένα τροφοδοτικό 5 amper. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάλουμε ακόμα μεγαλύτερο σε ένταση, δεν θα πάθει τίποτα και δεν θα καταναλώσει παραπάνω (αμελητέα διαφορά στη κατανάλωση), λιγότερης έντασης μη βάλουμε γιατί τότε θα καεί το τροφοδοτικό. Επίσης μη βάλουμε με περισσότερα Volt, τότε θα καεί η λεντοταινία, με λιγότερα ή δεν θα ανάβει καθόλου ή δεν θα ανάβει πολύ δυνατά, ανάλογα με το πόσο λιγότερα είναι τα watt.

Αν τώρα ξέρεται τα Watt και δεν ξέρεται τα Amper ο τύπος είναι Watt = Amper * Volt, άρα ένα τροφοδοτικό στα 12 Volt με ένταση 3 Amper μπορεί να καλύψει μια λεντοταινία ή μια συσκευή που έχει ισχύ 3 * 12 = 36 Watt.

Αυτα τα λίγα.

Υπόψην, δεν είμαι ηλεκτρονικός, απλά μου αρέσει το κατσαβίδι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Υπάρχει κάποια αναλογία για το πόσα watt led θα χρειαστούμε, αν θέλουμε να αντικαταστήσουμε μια Τ5; Μιλάω συγκεκριμένα για τα smd 5050 led.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Υπάρχει κάποια αναλογία για το πόσα watt led θα χρειαστούμε, αν θέλουμε να αντικαταστήσουμε μια Τ5; Μιλάω συγκεκριμένα για τα smd 5050 led.

Θα βάλεις τόσα led που να βγάζουν τόσα lumen όσα βγαζει και η Τ5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Να σαι καλα φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή για τις λεντοταινίες και τα τροφοδοτικά.

Οι περισσότερες λεντοταινίες λειτουργούν με τάση 12Volt (και αυτές να προτιμάμε για ενυδρεία).

Οι λεντοταινίες αναφέρουν watt/μέτρο ή συνολικά watt.

Επομένως θέλουμε ένα τροφοδοτικό ή ανορθωμένο μετασχηματιστή που να βγάζει τάση 12 Volt.

Τα τροφοδοτικά όμως συνήθως αναφέρουν amper και σπάνια watt.

Για να βρούμε τροφοδοτικό με την ανάλογη ένταση για τα led ή για άλλη συσκευή χρειάζεται να ξέρουμε αυτόν τον τύπο

Amper = Watt / Volt

επομένως , αν η λεντοταινία λέει 14,5 watt ανά μέτρο τότε θέλουμε τροφοδοτικό με ένταση = 14,5 / 12 = 1,208 amper για κάθε μέτρο λεντοταινία. Αν η λεντοταινία μας είναι 3 μέτρα τότε θέλουμε 3 * 14,5 = 43,5 watt / 12 volt = 3,625 amper, και για λόγους ασφαλείας βάζουμε και ένα 30% επάνω να είμαστε σίγουροι, δηλαδή 4,7125 amper, και τότε παίρνουμε ένα τροφοδοτικό 5 amper. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάλουμε ακόμα μεγαλύτερο σε ένταση, δεν θα πάθει τίποτα και δεν θα καταναλώσει παραπάνω (αμελητέα διαφορά στη κατανάλωση), λιγότερης έντασης μη βάλουμε γιατί τότε θα καεί το τροφοδοτικό. Επίσης μη βάλουμε με περισσότερα Volt, τότε θα καεί η λεντοταινία, με λιγότερα ή δεν θα ανάβει καθόλου ή δεν θα ανάβει πολύ δυνατά, ανάλογα με το πόσο λιγότερα είναι τα watt.

Αν τώρα ξέρεται τα Watt και δεν ξέρεται τα Amper ο τύπος είναι Watt = Amper * Volt, άρα ένα τροφοδοτικό στα 12 Volt με ένταση 3 Amper μπορεί να καλύψει μια λεντοταινία ή μια συσκευή που έχει ισχύ 3 * 12 = 36 Watt.

Αυτα τα λίγα.

Υπόψην, δεν είμαι ηλεκτρονικός, απλά μου αρέσει το κατσαβίδι :)

ηλεκτρονικος ειμαι και τα ειπες σωστα.

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μη βάλουμε με περισσότερα Volt, τότε θα καεί η λεντοταινία, με λιγότερα ή δεν θα ανάβει καθόλου ή δεν θα ανάβει πολύ δυνατά, ανάλογα με το πόσο λιγότερα είναι τα watt.

Μια διόρθωση εδώ

ανάλογα με το πόσο λιγότερα είναι τα volt όχι τα watt.

ηλεκτρονικος ειμαι και τα ειπες σωστα.

Ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι για αυτη την ταινιαhttp://ledmania.gr/el/led-strips-gr/24v-led/24v-led-60-smd-5050-leds-1.html με αυτον τν μετασχηματιστη http://ledmania.gr/el/dimmers/rgb-controler-led-230v.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι για αυτη την ταινιαhttp://ledmania.gr/el/led-strips-gr/24v-led/24v-led-60-smd-5050-leds-1.html με αυτον τν μετασχηματιστη http://ledmania.gr/el/dimmers/rgb-controler-led-230v.html

Ο μετασχηματιστής που λες , δεν είναι μετασχηματιστής, είναι κοντρολερ για λεντοταινίες που λειτουργούν στα 230 Volt, και επίσης η λεντοταινία που λες λειτουργεί στα 24Volt .

Θα πρέπει να προσέχεις αυτά που διαλέγεις να είναι συμβατά μεταξύ τους αλλιώς και λεφτά θα πετάς αλλά είναι και επικίνδυνο, γιατί αν συνδέσεις τα δύο παραπάνω μεταξύ τους, το σίγουρο είναι πως η λεντοταινία θα καταστραφεί ή ακόμα να πάρει και φωτιά αλλά κίνδυνος να πάθεις και εσύ κάποια ηλεκτροπληξία.

Για λεντοταινία να προτιμάς στα 12V γιατί έχεις και περισσότερες επιλογές από μετασχηματιστές/τροφοδοτικά αλλά είναι και πιο ακίνδυνα.

Αντίστοιχη ταινία με αυτή που δείχνεις αλλά στα 12V είναι αυτή

http://ledmania.gr/el/led-strips-gr/led-strip-60-smd-5050-leds-1-meter-cool-white-gr.html

και υπολογίζοντας με αυτό που λέει

Κατανάλωση ισχύος: 8w/μετρο(συσκευασία 5 μέτρων), εάν κοπεί έστω και ένα μέτρο της συσκευασίας των 5 μέτρων η κατανάλωση ανεβαίνει στα 10.5w/μέτρο

θέλεις και το ανάλογο τροφοδοτικό

και για τα 5 μέτρα αυτό θα ήταν εντάξει και με πολύ μεγάλο όριο προς τα πάνω και η τιμή αρκετά καλή

http://ledmania.gr/el/led-drivers-power-suppliers/72watt-led-12v.html

Link to comment
Share on other sites

Απλα δν εχω καταλαβει πως συνδεονται το τροφοδοτικο με την Ταινια???

η λεντοταινία βγάζει ένα κόκκινο και ένα μαύρο καλώδιο

και

ή κόβεις το καλώδιο του τροφοδοτικού και ενώνεις το μαύρο με το μαύρο και το κόκκινο με το κόκκινο ή αν το τροφοδοτικό δεν έχει μαύρο & κόκκινο , βρίσκεις το θετικό και ενώνεις με το κόκκινο της λεντοταινίας και το αρνητικό με το μαύρο της λεντοταινίας

ή αγοράζεις και αυτό

http://ledmania.gr/el/led-strips-gr/category-257/dc-led.html

για να μη κόψεις το καλώδιο του τροφοδοτικού και ενώνεις αυτό με τα αντίστοιχα της λεντοταινίας, και στο βύσμα αυτό βάζεις το αρσενικό που έχει το τροφοδοτικό.

Το τελευταίο το θεωρώ πολύ καλύτερη λύση, γιατί αν σου καεί το τροφοδοτικό και πρέπει να το αλλάξεις , απλά βγάζεις το βύσμα και βάζεις το άλλο του καινούριου τροφοδοτικού.

Και να λάθος να κάνεις να τα συνδέσεις ανάποδα δεν θα γίνει ζημιά, απλά δεν θα ανάψει η λεντοταινία, τα συνδέεις αντίστροφα και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που σε πριζω ειμαι ασχετος απλα για το παραγκειλω μια ερωτηση ακομα το τροφοδοτικο με την μπριζα πως το συνδαιω γιατι απο οτι ειδα δν εχει καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που σε πριζω ειμαι ασχετος απλα για το παραγκειλω μια ερωτηση ακομα το τροφοδοτικο με την μπριζα πως το συνδαιω γιατι απο οτι ειδα δν εχει καλωδιο

Μάλλον δεν το έχει στη φωτό, αλλά παρτους ένα τηλέφωνο και ρωτησέ τους, θα πρέπει να υπάρχει μέσα στο κουτί, στη χειροτερη τους λες να βάλουν και ένα καλώδιο, από οτι βλεπω στη φωτό είναι σαν και αυτά που έχουν τα φορητα ραδιοκασετόφωνα (που τα θυμηθηκα αυτα τώρα :) ) ή τα τροφοδοτικά των laptops ( αυτά μάλιστα, υπάρχουν τώρα και τα ξέρουν πολλοί :) ) και άντε να κανει 1 Ευρώ.

Και μην ανησυχεις δεν με πρήζεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλαρακι

Να σαι καλά φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ παιδια πηρα λεντοταινια και μετασχηματιστη... Τωρα θα τα βαλλω και θα σς στειλω φωτο να τα δειτε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Αυτές τις μέρες ψάχνω και εγω για αγορά λεντοταινιας (led strips), για μια πατέντα που θέλω αλλά μ ενδιαφέρει κυρίως το κόκκινο φάσμα και έχω μια απορία. Υπάρχουν ταινίες που τις αγοράζεις ως red strips και οι RGB που με το χειριστήριο αλλάζεις το χρώμα τους. Τι διαφορά έχει λοιπόν η καθαυτό κόκκινη ταινία από αυτή που θα πάρω και θα την βάλω με το χειριστήριο να λειτουργεί στο κόκκινο χρώμα; Βγάζουν τα ίδια λουμεν ή όχι! Θα ήταν προτιμότερο να πάρω την RGB και όχι να περιοριστώ μόνο στο κόκκινο χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...